Дискусије : Историја

 Коментар
Заборављени градоначелник Влада
Matori50
17. мај 2014. у 06.15


Влада Илић је био најбогатији Србин свог времена, кум Карађорђевића, први човек Београда. Основао је зоолошки врт, подизао мостове, спајао градове. Савремене генерације га не памте.



Родио се 1882. у маленој варошици на југу, у доба када је Србија тек почела слободно да дише, у години када је проглашена за краљевину. Најмлађи је био међу шесторицом синова Костадине и Косте-Момџије, трговца стасалог у Власотинцу које тек што беше искорачило из „пустог турског”. Носио је кратко и једноставно име: Влада Илић. Трговац је решио да најдаровитије синове – Владу и његовог старијег брата Сотира, припрема за достојне наследнике. Купио је малу фабрику гајтана у Лесковцу и, вешто послујући, од прихода школовао децу. Влада је тако завршио техничку школу у Љубљани, па факултет у Ахену. Дечак са Власине брзо је упознао правила развоја текстилне индустрије и успешног пословања. Савладао је и француски, немачки и енглески језик. Њихов се капитал посебно увећао после Владине женидбе са Олгом, унуком чувеног бачког велепоседника Лазе Дунђерског. Она је донела богат мираз, а започели су и заједнички послови Илића и Дунђерских, који су објединили искуства као и вредноћу српског севера и енергију српског југа. Тада је и у животу Владе Илића настала прекретница.

Пошто је његов отац купио и једну фабрику чоје на Карабурми, започела је изградња империје Илића у престоници. Ширили су производњу и запошљавали нове раднике. Њихова компаније прерасла је 1910. у акционарско друштво, са процењеним капиталом од три милиона динара у злату. Пред Први светски рат примењивали су напредну енглеску технологију у преради текстила. И после рата бележили су само раст на сваком пољу. Влада Илић је важио за „радничку мајку”. Запосленима у његовим фабрикама градили су се станови, њихова деца добијала су пакетиће о празницима, оделца за Врбицу, да осете да газда заиста брине о њиховој будућности. Са константним растом капитала растао је у престоници и утицај Владе Илића. Окумио се са краљем Александром Карађорђевићем. У јануару 1935. постао је градоначелник Београда и на тој дужности одржао се дуго – до септембра 1939.
Matori50
17. мај 2014. у 06.16
Остао је упамћен међу Београђанима као најспособнији градоначелник између два светска рата. Као главни акционар у Електро предузећу Србије, умањио је грађанима цену електричне енергије. Подстицао је развој занатских радионица и јавне радове у граду. Коначно је, успешним мерама, средио финансије у градској каси и отплатио дугове. Наставио је изградњу радничких станова и насеља, оправљао је старе и оснивао многе нове здравствене установе, дечија прихватилишта и паркове. Активно је помагао изградњу Храма Светог Саве на Врачару. На самом почетку мандата отворио је Мост витешког краља Александра на Сави, а затим и мост преко Дунава који је спојио Београд и Панчево. Трамвајском линијом спојио је Београд и Земун.

На дан ослобођења Земуна, 5. новембра 1935, преко моста на Сави свечано су прошла три трамваја окићена цвећем и заставицама. Окупљени грађани одушевљено су им клицали и поздрављали их. Најбољи познавалац београдских тајни, Зоран Николић, описао је свечани дан:

Град је био у еуфорији. Од Теразија до Главне поште у Земуну, од тог тренутка, житеље Београда делило је само седам станица.

Влада Илић је био и добротвор коњичког клуба, где су на коњичким тркама његови расни коњи често и побеђивали. На Петровдан 1936, на његовом имању и његовим личним средствима, отворен је београдски зоолошки врт. Први становници врта, велике атракције за Београђане и Југословене 1930-их, били су: лавови, леопарди, бели и мрки медведи, вукови, мајмуни, муфлони, ретке птице.
Matori50
17. мај 2014. у 06.17
Први који су насипали Нови Београд нису били социјалистички ударници, већ данска предузећа које је ангажовао градоначелник Илић 1938. Њихов пројекат новог насеља, изграђеног преко реке на исушеним мочварним подручјима, величанствено се и поносно звао: НОВИ БЕОГРАД. Тако је он био и родоначелник преласка урбаног ткива на леву обалу Саве. На тој обали израстало је Сајмиште, а веће ново насеље пројектовано је и на Ушћу Саве и Дунав. За саветнике Влада Илић је имао успешне привреднике, који су примењујући раније стечена искуства и домаћински водили град. Центар Балкана, са способном управом, тако је са 100.000 становника уочи Првог светског рата, пред нову светску буру 1941. нарастао на око 300.000 људи. Био је привлачан и за писце и песнике, и за филозофе и мислиоце, и за авантуристе и боеме оног доба…

И када више није обављао функцију градоначелника, Илић је задржао утицај и углед. Имао је моћну пословну империју са чак 17 фабрика. Био је председник Београдске индустријске коморе и Централне индустријске корпорације Југославије. А онда… На небу изнад Југославије засевале су муње. Почео је Други светски рат. Само је Влада Илић знао кроз шта је све пролазио у тешким годинама окупације, да би сачувао своју имовину и, напослетку, свој живот. Када је напокон стигла слобода, Влада Илић се нашао на листи народних непријатеља. Ухапшен је у марту 1945. Војни суд га је осудио на временску казну јер су му фабрике радиле за време рата и тако „јачале привредни потенцијал окупатора”. Намера је заправо била да му се одузме имовина, што се и догодило. Годинама и генерацијама стицани капитал постао је друштвена својина.

