Snežni kolač sa limunom
Datum objavljivanja: 30. jul. 2011. | Kategorija: Deserti | Kuhinja: Univerzalna
kriska
Težina pripreme
Srednje teško
Vreme pripreme
30 minuta
Ukupno vreme
60 minuta
Uvod
Ukusan i osvežavajuć kolač. Krema se topi u ustima kao pena, a kora sa limunom je veoma ukusna i rastresita. Iako u ovaj kolač ide 300 g šećera, uopšte nije presladak. Probajte.
Sastojci
5 komada | jaja |
4 supene kašike | brašna |
1 kesica | praška za pecivo |
1 | manji limun |
300 g | šećera |
4 kesice | vanilin šećera |
1/2 | male kafene šoljice vode |
200 ml | slatke pavlake |
Priprema
Pažljivo dvojiti belanca i žumanca, u dve posebne činije.
Kora:
Mikserom umutiti žumanca sa 150 g šećrera i 2 kesice vanilin šećera.
Varjačom lagano dodati 4 kašike brašna i prašak za pecivo.
Limun dobro oprati, pa u testo narendati koricu i ubaciti sitno naseckano "meso" od pola limuna.
Sve lagano varjačom sjediniti, sipati u puterom podmazanu tepsiju srednje veličine i peći koru u zagrejanoj rerni na 200°, 15-20 min.
Ispečenu koru ostaviti da se prohladi i ne vaditi je iz pleha.
Fil:
Mikserom penasto umutiti belanca sa 50 g kristal šećera.
Dok se belanca mute, sipati sok od isceđenog pola limuna i dalje mutiti dok masa ne postane čvrsta pena.
100 g kristal šećera sipati u šerpicu i staviti na toplu ringlu da se zagreva.
Čim šećer počne da se topi, dodati 1/2 male kafene šoljice vode i neprestano mešati kašikom, dok se šećer potpuno ne istopi i postane rastegljiv (kao kad se špinuje šećer za slatko).
Počnite ponovo da mikserom mutite sneg od belanaca i dok mikser muti, lagano u tankom mlazu sipati ušpinovan vreo šećer.
Mutiti sve dok masa ne postane gusta, da se metlice miksera otežano okreću.
U posebnu činiju penasto umutiti slatku pavlaku sa 2 kesice vanilin šećera i lagano je varjačom umešati u šne od belanaca.
Fil sipati preko ohlađene kore i kolač staviti u frižider da se stegne i dobro ohladi.
Hladan kolač oštrim i zagrejanim nožem (ja nož zagrejem pod mlaz vruće vode) iseći na kocke i poslužiti.
Prijatno!
Upišite ličnu belešku
Po istom receptu
Budite prvi, dodajte svoju sliku!
Članovi kojima se dopada recept
- bakica
- atina
- jelenadragojlovic
- antologia
- sandej
- goga1505
- Grlobolja
Komentari
Pošalji
Još od istog autora...
Blogovi...
Rösti od krompira
Rösti je tradicionalno švajcarsko jelo od naribanog i prženog krompira, veoma jednostavno za pripremu i…
Punjene lignje i ražnjići sa kozicama
Još jedno jelo koje su deca smazala u dahu… a meni u ovim tmurnim danima morska hrana diže raspoloženje…
Tartiflette
Delphine je francuskinja koja u Hrvatskoj živi od 2001. godine, a od 2011. vodi svoj kulinarski blog u kojem…
Nema objavljenih komentara.