Вести
Спорт
Селебрити
Лајфстајл
Дискусије
Кувар
Огласи
Дискусије
:
Историја
+0 / -0
0
God - staro srpska reč za boga. da li je moguće?
goran-pavlovic
17. јул 2013. у 08.03
Da li je moguće da je nekada kod srba „god” bila reč koja je oznacavala boga?
Na srpskom postoji reč „god” koja ima sledeća znacenja:
1. godina
2. god na drvetu
3. nešto sto postoji
4. nešto što se desi
5. dobro, kako treba
6. vreme, momenat u vremenu
7. veliki praznik u srba
8. imendan
9. slava
10. bog
Srbi su jedinstveni po tome sto slave slavu. Slava je svetkovina posvecena svecu zastitniku plemena ili porodice.
Srbi veruju da poticu od boga Daboga, boga koji daje svetlo, kisu, letinu, boga sunca. Sunce je kod srba zivo biće koje se radja i umire svake godine i ciji je zivotni ciklus jedna god-ina. Taj zivotni ciklus srpskog boga (goda) se može videti na preseku stabla drveta i svaka god-ina ostavlja za sobom jedan god.
Pored Daboga koji je bio predak srba kao naroda, rase, svaki klan, pratstvo, pleme je imalo svog malog boga kao svog zastitnika. ti mali bogovi su se slavili odredjenog dana u godini, i bili su povezani sa odredjenim meteoroloskim ili astronomskim dogadjajem. Svaki od ovih dana, datuma je bio deo suncevog ciklusa. Svi ovi mali bogovi su bili deo ili aspekt veliog daboga, boga sunca.
Dabog je posle pokrstavanja postao bog a mali bogovi sveci.
Pogledajte ove reci koje imaju koren u reci god i recite mi dal ja sve ovo sanjam.
god = vreme, momenat
za-god-a = na vreme, u pravo vreme, kad „god” (bog) hoće
god, god-ina = godina, godisnji ciklus sunca koje je „god” (bog)
god-ina = kisa
god-ina = vreme, klima
god-ovati = proslavljati, originalno se slavio „god” (bog)
god-ovnjak = neko ko slavi. originalno se slavio „god” (bog)
god, god-ovno, god-et = imendan, slava, originalno se slavio „god” (bog)
pri-god-a = posebna svecana situacija, originalno proslava kojom se slavio „god” (bog)
pri-god-an = vredan, dostojan, kokav treba, originalno se ovaj izraz verovatno koristio za darove i žrtve koje su se prinosile „godu” (bogu)
s-god-iti se = s-biti se = stvari se desavaju samo ako to „god” (bog) hoće, pa otuda s god, sa bogom na svojoj strani, s bozjom miloscu
u-god-iti = učiniti ili napraviti tako da bude dobro, prijatno i „godu” (bogu) i ljudima
na-god-iti se = postici dogovor oko nečega pred bogom. zakleti se pred bogom...
pri-god-iti = pripraviti, pripremiti, napraviti. pri god znaci sa bogom, s godijom, bozijom pomoći uspeti u nečemu...
do-god-iti se = od dao god, stvari se dese samo kad to „god” (bog) hoće
od-god-iti = sprečiti da se nešto desi
god-iti = kuvati, praviti, biti dobar „godu” (bogu) i ljudima, ciniti sto „god” (bog) čini (stvara)
po-god-iti = udariti u metu, predvideti. pogadja se volja „goda” (boga), pa ako „god” (bog) hoće onda se to i desi.
po-god-an = dobar, po bozijoj volji,
po-god-a = nešto dobro što se desi po „godijoj” (bozijoj) bolji
ne-po-god-a = nešto loše što se desi po „godijoj” (bozijoj) bolji.
po-god-ica = olaksica
s-god-a = nešto dobro što se desi po „godijoj” (bozijoj) bolji. stvari se dese ne onako kako mi hoćemo već onako kako „god” (bog) hoće.
ne-s-god-a = nešto loše što se desi po „godijoj” (bozijoj) bolji. stvari se dese ne onako kako mi hoćemo već onako kako „god” (bog) hoće.
s-god-an = dobar, lep, dobrog izgleda, srećan, nešto sto dobijemo kad je „god” (bog) na nasoj strani odnosno kad smo mi s god, sa bogom, kad sledimo boziju volju.
ne-s-god-an = ono sto dobijemo kad „god” (bog) nije na nasoj strani odnosno kad nismo s god, sa bogom, kad ne sledimo boziju volju.
la-god-an = prijatan, lako dobijen, lako učinjen. od lako god. ako je „god” (bog) na nasoj strani odnosno kad smo mi s god, sa bogom, kad sledimo boziju volju onda je sve lako.
pri-la-god-iti se = navici se na okolnosti, promeniti ponasanje u skladu sa okolnostima. prici „godu” (bogu) i njegovoj volji. ako je „god” (bog) na nasoj strani odnosno kad smo mi s god, sa bogom, kad sledimo boziju volju onda je sve lako.
kako god = kako bilo = kako „god” (bog) hoće.
šta god = šta bilo = šta „god” (bog) hoće.
gde god = gde bilo = gde „god” (bog) hoće
ko-god, kigodi, kegodi, kimgodi... = kog „god” (bog) hoće
postoji izreka „bog godi pa sgodi” koja znaci bog postoji, stvara i sve je stvoreno od strane boga.
Ove gornje reci potpuno opisuju svemogućeg boga sunca koji sve stvara, sve daje, sve određuje, i cija volja treba da bude pogodjena da bi se naše akcije uskladile sa bozijom voljom.
Iz svega ovogo proizilazi da je „god” staro ime za boga, da je postojao samo jedan „god” (bog) dabog
sve naše kletve i molitve pocinju sa „da bog da”. Irski vrhovni bog je Dagda, da god da. Srpski vrhovni bog je Dabog, da bog da.
Irci imaju još jednog vrhovnog boga koji je postojao u isto vreme kad i Dagda i koji se zove Crom (hromi) Dubh. Mi imamo Hromog dabu i Daboga.
Dabogda, Hromi daba, Dagoda, Crom dubh
Šta sam ja ovde otkrio? Jel ovo nas god pre no sto smo slovenizovani? Ovaj set reci postoji samo kod juznih slovena. Ostali imaju samo mali deo seta, jednu ili dve izvedene reci.
Sve reci su nadjene u vukovom recniku, recniku crnotravskog dijalekta, recniku niksickog kraja, arvackom reckiku, sokackom recniku...
Kako smo uspeli da zaboravimo nasu reč „god”?
Zapanjaci kažu da reč god dolazi od longobardskog „godan” koje je često skracivano u „god”. Tabanac ko ono behu longobardi ciji je bog bio „god”, „godan”, „god dan” od boga dan?
+0 / -0
0
mandalina
(vila)
18. јул 2013. у 20.08
Longobardski ZGODAN GODAN?
Da li je moguće da je nekada kod srba „god” bila reč koja je oznacavala boga?
Ne, nije.
Žao mi je.
+0 / -0
0
goran-pavlovic
19. јул 2013. у 08.22
mandalina
pa kako onda objašnjavas sve ove reci i njihovo znacenje? Kao i da u germanskim jezicima nema odgovarajuce etimologije za reč god? Da li mi imamo isto znacenje u reci bog? bog je za nas isto sto je god za germane: reč koja znaci bozanstvo. dok reč god opisuje sve sto je za boga vezano. to je problem.
+0 / -0
0
RahatLook
19. јул 2013. у 15.02
Dobar si ti, al se ponekad zaneses..
+0 / -0
0
mandalina
(vila)
19. јул 2013. у 17.37
Svaki god hrasta luznjaka je jedna njegova godina, znači može da ima do 2000 godova na panju.
A svih 2000 krugova su samo neznatni promil Boga, kamoli jedan jedini god.
Ti si vrlo vešt u povezivanju pojmova i igri sinonima, ali ta nemačko/engleska/skandi reč GAD ili GOT(samo je pišu god, čitaju s oproštenjem GAD ) je nastala mnogo kasnije od reči BHAGA (sanskrit) ili BHOG (srpski), i verovatno je izvedenica ili „pogrešenica” od neke reči, koja može biti i naša GOD na DRVETU.
Znaš da nisam formalista- ali GOD nije naziv nikad bio za toliko neobuhvatan pojam Bhoga.Da si se poigrao rečima i podacima i zezao se da je GAD (bog na engl) inverzija od reči DAG (npr.DAGON) ili da je nemačko GOTH i GOTT vezano za stalež Gota, pre bih našla opravdanja i veze.
Imaš puno lepo povezanih reči u svom postu,ali (da se ne uobraziš) kazaću samo šta ne valja. Boga „Daboga” nemamo nigde zapisanog, posebno ne kao solarno božanstvo.Naprotiv, on je „bog” donnjozemac i izreklamirao ga je Čajkanović u raspravi o vrhunskom bogu, potpuno pogrešno. Pa ako si krenuo odatle da razmišljaš, onda je Čajkanovićeva greška kriva za tvoj zaključak.
To je moje mišljenje, koje, naravno, ne mora bti, nepobitna istina.
+0 / -0
0
goran-pavlovic
20. јул 2013. у 16.36
moj problem je ne samo cajkanovic, već velesova knjiga, crom dubh u irskoj, dagda.
dabog je bio solarno bozanstvo ali ne veselo, lepo, dobro i zlatno, već crno, mracno i okrutno. to je ona zla sila koju treba odobrovoljiti. on je bog koji je zahtevao ljudske žrtve vagra (zapadnih slovena, srba) o kojima govori velesova knjiga. to je nas otac dub, o kome govori velesova knjiga. crom dubh je strasno bozanstvo kome su žrtvovana deca da bi se sunce ponovo rodilo i da bi rodila godina. o ovome su ostali tragovi u bozicnim obicajima srba.
ja mislim da je god dabog postojao u evropi srba u najdavnijoj proslosti pre odlaska na istok. to je stari vuciji bog iz vince. bog (bagha) je dosao iz indije na povratku sa indo evropljanima. to je moje mišljenje. ja sam sam jako zacudjen svim ovim. zato sam ovo ovde i postavio kao pitanje.
hrišćanski bog je stari solarni bog. ocekivao bih da reč bog ima veze sa solarnim kultom ali nema. dok se reč god nalazi kao koren „samo” u rečima koje opisuju svemogućeg solarnog boga. zašto? ne mogu ovo tek tako da odbacim jer ovako kompleksna grupa reci ne može slučajno na dastane. i nalazi se kompletna samo kod srba (juznih slovena). opet zašto?
zahebi zapadnjake, oni ne znaju zašto im se bog zove god.
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
20. јул 2013. у 19.45
...možda znaju!?
God... indogermanski ghuto-m znaci „pozvani” od korena reci,gheu (zvani).Po staroj legendi „on” je pozvan,carobnim rečima od „pra-ničega”.(Slično onoj biblijskoj „Na početku bijase reč”).
Manji Deo,naucnika veruje da potice od reci „gheu”-nakvasiti,navlaziti.Osnovni simbol žrtve (kao i u hrišćanstvu,osvestanjem,danas)...To ih vodi na taj zakljucak jer i grcki izraz za boga je „theoi) od reci ”thyen-žrtva„...Thyen ili tijen je Vase i ”napijen„,kao ja juče-sinoć.”Tabanac„ se sinoć,žrtvovao za Vase zdravlje!Znam da skodi zdravlju pa sam ga tamanio i unistavao!
Toliko,cigaret pauza!
Ako neko želi da OSTAVI pice i cigarete...može slobodno kod meine da ga OSTAVI...!! ”
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
20. јул 2013. у 20.09
Najstarija zbirka a sa tim i najbrojnija sa imenom„ bog” je...
„Diagramo the names of God”
„Diagramm über die Bezeichnungen Gottes in Oedipus Aegyptiaacum”
Athanasius Kircher.Rom 1652
imate i u e-izdanju (da se ne hvalim da ga Imam stampanog,pa ja mogu da gledam a vi,jok)
Gledajte i uzivajte,jer ja tu grafiku često gledam satima.Imate na 72 jezika imena bogova...čak na „ilirskom” boog„(nadrljali Albanci) a i ugarskom ”Bogi„(nadrljali Madjari).Zašto samo 72 jezika i zašto bas broj 72.
Kažu da je to posebno tajni broj i jedino je Isus znao ”PRAVA„72 imena boga!
Izuzetno mali broj ljudi zna vise od desetak,tajnih imena bogova(ja ich znam četiri)...
Tajni su,jer ich njihovim pravim imenom Niko nije smeo zvati,da ga ne bi isprljali,njegovo ime.Čak na Arkoni,nisu smeli,disati,svestenici pri ulasku u hram Svetovida.Da ga ne bi isprljali dahom...ni pogledati od straha!
Bog ima svuda izraze,Gospod,Svevisnji,Nedodirljivi,Sjajni,Cisti,Pozvani,Milostivi,Nebeski...
Pa i vasa srpska reč...bog,znaci kao Odabrani,Posebni,Srećni...
Ne verujete...vasa stvar,mogu dokazati!
A koji je najstarije ime boga,koje je sacuvano..(.rekoh ime,mada je i to atribut)najstarije,koje vuce od ledenog doba do danas...znate!”
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
20. јул 2013. у 20.33
Bog,srpska reč koja se staroslavenski (a i crkveno-slavenski)kaže,BOGU...
Bogu potice iz staro-iranskog,BAGA a ovaj iz sanskritskog BHAG...sto znaci „to distribute” odabranik(biratelj) nad srećom ili srećnog i nesrecu,nesrecnog.
Iz istog izvora su i Avesti „BAYA”,srednjoturski-BAYAT i Bayiq pa i ime Bajazit znaci na srpski,Bogoljub...pa Jakuti-BAJANAJ i Kirgizi sa Bajtererek!
Srpski „bog” je recimo,skoro original!
Adjektiv „Bogu” je bogat,(rich)...poljskii.bogaty..isto ruski i ceski,bohaty...
Bukvalno znaci...onaj koji je od boga odabran,ili kome je pridodata sreća...odabranik!
Prototurski se kaže...Bay ili bey ili beg!
Znacenje reci Bog je već izvesno na srpskom jeziku!
A sad „Aspirin”pauza!
Pa casu krevet pa u vodu...zbunio sam se!
+0 / -0
0
tulkas
20. јул 2013. у 21.35
Ja bih rekao da je ovaj lik zaboravio da nacrta kazaljke na ovom bajalickom satu, sem ako nije imao na umu da se kaci skicom na suncu...
Pozdrav!!!
+0 / -0
0
goran-pavlovic
21. јул 2013. у 05.28
hvala tabanac
sve sto si napisao je tačno i ja nemam nikakve probleme sa tim. god jeste prvi put koriscen u gotskoj bibliji da zameni deus (jel se ono kaže duh, dusa). ova biblija je pisana u bugarskoj. goti, su deus preveli u gott, god. da li su goti godi, oni koji veruju u goda? u isto vreme imamo paganiju na jadranu, zemlju baganiju, boganiju, gde žive pagani, bagani, bogani, koji veruju u boga. u isto vreme na juznim karpatima se ljudi i dalje ukopavaju po starim keltskim obicajima sa slomljenim kopljima. nadjeni su keltski grobovi iz sedmog veka nove ere. mandalina je pisala o staroj srbiji ciji je centar bio u danasnjoj bugarskoj. nemanjici su sebe zvali kraljevima kimbra. sve se ovo desava na istom prostoru u isto vreme. da li su ovi bogani nasi severni srbi koji su dosli na jug i doneli boga? da li su goti ljudi koji su verovali u goda a koji su živeli na balkanu a koji su možda isti oni koji su verovali u dagdu?
crom dubh, hromi daba je bozanstvo iz kamenog doba. njemu su se dizali kameni krugovi od dvanaest posrebrenih kamenova i jednim pozlacenim u sredini. njegov simbol je glava sa tri lica, triglav. on putuje na kolima bez tockova, na sankama koje vuku volovi, sto znači da on potice iz vremena pre no sto su ljudi izumeli tocak. on jede decu, njemu se žrtvuju deca, on donosi svetlo, kisu i letinu. on se zove i crom cruach, crom koji donosi kruh, hleb. njega su irsku doneli pomorjani sa juznog baltika ko zna kad u proslosti.
e sad setite se legende o kronosu, bogu sa kamenim srpom, sekom, bogu koji jede svoju decu, koga su kad je trebalo da pojede zevsa prevarili tako što su mu dali da pojede kamen umotan u krpu, omfalos, i ciju prvu predstavu nalazimu u vinci? već sam pisao o ovome na vucijem narodu.
da li je moguće da je crom dubh, hromi daba, nas otac dub iz velesove knjige, dabog, dagda ustvari kronos, stari bog kamenih krugova, stari bog vince, stari bog zemljoradnje i sunca i suncevog ciklusa, godine, stari bog srba pre no sto su postali sloveni, pre no sto je slovena i bilo?
god je mnogo stariji od baghe. i bio je nas srpski. al smo mi to zaboravili.
bar ja tako mislim.
