Дискусије : Родитељи

 Коментар
Bajke
Masinica
(savjetnik)
16. октобар 2009. у 13.56
Dragi roditelji,
Želim da vas pitam koliko vodite racuna o izboru bajki koje čitate vasim malim pametnim glavicama?
Zašto ovo pitam?
Sjecam se slikovnice „Djevojcica sa sibicama”
Djevojcica kojoj je umrla baka, koju je voljela najviše na svijetu.
Sada ona sama smrznuta i gladna a ljudi oko nje slave bozic...itd
Na kraju price baka silazi sa neba i uzima nju smrznutu za ruku i vodi na nebo.
Djecije razmišljanje: Baka je umrla, vodi nju na nebo, gdje je nebo,
jel ona umrla ko baka, da li ja treba da se radujem što se djevojcica više ne smrzava, od kuda baka sa neba...ma ovde je nešto nepoznato i strasno.
Nikada ovu slikovnicu nisam bacila ili pocepala ali uvijek kada bi pogledala korice imala sam neki cudan i ne lijep osjecaj i u stvari sam je mrzila a ne znajuci zašto.
Drugi primjer „Mala Sirena” u originalu pretvori se na kraju u morsku pjenu.
I opet zbunjena : Kako morska pjena, hoće li moći da ode da vidi tatu i sestre, jel se to ona sada može samo da ljulja na talisama..itd

Da napomenem nikada nisam pricala sa roditeljima i pitala o ovome.
A oni vjerovatno misleci - bajka za djecu nisu ni razmišljali koliko negativno uticu na mene.
Ja sam svom sinu izbacila bajke ovoga tipa a u nedostatku veselih pricica koje će nasmijati djete izmišljala sam ih sama.

Šta vi dragi roditelji radite? I da li su vase bajke vesele?
Pozdrav
Emilia2007
16. октобар 2009. у 15.54
Vrlo interesantna tema, o kojoj sam i sama razmišljala vise puta. Ja svom detetu uglavnom čitam bajke u kojima postoji i dobro i zlo jer smatram da je to realnost i da treba da živi sa tim od malena. Naravno po potrebi malo korigujem pricu, tako da mama koza nije rasporila vuka i povadila jarice iz njegovog stomaka (oooo uzasa!) već ga je isprasila po turu a on je pobegao u neku drugu sumu da vija neke druge, naivne jarice. :) Devojcicu sa sibicama je sama iscepala iz knjige, i to samo tu pricu od prve do poslednje stranice, a i nije nešto bila ni zainteresovana za nju (srećom :)). Voli da gleda crtace i uziva u Miki Mausu, Mini, Silji... i to uglavnom gledamo one stare crtace iz nekog našeg vremena. Još ne zna da cita tako da joj bajke uglavnom ja čitam i „prepravim” kad smatram da je nešto suvise okrutno.
Masinica
(savjetnik)
16. октобар 2009. у 16.07
Emilija,
Upravo sam i ja to radila sa mojim sinom, prepravljala bajke.
Sjecam se i da je bila verzija „Vuka su svezali za drzo dugackim uzetom tako da je danima jeo sumske bobice i vise nije volio meso”
:-))
Sada kad razmislim ova varijanta nikako nevalja, mislim vuk vegetarijanac i šta će kasnije da kaže nastavnik biologije :-)

jedna_ana
17. октобар 2009. у 00.14
Preinacavanje bajki dovodi do iskrivljene slike sveta.

Nije to ništa niti strasno niti uzasno ako se detetu pravilno objasni sve to što je opisano u bajkama, mitovima i legendama. Naprotiv. Čak može biti i podsticajno, u zavisnosti od deteta.
Azdaya
(bedno piskaralo)
17. октобар 2009. у 23.59
sjajno pitanje!
i ja često pomislim koliko su neke bajke okrutne. doduse ni jedna druga nije na mene ostavila neki poseban utisak u smislu da sam se bojala ili plakala - osim „devojcice sa sibicama” - tu je bajku moja mama morala sakriti od mene jer bi ja udarila u plac svaki put kad naletim na knjigu. čak i dan danas imam averziju prema toj prici.