После вишегодишње робије, остарели Влада Илић пуштен је да још мало проживи у слободи, да загледан преко реке коју је памтио и као међу види како настаје нови град чију је визију развоја и сам имао. Са супругом Олгом последње године проживео је у беди. Она је будући да је била полиглота подучавала ученике језицима, шила је за новац – само да би се прехранили. На пијаци би је каткад среле и препознале сељанке, супруге радника и тежака које је њен муж у време свог зенита задужио; давале су јој сир, кајмак, јаја. Срце Владе Илића, осиромашеног и пониженог, престало је да куца 3. јула 1952.

Требало је да прође скоро 60 година па да одлуком суда буде рехабилитован, а његови потомци тако добију бар моралну сатисфакцију.
vancaga
19. мај 2014. у 15.23
neizmerno mi je drago da i Ti bato znaš koje bio i ostao Vlada Ilic!
Vecina majcine familije radilo je u stofarama Vlade Ilica u Visnjickoj,
deda Zika,Solunac i vecina ujaka su bili tkacki majstori,a baba Mara i ostale tetke su bile na razbojima, nitama,.Živeli su na staroj Kraburmi
e Torima a znaš li ti gde je stara Karaburma?...ili ne znaš?
čak sam i par meseci radio-ko mazac masina,Koji je to bio osecaj kad znaš da ti je deda i baba, keva radili bas na tom mesty.A bio je bas dob rotvor,svakom da pomogne,svaki radnik dobija curku za Bozic,i ne samo to
Milo mi je sto si tako lepo opisao gospodina Vladu Ilica,tako da nema da se doda puno,znam gde mu je bila kuca-gledala je na kafanu Skoplje,možda
kilometar od Dunav stanice.Stoka komunjarska mu je sve uzela,bas sve!
ujak Dobra,tkacki majstor,imao je cast da bude uz V.Ilica do zadnjih dana.godinama ih je obilazio i donosio hranu i preobuku koje su žene iz
Stofare krisom prale, a Dobra mu je donosio posle.Na Novom groblju je sahranjen, odmah iza kapela. još jedared tebi hvala sto pomenu ovog velikog Srbina,dobricinu,i ako ima raja , verujem da i tamo pravi sad
stofove, .Slava vam gospodine Vlado ! Pozdrav iz Vankuvera
Bazorilo
20. мај 2014. у 02.48
Mudri Solomun rece:Kad se podizu bezboznici sramoti se narod.Samo Bog zna zašto je to zlo snaslo Srbiju,da nam Komunisticki kapitalisti sude i mutljave tolike decenije.Evo i danas se osecaju i zaudaraju njihovi produkti.Nisu li Simovic i njegovi saradnici pokrenuli lavinu zla koja je urnisala Srbiju?Kad se pojavi pametan covek kao sto je bio knez Pavle,odmah se tu nadje i neka fukara koja sve udzonja.
Matori50
26. мај 2014. у 06.31

vancaga

26. maj 2014. u 01.08

za matori50: a odkud ti znaš za Vladu Ilica(istorija)?,pitam onako
------------------------------------------------------------------

Rođen sam I odrastao na Dorcolu pre 50 I kusur godina među tada još živim starim Dorcolcima koji su mi još kao nezrelom klincu usadili duh starog Beograda, a među tim svim I duh pravog coveka G. Vlade Ilica.

U ovom iznesenom clanku je samo mali deo od onoga sto lično znam o G.Vladi Ilicu.

Verujem da sam ti dovoljno rekao. Pozdrav.
vancaga
26. мај 2014. у 13.07
i sam sam dorcolac ,ustvari od 8.godine kad su moji zamenili stan sa
Zarkom-zenom,u general Mahina 5 ja sam 58.godiste.Pitao sam te u ranijem javljanju znaš li gde je stara karaburma? živim već 25g u vankuveru
Matori50
29. мај 2014. у 04.46
Pitao sam te u ranijem javljanju znaš li gde je stara karaburma? živim već 25g u vankuveru
-----------------------------------------

Izvini sto kasnim sa odgovorom. Zaista taj deo beograda uopste ne poznajem. Poslednji put sam Karaburmu posetio prilikom regrutacije '79 ili '80 godine.
vancaga
30. мај 2014. у 12.23
hoću da ti kažem gde je stara Karaburma,možda i nevažno,al' malo živih to zna. P sve je opet povezano sa G. Vladom Ilicem i njegovim radnicima iz stofare.Znaci to je onaj deo oko i iznad ofk Beograd stadiona,gde su logicno nastanjeni vecina sveta iz fabrike. Stadion je nastao jer su Englezi shiknuli jednu veliku bombu za vreme rata izvini ako sam dosadan,čitam mnoge tvoje clanke,mnogo pametnih reci,pa eto i ovo da znaš pozdrav
 Коментар Запамти ову тему!

Looking for Lava Rock Bracelets?
.