+0 / -0
0
goran-pavlovic
21. јул 2013. у 06.58
na srpskom daba iz imena daboga „hromi daba” nema znacenje. na irskom je ime dabogovo crom dubh gde dubh, dub znaci taman, crn, mrk. znaci hromi daba je hromi crni bog. od ovog dubh crn, dolazi naše dubok, taman, mrk. voda koja je duboka je tamnija, crna, mrka, dubh.
ako je crom dubh crni bog, da li je on cernobog? da li je cernobog hromi daba, dabog, dagda? da li zato nemamo belboga? zato što je postojao samo jedan suncani bog, dabog, crni bog, crom dubh?
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
21. јул 2013. у 18.37
„Gorane”...skrecemo sa tvoje zadate teme.Ali ipak podesavanje i podmecivanje,suncanog boga i to crnog,za vrhovnog...Razmisli,molim te!
Tvoj Crom Dubh je po čitavoj (danasnjoj)Irskoj poznat kao „Crna Glava” ali i kao „Kralj Meseca”.Kažeš da živis u Irskoj,pa raspitaj se kod lokalnog stanovnistva o „njegovoj proslavi”prvog vikenda u avgustu-mora biti nedelja„.
Crom Dubh je izraz,mnogo mladji od pravog i originalnog ”Crom Cruach„...(cruach...znaci,zakrivljeno,zaobljeno...verbogen,nemacki ili engl.bent)...Ne,ne to ne znaci ”krivi bog„!
Pricao sam da mnoga bozanstva-bogovi nose imena po vrsti,nacinu ili samoj žrtvi,vrati se predhodnom postu!
Cruach... ili citajuci kruahhhh je,mera,doza oblik sakupljenog zita ili hrane!!! Kupa ili kupica,hrane ili zitarica!
To je bila žrtva...tvom bogu!Bogu plodnosti,donjeg sveta i predaka!
U ritualima,bacalo se iza ledja.Nagnuti se,nakriviti i baciti iza sebe...Pred kipovima ili samom njegovom prestavljanju,stavljalo se pred kipom.
Govorio sam.isuvise je Srba kod keltskog ili kod Kelta je isto previse srpskog...Pa sad na vencanju,bacalo se sito preko krova ili kad mlada udje u buduci svoj dom,odmah na pragu (sada kad izidje iz crkve) ili kad se za zadusnice,nosi zito(kuvano) dobro de...sada i viski i hamburgeri...
Da zavrsim sa temom o kojoj Imam izuzetno malo podataka i o kojoj malo znam sa pitanjem...
Šta znaci na ”hrvatskom„ kruh i zašto se još uvek kaže ”kruva ljeba„...Da,čuo sam kod vas često,kao ”daj mi,boguti,kruva hljeba„...a oznacava se kao ”parce hleba„.
Tvog Crom Dubh...treba traziti u Tjarnogloffi...Crnoglavom!
A o samom kultu tvog Crom Dubh,nije tipicno irski proizvod i ono srebro i zlato o kome pricas...pa i muziku i farbanje tkanina to je doneo,koliko se secam ”neki frajer„,kao poslednji Kralj neke stare rase.Tako oni kažu...rase,ne naroda(veruje se u IV veku)...Taj poslednji Kralj ili frajer stare rase,bio je ”Tjernmas„...
Kako kod Tjarnoglaffi”,koren je Tjarn(danska inskripcija) i Tjernmas je koren Tjern(irska transkripcija) je vasa Chern ili sadasnja po Vuku *bo vas on...Crn!
Ma mrzi me da pišem,ne znam ništa o ovome,skrecem sa teme...
Brdo podataka sam bacio,pre godinu dana u onom sukobu sa „Dragonom” sada „Kreten od Rethre”...spisa,popisa i prepisa...
Pozdrav!
+1 / -0
+1
Tabanac
(DR.voseca)
21. јул 2013. у 19.32
Najstariji pomen bozanstva,veruje se da su koreni još od ledenog doba je Teiwaz (nem.) ili srpski Divac,Devac..pra-indogermanski Deiwas koji vuce iz reci Djew-Diew a znaci nebo...Kada se Divno daju primeri,divni su odgovori i divno se razumemo...jer Divan sam diskuntant!Kao da sam iz Divostina ili Divcibara...
Postoji jedna stvar u gramatici,koja se zove-apophonia,usaglasavanje vokala kao sto je u ovom slučaju sa Djew u Vrddhi jeziku tako i ostallih.
Tu vam je grcko Zevs(novogrcki Dias) rimsko Jupiter(vokativa Diapater od nominativa Dispiter i najzad Vedski DyasPita ...
Sa Dia predlogom se uvek oznacava kao DVA-Dvobog...otac i nebo.
Kao sto rekoh...bogovi se uvek izgovaraju,sinonimom a originalno znacenje se zaboravlja...pa i ispadne ponekad smesno.Zamislite u monoteistickoj veri kao sto je hrišćanska,kažu po tradiciji,dvo bog,koje je mnogim koncilima usaglaseno kao u dvo u jednom...ehhhhh!
Cigaret pauza!
Šta rekoh...cigareta! Cigareta se pravi od duvana a u celom se svetu zove „TABAK”
Prica za laku noć..
Kada je Kristifor Kolumbo sa svojim mornarima,sisao sa broda i dotakao americko tlo...
Jedan od mornara je Video urođenika,koji savijajuci,lisce i to suvo,pali i uvlaci dim...
...i uziva,još!
Upitao ga je spanski...„Šta je to...šta to radis”
Urođenik mu je mirno rekao...„TO BA GO!”tj. „NE RAZUMEM TE”
i eto tako je nadjeno ime,duvanu...
A sto ću sada da zapalim cigaretu...mozete mi reci,slobodno,to ba go,„Tabanac”...
Pozdrav!
Naravoucenije...
Ko ne pusi duvan taj ne može shvatiti kako se od žrtvi,neba,obabranog na nekom stranom ili dalekom jeziku,nastaje reč bog!
+0 / -0
0
tulkas
21. јул 2013. у 19.50
Vrh! Ništa me lepse ne oraspolozi pred spavanje nego kad krenete sa pricom o mitologiji!!
Samo napred!!!
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
21. јул 2013. у 20.09
Može,sto da ne...samo cekam da Povezes tvoju informaciju o „piramidama u Sudanu ” sa Drevljanima...to me jako interesuje!
Nastavi!
+0 / -0
0
tulkas
21. јул 2013. у 20.32
Eto ga sad..ako ćeš da se zezas..vise me podsecaju na neke starinske kule koje sam video nekad... u nekom dokumentarcu o Italiji (Sardinija)...za izvidjanje valjda, zvezdanog neba.. nuraghe.. :P
Pozdrav!!!
+0 / -0
0
goran-pavlovic
22. јул 2013. у 05.00
tabanac
prvo moram da kažem da ja jako postujem tvoje znanje i entuzijazam. mnogo sam naucio od tebe, a najvaznije sto sam naucio je da se ne rasplinjujem, da sledim tragove do kraja i da obracam posebnu paznju na detalje. takođe i da se ne držim „poznate” i „prihvacene” istorije kao pijan plota, ili kao religije čak i kad se radi o bogovima.
„”Gorane„...skrecemo sa tvoje zadate teme.Ali ipak podesavanje i podmecivanje,suncanog boga i to crnog,za vrhovnog...Razmisli,molim te! ”
veruj mi tabanac već sam puno vremena proveo razmišljajuci o ovome. nije mi ovo palo na pamet juče. to što se meni ili tebi nešto ne svidja to ne znaci to treba odbaciti ili da to nije tačno. ovo pogotovu vazi kad pricamo o proslosti, pogotovu o davnoj proslosti. nisam ja rekao da je dabog crni bog, crno sunce, zimsko sunce, podzemno sunce. to su drugi rekli. dabog je bog sunca i bog podzemnog sveta u slovenskoj mitologiji. Nisam ja povezao daboga sa triglavom niti sa starim vrhovnim bogom. sve su to drugi uradili. ja sam samo sve to potvrdio preko irskih legendi i velesove knjige.
nisam ja rekao da je dabog otac srba. drugi su to rekli.
„Tvoj Crom Dubh je po čitavoj (danasnjoj)Irskoj poznat kao ”Crna Glava„ ali i kao ”Kralj Meseca„.”
molim te nadji mi gde se crom dubh zove kralj meseca. ja to nisao nigde nasao.
„Kažeš da živis u Irskoj,pa raspitaj se kod lokalnog stanovnistva o ”njegovoj proslavi„prvog vikenda u avgustu-mora biti nedelja”. „
ti i ja smo već pricali ovde o crom cruachu. hvala ti sto si me uputio gde i šta da tražim tada. poslusao sam te i ovo sto pricam sad je rezultat mog istrazivanja koje je tada pocelo.
”Crom Dubh je izraz,mnogo mladji od pravog i originalnog „Crom Cruach”...„
ovo je diskutabilno. ono sto nije diskutabilno je da je crom dubh bio vrhovno bozanstvo irske koje je patrik morao da pobedi da bi uveo hrišćanstvo. veoma slično onome sto je sava morao da uradi kod nas sa dabogom.
”(cruach...znaci,zakrivljeno,zaobljeno...verbogen,nemacki ili engl.bent)...Ne,ne to ne znaci „krivi bog”!
Pricao sam da mnoga bozanstva-bogovi nose imena po vrsti,nacinu ili samoj žrtvi,vrati se predhodnom postu!
Cruach... ili citajuci kruahhhh je,mera,doza oblik sakupljenog zita ili hrane!!! Kupa ili kupica,hrane ili zitarica!
To je bila žrtva...tvom bogu!Bogu plodnosti,donjeg sveta i predaka! „
crom cruach je zahtevao ljudske žrtve i to decu. irski istoricari smatraju da je on bio samo lokalno ime hromog dabe, crom dubha. i crom kao i hrom znaci ne savijeni, iskrivljeni, već hromi. dabog je bog plodnosti, jer kontrolise sunce i kisu. on je predak srba, dakle bog predaka i donjeg sveta.
”U ritualima,bacalo se iza ledja.Nagnuti se,nakriviti i baciti iza sebe...Pred kipovima ili samom njegovom prestavljanju,stavljalo se pred kipom.
Govorio sam.isuvise je Srba kod keltskog ili kod Kelta je isto previse srpskog...Pa sad na vencanju,bacalo se sito preko krova ili kad mlada udje u buduci svoj dom,odmah na pragu (sada kad izidje iz crkve) ili kad se za zadusnice,nosi zito(kuvano) dobro de...sada i viski i hamburgeri...„
sve je ovo ok. ljudske žrtve klane. vremenom su ljudske klane žrtve zamenjene ”koljivom„ zitom. kao sto je kronos umesto zevsa pojeo kamen. u vinci imamo mnogo kamenih hlebova.
”Da zavrsim sa temom o kojoj Imam izuzetno malo podataka i o kojoj malo znam sa pitanjem... Šta znaci na „hrvatskom” kruh i zašto se još uvek kaže „kruva ljeba”...Da,čuo sam kod vas često,kao „daj mi,boguti,kruva hljeba”...a oznacava se kao „parce hleba”. „
kruh, kruv, krv. prvo se davala krv, pa se krv zamenila sa kruv, koji je postao kruh. parce zita, parce hleba nije seceno parce već nešto sto je ukruceno a prvi se od zita. na irskom cruth (izgovara se kao krut ili kao kruh) znaci tvrd, ukrucen.
”Tvog Crom Dubh...treba traziti u Tjarnogloffi...Crnoglavom!
A o samom kultu tvog Crom Dubh,nije tipicno irski proizvod i ono srebro i zlato o kome pricas...pa i muziku i farbanje tkanina to je doneo,koliko se secam „neki frajer”,kao poslednji Kralj neke stare rase.Tako oni kažu...rase,ne naroda(veruje se u IV veku)...Taj poslednji Kralj ili frajer stare rase,bio je „Tjernmas”...
Kako kod Tjarnoglaffi„,koren je Tjarn(danska inskripcija) i Tjernmas je koren Tjern(irska transkripcija) je vasa Chern ili sadasnja po Vuku *bo vas on...Crn!”
crom dubha su u irsku doneli pomorjani. ja sam to već napisao. ali da li u 4. veku ili ranije niko ne zna. irske pisane geneologije su nepouzdane i jako puno su menjane kroz istoriju. u njim ima jako puno istine ali i jako puno laži, pogotovu u datiranju. tigernmasovo ime mieje uvek cudilo. hvala ti na ovoj sugestiji. moram da nađemkako se originalno pisalo.
„Ma mrzi me da pišem,ne znam ništa o ovome,skrecem sa teme... ”
sarkazam?
+0 / -0
0
goran-pavlovic
22. јул 2013. у 05.27
god na srpskom znaci i vreme, momenat u vremenu. kronos takođe znaci vreme, momenat u vremenu. mandalina, ti hoćeš da pišes o srpskom kalendaru. da li znaš koji je srpski simbol za vreme? luk presecen sa dve linije, deo galaktickog luka, koji je od goda do goda jedna godina.
„Najstariji pomen bozanstva,veruje se da su koreni još od ledenog doba je Teiwaz (nem.) ili srpski Divac,Devac..pra-indogermanski Deiwas koji vuce iz reci Djew-Diew a znaci nebo...Kada se Divno daju primeri,divni su odgovori i divno se razumemo...jer Divan sam diskuntant!Kao da sam iz Divostina ili Divcibara... ”
da li je ovaj teiwaz, divac, devac nas djavo? dabog je mnoge svoje atribute podario kasnijem djavolu kada je crom dubh, hromi daba pretvoren u djavola.
kronos, hromi daba, sunce, je sin uranusa, neba i majke zemlje. sunce je srednjeg roda, ono je dete neba i zemlje, zato ima oba atributa, i nebeski i podzemni. ono se radja u utrobi zemlje i vraca se u utrobu zemlje.
na irskom bal znaci zao. dia bal je zli bog, djavo. tri bal znaci trostruki zli bog, triglav, crnoglavi, troglava azdaja...
ako je galaksija, nebo, svarog, uranus otac, onda je on pravi bog, visi vrhovni. onda je sunce nizi bog, a posto se radja iz zemlje materijalni bog, podzemni.
tulkas, ti ćeš ovo da volis: šta su katari pricali pravom nematerijalnom nebeskom dobrom bogu i laznom materijalnom zlom bogu, koji nije pravi bog već djavo? Ko je taj lažni bog? kronos, hromi daba, dabog? šta su to templari radili i kog su boga hteli da uskrsnu? zašto se katarski (keltski, suncani, zemaljski) krstovi nalaze po istocnom balkanu kao i po celoj centralnoj srpskoj zapadno slovenskoj evropi?
crom dubh je prikazivan sa velikim k*rcem koji se vuce po zemlji, pa je izgledao kao da ima tri noge. po vincanskim nalazistima su nadjeni tronosci o cijoj se ulozi ništa ne zna, ali imamo ljudske predstave sa tri noge.
hromi daba je roditelj srba, otac srba. on je centralni kamen kamenog kruga, stozer gumna, baba, roditelj. krug je majka, zemlja. ovo je kasnije posalo lingam i joni.
ne može sve ovo da se ignorise samo zato što nam sa hrišćanskog ili slovenskog stanovista ovo ne odgovara ili nam se ne svidja.
ja sam već pozivao ljude da prate ovo sto pišem ovde.
http://www.boards.ie/vbulletin/showthread.php?t=2056938477
tabanac, molim te da nadjes vremena da prelstas ovu diskusiju na kojoj prevodim sve sto sam do sad otkrio. možda neke moje tvrdnje postanu jasnije kad vidis šta sam sve prevrnuo da do ovih zakljucaka dodjem.
+0 / -0
0
goran-pavlovic
22. јул 2013. у 05.40
kad pricamo o bogovima dobro i loše su kategorije o kojima ne vredi raspravljati. dobri bog, postaje Boogeyman. bog postaje djavo. deve su nekima bogovi a nekima demoni. isto tako je i sa baghama. stari bogovi su bili dobri kad su davali ali zli kad su uzimali. dobro i loše su ljudske kategorije ne bozanske. ljudi su podelili jednog svemocnog boga u dobrog i lošeg u boga i djavola...