nisam protiv menjanja bajki dok sustina tj. poenta ostane ista. mislim da se poruka deci može preneti i bez mnogo nasilja - zašto neko ko je bio los u bajci mora biti pojeden i skuvan ili šta ja znam, može da zavrsi i sa blazom kaznom, al poruka ostaje ista - ne treba biti zloca...
malasosa
(trgovac)
18. октобар 2009. у 02.05
Prošle godine moj sin je isao u drugi razred osnovne.Dolazi kuci i sad kreće domaći taj dan su ucili neku pesmu o boju na Kosovu pa kako je orao sletio da se najede mesa pa su mu se krila natopila krvlju da nije mogao da poleti i ode svojoj deci,ali naravno tu se nasao junak Marko Kraljevic koji mu je pomogao.Dok sam ja svome malisi citala ovo koza mi se jezila od grozote ali to je domaći. E sad kako da mi zastitimo decu od budala koji prave citanke za uzrast od 8 godina sa takvim tekstovima.
pseud
18. октобар 2009. у 19.56
Kod mene je sarenilo. Namjerno ne potenciram samo srećne bajke već i one tuzne se provlace tu i tamo upravo iz razloga da djeca budu spremna na svakake zavrzlame koje zivot može da im pripremi i to od najranijeg doba, da znaju da zivot nije bajka.
Primjer 'djevojcice sa sibicama' - sve zavisi kako i kojim tonom se cita i kog je uzrasta dijete. Ne zaustavljati se mnogo na tome sto je baka a potom i djevojcica UMRLA od zime već na tome da su gore negdje opet skupa zagrljene i zajedno.
Masinica
(savjetnik)
21. октобар 2009. у 16.21
I moj sin je imao loše iskustvo sa našim narodnim epskim pjesmama.
Sjecam se samo kako je bio nesretan, kad su morali da žive zazidaju brata i sestru Stoju i Stojana, da im se grad ne bi rusio.

Kako ovo djetetu pravilno protumaciti?
Ili naći „pravilan” glas kojim se ovo cita.

Ja sam sve te „traumaticne” stvari izbacila iz njegove lektire, pa dijete je 8-9 godina, suvise rano za ovo i ovakve poente
sta-li-ja-radim-ovde
(radim)
22. октобар 2009. у 20.27
Mislim da price i bajke treba da posluže malom detetu da ga na realan način pripreme i za dobro i za zlo, u onoj meri u kojoj ono to može da obradi svojom nevinom i na deciji način pametnom glavicom.

Pinokio nije los recimo, jer mislim da je prica o „postati covek”, sto deca i postaju pa verovatno da mogu negde da se i poistovete. Mada ne svidja mi se ni malo to što u prici nema figure majke, i tako neki ruzni detalji se provlace kroz mnoge price. Slična je situacija sa filmom Finding Nemo.

Crvenkapa mi se nikada nije svidjala, ima vise problema nego price u njoj. Isto i uspavana lepotica pa čak i pepeljuga. Tri mala praseta imaju smisla.

Na kraju mislim da je teško naći dobre bajke i price. Retko koja je bila inspirisana stvarno na pozitivan način.
jedna_ana
22. октобар 2009. у 22.42
Pinokio nije los recimo, jer mislim da je prica o „postati covek”, sto deca i postaju pa verovatno da mogu negde da se i poistovete. Mada ne svidja mi se ni malo to što u prici nema figure majke,
.
.
.
Figura majke predtavljena je u Dobroj Vili. Deca se upravo poistovecuju sa njom, čak iako kaznjava Pinokija dugackim nosom i magarecim usima, bas zato što ona predtavlja figuru majke.

Crvenkapa je veoma lepa bajka o odgovornosti i teznji ka samostalnosti.

Uspavana lepotica je prica o tome da treba da se saceka pravi trenutak, uvek i svuda u zivotu. Snezana i 7 patuljaka je odlicna za ucenje o radnim navikama i o odnosima u kolektivu. (U oba pomenuta slučaja, princevi su potpuno nebitni.)
sta-li-ja-radim-ovde
(radim)
23. октобар 2009. у 01.28
Lepo je tako nasesti... i postati deo hrabrog novog sveta.
Onda kada to dosadi, vredi probati „thinking outside the box”.
Staromodna_mama
25. октобар 2009. у 23.09
Meni se bajke uopste ne dopadaju. Kod nas u kuci često je ovo tema i dosli smo do zakljucka da zaista puno vise stete nanesu nego sto deca iz njih nešto nauce. Pogotovo mala deca. U skoro svakoj bajci postoji neka baba-roga, ili vestica ili slično. A ilustracije su još gore. Mala deca jako bukvalno shvataju sve sto im se kaže i veoma lako mogu sebe da zamisle u situaciji u kojoj se glavni junaci bajke nalaze te se zbog pojave vestica, zmajeva, baba-rogi, cudovista veoma često javljaju strahovi kod dece. Roditelji to dalje još pospesuju ako dete plase vesticama kad nešto neće da uradi (čuli ste milion puta sigurno ajde uradi to ili će doći vestica da te odnese?!). Lično smatram da je to jako jako pogresno i da stvara skroz losu sliku u glavi deteta. Zato smo mi odlucili da predjemo na basne, bar dok deca ne budu malo starija i pocnu da shvataju da su bajke nešto sto je izmišljeno, da vestice i baba-roge ne postoje i da neće doći cudoviste u toku noćii oteti ih. Basne takođe imaju veoma lepe poruke, pokazuju razliku između dobra i zla, zivotinje su glavni junaci sto je deci veoma blisko, a ne postoji taj elemenat straha koji je prisutan u skoro svakoj bajci.