+0 / -0
0
goran-pavlovic
22. јул 2013. у 07.09
žrtve, pogotovu ljudske žrtve se ne prinose dobrom bogu ili dobrom aspektu boga, već zlom bogu ili zlom aspektu boga.
pitali babu: verujes li ti baba u boga? verujem kako ne bi verovala. a bojis li se ti baba boga? bojim se, kako se ne bi bojala zle sile...
dabog je stari srpski bog iz vremena vince, iz vremena pre no sto su ljudi podelili boga na dobar deo koji su nazvali bog i zli deo koji su nazvali djavo. on je bog koji jeste. tacka. i mi postojimo zahvaljujuci njegovoj milosti. tacka. i sve što se desi je volja njegova. tacka. i velesova knjiga kaže da vagri (tabanac ti nas ovde godinama ubeđuješ da su vagri srbi) prinosase strasne ljudske žrtve ovom bogu.
boze koji jesi na nebesi da bude volja tvoja...dabogda, dagoda, crom dubh, hromi daba, kronos, bog koji daje sunce i kisu, god, sunce ili možda stari saturn iz vremena pre sumraka bogova...
tulkas još jedna stvar za tebe:
anglo saxonci, koji su bili plemenska konfederacija koja je ukljucivala i zapadne slovene (čak i velesova knjiga o ovome govori) su najviše postovali starog boga kronosa, kako kažu anglo saksonski hrišćanski spisi. ovaj njihov kronos je predstavljan kao jednonogi, vuciji pastir. cajkanovic kaže da su anglosaksonci od daboga napravili godana, vodana, odina. cajkanovic takođe kaže da je triglav isto sto i dabog. a irci crom dubha predstavljaju kao troglavog. odin se poistovecuje s merkurom, koji je hermes, bog između dva sveta. sad pitanje: ko je hermes trismagistus ako je merkur = hermes = odin = dabog = crom dubh = triglav?
takođe zašto su romanicke crkve pravljene u obliku coveka sa raširenim rukama i nadignutim k*rcem, tako da lice na crom duba odnosno u obliku starog narodnog antropomorfnog (bogomorfnog?) krsta?
još samo da pojasnim ono za kruth, krut, kruh. uzme se zito, pa se pomesa sa vodom, pa se dobije mekana kasa. pa se ta kasa stavi u vatru pa se onda ona ispaece, a kad se ispece onda ona otvrdne, ona se ukruti, postane kruth, kruh...
+0 / -0
0
goran-pavlovic
22. јул 2013. у 08.23
Ovo sam postavio već na temi o borusima i paladijumu al moram ovde da ponovim:
„The Trojan Palladium was said to be a wooden image of Pallas (whom the Greeks identified with Athena and the Romans with Minerva) and to have fallen from heaven in answer to the prayer of Ilus, the founder of Troy.
”The most ancient talismanic effigies of Athena,„ Ruck and Staples report, ”...were magical found objects, faceless pillars of Earth in the old manner, before the Goddess was anthropomorphized and given form through the intervention of human intellectual meddling.„[3]”
http://en.wikipedia.org/wiki/Palladium_
(classical_antiquity)
paladium je bio stub originalno bez lica kasnije sa licem još kasnije sa statuom boga.
„According to an Irish dinsenchas (”place-lore„) poem in the 12th century Book of Leinster, Crom Cruach's cult image, consisting of a gold figure surrounded by twelve stone figures, stood on Magh Slécht (”the plain of prostration„) in County Cavan, and was propitiated with first-born sacrifice in exchange for good yields of milk and grain. Crom is said to have been worshipped since the time of Érimón. An early High King, Tigernmas, along with three quarters of his army, is said to have died while worshipping Crom on Samhain eve, but worship continued until the cult image was destroyed by St. Patrick with a sledgehammer.[1]
This incident figures prominently in medieval legends about St. Patrick, although it does not appear in his own writings, nor in the two 7th century biographies by Muirchu and Tírechán.[2] In the 9th century Tripartite Life of Saint Patrick the deity is called Cenn Cruach, and his cult image consists of a central figure covered with gold and silver, surrounded by twelve bronze figures. When Patrick approaches it he raises his crozier, the central figure falls face-down, with the imprint of the crozier left in it, and the surrounding figures sink into the earth. The ”demon„ who inhabits the image appears, but Patrick curses him and casts him to hell.[3] Jocelin's 12th century Life and Acts of St. Patrick tells much the same story. Here the god is called Cenncroithi, interpreted as ”the head of all gods„, and when his image falls the silver and gold covering it crumble to dust, with the imprint of the crozier left on bare stone.”
http://en.wikipedia.org/wiki/Crom_Cruach
crom cruach, crom dubh, dabog, centralni stub, stozer gumna. prvo bez lica, pa sa licem, pa stub na kome je stajala glava sa tri lica. crom dubh se zove i Cenncroithi, glava svih bogova, triglav.
+0 / -0
0
goran-pavlovic
22. јул 2013. у 09.03
evo kako je mogao da izgleda irski crom dubh, paladium, stozer, suncani stub, stub na kome stoji sunce.
http://s21.postimg.org/rt9wxkg7r/paladium.png
izgleda isto kao falus sa glavom. roditelj. kasnije je od ovoga nastao narodni krst ili ti keltski krst gde je glava postala solarni simbol, sto je ona oduvek i bila jer je dabog, crom dubh bog sunca.
„Samhain (/ˈsɑːwɪn/, /ˈsaʊ.ɪn/, or /ˈsaʊn/)[1] is a Gaelic festival marking the end of the harvest season and the beginning of winter or the ”darker half„ of the year. Most commonly it is held on 31 October – 1 November, or halfway between the autumn equinox and the winter solstice. Along with Imbolc, Beltane and Lughnasadh it makes up the four Gaelic seasonal festivals. It was observed in Ireland, Scotland and the Isle of Man. Kindred festivals were held at the same time of year in other Celtic lands; for example the Brythonic Calan Gaeaf (in Wales), Kalan Gwav (in Cornwall) and Kalan Goañv (in Brittany).”
http://en.wikipedia.org/wiki/Samhain
Samhain, noc vestica, duhovi, početak tamne strane godine, suncevog zivota. tad se od tikvi od repe prave strasne glave, glave boga daboga:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/30/Traditional_Irish_halloween_Jack-o%27-lantern.jpg/...
0px-Traditional_Irish_halloween_Jack-o%27-lantern.jpg
+0 / -0
0
mandalina
(vila)
22. јул 2013. у 14.59
Gorane
„dabog je stari srpski bog iz vremena vince, iz vremena pre no sto su ljudi podelili boga na dobar deo koji su nazvali bog i zli deo koji su nazvali djavo. on je bog koji jeste. ”
To mi danas ne znamo nego konstruišemo..jedan kome se dodavalo..ili petnaest koji su se saželi u tri, pa u j ednog tokom vremena. Ne može se utvrditi.
Što se Vince tiče, pojma nemamo kako se koji zvao, a sve što je ostalo to s u oni RIBOLIKI i mogu se povezati sa kasnijim mesopotamskim Dagonom, posebno što se i u Karlovačkom rodoslovu pominje da cela Srpska slavi Dagona. A taj mesopotamski Dagon je imao krljuštt na predstavama (riba, krokodil ili slična neka akrepasta tvorevina) i prinosile su mu se žrtve. Taj mespotamski sa krljustima može da se poistoveti sa ribolikim/krljuštavim iz Vinče.
A Čajkanović Dajbog, kao bog podzemnog sveta može biti taj strašni koga se babe i svi plaše, i koji će vremenom prerasti u Diavola..ali nikako ne može biti solarni i sunčani.To j e potpuno suprotno, Gorane , moraš da tu predrasudu i zabludu razbiješ.
Dan sunčanog je NEDELJA, a dan podzemnog je BEZIMENI DAN, odnosno subota. Potpuno su suprotni.
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
22. јул 2013. у 19.19
1. „Bozica Zivota i Kralj Smrti
Provedose tri dana(jedno sa drugim) u postelji(postelja,može znaciti i leja,Srbi sade i seju u bastenske leje a Germani i Kelti u bastenske postelje,izaberite,sami prevod)
I seme je (tad)isklijalo a zetva je (sada)tu.
I Bog i Boginja,postadose jedno.
I izvlacim(berem,cupam sakupljam,zhanjem)GOSPODARA MESECA iz Materice (rodice ili cisto srpski p*ke).
I hvala ti za tvoj blagoslov (blagorod)”
...mleko pa onda med,saspu se u casu i naspu u prvu rupu,icupanog,ploda...zitarice...
2. Crom Cruiach,Crom Cruach...Crom je i na nemackom „krumm”-krivo...prevodim i citiram opet..„.Cruach prevedena (znaci)jedna kupica***(ponjevenog(zrna)Zita ili sakupljenog(pribrane)zivotne namernice(može biti,hleba,kuvanog jaja,przene ribe,sve ono sto vi SRBI nosite na grobovima i stavljate na grob pokojnika,pa i ja sam pao u nesvest,kada sam to prvi put Video kod vas,Srba.Čak i jedete na grobu!!!Grozno za jednog stranca!Ono sto jedete je DACHA ili TRZINA a ono sto ostavljate na grobu je ZRTVA!
3.Krv ili Kruh...razmisli! Imaš još jednan izraz Osim Cruah a to je Cruiach...Krujah.Pre mnogo godina kada sam boravio na Metohiji,gde sam i upoznao tada arhiepiskopa priz.-raskog Pavla,potonjeg patrijarha srpskog,sada SVECA!
Žene su na grobovima iznosile,male hlebcice,mesane sa svetom vodicom i u njemu,nataknuti,mali bosiok.Kako za zadusnice.Hlebcici su bili ne veci od ljudske pesnice i zvali su ich...KRAVAJchichi u jednini KRAVAJche...!I to Srbi iz dusanovog carskog grada!
Postarija žena mi je rekla...”toj mije adet(obicaj) i mi gi pecemo i na dn od „cetrjes mucenika”kad gi pekle jaudije i toj morav da bidnu cetrjes kravajchicha!
Uz ovo...*** kupica,stoji u prevodu.Osnovna mere zapremine je bila i kupica,to je mera,koja se sastojala od onoliko zita,koliko ti stane u obe skupljene ruke i to se prospe na jedno mesto i nastane ta kupica.Dok je u ruci to je GRS...tačno napisano...G6R6S...a kad se ispusti i ostane mala kupica ili mali brezuljak to je GRShNICA...Pitaj „Tulkasa” on je iz Groshnice,kod Kragujevca i zna šta to znaci...imaš i ovde u nemackoj mesto Groshnic. Malo ispupceno uzvisenje u selu ili na ravnici...Koje blago strci!Takvim će se i podizati i grobovi,velikasa ...a to je druga prica.
Zato se normalni ljude ZAGRLE,jedan drugog obuhvate rukama...dok ako se ja sretnem sa „tulkasom” mi ćemo se zagrliti po starom srpskom i nemackom obicaju...odmah za grlo!
Ja sam Nemac i shaticu direktno...zagrliti...odmah za GRLO.Da sam susjed ne...kaj bum..pod Grlo!Ne!
Sledi nastavak
+0 / -0
0
Varuna
(novinar)
22. јул 2013. у 19.34
Isto mislim da je Romi Daba (sigurno naši preci nisu izgovarali H)bog podzemlja, nikako Sunčani.Opis kulta (srebrni i zlatni bog okružen sa 12 bronzanih figura) podseća na Sunce i 12 podeoka od 30 stepeni, ali svakako je tu nešto pomešano.
Sad prvo, Gorane, izvini, ja sam nekako preskočio ovo što si stavio o paladijumu.
,,,
Ovo sam postavio već na temi o borusima i paladijumu al moram ovde da ponovim: ...paladium je bio stub originalno bez lica kasnije sa licem još kasnije sa statuom boga.
http://en.wikipedia.org/wiki/Crom_Cruach
...crom cruach, crom dubh, dabog, centralni stub, stozer gumna. prvo bez lica, pa sa licem, pa stub na kome je stajala glava sa tri lica. crom dubh se zove i Cenncroithi, glava svih bogova, triglav.,,,
Ne rekoh ranije da tu legendu o tri nebeske stvari, među njima i paladium („palamud”- kaže moj deda za nekoga što lupeta, gnjavi i trabunja..ovd eje verovatno grčki pali deus- pali bog, bog koji je pao) koje su pale na zemlju mogo rabe tajni redovi današnjice i to na način da se legenda vezuje uz „palog anđela ”, nosioca svetlosti-Lucifera..uz koga se stropoštalo na planetu Zemlju i te tri NJEGOVE stvari, pa su odskočile..
Vidim sad vezu sa „palim lučonošom” i Dabog koji je postao Daba i Diabol. (sve isto)
Sa vikipedije ne razumem u potpunosti sve, pa, ko zna, neka mi prevede šta znače reči:
Crom (or cromm) means „bent, crooked, stooped”. Cenn means „head”. Cruach can be an adjective, „bloody, gory”, or a noun, meaning variously „slaughter”, „stack of corn”, or „pile, heap, mound”. Plausible meanings include „bloody crooked one”, „crooked stack of corn”, „crooked one of the mound”, „bloody head”, „head of the stack of corn” or „head of the mound”
Bez visokog postolja liči na stećak:
http://wdict.net/word/crom+cruach/
+0 / -0
0
tulkas
22. јул 2013. у 19.36
„Tabanac”, jel' to tvoja preformulacija, „Sjedinjenje ili Smrt”? :)
Pozdrav!!!
+0 / -0
0
Varuna
(novinar)
22. јул 2013. у 19.42
Još, prva nedelja u avgustu je CRNA nedelja.. opet znak podzemlja
Crom Dubh Sunday„ – is known in Ireland as the first Sunday in August, but in Lochaber is applied to Easter. It appears in the Scottish saying:
DiDòmhnaich Crum Dubh, plaoisgidh mi an t-ugh.
”Crooked black Sunday, I’ll shell the egg.„
”dubh„ (black, dark) ...
Otprilikw, Crom(stub)Dubh(Crni) je crni stub, nešto slično obelisku...ili crnom meteorskom kamenu koji muslimani obilaze kao svetinju.”
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
22. јул 2013. у 19.43
Nisam sarkastican...pišuci iz glave bez belezaka...cinim propuste!!!
Pogresio sam u prevodu...Crna Glava!Trebalo je „Tamna Glava”,po galskom (gaeletic) je Crom Dubh Kažem OZNAKA za „Dark Head”.
Govoreci da je „Kralj Meseca”...tačno je „Gospodar Meseca”...
Po legendi,kod Kelta ako sada pogledas Mesec,koji je upravo pun,videces mrlju...to je jedan stari,pogrbljeni taman lik...to je Gospodar Meseca...Crom Dubh!
Rekao sam da se Crom Dubh,slavi u prvoj nedelji Avgusta,Nisam napomenuo da može i u poslednjoj nedelji jula!To je Dommnach Chrom Dubh„(Crom Dubh Sunday) i da je 2004...2005 bilo u avgustu,secam se!
Šta je ovde bitno za ”tulkasa„...posto je MEnTALAC bila je grupa meNtalaca sa ono sto oni nazivaju muzikom grupa ”Crom Dubh„
U ovoj temi,sam stvarno slab i upao sam zbog teme o reci-nazivu Bog!
Ipak vidi...”Immeran Brain„-”The Voyage of Brendan„(kraj 600 i poc.700 god.
može ali nešto slabije i ”The Voyage of Mael Duin„ (sred.900)
Pozdrav!”
+0 / -0
0
tulkas
22. јул 2013. у 19.53
Fala T! Dobro muziciraju, a čak mi se dja i glas „pevaca” (sto je inače retkost)!
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
22. јул 2013. у 19.57
„Varuna” po tvojoj ponudjenoj fotografiji to bi trebalo biti Linga ili Lunga i koja je u upotrbi u hinduizmu,posveceno je bozanstvu Shiva
Pronadji molim te!
I ovakva glava je cinimise pronadjena u Trsteniku,pored „hrasta zapisa”...bila je tema,ovde na „Istoriji” pre mesec,dva...
Pozdrav!
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
22. јул 2013. у 20.15
„Mandalina”...nemoj se ljutiti...samo te stedim.Prijatelje cuvam,ne dam da se trose!
Tri puta poslusaj na jutjubu...
Van Morrisona „Avalon of the Heart”
„Oh the holy grail
Baby behind the sun
Oh the holy grail
Down by avalon...”
Pozzzzzzz...
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
22. јул 2013. у 20.22
„tulkas”posto volis glasove...čiji je ovo glas!
Raritet!
Them/Van Morrison „It`s all over now Baby Blue”
Može i ako potrazis i „Rolling Stones” ...„Baby Blue”
Pesma me podseca na vreli dan jednom davno kada je u Modi bio „volkmen” i prelazio sam na motoru Tursko-Sirijsku granicu...bilo je to davno...
+0 / -0
0
mandalina
(vila)
22. јул 2013. у 21.45
„Prijatelju” Tabanče,
daj mi naslov dok me ne prođe volja da sedim i kucam.To je sve ;)
Gorane, Varuna
Shvatila sam kako je moguće da su zamenili podzemnog boga (Dagona, Dagdu,Daboga) sa sunčanim kad sam videla šta je Varuna iskopirao povodom paladijuma u posedu Nimoroda,Belovog sina na temi o Egiptu i Dardancima. Slavili su Nimroda (Dagona), njegov rođendan 25.12..znači jeste da se odnosi na Sunce ali Sunce koje se nalazi pred umiranje, na kraju kruga , posle 270 dana, odnosno 270og stepena kruga.
+0 / -0
0
tulkas
23. јул 2013. у 09.42
Nedostaje mi vokmen umesto ovih sadasnjih slusalica koje nisu ni za c!
Jeste T. ne bi bio T. da ne pomene Sveti Gral, na ciji pomen mi se ukljuci sijalica u glavi.
Znaci Hromi Daba nije Dagda!?? Ko će da vas pohvata u mitoloskoj ravni.
P.S
...od Suzanne...I can see no historic relation between Northern Germany (Stormarn, Holstein or Wendland - Drawähn) and Serbia or Montenegro.
Super, sad ću i da diskutujem sa njom...
P.P.S.
Može, ali jedino, Bob Dilan.
Mada razmišljam se kakav će mi ukus biti za par godina...
A i šta bi ti slusao da si odrastao na ovdasnjoj stajgi...
Ne mogu da nađemdovoljno sprzzz zvuk!
Tako da danas ide opet balada, u maniru Edriena Borlanda, ili Ian Kurtisa:
http://www.youtube.com/watch?v=CWoNSADanoA
Pozzz!!!
+0 / -0
0
goran-pavlovic
23. јул 2013. у 12.38
Hvala vam svima na odgovorima i interesovanju. Konacno pricam s ljudima a ne sam sa sobom.
Mandalina:
„Što se Vince tiče, pojma nemamo kako se koji zvao, a sve što je ostalo to s u oni RIBOLIKI i mogu se povezati sa kasnijim mesopotamskim Dagonom, posebno što se i u Karlovačkom rodoslovu pominje da cela Srpska slavi Dagona. A taj mesopotamski Dagon je imao krljuštt na predstavama (riba, krokodil ili slična neka akrepasta tvorevina) i prinosile su mu se žrtve. Taj mespotamski sa krljustima može da se poistoveti sa ribolikim/krljuštavim iz Vinče.”
ja mislim da pocinjemo polako da saznajemo ko su bili vincanski bogovi i ja mislim da možemo da kažemo da je god, dagoda, dabogda, krom, hrom, dubh, dabog bio bog sunca.
Njega cajkanovic vezuje sa trojanom, trostrukom azdajom. možda ovde imaš vezu dagona, dagoda i daboga. ne znam nisam se ovim bavio.
„Shvatila sam kako je moguće da su zamenili podzemnog boga (Dagona, Dagdu,Daboga) sa sunčanim kad sam videla šta je Varuna iskopirao povodom paladijuma u posedu Nimoroda,Belovog sina na temi o Egiptu i Dardancima. Slavili su Nimroda (Dagona), njegov rođendan 25.12..znači jeste da se odnosi na Sunce ali Sunce koje se nalazi pred umiranje, na kraju kruga , posle 270 dana, odnosno 270og stepena kruga.”
Nisu oni zamenili podzemnog boga (Dagona, Dagdu,Daboga) sa sunčanim. kao sto rekoh, sunce je zivo biće...radja se i umire. da bi se ponovo rodilo prinose se žrtve. pogledaj ozirisa.
Mandalina, Tabanac
„dabog je stari srpski bog iz vremena vince, iz vremena pre no sto su ljudi podelili boga na dobar deo koji su nazvali bog i zli deo koji su nazvali djavo. on je bog koji jeste. ”
izvini zbog ovoga, ovo je moje mišljenje i trebalo je da pocnem recenicu sa „ja mislim da je dabog stari srpski bog iz vremena vince...”. Naravno da je ovo sve rekonstrukcija i ja sam je ovde postavio da bi je diskutovali. Kad kažem vinca, mislim kraj kamenog i početak bakarnog, bronzanog doba u vinci, 4. milenijum pre nove ere. Ovo datiranje baziram na osnovu toga sto je crom dubh bog kamenih krugova, a kronos stari bog zemljoradnje sa kamenim srpom.
Crom dubh je solarni simbol. Njegova svetilista su uvek bila na vrhovima planina kao i kod svih drugih solarnih bozanstava. njegov hram je solarni krug od dvanaest kamenova, gumno sa stozerom, suncevim stubom. on kontrolise zetvu. samo solarna bozanstva su vezana za zetvu i za zemljoradnju. svi oni kameni krugovi po evropi i svi oni hendzovi su podignuti da bi se gledalo sunce ne mesec. Sunce je bilo bog, a tog boga nema, nestao. svuda osim u irskoj, gde je preziveo kao crom dubh, i kod nas gde je preziveo hao hromi daba.
„A Čajkanović Dajbog, kao bog podzemnog sveta može biti taj strašni koga se babe i svi plaše, i koji će vremenom prerasti u Diavola..ali nikako ne može biti solarni i sunčani.To j e potpuno suprotno, Gorane , moraš da tu predrasudu i zabludu razbiješ. ”
Zašto je ovo suprotno? Sunce je zivo biće, i kao takvog su ga videli stari evropljani pa i srbi. Ono se radja, raste ali i vene i umire. stara srpska nova godina je pocinjala u martu i poklapala se sa početkom vegetativne, zemljoradnicke i ratnicke godine. zato su bogovi sunca, zemljoradnje i rata uvek isli zajedno ili jedan te isti bog sa tri lica. crom dubhu se farbaju jaja i jedu se u proleće. letnji svetliperiod je trajao do oktobra. onda sunce pocinje da ulazi u zimski tamni period, kad sunce slabi, stari i umire. Da li su nasi stari znali da će sunce ponovo da se rodi na proleće? možda nisu bili sigurni. možda se nešto strasno desilo, nešto sto je pomracilo sunce, nešto sto je sprečilo sunce da se rodi. vulkan, meteorit??? možda se sunce nije rodilo i nije ogranulo i proleće nije doslo. postoje dokazi da je u 3. milenijumu kisa padala bez prekida godinama. kompletna stara kamena zemljoradnicka kultura irske je zbrisana u potopu. možda su tada ljudi poceli da prinose žrtve bogu suncu da bi ponovo izaslo? ko zna. ako neko ima potpunu kontrolu nad tobom, tvojom zetvom tvojim zivotom onda ga se treba plasiti. a sunce to ima. to mi danas živimo u zabludi da sunce izlazi svakog jutra i da proleće dolazi posle svake zime i da je sunce uvek dobro i zlatno. pogledaj najnovija istrazivanja u fizici sunca i interakcijama sa zemljom. videces da je sunce pravi strasni bog koji kad se razbesni može da jednim potezom izbrise ljudsku vrstu sa lica zemlje. ali sunce je u usto vreme i dobro, i taj dualizam u jednom bogu je našim starima bio potpuno normalan. kao sto sam rekao ljudi su kasnije podelili goda (daboga) na jarila i horsa (daboga), na letnje i zimsko sunce, na boga i djavola, na svetog djordja i azdaju...
tabanac:
„Bozica Zivota i Kralj Smrti ...” ???
odakle ti ovo? molim te da mi das link ili naziv originala ako je u pitanju irski tekst. ne znam o cemu pricas.
ovo za kravaj sam znao jer je isti obicaj kod mene u vladicinom hanu. ovo za grs i grsnicu je interesantno. hvala ti na tome. što se tiče hrane kao žrtve ona je dosla kao zamena ljudske žrtve. Zato se žrtva prinosi na groblju ili na obroku:
Од развођа Мораве и Тимока, па до обала Белог (Јегејског) мора и одатле до Црногмора, оброчиште је место на коме се држи заветна молитва, а оброк је антропоидни камени крст иликрст урезан на стаблу дрвета, па се назива и: крст. У већини прилика оброк је у средишту насеља или на њему оближњој купастој главици брда. Оброком Срби данас називају време јела, ручка, а по старимписаним иворима, од 1233, и по свим млађим споменицима, оброк је означавао јело, дажбину, награду.У Врањској повељи краља Милутина, писаној крајем XIII века, наређује се и: „ни да прикладају оброка”...У селима око горње Нишаве крстом се назива ограђеноместо у селу, које у средини има камени крст; око крста поређано је камење у круг и свака породица имана том камењу своје место за седење приликом обедовања.
http://www.scribd.com/doc/32172615/Srpski-Mitoloski-Recnik-Grupa-Autora
stonehenge je nekada bio krug od kamenova (malih plavih) ispod kojih su sahranjivani spaljeni ostaci umrlih. jednom godisnje ljudi su dolazili iz cele britanije na obrok, i castili su se na groblju, svako pleme na svom kamenu.
The first Stonehenge began its life as a huge graveyard...the original monument was a large circular enclosure built 500 years before the Stonehenge we know today, with the remains of many of the cremated bodies originally marked by the bluestones of Stonehenge. We have also discovered that the second Stonehenge was built 200 years earlier than thought, around 2500 BC.„
By testing cattle teeth from 80,000 animal bones excavated from the Stonehenge complex, the team also found that around 2500 BC it was once the site of vast communal feasts attended by perhaps up to a tenth of the British population, with people coming from as far afield as highland Scotland to celebrate the solstice.
http://www.ucl.ac.uk/archaeology/calendar/articles/20130311b
”
+0 / -0
0
goran-pavlovic
23. јул 2013. у 12.38
evo ovde troglave glave triglava iz irske:
http://www.museum.ie/en/list/artefacts.aspx?article=c9f1d3b1-4474-41ef-a04e-09a6a825e141
Takođe tabanac, seti se ovoga, ti si autor:
Ono sto je interesantno je da je mesto na kome je nađenovaj idol, brdo Corleck, bio do dvadesetog veka centar irskog felstivala Lughnasa. Mesto nalaza je oko 5 milja od Loughcrew,koji se irski često zove Loch Craobh ali se isto tako zove i piše Lough Crew (obrati paznju da irsko Craobh ili Kraob-oznacava i grob...) U ovoj oblasti ima mnostvo arheoloskih nalaza,megalita i simbola cveta-sunca,koje je istovetno,kolovatu...Bitno je brdo „Sliabh na Caillghe” (englezi ga nazivaju „Vesticino Brdo) na Sliabh se SlaBilo- i to ”Bron Trogain„-”Zhalost za TROgainom„...Samo ime mesta...LOUGHcrew je dvoslosna vl. imenica...koja sadrzi dve reci Lough i crew...Prvo...šta je to Lough...čitaj...Louuuuug! Dugo silazno slovo u! Cije je ime Lugianeri...? Šta znaci na savremenom srpskom ”Lug„...Ko je to Lug? Lug je keltsko bozanstvo...ali i kod Sorba...Lugianeri su danasnji Luzhicani-Louzhica...Lug je sveta suma kako kod Sorba,Srba tako i Kelta...U srbiji se naziva i Zabran-tamo gde niko ne sme pristupiti,niti seci sumu... Triglav je kao i Svetovid imao rog za vino u ruci...U njegovoj casti su se opijali i Sorbi i Kelti... Isti obicaji su kod Sorba,tako i kod Havellera Triglavu tako i za Luga kod Kelta (uz napomenu...još se ne zna pravo ime Triglavu)!
kod srba je triglav poznat i kao trojan. car trojan, sa kozijim usima, koje su u rano bronzano doba bile simbol kraljevske vlasti. ovaj trojan i prica o njegovim kozijim usima potice sa balkana i po svetu su je razneli muski koji su frigijci koji su laigin u irskoj. ova legenda se nalazi samo na mestima gde su živeli ovi ljudi.
kako se još zove Lughnasadh, dan kad se slavio crom cruach, crom dubh: zove se ”Bron Trogain„. ti si tabanac preveo ”Bron„ kao zalost pa si dobio ”Zhalost za TROgainom„, ali ”Bron„ može da znaci i ”wrath„ - bes pa dobijamo Trogainov bes.
brón - grief, Irish, Old Irish brón, Welsh brwyn, smarting, sorrow, *brugno-s; Greek @Gbrúhw ( @Gu long), gnash the teeth; Lithuanian gráuz@?iu, gnaw, Pol. zgryzota, sorrow.
http://www.ceantar.org/Dicts/MB2/mb05.html
Ali bron može da dodje i od broinn sto znaci stomak. kao i od bronn sto je koren nekih jako interestantnih reci:
++bronn - grant, distribute, Middle Gaelic bronnagh (1408 charter), Irish bronnaim, Early Irish bronnaim, brondaim, bestow, spend: *brundo-, *bhrud-no-, Indo-European root bhrud; Anglo-Saxon bryttian, deal out, Norse bryti, a steward (cf. Greek @Gtamías, steward, ”cutter„), brytja, chop, English brittle, Teutonic brut, chop; perhaps Latin frustum, bit.
broinn - belly (Dialectic); the dat. of brù used dialectically as nom.; See brù.
http://www.ceantar.org/Dicts/MB2/mb05.html
dán - to give, to bestow - dati
danad - giving - onaj koji daje
bronnad - bestowing - davanje
bronntanas, bronntas - bestowal od gifts - davanje poklona.
bronnad, bronntanas, bronntas - gift, present - poklon
bronntóir, bronnaid - bestower - davalac, giver
bronntach - bounteous - darežljiv, izdasan
bronnaid - consumes - trosi
bronnad - eating - jedenje, giving
bronnthachas, bronntanas, bronntacht - generosity - velikodusnost
bronnmar - having a large belly - imati veliki stomak
http://www.wales.ac.uk/Resources/Documents/Research/CelticLanguages/EnglishEarlyIrishWordList.pdf
znaci bron može da bude i davanje, poklon, velikodusnost i onaj koji daje.
trog znaci dizanje, uzdizanje kao u izrazu trogbal, turcbál sto znaci izlazak, uzdizanje sunca. da li je ovde sunce
trog - raise, trogail, raising, Manx troggal, earlier trogell: to-ro-od-gab, that is to say, tog with the prep. ro inserted. See tog. Rhys (Manx Pray.@+2, 138) compares Early Irish turcbál, a rising (as of the sun): *to-for-gab-.
àin - heat (Dict.), light (H.M`Lean), Old Irish áne, fulgor, from án, splendidus, latter a Celtic a@-no-s; Gothic fôn, fire (from pân); Prussian panno. Stokes suggests rather *agno-s, allied to Latin ignis, Sanskrit agní, fire.
ceann - head, so Irish, Old Irish cend, cenn, Welsh, Breton penn, Gaul, Penno-, *qenno. Perhaps for qen-no-, root qen (labialised), begin, Church Slavonic koni, beginning, as in ceud, first. The difficulty is that the other labialising languages and the Britonic branch otherwise show no trace of labialisation for qen. Windisch, followed by Brugmann, suggested a stem kvindo-, Indo-European root kvi, Sanskrit çvi, swell, Greek @GPíndos, Pindus Mount; but the root vowel is not i, even granting the possible labialisation of kvi, which does not really take place in Greek. Hence ceannag, a bottle of hay, ceannaich, buy (=”heading„ or reckoning by the head; cf. Dial. ceann, sum up), ceannaich, head-wind ( Hend.), ceannas, vaunting ( Hend.).
http://www.ceantar.org/Dicts/MB2/index.html
Irci ne znaju ko je Trogain jer ne znaju za trojana, triglava. Trogain je Trojan. Ali šta znaci trojan, jer trojan nema znacenje na slovenskim jezicima.
Možda
trog + àin= trogàin = rased heat, summer heat - vrucina, sunce na vrhu stuba
Ili možda
trog + ceann = trogceann = rased head, head on a pole - glava na kocu, glava na vrhu stuba.
ili je ovo možda
tré+ ceann = tréceann = trojan, troglavi, triglav
setite se ovog klastera reci iz irskog
tré - triad - trojstvo
tréad - flock, heard, congregation - stado, pastva
tréadach - pastoral - cobanski, nomadski
tréadai - shepard, pastor - cobanin, pastor
tréadaioch - hearding - skupljati uterivati stado
treabhcas - tribe - pleme
treabhann - tribune, leader - tribun, lider, bodja
treablaht - household, family - domaćinstvo, porodica
treabh - plough - plug
treibh - house, homestead, tribe, race - kuca, domaćinstvo, pleme, rasa
trea - spear - koplje
trean - warior- ratnik
treas - battle - bitka
treasair - conquer - osvojiti
treis - strong, in power - jak, na vlasti
triath - lord, prince - gospodar, princ
Ja mislim da je Bron Trogain, dan velikodusnog trojana, dan trojana koji daje, dan triglava koji daje, dan daboga, dan crom dubha, dan kad se glava dize, nabija na kolac, na stub, dan kad je sunce na vrhu stuba, kada je najtoplije. Tada je pasija vrucina i sirijus je u istoj ravni sa suncem.
Израз није наша умотворина, старијег је вијека и датира из времена древног Египта. Тамошњи свештеници, који су истовремено били и научници, веровали да је истовремена присутност најсјајније звезде на небу, Сириуса, и Сунца узрок великим летњим врућинама. Будући је Сириус део сазвежђа Великог пса, то су сви дани у периоду од 3. јула до 11. августа називани ”пасјим данима„.
Dakle prva nedelja u avgustu pada pravo u sred srede najjaceg sunca, kada je sunce na vrhu stuba. tada se dize triglav na stub i slavi se njegova velikodusnost.
varuna
”Bez visokog postolja liči na stećak„
evo ti ga ovde narodni krst iz vlasotinca, stub sa solarnim simbolom:
http://htmlimg2.scribdassets.com/466q349eyokm1tr/images/140-e8ec7c71bd.jpg
evo nadgrobnog spomenika iz arandjelovca. stub sa glavom:
http://htmlimg1.scribdassets.com/466q349eyokm1tr/images/161-f6be542fad.jpg
još jedan sa glavom iz hercegovine:
http://htmlimg2.scribdassets.com/466q349eyokm1tr/images/192-3ca2a9f2af.jpg
i još jedan iz mostara gde je glava zamenjena suncanim, keltskim (kobajagi) krstom:
http://htmlimg2.scribdassets.com/466q349eyokm1tr/images/192-3ca2a9f2af.jpg
svetovid, stub sa glavom sa četiri lica:
http://thumbs.dreamstime.com/thumblarge_456/1259422238g9k3kK.jpg
irski stub sa solarnim krstom:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/18/032Galarus_Oratory.JPG/450px-032Galarus_Oratory.JP...
tulkas , gde si ti video da crom dubh nije dagda? crom dubh jeste dagda i dagda je dabog i dabog je hromi daba. sve jedno isto bozanstvo. sunce.
samh (pronounced saw) - peaceful, tranquil - miran, tih,
Reka Sava znaci mirna, tiha, spora reka.
jedno pitanje: zašto se najpoznatiji srpski vampir zove sava savanovic? da li to ima neke veze sa irskim samhain (pronounced sawan) praznikom duhova, noćivestica? To je dan kada pocinje tamna strana godine, kad se prave svetiljke u obliku glava, strasnih glava, kao zamena suncu.