I da - kao sto već rekoh, deca, pogotovo mala deca shvataju sve bukvalno, te ona prica o pripremanju za realan zivot ne pije vode. Deca ne znaju šta je to preneseno znacenje i simbolika. Za njih kad kazete da je vuk pojeo Crvenkapicu i onda je lovac izbavio iz vukovog stomaka, oni to shvataju bukvalno. Nekako ne vidim kako će to da ih pripremi za stvaran zivot. Moje mišljenje je da su bajke, legende, epske pesme, mitologija ipak knjizevni materijal za stariju decu kad su već spremni da apstraktne stvari i simboliku.
jedna_ana
28. октобар 2009. у 00.34
'Deca ne znaju šta je to preneseno znacenje i simbolika.'

Zato smo mi odrasli tu da im objasnimo: jednostavno, direktno, jezikom koji oni razumeju. U tome je, usotalom, i nas zadatak kao roditelja.

Odrasla sam na originalnim bajkama Brace Grim. Za one koji ne znaju: ni jedna jedina njihova bajka nije bez surovih detalja. Tek kasnije verzije i prevoda i originala preinacene su (valjda jer novije generacije roditelja nemaju stpljena da deci objašnjavaju.). tako je nestalo, recimo, detalja iz Snezane i 7 patuljaka o tome da je lovac izvadio Snezanino srce. (Andresenove bajke, među kojima jedino 'Mala sirena' ima tuzan zavrsetak, mogle bi se svrstati u obične 'ljubavne vikend romane' u poredjenju sa bajkama brace Grim.)

Kako me je baka cuvala dok su moji roditelji radili, ona mi je i citala te bajke i objašnjavala simboliku svakog od tih surovih, isto kao i lepih detalja. Ne smatram se istraumiranom, niti sam neki poseban vunderkind. Nije to bila ni moja baka. Obična žena iz naroda koja, međutim, ipak jeste odrasla na tekovini koju su novije generacije zaboravile; storytelling. To je umesnost i uci se. Ako nemate drugi izvor za objašnjenje, pronadjite negde film 'Bogovi su pali na teme' I deo i obrtatite paznju na deo u kome Busman objašnjava deci razne zivotinje. E, to je to umece pricanja prica.

Istu tu knjigu bajki brace Grim citala sam svoj kcerki i isto tako joj objašnjavala sve kao sto je meni moja baka.
sa 3 godine, nakon što me je uporno pitala kako se rodila, stavila sam je u krilo i zajedno smo odgledale i do u dtalje prokomentarisale knjigu 'Roditi se' , autori Kitzinger/Nilsson (koju toplo preporucujem svim mladim roditeljima. Posle toga vise niti je bilo tabua niti sam imala problem da odgovorim jasno, koncizno i direktno na sva pitanja iz te oblasti, koje je postavljala moja kcerka, naravno prilagodjeno njenom trenutno uzrastu.

Naravoucenije; roditelji ne budite lenji. Koristite svoju mastu da maksimalno izvucete za svoju decu naravoucenija koja im pomazu da sazru i odrastu iz ogromnog blaga koje kriju bajke. Ako će vam biti lakse, pripremite se prvo citajuci knjigu 'istorijski koreni bajke' autora Vladimira Propa.
I nikako iz tih citanja ne izostavljajte, recimo, 'Grcke mitove' Roberta Grevsa s obzirom da su odlicna podloga za razgovor o daleko ozbiljnijim stvarima koje samo mogu koristiti vasoj deci u zivotu.
sta-li-ja-radim-ovde
(radim)
28. октобар 2009. у 13.06
> 'Deca ne znaju šta je to preneseno znacenje i simbolika.'
>
> Zato smo mi odrasli tu da im objasnimo: jednostavno,
> direktno, jezikom koji oni razumeju. U tome je,
> usotalom, i nas zadatak kao roditelja.

Jedna poseta ovim diskusijama na SC-u je dovoljna da pokaze da roditelji tek ne znaju da razumeju pravu simboliku bar nekih ako ne i svih bajki.

Šta je simbolika neke Pepeljuge?
Ako ste dobri, i fini, bicete izrabljivani. Jedina mogućnost za vase spasenje je mnogo magije i neki bogatas. Pošto magija i bogatasi nisu bas ucestala pojava, onda će vasa dobrota da ostane na tome da vas izrabljuju i mrze, ili ćete kao i danasnje novokomponovane pevaljke da trazite nekoga sa mnogo para.