Samhain (pronounced sawan, sawon) is a Gaelic festival marking the end of the harvest season and the beginning of winter or the ”darker half„ of the year. Most commonly it is held on 31 October – 1 November, or halfway between the autumn equinox and the winter solstice. Along with Imbolc, Beltane and Lughnasadh it makes up the four Gaelic seasonal festivals. It was observed in Ireland, Scotland and the Isle of Man. Kindred festivals were held at the same time of year in other Celtic lands; for example the Brythonic Calan Gaeaf (in Wales), Kalan Gwav (in Cornwall) and Kalan Goañv (in Brittany).
http://en.wikipedia.org/wiki/Samhain
”
+0 / -0
0
goran-pavlovic
23. јул 2013. у 16.47
bronn trogain
bronn - pronn - poklon, stomak
pronoia, prometeus, lucifer, predskazanje, luconosa, onaj koji je doneo svetlo ljudima, onaj ko osvetljava put. pogled na buducnost je poklon od boga, osecanje koje se stvara u stomaku, englezi kažu gut feeling...
pronoia je i posed koji je dobijan na dar u srbiji i vizantiji od 11. veka. proniajar je onaj ko upravlja tim posedom.
odakle ovaj naziv grcima i srbima kad pronija nema grcki koren koji znaci poklon?
pogledaj gnosticko jevandjelje po jovanu.
prometeus i pronoja, oba imena znace predskazanje, vidovitost, su otac i majka deukaliona grckog noje oca svih ljudi posle potopa.
deukalion = duka lion = duh lije, seme lije
ducha je na irskom predak, duh, srz
žena mu je bila crvenokosa...
http://forum.krstarica.com/showthread.php/609065-vuciji-narod-evrope/page3
+0 / -0
0
mandalina
(vila)
23. јул 2013. у 19.19
Ali šta znaci trojan, jer trojan nema znacenje na slovenskim jezicima.
----------------------------------------------
Kako da nema?
Ovca se trojani kad rodi tri komada.
Muzički instrument trojanka ima tri paralelne svirale na jednom usniku.
Тројанка је у народном календару ознака за време- садржи 21 дан, одн.три недеље..у другој половини години броји се по тројанкама.
Глагол је тројанити, именица је тројство.
Св.Сави се у химни пева „песму му утројте”, то је такође отисак старе вере.
+0 / -0
0
mandalina
(vila)
23. јул 2013. у 19.28
Жена рађа тројке..од корена ТРОЈ, а не од корена три (као „тринити”)..
Примери из књига, све је са кореном ТРОЈ
1.Тако окренуло Михаилу па му се пара близни и тројани. (удваја се и утраја))
2.Да буде земља ситнија и лепша за сејање жита, неки је сељак и „тројани” или „тројачи”. То значи да је трипут оре и дрља док до сетве дође.
3. TROJANKA, J. vrsta igre kola u Srbiji. Podrinci ... su vešti u ... O zidu . . visi ... blizu naćva trojanka, t. j. kotarica sa tri pregrade: za ložice i viluške
4.сито и крошња „тројанка” (кашикара), у којој су „ложице” („лажице”) и друге ситнице (поскурник, тамњан, восак, во- штаница и др.), а преко зиме се ту веша ради сушења и сланина која је увек окренута кожом зиду..
5.А то и јест прва Тројанка. ..(Од Петрова дне до Илина дне)
http://books.google.rs/books?id=isIDAAAAYAAJ&hl=sr&hl=sr&pg=RA1-PA120&img=1&zoom=3&sig=ACfU3U2qlDDmZ6mTYXNg...
bFodGVAXxw&ci=153%2C622%2C791%2C219&edge=0
6.ТРОЈИЧЕ се свеци (у календару)
http://books.google.rs/books?id=isIDAAAAYAAJ&hl=sr&hl=sr&pg=RA1-PA110&img=1&zoom=3&sig=ACfU3U1SZVwC
a1SQEuNCzLzduOgS7JhRaQ&ci=203%2C1115%2C734%2C177&edge=0
+0 / -0
0
tulkas
23. јул 2013. у 21.11
http://balkancelts.wordpress.com/2013/07/01/the-archaeology-of-heads/
njiiiiiii
http://balkancelts.wordpress.com/tag/serdi-tribe/
+0 / -0
0
goran-pavlovic
24. јул 2013. у 06.17
mandalina
hvala ti puno. ovo je još bolje. pogledaj gde se koncentrisu sve ove „srpsko keltske” paralele na balkanu: na juznim karpatima, srcu tvoje stare srbije nemanjica koji su sebe zvali kraljevima kimbra. danas je to zapadna bugarska i istocna srbija. a i jedni i drugi je zovu vlaska. interesantno zar ne?
dan kad se slavio crom cruach, trojanov dan, se slavio u prvu nedelju avgusta (first sunday) suncev dan.
na irskom imamo ove reci:
domhain - deep, so Irish, Old Irish domain, Welsh dwfn, Breton don, *dubni-s, *dubno-s; English deep, Gothic diups; Lithuanian dubùs, deep dumbury/s, a hole in the ground filled with water, dauba, ravine, Church Slavonic du@ubri@u, ravine: Indo-European dheub. See also ++dobhar.
++dobhar - water, Irish dobhar, Early Irish dobur, Welsh dwfr, Cornish dofer, Breton dour, Gaulish dubrum, *dubro-n, *dub-ro-, root dub, deep, as in domhain, q.v. Cf. Lithuanian dumblas, mire, Lettic dubli (do.); Lithuanian duburys, a place with springs, dumbury/s; Ger tümpel, a deep place in flowing or standing water. Hence dobharchu („water-dog”) and dobhran, the otter.
domhan - the Universe, so Irish, Old Irish domun, Gaulish Dubno-, Dumno- (in many proper names, as Dubnotalus, Dumnorix, „World-king”, Gaelic Domhnall, *Dumno-valo-s, Welsh Dyfnual, Celtic *dubno-, the world, the „deep”; another form of domhain above. Cf. English deep for the „sea”. D'Arbois de Jubainville explains Dubno- of Gaulish names as „deep”, Dumnorix, „deep king”, „high king”; and he has similarly to explain Biturix as „king for aye”, not „world king”: all which seems a little forced.
Dòmhnach - Sunday, so Irish, Early Irish domnach; from Latin dominica, „the Lord's”. See under Di-.
mh se izgovara kao v ili kao bv ili kao b. bh se izgovara kao b ili kao bv.
dakle
domhain - dubvan - deep - dubok od dubh taman, pracan. pogledajte Breton don, *dubni-s, *dubno-s; kod nas dubrava, duboki tamni usek dolina.
dobhar - water - voda od bubh taman, dubok
domhan - dobvan - the Universe - svemir
dòmhnach - dobvnak - sunday - od dubh - dan crom dubha
Irski recnik kaže da nedelja Dòmhnach dolazi od Latin dominica, „the Lord's”, gospodnji dan. Ako irsko Dòmhnach potice od latinskog Dominica odakle potice dominica?
From Latin dies Dominica („day of the Lord”).
http://en.wiktionary.org/wiki/dominica#Latin
latin dominus - master; sir; a title of respect formerly applied to a knight or clergyman, and sometimes to the lord of a manor
From domus („house”), from Proto-Indo-European *dṓm, from root *demh₂- („to build”).
http://en.wiktionary.org/wiki/dominus
http://en.wiktionary.org/wiki/Appendix:Proto-Indo-European/d%E1%B9%
93m#Proto-Indo-European
odakle potice dom
dom = do + m = do + me, mo = do + mene, moje = to me, what belongs to me, what is with me, next to me = my things = home.
Let's have a look at Irish:
do = to, at - isto kao naše do
mo = me - isto kao naše me, mi
do + mo = domo = to me, at me, what belongs to me, what surrounds me = home = dom
da li nedelja Dòmhnach potice od dominica sto znaci boziji dan? problem je sto dominic ne znaci bog već gospodar kuce, otac? kako se na latinskom kaže bog?
deus -god, deity, spirit
numen -divinity, deity, divine power, god, majesty, divine will
divus -god, deity, spirit
caeles -celestial, dweller in heaven, god
coeles -celestial, dweller in heaven, god
caelicola - celestial, god
coelicola - celestial, god
lar - deity, idol, numen, god, hearth, hearthside
herus -owner, master of a house, proprietor, master of a family, lord, god
erus - owner, master of a house, proprietor, master of a family, lord, god
dominic - master of the house??? ovo ne izlazi u recnicima
možda nedelja Dòmhnach (sun day, dan sunca) potice od dubh? pogledajte kako se na raznim jezicima kaže nedelja:
Aromanian: duminicã
Catalan: diumenge
Dalmatian: domienca
French: dimanche (through Old French diemanche)
Friulian: domenie
Galician: domingo
Italian: domenica
Jèrriais: Dînmanche
Occitan: dimenge
Portuguese: domingo
Romanian: duminică
Romansch: dumengia
Sardinian: domiga, duminica
Sicilian: duminica
Spanish: domingo
http://en.wiktionary.org/wiki/dies_Dominica#Latin
duminica? dubhvinica?
deus -god, deity, spirit
divus -god, deity, spirit
From Proto-Indo-European *deywós („god, the celestial one”), from *dyew- („sky, heaven”). Cognate with Ancient Greek Δεύς (Deús), Ζεύς (Zeús), Sanskrit देव (devá), Avestan 𐬛𐬀𐬉𐬬𐬀 (daēva, „god”) (from which Old Armenian դեւ (dew, „a spectre”), Georgian დევი (devi, „a monster”), Persian دیو (div, „a demon”)), Old Prussian deywis, Old Norse Týr, дивъ (divŭ, „daemon”), диво (divo, „wonder”).
http://en.wiktionary.org/wiki/divus
*deywós - god, sun god, daylight god
http://en.wiktionary.org/wiki/Appendix:Proto-Indo-European/deyw%C3%B3s#Proto-Indo-European
*dyew -sky, heaven
http://en.wiktionary.org/wiki/Appendix:Proto-Indo-European/dyew-#Proto-Indo-European
dali je crom dubh, crom div, crom djeva, crom djavo suncani crni god? kod slovena div je bog stvaranja rod. sunce dubh, div, je stvaralac zivota na zemlji, otac, roditelj.
Sanskrit bhaga is a term for „lord, patron”, but also for „wealth, prosperity”. The cognate term in Avestan and Old Persian is baga, of uncertain meaning but used in a sense in which „lord, patron” might also apply. A Slavic cognate is bog „god”. While the word „bog” denoted nearly all Slavic gods, the word Deva in its cognate Div was used only for the creator god - Rod, the Slavic equivalent of Brahma. The semantics is similar to English lord (from hlaford „bread warden”), the idea being that it is part of the function of a chieftain or leader to distribute riches or spoils among his followers. The name Baghdad shares its origins with the Middle Persian baga (baga-data: „god given”, modern Persian: „Baghdad”)
Personified, Bhaga is one of the Adityas, a god of wealth and marriage in Hinduism. Virabhadra, a great powerful hero created by Shiva, once blinded him. In the Rigveda Bhaga is the god who supervises the distribution of goods and destiny to each man corresponding to his merits. The word apparently, is cognative to „Bhagavan” and „Bhagya”, terms used in several Indian languages to refer to God & destiny respectively.
http://en.wikipedia.org/wiki/Bhaga
Deva (देव in Devanagari script) is the Sanskrit word for deity... The Sanskrit deva- derives from Indo-Iranian *dev- which in turn descends from the Proto-Indo-European (PIE) word, *deiwos, originally an adjective meaning „celestial” or „shining”, which is a PIE (not synchronic Sanskrit) vrddhi derivative from the root *diw meaning „to shine”, especially as the day-lit sky.
http://en.wikipedia.org/wiki/Deva_
(Hinduism)
Ko to sija na nebu i daje nam svetlo dana? sunce, deva, dubh (duv), div, daba, dabog, god, sunce...
+0 / -0
0
goran-pavlovic
24. јул 2013. у 06.29
tulkas hvala ti na linkovima.
posto znam da te interesuju templari, pogledaj kako se cudno poklapa dolzak danskog kralja haralda plavozubog na vlast sa sirenjem tvrdjava, gradova po evropi. ovj harald je imao slovensku vojsku sacinjenu od zapadnih sloven. gde ta vojsla dodje nicu gradovi. pa i u normandiji. pre njega samo zapadni sloveni prave gradove.
onda odjednom napredna gradnja tvrdjava po normandiji, normani majsrtori graditelji trvrdjava. negde sam procitao da kad su se srbi na turskoj strani borili sa mongolima, da su mongoli zarobljene srbe, kao dobre graditelje odveli da grade gradove po aziji. ako neko ima link molim vas da ovde postavi.
dakle normani osvajaju sve stare „keltske”, zapadno slovenske, germanske zemlje. i onda sveti rat protiv islama i vizantije. ti isti zapadni sloveni, germani vode rat protiv istocnih slovena, grka...
templari slave bradatu glavu...
ezoterija hermes stize u italiju preko balkana iz srbije...
cudne se stvari desavaju, malo mi znamo. ko je koga i kad izdao? ko je bog a ko djavo? ko je dobar a ko los?
kako je suncani bog postao djavo? a ako je on djavo ko je onda bog?
+0 / -0
0
goran-pavlovic
24. јул 2013. у 07.24
pogledajte raspodelu I1, r1b gena u evropi. pogledajte kako slede karpate. levo od njih je I2.
i2 dinara, i1 karpati
http://www.eupedia.com/europe/maps_Y-DNA_haplogroups.shtml#I1
jako interesantno
+0 / -0
0
goran-pavlovic
24. јул 2013. у 08.44
mandalina, hvala ti puno još jedamput sto si mi skrenula paznju na troj. ovo je trebalo i ja da vidim ali neki put sam i ja slep kod ociju. ovde u irskoj je nepodnosljivih 20 stepeni u hladu, pa mi je vrucina pomutila mozak. :)
+0 / -0
0
goran-pavlovic
24. јул 2013. у 09.10
mandalina ne mogu da otvorim ni jedan link koji si postavila. dal možeš da mi das tinyurl?
+0 / -0
0
mandalina
(vila)
24. јул 2013. у 17.51
Ovde je bilo 34 stepena i disali smo.Otkako je ukinut HARP na Aljasci, u maju meseci, mi se opet podse'amo šta znaci normalna klima i normalno leto, kad može da se dise..
Ne mogu sad ni ja da otvorim linkove,a nisam sacuvala..Kucaj Google, traži Book i piši TROJANKA, Trojiči se, Troji se, tako sam dobila ovo..izlazi spisak knjiga sa ponekim citatom koji sadrži tražene reč.
„da li nedelja Dòmhnach potice od dominica sto znaci boziji dan?”
DOM NACH je DOM NAŠ, odnosno NAŠ Dom ;)
Još jednom, poveruj mi:
PODZEMNI I SUNČANI SU RAZLIČITI.
Nisu preci pogrešili nego sad mi.
+1 / -0
+1
tulkas
24. јул 2013. у 18.31
„vilo”, neki lik je izjavio da se nema para, da su zatvoreni i pogaseni..izvela se predstava..i ti verujes? ...meni je lično mnogo zanimljiviji ruski kontra projekat, nastao kao rezultat njihovog ceprkanja po akasi...no, PRAVO pitanje je šta kinezi rade u akasi!??
pozdrav!!!
+0 / -0
0
goran-pavlovic
25. јул 2013. у 04.55
hvala ti vilo. interesantno mi je ovo o trojankama u jeziku i u kalendaru. potrazicu i postavicu ovde ako i šta nađem
što se tiče nebeskih i podzemnih bozanstava. pogledaj ozirisa, horusa i ra. pogledaj kako su povezani, ko koga radja, ko koga nasledjuje, ko je i na nebu i na zemlji, ko se radja i umire svake godine. ti si već pisala o vezi srba sa egiptom. postoji ista veza i sa irskom. egipatski bogovi su dosli sa balkana iz vince.
u međuvremenu procitaj ovo:
Данас се сматра да су келтски обичаји, језик и вера најбоље сачувани у Бретањи, Велсу и Ирској. Келтисти су у ирским сагама открили највеће келтско божанство, Луг, чије име носи велики број важних места као Лион, Lugdunum, итд. Помоћу тих истих сага покушали су и да значај поменутога божанства објасне тражећи му право место у верском систему Келта и круг његових пратилаца у митологији.
Иако готово влада сагласност да је Луг највеће келтско божанство, келтисти нису сложни у схватању његове природе; јер, док једни, заједно са Џоном Рисом (John Rhys), сматрају да је Луг сунчано божанство, дотле га други, са д'Арбоа де Жибенвилом (d'Arbois de Jubainville), идентификују са римским Меркуром.
У чланку ''Le dieu Lug, la terre mere et les Lugoves'', y ''Revue Archeologique'' (1914, II стр. 205—230) Ж. Лот (Ј. Loth), члан француског Института, изложио је дотадања мишљења по овом питању и дао своје закључке. Према њему, своје мишљење да је Луг сунчано божанство Рис поткрепљује доказима из ирске саге која се зове Смрт Туиренине деце као и етимологијом саме речи Луг. Јер у поменутој саги, сјај Лугова лица и чела био је сличан сјају сунца на заходу: било је немогућно гледати његово лице, толико је сијало. А на другом месту, кад Луг скида кацигу, његово се лице и чело засијају као сунце натоплијег дана жаркога лета. Бреас, син Балора, старешине Фомора, народа који ратује са Луговим народом, каже: Чуди ме да данас сунце изгрева на западу (Луг треба да је долазио са запада), а сваког другог дана на истоку. — Боље је што је тако, кажу му други. — А, шта је друго? пита их Бреас. — Сјај лица Луга Ламхфаде, одговорили су они.
Етимолошки, Луг би требало да се идентификује са Леом (Lleu), ca главним јунаком из галског мабинога, романа о Мату аб Матонвиу, јер Леу галски значи светлост. Са Рисом се у овоме слаже Педерсен (Pedersen), али је Лот побио ово мишљење налазећи да између Луга и Леуа нема никакве сродности ни уопште ни етимолошки, јер, вели, Лугу би требало да одговара галски lleuwu, 1öwu а не lleu.
Али, како не може етимолошки да се утврди идентичност Луга и Леуа, исто тако, мисли Лот, Лугу не одговара ни она етимологија коју му даје Херикус (Hericus) у ''Животу св. Германа'' где каже: Lucduno .. quod sit mons lucidus. ''Lucdun'' Херикус не пише ca g већ ca c, из чега излази, вели Лот, да је за њега етимологија речи Луг од латинске речи lux — светлост, што није правилно.
Постоји у ирским текстовима Средњега века реч луг, други падеж лога, подударна са именом овога загонетног божанства. Значење те речи још није одређено. У епу Флед Крикренд јунак Loegaire има крик лава и дивљи ужас лога (други падеж од речи луг). Виндиш (Windisch) ову реч луг преводи са ватра, али без одговорности. Овај луг је, код Педерсена, идентификован са рисом, а и реч рис — lynх има корен lux — светлост, од чега и долази његово име, јер има сјајне очи. У овом тумачењу са Педерсеном слаже се и Куно Мајер (С. Меуеr), из чега би изишло да Луг није божанство него животиња. Верујући и у овакву претпоставку, Лот закључује да је могућно да је у времену пре ирских сага рис био у Луговом кругу.
У једном ставу епопеје ''Друга битка Мојтуре'', Луг игра најглавнију улогу.
Пред битку Луг жели да уђе у Тарине дворе. При улазу вратар га пита чиме се бави. ''Столарским занатом'', следује одговор. За овим се ређају и многа друга занимања. Код Таре све то имају. Али краљ Нуаду га проба на игри шаха, где се Луг показује непобедив и због тога га примају.
Пред пуштање у двор Луга зову Samhildánach, a samh се често везује за луг. Лот сматра да Луг Ildanach значи Луг са многим даровима. Што се тиче речи samh Хв. Стокс (Wh. Stokes) сматра да је то грчки префикс ама, према чему Samhildánach би значило лично онај који има много дарова. Али из текста ирских сага ово значење не може да се закључи. Једино значење које би могло да се да речи samh јесте лето. Samhildánach би, дакле, значило лето са многим даровима које доноси. Јер, не треба заборавити, вели Лот, да Samhildánach није епитет Луга. На четири места samh замењује Луг, из чега је јасно да је за писца епопеје samh, лето, синоним Луга. Ова епопеја је, свакако, каснијега датума, имајући на уму и игру шаха, а сматра се да треба да је била позната у Ирској око XII века.
Ради поткрепљења ове етимологије — Луг, светлост, могло би се додати да старокелтска реч ''лугра'' значи звезда луга. До овога су истовремено дошли и Лот и Педерсен.
Поред многих других тумачења предлаже се тумачење Луга са гавран. Код Ираца као код Гала, гаврани претстављају ратне чете. У извесним текстовима ирским, бог рата је гавран. Де Жибенвил тумачи име једног друида који се помиње у животу светог Сиарана (Ciaran) Lugbrand речју ''гавран Луга''. Али ирски бран (bran) вели Лот, као и галски, има само једно n уместо два, што побија тврђење де Жибенвила.
У легендама гаврани Лугу доносе гласе о томе где се налази непријатељ, Фомор, који се тумачи као божанство смрти. Сем овога и на лионском новцу налази се глава гаврана. Исто тако је у Оранжу, у Француској, нађен медаљон из I века по Хр. на коме је заштитник Лиона са скиптром, рог благостања и крај њега гавран на стени.
То су, углавном, докази из којих Рис изводи да је Луг сунчано божанство.
За де Жибенвила Луг није сунчано божанство. Ослањајући се на Цезара (De bello gall. VI, 17) он сматра да је Луг Меркур, јер је и он многоструко обдарен као Меркур. У једној песми из 14 века G. Fionn О' Dalaigh велича божанство Луг: ниједно створење саздано од земље или воде, вели се у песми, не може се мерити по лепоти са њим; његов глас је звучнији од струна са харфе најбољих уметника.
Луг је и лекар. У епопеји Tain bó Cúalnge он лечи Кукулинова сина, рањеног, а Кукулина успављују његове чари, чари Луга, итд.
Извесним својствима Луг одговара Аполону, другима Меркуру, па и Марсу, услед чега су Рис и Жибенвил и сагласни да је Луг сложено божанство.
По овако детаљном излагању Лот даје своје закључке.
Ако се хоће, вели, дубље да уђе у значење Луга и његове пратње, да се одреди његово митолошко место и круг у коме се налази, онда се мора дубље ући у ирске традиције. Само се помоћу њих може најприближније да реши проблем Луга, за чије се битисање несумњиво зна из натписа и спомена. Хришћански редактори ирских сага несумњиво су му дали својство самртника.
+0 / -0
0
goran-pavlovic
25. јул 2013. у 04.56
Но, има нешто што ни хришћанство није могло да збрише код Луга; то је његов празник Лугнасад (Lugnasad), који и данас носи то име у крајевима галског, односно гаелског језика, у Шкотској и на острву Ману. Иначе ирски текстови, а нарочито Dindshenchas, што значи стара историја брегова, кажу да је Луг установио ову свечаност у част Таилтие, Tailtiu, своје мајке. Таилтиу је кћи Могмора, велике равнице, земље смрти, Шпанија по претпоставци. Она умире у августу према Dindshenchas. Луг је установио празник у њену част. А сам Луг је обожаван нарочито на бреговима.
На тој светковини закључивали су се и бракови, што је још и данас у сећању становништва, нарочито из околине Келса (Kells), и одржавана је све до 1806 г. са традиционалним играма, али су је власти забраниле. Ова свечаност празновала се око самога гроба Таилтие. У Кармаку је била од нарочитог значаја. Народ је веровао да ће му бити година берићетна, имаће напретка у свему и биће независан од суседних племена ако је одржава, и она је у Кармаку одржавана сваке треће године, на Лугнасад, 1. августа. — Значење речи ''насад'' је нејасно. Према Рису Лугнасад би требало да значи Лугово венчање.
Лот у речи Tailtiu види корен tal ca значењем земља. Tailtiu je синоним речи Троган (Trogan) по којој се и август зове. Према једном епу месец август се зове код Гаела и Бритона Троган, а први август Брон Трогин (Bron Trogin). Брон Трогин значи жалосни Троган и тумачи се тиме да се Троган жалости под теретом својих плодова. Троган је име земље. И Лот непобитно утврђује, према разним текстовима, да је Троган земља и да је код старих Ираца август посвећен мајци земљи, па је у њену част и Луг установио свечаност на дан 1. августа. Развијајући даље тезу, Лот тврди да је значење земље и Ирске исто, јер Ериу (Eriu), други падеж Ерен (Erenn), јесте Ирска, а ириу (Irin), други падеж ирен (Irenn), је земља.
Култ Луга у Ирској свакако је био нераздвојен од култа земље. Она је његова мајка хранитељка и зато је у њену част и установио свечаност коју празнују сва гаелска племена.
У закључку, Лот се слаже са де Жибенвилом да је Луг Меркур, јер, вели, божанство чије име и данас носе четрнаест утврђења, Лион итд., божанство чији је култ био невероватно распрострањен нарочито код Келта на острвљу, није се могло изгубити тако нагло, одмах по доласку Римљана у Галију, него је и даље обожавано, али је добило само друго име — Меркур.
+0 / -0
0
goran-pavlovic
25. јул 2013. у 04.59
Мимо свих атрибута сунчаног божанства — и само генетичко име бога код Келта је deivo-s, свакако у почетку придев небесни, светли — Луг је, вели Лот, и божанство земље. што се види и из свечаности коју је у Ирској установио у част и славу земље.
Из овога излази даље, по Лоту, да су мистериозни Луговес једна врста матера из пратње Луга. Још у 1885 г. Гајдоз (Gaidoz) je, вели Лот, одличним разлозима побио де Жибенвилово гледиште, по коме је реч Луговес најобичнија и најједноставнија множина речи Луг, и утврдио да су Луговес друга божанства. За Виндиша су Луговес женска божанства, што иде у прилог тврђењу да су матере.
II
И поред тога што је детаљно и савесно претресао и ирске саге и друге радове о проблему, еминентни научник Лот у њима, дакле, није нашао несумњивих података за идентификовање келтских божанстава Луга и Луговеса, што значи да Ирска, иако сматрана као ризница келтизма, нема у овом конкретном случају тих несумњивих података.
Да ли је било потребно више продубити Херикусову етимологију, појављену у речи Lucdun..?
У латинском језику, поред luc као корена речи lux, јавља се luc као корен речи lucus, ca значењем гора, шума, а однос латинске речи lucus према келтској Луг не само није довољно испитан, него није уопште ни испитиван, иако је она употребљена баш у митолошком смислу.
У Germania, IX, lucos... consecrant; XXXIX Est et allia luco reverentia, a на многим другим местима Тацит говори о лукусу као светој шуми.
Сем lucus-a, према Тациту (German. XI), in commune Hertham id est Terram mater.. colunt, из чега је јасно да је поред lucus-a, као светог места, тадања Германија обожавала и Hertham, мајку земљу.
Из овога се, даље, поставља питање да ли је и реч lucus латинског порекла или је, као Hertha, страног, па на туђ корен додат наставак luc-us, и тиме латинизирана? Ми знамо, Lugdun додат латински наставак. Ми, даље, знамо и из Лота на пример, да Лугдун није латинско име већ је на келтски за претварање г у к, што се, свакако, јавља и код речи Lugdun, Lucdun, где је очевидно да је Lugdun и у једном и у другом виду истог, келтског порекла. Из овог је, даље, свакако несумљиво да су luc и lug једно исто.
Ово, разуме се, још не смета да luc буде корен од lux а не од lucus.
Да проверимо Тацита.
Кад lucus налазимо у Тацитовим извештајима као велико, веома велико германско светилиште, а Hertham, Terram mater, као обожавану in commune у Германији, морамо, ако су његови извештаји тачни, и данас наћи у германским племенима макар индиција и о једном и о другом. Јер, факат да германски радници у облику луг нису ништа открили у германским језицима, не треба да значи да појам не треба потражити и у другојачем облику.
У R. А., t XX. р., 1924 у чланку Fanum et simulacrum dans la vie la plus ancienne de saint Samson, који је читава ризница података, Лот је написао и ове редове:
Порекло шведске шуме Тиведен (Tiveden) било је предмет контроверзе скандинавских лингвиста. Та је контроверза остала без икаквог резултата све до појаве еминентног келтисте из Кристијаније С. Marstrander-a. Он је утврдио да Tiveden значи шума богова, да је сложена из старе норвешке речи тивар — богови, у множини, и од вед, шума. Германски облик је тива виду. Порекло јој је идентично са средњоирским де — фид, деид, божанска шума.
Тацит је, дакле, имао право. Постоји и данас његов lucus код германских племена, али само у германском називу. Но, иако се овим потврђује да је Тацитов извештај о шуми као светом месту код Германа тачан и да су Тацитов lucus и германски tived, тива виду итд. исто, ипак се не утврђује да су Луг и lucus, односно Луг и Тивед исто.
Не треба заборавити да и за Цезара и за Тацита Германија није етнографски појам, већ географски. Она је Средња Европа и читава кошница разних народа. А, и код једног и код другога, Германи, етнографски узети, играју споредну улогу према другим племенима, која нису, етнографски, Германи у данашњем смислу. Из утврђене чињенице да је Тацит знао за свету шуму у Средњој Европи, и из чињенице да је није означио германским појмом Тивед, тива виду итд. као што је означио Hertha и објаснио латински, већ појмом lucus, требало би да значи да је он у Средњој Европи и тада нашао келтска племена од којих је и појам узео. Међутим, опет код, еминентнога Лота (R. A. t. XX. serie. V. 1924) ми налазимо и следећу реченицу: ''Le deiuo — uidu celtique, le tiva vidu germanique, c'est le bois sacre, ou Celtes et Germains allaient invoquer la divinite. . .'' из чега излази јасно да lucus није ни старокелтски ни германски појам.
Чији је? — српски.
Где га је Тацит нашао?
Рим је свој политички престиж одржавао обавештајном службом и кад је била разбијена организација његове милитаристичке власти, ову службу је преузела црква. Њени мисионери су уходили разне народе и о њима слали својој врховној власти доставе. Тако су, у раном Средњем веку, у Средњој Европи, поменути Срби, Сјурби, Сораби, Сураби, Сараби. Њихови остаци се и данас тамо налазе. Њихово средиште, према Егинхарду, (L. Leger, Les anciennes civilisations slaves, p. 121, Payot) било је између Лабе и Сале, одакле су падали на Туринг, а њихови остаци данас се налазе на граници између Сакса и Пруске, у Лужици, и зову се Лужички Срби.
Лужица је деминутив од речи Луг. Али, сем ње, као што су, према Лоту, у Галији, четрнаест утврђења добила име по Лугу, тако су и у свима словенским земљама многа места добила назив такође по Лугу: Луже, Лужна, Лужец, Лужани, Лужанки, Лужнице, итд. (К. Кадлец: Првобитно словенско право пре Х века, 1924 г., стр. 13., у преводу Т. Тарановског). Код Кадлеца се, истина, ови називи погрешно тумаче као каљуге, али је та погрешка дошла услед непознавања правила о претварању г у ж, што се, уосталом, јавља и у формирању француског језика.
Дакле, Тацит је Луг нашао у Германији, код Словена, Срба, из Средње Европе.
+0 / -0
0
goran-pavlovic
25. јул 2013. у 05.00
Подударност келтског луга са српским није обична језична случајност, јер и сви други појмови који означују Лугов круг имају еквиваленат у српском језику. На пример епопеја ''Друга битка Мојтуре'' у којој Луг жели да уђе у Тарине дворе. Тара је једна од најлепших планина у Западној Србији, а ако је келтски Луг, као српски, шума, онда у овом конкретном случају треба да се персонификује долазак пролећа или лета на Тару. У келтској епопеји келтски Луг има епитет Samhildánach, а и сам Лот samh тумачи као Лето.
Код Срба гавран је ратни гласник, кобан. Он иде са придевом вран, али се употребљава и сам придев, као супстантива што је запазио још Ј. Грим.
''Полетела два врана гаврана,
Са Мишара, поља широкога...
Ја два врана, два по богу брата''.
(Бој на Мишару, Вук, IV).
И ово одговара келтском и галском bran, код кога се, уместо српског в, јавља б, што је готово правило, јер је и Gabriel српски Гаврило.
И Фомор, везан са гавранима као гласницима смрти, потпуно је објашњив на српском. Јер, готово правило је да словенска реч, прелазећи у германски језик, у замену за словенско п добија германско ф. На пр. реч volks, folk je словенска. У старијем словенском, данас у руском, она гласи полк, плк. Код Срба, где је извршена вокализација сугласника л, плк се јавља као пук. Имајући ово на уму, фомор се објашњава сам по себи. Враћањем у Словенство, он губи германско ф и добија своје словенско п. Такав, он је помор — помор је српска реч и значи потпуно изумирање. Везан за спев из епа који се објашњава може да значи јесен, када у лугу све вене и мре. Лако су, затим, објашњиве и тако велике чари луга као и његова музикалност, јер у њему живе славуји, а и име Кукулин се јавља у српским именима Куделин и Кулин.
Поставља се питање може ли се помоћу српског језика објаснити Lugnasad. Насад или расад, у српском је сађење. Лугнасад може бити сађење луга, дрвећа.
А шта је Bron Trogin? Жалост јесени?