Simbolika Crvenkape?
Ako imate majku, normalno je da vas ona pusti u opasnost. Ako neko želi da vas napadne, onda je dovoljno da imate nekog ko je prijatelj a ko je jači od napadaca. Šta tada raditi? Navucite tog ko želi da vas napadne u bliske odnose i neka ga taj vas prijatelj/otac/rodjak/lovac ubije i zajedno ga isecite na komade i zakopajte. Vasa sreća će biti potpuna tek kada nekoga koga vi procenite da je zao, navucete i sadisticki ubijete.

Kombinacija ova dva? Nadjite sebi muza koji se ne boji da koristi pusku, da deli pravdu kako stigne, i koji ima puno para, toliko puno da se to granici sa magijom.

Za razliku od ovih primera gde je „izbavljenje” proizvod slučajnosti i nikada ne potice iz proaktivnosti, (sto daje poruku da je izbavljenje u stvari nemoguće), tri mala praseta pokusavaju sami da se izvuku iz nevolje. Poslednje prase u tome i uspeva. Nema magije, nema dobrih vila, ili bogatih muzeva, samo malo mozga. Zato je ta prica jedna od retkih koja je dobra.
jedna_ana
28. октобар 2009. у 14.59
banalnost ostaje banalnost tu nema pomoći.

Svejedno; da nastavimo u istom tonu:
- naše naravoucenije pepeljuge, na primer je bolo: ne budi seljancura da ides svuda bosa pa raskupusas svoja stopala. nećeš moći obuti elegentne cipele.
- naravoucenije crvenkape: ko još danas nosi korpu? backpak ti daje obe ruke slobodne.
sta-li-ja-radim-ovde
(radim)
29. октобар 2009. у 17.07
Ha, ha, svidjaju mi se pouke, bar su bezazlenije. :)

Što se Snezane i sedam patuljaka tiče, kada bi nam neko rekao da je neka lepa mlada devojka otisla da živi sa sedam muskaraca koji zensku nisu videli godinama ako ikada, šta bismo prvo pomislili?
jedna_ana
29. октобар 2009. у 18.39
Eto vidis da je 'znacenje i simbolika', u stvari beskonacan prostor u kome ima mesta za svakoga i svaciju mastu. Samo treba imati mastu.:) Iz ovoga proizilazi da sam, ipak, bila u pravu tvrdeci da su roditelji jednostavno lenji da se bave i tim aspektom vaspitanja/obrazovanja svoje dece. ;)

Uostalom, ako bas hoćeš da razumes potpuno iz kog ugla uvek pristupam tom aspektu kada razgovaram sa svojom kcerkom (s obzirom da i sada kad je odrasla imamo razgovore iz iste oblasti ali su im drugaciji inicijatori no u vreme citanja bajki i mitova), procitaj 'Infantilnog demona' Tarasa Kermaunera. Odlicna knjiga! Kermanuner me je naucio kako da razmišljam drugacije. :)

A ta analiza Snezane i 7 patuljaka, kao i mnogih drugih bajki - najpoznatija je, svakako, interpretacija Crvenkape, evo i jedne od verzija:

http://www.youtube.com/watch?v=OQtYQouzNsk

su davno poznate odraslim skolarcima koji proucavaju psihologiju. Zapoceo Freud a nastavili freudijanci, Jung i jungovci. Evo ako te zanima, par uvodnih linkova:

http://www.mouseplanet.com/fairytales/ft011031.htm

http://www.surlalunefairytales.com/boardarchives/2005/ apr2005/questiononanalyzing.html

http://sr.thebestreviews.com/review14993

http://www.psychomedia.it/pm/culture/lit er/carina.htm

http://books.google.ca/books?id=7v7zip41vV0C&pg=PA159&lpg=PA159&dq=freudian+analysis+of+fairy+tales&sou rce=bl&ots=yTwcPsEzt4&sig=wg1KN0DPU1KUFFHBaBg1-EN8OPU&hl=en&ei=sRbqStL0M4zTlAf-y-j_BA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resn um=9&ved=0CCAQ6AEwCA#v=onepage&q=&f=false

http://www.freudfile.org/resources.html
jedna_ana
29. октобар 2009. у 18.42
Tja, skripta mi prelomila pola linkova. Evo Google rezultati, pa klikni na svaki pojedinacno koji ti se čini zanimljivim:

http://www.google.ca/search?hl=en&client=firefox-a&channel=s&rls=org.mozilla:en-US:official&hs=bvd&ei=rx bqSti_G8nNlAew8bT_BA&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&ved=0CAsQBSgA&q=freudian+analysis+of+fairy+tales&spell=1

( Da vis' sad kad ga prelomi. :( Ukucaj freudian analysis of fairy tales u Google.)
 Коментар Запамти ову тему!

Looking for Oil Diffuser Necklaces Sterling Silver?
.