Тацит Germ. (IX) вели: ''pars Sueborum et Isidi sacrificat'', a y R. H. R. livre C. 1929 у чланку L'Eleusinisme et la disgrâće des Danaїdes, CH. Picard. наводи, према наводу, један став из Плутархове расправе о Изиди и Озирису.
Плутарх нас обавештава, вели Пикар, да, у његово време, и у извесним местима Грчке, сејања су била пропраћена погребним обредима; зрно затрпано у земљу оплакано је као мртвац.
Ако се у извесним местима Грчке, у Изидином култу, култу земље, сејање оплакивало, зашто, у том истом култу, не би било оплакивано и у другим крајевима Европе? Онда би Lugnasad било време сејања и оплакивања тога сејања. А венчање је том пригодом најпре симболично, а затим и реално — закључивање бракова. Сем овога у словенској митологији јавља се Тројан, коме још није одређено место. Могућно да он одговара Трогану, утолико пре што Срби често мешају г и ј, на пр.:
Јал'ће ми је царе поклонити,
Јали ћe ми на мејдан изићи —
где је употребљена реч мејдан у место речи мегдан. — Марко Краљевић и Арапин, Вук II, бр. 65.
Код Келта, даље, са Лугом се јавља и Мајка земља — Tailtiu, корен tal.
У српском језику површина земље зове се тле, а постоји израз: добити тал.
У (Germ. XXVI) Тацит каже: ''Agri, pro numero cultorum ab universis in vices occupantur, quos mox inter se, secundum dignationem, partiuntur.. .''
Из овога се види и то да се код Срба још до данас сачувало, у термину, сећање на некадањи режим дељења земље — тла, тала, кад је код Словена земља била општа својина.
Има још један инетересантан моменат. Лот сматра да се земља, ириу, идентификује са Ирском — Ериу, други падеж Ерен. У Србији, баш Тара се налази у крају у коме живе Ере, а не треба смести с ума да и Hertha садржи ер.
Остало би да се реч dun објасни на српском.
Код Келта дун претставља тврђаву, утврђење. То келтско утврђење било је двојако: 1.) или се градило земљаним насипима и каменом око места за становање, 2) или се место становања или одбране, град, ограђивало, поред земљаних насипа, и кољем. Оваквим келтским утврђењем служио се Цезар код Алезије, где се плот зове cippes (De bello gall. VII, 73).
Код Словена, код којих је градски систем био необично развијен, град је био опасан оградом или од земље или од коља (L. Leger, Les anciennes civilisations slaves, p. 29—30). Ова ограда од земље и камена, келтски дун, и данас се код Срба зове беден, што се јасно види и у народној песми Краљевић Марко и Вуча џенерал, Вук. IV, ред 111—13,
Пошетала Владимировица
Мила снаха Вуче џенерала
По бедену града Вараждина,
а дала је и реч бетон. Друга врста ограде — Цезарев систем cippes — постоји и данас. Cippes је српска реч, цепке — цепанице, коље, плот.
+0 / -0
0
goran-pavlovic
25. јул 2013. у 05.00
Према овоме, келтски дун одговара српском беден, а систем cippes одговара систему ограђивања цепаницама, плотом. А ни факат да се луг јавља у упоређењу са сунцем није стран за нашу народну поезију, где су таква упоређења честа:
Сину Милош у пољу зелену
Као јарко иза горе сунце
(Жен. Душанова, Вук. II, ред. 564—5). А Лавада би одговарало Ливади, пропланку у Лугу.
Помоћу изложених момената средина келтског Луга потпуно је објашњена средином српскога луга, а, најзад, келтски Луговес би био први падеж множине од речи Луг, што одговара српском лугови.
Персонификације луга вршила је црква и у Ирској и свуда, као што је и у Француској вршила специјалне персонификације са матрама. Таквим персонификацијама је подлегао и Крапе (Кrарре — R. A., t XXX, V serie, p. 102, 1931).
Јасно је, дакле, да Луг није бог већ свето место, шума, гора. Као такав, као света шума, он се код Срба задржао и до данас, у називу Света Гора, у којој је средњовековним Србима био усредсређен верски живот.
Откуда Келтима српски Луг?
Келте не треба схватити као етничку целину. Келтој - Грци су звали светле, беле људе са негованом косом. Према овоме грчка племена из средоземног базена називала су Келтима беле људе из Средње Европе, северце, из чега је опет јасно да тадања средоземна племена нису била бела. А Цезар (De bello gall. I, 1) Келтима назива сва племена келтске Галије између Белгије и Аквитаније.
Историчари тврде да су се Келти налазили на падинама Алпа и у Дунавској долини (Средња Европа) још у камено доба; да су Умбри, алпијски Келти, падали на Италију у бронзано доба, а проналаском гвожђа постали непобедиви, и мисли се да су силазили до Грчке око 1450 г. као Хомерови Ахајци, носећи гвожђе, наките, одликујући се спаљивањем мртваца, и стилом који се зове геометријски; да су се у седмом веку пребацили преко Рајне и заузели Галију, где су у шестом веку постали врло моћни; одатле пали на Шпанију и заузели је до Кадикса, а истовремено направили и поход на Италију; да им је године 390 најпре пала Алиа у руке, а затим Рим, који су напустили, а задржали Северну Италију. Том приликом њихови пукови били су подељени — једни су били у Италији други су ушли на Балканско Полуострво и запосели његов северни део. Да су, други пут, око 280 г., у заједници са Илирима, заузели Маћедонију, Тесалију и Фокиду, а године 279 потисли су их Еолци. Из Тракије су били потиснути 220 год. а да су допирали на Исток до Мале Азије, на запад до Британских Острва.
Нека њихова племена — Трокми, Толистобомани и Тектосади била су нека врста латинских савезника, али их је Август потпуно присајединио 189 г. и Галију претворио у покрајину.
Данас се сматра, као што смо напоменули, да су се њихови обичаји и језик у многоме и највише сачували у Бретањи, Велсу и Ирској.
Ово надирање Келта, белих људи са Севера на Шпанију, Италију итд., оставило је трага и у називима места и у митологији. У називима места у базену Средоземног Мора, нису ретка имена Бело, Болонија итд. Бело је српска, или ако се хоће, келтска реч, и означава светлу боју. Овом речју Французи су почели да означују лепо, јер њихов стари облик bels, бел, вокализујући као и у српском у истој речи, л у о, добио је bé-o bé-au опет као у српском. И из овога је јасно да су та места добила име по белим, лепим, насупрот мургастима, ружним људима.
Отуда је борба Келта са Римом борба белих племена са небелим племенима. Борба Келта у Шпанији је такође борба белих са небелима, исто и у Грчкој, итд. Ово се нарочито очитује у случају Рима приликом пунских ратова. За успешан исход рата са свакако небелом Картагином Рим је принуђен да узме нову веру, култ земље, еминентно келтски култ, култ ''нордијаца'', из чега је јасно да су бели у Риму били постали надмоћнији, услед чега је и наступило разрачунавање са Картагином.
Од пунског рата Римску државу треба сматрати као келтизовану — белу — у приличној мери, али не потпуно, што је и било повод њених сталних преврата и нереда.
У овој борби светлих Севераца, носилаца песме и апстрактног бога, и тамних људи са Средоземнога Мора, борба Јелисеја и Атине, Еумолпа и Еректеја, Голијата и Давида, Келта и Римљана па затим и келтизованих Римљана и Картагине, — и јесте тајна коју, у најновије време, наслућује т. зв. нордијска концепција.
Тек после пунских ратова јављају се Анали Тита Ливија, који је пореклом из Умбрије, еминентно Келт, и ти Анали, нарочито о оснивању Рима, испредени су из неримских легенда. Отуда и неримски мит о ноћним састанцима Нуме и нимфе крај извора у светој шуми, која није римска. Али келтизам у римској држави је променљиве судбине и зато, касније, Тацит, иако је и сам из Умбрије, не помиње lucus као установу за коју знају и Римљани, него као установу искључиво средњоевропску.
Из овога видимо да lucus није латински појам, а утврдили смо да није ни германски, па ни старокелтски.
Луг, израз највеће келтске светиње је, дакле, несумњиво српска реч. Али не само ово. Сва келтска племена поређана код Цезара (De bello gall.) носе српска имена: Брановићи, VII, 75; Лемовићи (Ломовићи) VII, 75; (и код Тацита Герм. XI 19); Беловици II, V, VIII; Латовићи I, као и имена келтских вођа: Думнори (кс) ћ ; Оргентри (кс) ћ; Верцигентори (кс) ћ; итд.; а, као што је већ напоменуто, за ознаку Немаца и Цезар и Тацит се служе словенском речју — Nemetes — Nemates.
Из овога се поставља питање откуда код Келта српски Луг и српска имена и има ли између једних и других, Келта и Срба односно Келта и Словена, каквог сродства, или је било узајамног утицаја, посредног или непосредног, у којим крајевима света, и у коме добу?
+0 / -0
0
trag
(xy)
25. јул 2013. у 09.48
Sve strane reci, u nasem jeziku, a koje su se odomaćile, imaju poreklo iz našeg jezika.Bilo da je u pitanju latinski, starogrcki, ili neki od danasnjih jezika Jvrope.
Primeri uzet od fejsbuk prijatelja:
(АРХЕОЛОГИЈА ЈЕЗИКА)
ΔΙΣΤΑΖΩ (двоумити, грч.) = ди стаз ш = две стазе земљом (па је двоумица којом поћи) - јасно, гласно и србски!!!
„Грчко” ΔΙ (два) = д и = добро кретање/спајање (добро је бити у пару и тако се кретати); ди = сијати (сијање подразумева ДВА: Сунце и његове зраке).
Да ли неко мисли да наши водећи званични лингвисти никада нису видели овко очигледне србизме у старогрчком језику?
Ако нису... - шта онда траже у језикословљу?...
Ако јесу... - што нам до сада не рекоше да је старогрчки језик препун србизама?... За чије бабе здравље крију величанствену истину о србском језику?
PARDON (извините, опростите, фр.)
О, како pardon дивно, отмено и ноблесирано звучи, нарочито ако га изговарамо са француским „р”...
Прво правило: НИ ЈЕДНА СЕ СТРАНА РЕЧ НЕ МОЖЕ, ИЗ ЧИСТА МИРА, ОДОМАЋИТИ У СРБСКОМ ЈЕЗИКУ АКО ПРЕ ТОГА НИЈЕ БИЛА СРБСКА...
ПАРДОН < ПРДЕ ОН, извините на прдежу/ћутану, нисам ја, неко је други то учинио, тј. нисам ја, већ моје дупе...
Сугласничко ПРД многима је било (а и сада је!) превелик изговорни залогај... Зато је ПРД постало ПАРД... О томе сведочи и санскртско ПАРД = СКРЕТАТИ ВЕТАР НАДОЛЕ (= ПРДЕТИ)...
Даме и господо, сви ви љубитељи „отменог” француског говора... Кад год изговорите pardon, ви се, у најизворнијем смислу, саговорнику извињавате због (свог) прдежа...
Ima mnogo vise stranih reci, i usvim jezicima, čiji su koreni bas u nasem jeziku, bolje receno, u starosrpskom, a analizu može da uradi samo onaj ko poznaje staru verziju našeg jezika.
+0 / -0
0
goran-pavlovic
25. јул 2013. у 13.10
oziris, izis i sirijus.
i sunce.
nebeska osa, djed sa magarecim (kozijim) usima. oziris.
vuk, sirijus, lug, luc, luča
zašto trojan, triglav? zašto?
Egipcani pomagajte boli me glava od razmišljanja.
crom dubh i lug, oziris i sirijus stub i svetlost na vrhu stuba.
piramida i vrh piramide...
djavolja varos...
+0 / -0
0
tulkas
25. јул 2013. у 14.02
A jel' ima u svoj ovoj kombinatorici mesta za konja?
Bez zezanja!
http://www.youtube.com/watch?v=HDYK5SBnVaQ
Dzetro Tul ~
Pozdrav!!!
+0 / -0
0
goran-pavlovic
25. јул 2013. у 15.27
ima. simbol viteza: konj, mac ili koplje, soko, hrt (vuk, zmaj)
soko simbol horusa, vuk simbol sirijusa, mac ili koplje simbol ose, konj???
+0 / -0
0
goran-pavlovic
26. јул 2013. у 14.35
nasao sam nešto jako interesantno sto može da potvrdi da je sunce nekad bilo bog kod srba i da se zvalo god, vid, luč (od koga je nastalo ime lugh za irsko suncano bozanstvo)
pogledajte ove reci:
luč - fire, light, site, eyes, ray, god of light Luč, Lucos, Lux, Lugh - vatra, svetlo, pogled, oko, zraka, bog svetla Luč, Lucos, Lux, Lugh
luča - torch, baklja
lučiti - exude, emmit - ispustati, emitovati
razlučan - different, opposite, lit up by light of god Luč, Luc, Lugh - razlicit, suprotan osvetljen svetloscu boga Luča, Luka, Lugha
razlučiti - shed light on something, separate things, figure out - rasvetliti, shvatiti, rastaviti svetlo od tame, istinu od laži
slučiti - make, put together, make happen like with the help of god Luč, Luc, Lugh - napraviti, sastaviti, dozvoliti da se desi kao kad vam pomogne bog Luč, Luc, Lugh
luče - someone beautiful like small god Luč, Luc, Lugh - neko lep ko bog Luč, Luc, Lugh
lučše (russian) - better, make better with help of god Luč, Luc, Lugh - bolji uz pomoć boga Luča, Luka, Lugha
lučši - the best, like god Luč, Luc, Lugh - najbolji kao bog Luč, Luc, Lugh
slučaj - something that happens by god's grace, accident - nešto što se desi po bozijoj volji
slučiti se - to happen by god's will- desiti se po bozijoj volji
polučiti - get, receive from god - dobiti, od boga ili nekog
odlučiti - decide, have your mind made, get a decision from god - doneti odluku (od luk), dobiti rešenje od luka, luga luča
odlučiti - separate like darkness from light - razdvojiti
odlučan - determined
ulučiti - seize opportunity, be in luck (in luk, in lugh, in luč, in god's presence) - iskoristiti priliku, biti srećan, biti u prisustvu boga Luča, Luka, Lugha
lučiti - look, have things enlighten by Luč, Luc, Lugh - videti, gledati u svet osvetljen svetlom boga Luča, Luka, Lugha
lučezarni (russian) - glorious, famous, shown on by Luč, Luc, Lugh - Slavan, velelepan, osvetljen zracima boga Luča, Luka, Lugha
lučisti (russian) - beaming face; shining eyes like god Luč, Luc, Lugh - sjajno lice ili oci kao kod boga Luča, Luka, Lugha
polučiti - achieve, reach, get, gain. like when you have god Luč, Luc, Lugh on your side - zadobiti, dostignuti, postignuti kao kak ti bog Luč, Luc, Lugh pomaze
polučan - blissful, happy like being enlighten by god Luč, Luc, Lugh -
blazen, srećan kao kad te obasja svetlost boga Luča, Luka, Lugha
prilučiti se - join, come to someones side, originally to the side of the god Luč, Luc, Lugh - prikljuciti se, stati na neciju stranu, originalno na stranu boga Luča, Luka, Lugha
luk, luč - arc, bow
lučnik - archer like god Luč, Luc, Lugh - strelac kao bog Lugh
Look up at the night sky in winter and one of the dominant constellations is Perseus, located in some of the brightest portions of the winter Milky Way. This Greek hero and son of Zeus is well known to classical scholars, but how familiar are the Celtic traditions associating this constellation with the god Lugh? According to Celtic calendar traditions, Lugh is the sun god who dies as the nights get longer after the summer solstice; a traditional feast in his honour was held on Lughnasahd or „Lammas” day on the first of August, a day marked in the old Celtic pictographic calendar with a bow-and-arrow shape. As Lugh was the primary god representing the red sun, his name in common parlance would have been „Coch Rhi Ben” anglicised to „Cock Robin” – a leftover from the belief that souls became birds after death. This idea is still sustained in the old folk song „Who Killed Cock Robin” in which the sparrow kills him with „my bow and arrow”, the sparrow here representing Bran, the tanist incarnation or opposite of Lugh – the god of winter.
To the Welsh, Perseus represents their hero Llew Llaw Gyffes, who was the child of Arianrhod (herself represented by the constellation Coronae Borealis). He was killed by his treacherous wife and her lover but, at the moment of his death, his soul turned into an eagle: Gwalchmai or the „hawk of May”. His uncle Gwydion searched for him and found him as the constellation Aquila after traversing Sarn Gwydion>, the Milky Way, and eventually restored him to life again. This story ties in with religious beliefs regarding the birth, death and re-birth of the sun from Celtic legends.
http://www.lablit.com/article/341
+0 / -0
0
goran-pavlovic
26. јул 2013. у 16.08
reč: prilučiti se znaci priključiti se, prici blize (svetlu, luču).
ovo pokazuje da da se l u luč nekada izgovara kao lj (ljuč). Odavde dobijamo ove reci:
ključ - key, what opens doors, what opens minds like god Luč, Luc, Lugh - ključ otvara vrata i otvara treće oko privodi nas k svetlosti Luča, Luka, Lugha
...Wherever doors were to be opened, exchanges were to be made, boundaries were to be crossed, his special gifts could be invoked with profit...
http://www.mythicalireland.com/mythology/tuathade/lugus.html
pogledajte kako se kaže kljuc na zapadno slovenskim jezicima:
czech - klíč
slovak - kľúč
slovenian - ključ
russian - ключ
macedonian - клуч
znaci l i lj su zamenljivi i zavise od dijalekta.
ključan - key, main, the most important, like god Luč, Luc, Lugh - naj vazniji, glavni, od vitalne vaznosti kao bog Luč, Luc, Lugh
zaključati - to lock up, to close the door behind yourself - zatvoriti vrata za sobom
Lugh represents the union of opposites and the victory of law over dissolution and chaos. He presides over communication, commerce, mercantile endeavours (buying, selling, trading, travelling, and moving persons or resources across ‘borders’), oaths, and social contracts. He is a god of the harvest, protection, healing, victory, success, skill in any endeavour, shoes/shoemakers, inspiration, journeys (both worldly and Otherworldly), doorways. He is also strongly associated with Sovereignty. Lugh is the remover of obstacles, the bringer of swift victory, and of excellence in all its forms – and Lughnasadh is his festival.
http://songofamergin.wordpress.com/
ključati - to boil, to gush out like water from a spring, like inspiration, knowledge, enlightment gushing out from god Luč, Luc, Lugh - ljucati ali i kuljati kao iz izvora vode, znaja, inspiracije kao iz boga Luča, Luca, Lugha
ključevaja voda (russian) - spring water - izvorska voda
zaključiti - to conclude, to come to conclusion to close the door of perception becouse we have come to conclusion - zakljuciti, zatvoriti vrata percepcije
pogledajte kako se zakljuciti kaže na zapadno slovenskim jezicima:
czech - uzavřít
slovak - uzavrieť
in serbian izavriti means to boil over, so to conclude literally means to boil over, to have your head heated with the fire of god Luč, Luc, Lugh.
russian - заключать (to shut, to lock up, to close the door to god Luč, Luc, Lugh which is opened during thinking, meditation)
...For the poet or the intellectual seeker, the lightning-flash of his spear was the insight (imbas) that pierces the darkness of chaos, so that he was truly Amairgen's „dé delbas do chind codnu” („the god that sets the head on fire”)...
http://www.mythicalireland.com/mythology/tuathade/lugus.html
http://songofamergin.wordpress.com/2012/0
6/25/an-introduction-to-the-song-of-amergin/
uključiti - include, turn on, switch on - uvesti u krug, grupu, upaliti svetlo (sijalicu u glavi) kao sto to bog Luč, Luc, Lugh radi
priključiti - attach to. in order to attach to something or someone you have to unlock them, to figgure out how they work, how to enter - uci u grupu u nešto i postati deo toga. da bi se to postiglo potrebno je grupu ili nešto razumeti, znati kako da komuniciramo sa grupom ili sa necim, potrebno je to otkljucati.
priključenije - adventure, experience, what happens, what we get when we cross borders, when we explore, when we open (unlock) doors - avantura, iskustvo, ono što se desi, ono sto dobijemo kad predjemo granice, kad istrazujemo, kad otkljucavamo vrata, kad sledimo primer boga Luča, Luka, Lugha
+0 / -0
0
goran-pavlovic
26. јул 2013. у 16.23
na kraju bog Luč, Luc, Lugh leči. on je lekar.
Lugh evolved as a man/God capable of miracles, magic and healing.
http://www.equinox-project.com/lughx.htm
he was a shape-shifter, capable of turning into an oirce or „lap-dog” (i.e. a dog kept as a pet rather than as a hunting animal),26 of the kind widely associated with healing shrines throughout the ancient Celtic world,
http://www.mythicalireland.com/mythology/tuathade/lugus.html
n the Ulster Cycle he fathered Cúchulainn with the mortal maiden Deichtine. When Cúchulainn lay wounded after a gruelling series of combats during the Táin Bó Cuailnge (Cattle Raid of Cooley), Lugh appeared and healed his wounds over a period of three days.
https://en.wikipedia.org/wiki/Lugh
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
26. јул 2013. у 18.57
Lugh...koga Cezar indifikuje„pronalazacem svih umeca”,boga svetlosti,koji će svetlost doneti...lucem!
Eno ga u New Yorku na samom ulazu,morskim putem...drzi baklju(lucu)...latini su ga nazivali (do)nosiocom svetlosti...LUCIferom.
Na galskom(to je jedan-dijalekat,tj jezik Kelta)...LUGOS,znaci...GAVRAN!I ima povezanosti između njih dvoje,kako tada tako „indenticno”kada su „polecela sa Kosova ravna”...
Pozdrav!
„Tulkas”...Konji i Kelti...oh,da!
Kada su tvoji pra-pra preci (proto-slaveni,lovci i zemljoradnici)ugledali sa istoka,kako kroz izmaglicu,stize grupa na ledjima cudnih zivotinja,besnih iz kojih je iz Usta bela Pena (po njihovom shvatanju,bolest,smrtonosna za njih,zvana besnilo)...Razbezali su se i posakrivali po sumama.Cudni ljudi na cudnim,zlim zivotinjama,sekli su svojim oruzjem ne samo bronzu već retki tvrdi materijal,gvozdje(Kelti su pronasli i kalenje gvozdja...tj...chelik)...
Tek na povike...izisli su,strahom...samo da dodirnu konja.
Kako je to teklo,pogledaj,nezaboravnu scenu iz filma „1492” koja je jedinstvena u kinomatografiji a muzika savrsena od jednog genija Vangelisa...vidi na jutjube...Vangelis-Moxica And The Horse...
Pozdrav!
+0 / -0
0
goran-pavlovic
27. јул 2013. у 15.49
drvid, dervo vid onaj ko vida (leci), veda (uci), vidi (predvidja) svestenik boga vida, sunca
vid - site, ability to see, what god vid is lighting up - pogled, sposobnost gledanja, ono sto bog vid osvetljava
vidit, vidjen - famous, having vid looking at him, on his side - slavan, onaj koga vid gleda, na cijoj je vid strani
videti - to see, to be able to see because god vid has lit up the wordl for you - videti, biti sposoban da vidis jer je bog vid osvetlio svet
vidljiv - visible, lit up by god vid - ono što se vidi, ono sto je osvetlio bog vid
uvid - insight, good knowledge - dobro znanje razumevanje nečega. ovde se vidi da su znati i videti sinonimi.
uvideti - to realize, to have things, problems lit up by the light of god vid - shvatiti, biti sposoban da vidis kako stvari stoje jer ih je bog vid osvetlio svojom svetloscu
predvideti - to forsee, to be able to see the future because god vid has lit it up for you - videti buducnost jer ju je osvetlio bog vid
svideti se - be liked, be likable because god vid has made you beautiful, has lit you up with beautiful light - biti osvetljen vidovim svetlom, biti lep
zavideti - be envious, wanting to have things that vid did not give to you - hteti stvari koje vid nije namenio tebi
dovitljiv - quick-witted, sharp witted.
dovitljivost - ability to solve problems, to come up with ideas, to be able to reach to vid and get his advice - biti sposoban da resis probleme, da iznadjes rešenja, da dodjes do vida i da od njega dobijes savet
savitljivost - elasticity, ability to adjust, to change shape, to move with god vid as he is reshaping the world - biti elastican, sposoban da se prilagodis promenama, da promenis oblik u skladu sa time kako vid menja svet oko tebe
vit - tall, high - visok
vit - suffix meaning full of, famous for, good at. examples:
osvit - down - jutro
lekovit = lek + vit = medicine + full, contains, famous for = medicinal
glasovit = glas + vit = voice, good comments, fame + full = famous
darovit = darova + vit = gifts + full = gifted
vita (latin) - life, from vid dal meaning energy that vid gives - zivot, sto je vid dal, energija koju daje vid
vitak - thin, slender
providan - see through
providjenje - providence, have things given to you by god vid - promisao, dobiti savet, omen ili znak od boga vida. takođe biti zbrinut od boga vida
nevidljiv - invisible
nevid - misery, bad luck, be invisible to god vid, not have good vid look at you, smile at you, shine at you - jad i beda, ono što se desi kad te bog ne vidi, kad ti se ne smesi, kad te ne greje njegova svetlost
obnevideti - to become blinded by emotions, mad from rage, to loose it, to loše connection with vid - postati zaslepljen negativnim emocijama, besom, mrznjom, izgubiti vezu sa bogom vidom
zanovitati, zanovetati - complain. from „zašto no vit dati” meaning „why did not vid give it” - zaliti se zato što ti vid nije nešto dao
here is official etymolgy so you can compare it:
From vīvō („I live”). Possibly corresponds to a derivative of Proto-Indo-European *gʷih₃wo-teh₂ (compare Ancient Greek bíotos, Old Irish bethu, bethad, Irish beatha, Welsh bywyd, Old Church Slavonic животъ (životŭ, „life”), Lithuanian gyvatà („life”), Sanskrit जीवित (jīvitá), Avestan gayo (accusative ǰyātum) „life”)), ultimately from *gʷeih₃w- („to live”), cf. *gʷih₃wós („alive”).
http://en.wiktionary.org/wiki/vita#Latin
čuvida, čuv + vida - mask, protects, saves + site, what protects us from site, from god vid - ono sto nas cuva od pogleda od boga vida
vid i vit su izmenljivi i zavise od dijalekta. takođe i u nekim dijalektima prelazi u e. kad ovo znamo onda i ove reci dolaze od vid:
svit, svet - world, what is, what exists with the help of god vid - svet, sto jeste, sto postoji uz pomoć boga vida
svit, savit, svita - council, advice, worning - vece, savet, upozorenje
svitlo, svetlo - light, what comes from god vid and lights up the world - svetlo, ono sto dolazi od boga vida i osvetljava svet
osvitliti, osvetliti - light up, shine light on things like god vid does - osvetliti kao sto to vid radi
svitiljka, svetiljka - light source, torch - izvor svetlosti, baklja
svidočiti, svedočiti - witness, be present, be in presence of someone or something which is lit up by god vid - videti svojim očima
zavitovati se, zavetovati se - to sware oath, to promise before god vid, to do it for vid - obecati, zakleti se pred bogom vidom, uraditi nešto za vida, za vid to vati
svitkovina, svetkovina - celebration, religious celebration of god vid - religiozna proslava, originalno slavljenje boga vida
savit, savet - advice how to follow god vid so things will work for you - objašnjenje kako da sledis boga vida, kako da budes sa vidom da bi ti se planovi ostvarili
savitovati, savetovati, sa vid to vati
sviti, sveti - holly, enlightened, which is with vid, shares his light - sveti, blazeni, onaj koji se kupa u vidovom svetlu, koji zraci vidovim svetlom, koji je sa vidom
prosvitljenje, prosvetljenje - enlightement, reaching god vid - pro s vid ti jesi, prici k, uci u, doći do boga vida, postati jedan s vidom
stanovit - certain, persistent, strong, where vid's will doesn't change - izvestan, stalan, jak, gde se vidova volja ne menja
vitez - knight, person full of highest qualities besowed to him by god vid - vitez, osoba koja poseduje najviše kvalitete koje mu je udelio bog vid
vidati - to cure, to mend, to heal, to use power of god vid (knowledge about life, energy of life, life itself like plants and miterals) to heal - leciti, popravljati, koristiti ono sto nam daje vid (znanje, zivotnu silu, zivot kao biljke i minerale) za lecenje
vidar - doctor, medicine man
vida, veda - teaching, story, knowledge, experience that vid gave us - ucenje, prica, znanje koje nam je dao bog vid
vidati, vedati - to teach, to tell a story, to talk, to pass on knowledge, experience that vid gave us - uciti nekoga, pricati pricu, pricati, predavati znanje i iskustvo koje nam je dao bog vid
vidati, vedati - to understand. here vid is equated with reason, mind - razumeti. ovde se vid izjednacuje sa umom
povidati, povedati - talk, tell stories, tell about what we saw, what we experienced, what god vid made happen - pricati, pricati price o onome sto smo videli, sto smo iskusili, sto je vid učinio da se desi
zapovidati, zapovedati - to command, make others do things, like vid does - komandovati, narediti drugima da nešto urade, kao sto to vid radi
se vidi, se vida, se veda - it is understood, of cours - naravno, razume se
odvid - answer - odgovor
providati, svidati - worry about something - brinuti se za nešto
svidati se - to regain conciesness, to reunite with vid - osvestiti se, ponovo se povezati sa bogom vidom
sviditi se - to regain conciesness, to like something, to become convinced of something - osvestiti se, zavoleti nešto, osvedociti se uveriti se u nešto
vistovit - conscious - svestan
svidok, svedok - withness, someone who saw something, someone who experienced something, someone who was with god vid - svedok, neko ko je iskusio nešto, neko ko je bio s vidom
svidocanstvo - proof - dokaz
ispovidati, ispovedati - to confess, to tell god vid about your sins - ispovediti se, reci bogu vidu svoje grehe
propovidati, propovedati - to preach, to let vid talk through you - dozvoliti da vid govori kroz tebe
vitija - poem, something containing vit - pesma, ono sto poseduje vit
vitiznanec - poet - pesnik
vitar, vetar - wind
viti se - to flap, fly in the wind, to be high up - leprsati, leteti na vetru, biti visoko
nadviti se - to lean over, to be higher than. from here we can see that vid, vit also means high- nadneti se, biti visi. odavde vidimo da vit, vid takođe znaci visok
+0 / -0
0
goran-pavlovic
27. јул 2013. у 17.20
pravedan - just
krivedan - unjust
vedar - bright, clear, happy,
zaveden - enchanted
naveden - persuaded
sveden - narrowed down, brought to it's essence, core
ved, vedene, vedihu - news - vesti
sazvedavec - curious - radoznao
zvedati - find out - saznati
vedriti - to clear, to clean - cistiti
vedriti - be powerful - biti mocan
izvedikovati se - to become skillful - izvestiti se
vedro - bucket, vessel for water. zašto se vedro zove vedro? da li je voda veda, vedra, prozirna cista?
proveden - spent
priveden - brought close to, doveden - brought here, odveden - taken away, izveden - brought out, uveden - brought in. from here ved is presence, here, now
rasvediti se - to get ill, sick - razboleti se
izvedljiv - curious - radoznao
kleveta - lie about someone, slander - laz
osveta - revenge
odvetak - inheritor, someone who gets something as inheritance - naslednik
posvetiti - dedicate - nameniti
veten - promised, dedicated - obecan, namenjen
odavde se vidi da vet, vit, vid takođe znaci dati, pokloniti, nameniti,obecati
posvetiliste - mystery - misterija
posvetiliste - sacrifice - žrtva
sakovet, rukovet - hand full, arm full - koliko stane u saku, koliko stane u ruke.
odavde se vidi da vet, vit, vid znaci pun
svetiste - temple - crkva
vet - this, it - taj, to
vetov - old - star
avet - ghost, apparition - duh, nešto ne zivo, nešto sto nema vida u sebi
istovetan - the same, made in the same way - isti, jednak
na ruskom привет sa vetom, sa vidom, s bogom, pozdrav
+0 / -0
0
goran-pavlovic
27. јул 2013. у 17.35
pitanje:
vid, luč, luc, lugh, god - tri reci koje opisuju sunce u bozanskim atributima.
svetovid, sveto sunce bog svetla, znanja, stvaranja, davanja, prosvetljenja, komunikacije . lug koji nema znacenje u gaelic jezicima ali ima sva ova znacenja na slovenskim jezicima. god koji ima znacenja samo na slovenskim jezicima i perfektno opisuje suncanog boga.
zašto onda bog nije koren ovakvim rečima već ima samo bogat i ubog?
još jedno pitanje:
ako je deva, div bog stvaranja, zašto je on kod slovena postao vid? da li je on oduvek bio vid ali je obrnut u div da bi mu se promenilo znacenje?
da li voditi takođe dolazi od vid, viditi? ako je to tako onda je vid i vodic, onaj koji osvetljava, pokazuje put...isto sto i lug...isto sto i god
ko to osvetljava put?
zavisi u kom se svetu krecete. ako ste u fizickom svetu onda vam put osvetljava materijalno sunce, nasa zvezda sunce. ako se krecete u duhovnom svetu onda vam put osvetljava ono drugo metafizicko sunce: sirijus.
dva sunca, jedan bog.
+0 / -0
0
goran-pavlovic
28. јул 2013. у 17.07
potpuno sam zaboravio da navedem ove reci vezane za lug, luk, luč:
lukav - cunning. ovo je glavna osobina irskog luga
lug - ash - pepeo
lug, lužina - water in which ash has been cooked. used as shampoo. - voda u kojoj je prokuvan pepeo. koristi se kao sampon.
lug - secred forest which can not be cut - sveta suma, zabran
lugar - male goat - jarac
lug - flooded land, bog - podvodno mesto
lug - fertile land along rivers, which gets flooded regularly - plodna zemlja uz reku, koju reka redovno plavi
lučiti - to separate lambs from sheep - odvajati jagnjad od ovaca
u hercegovini i crnoj gori (zeta) se prica o nekim luzanima koji su nekad živeli u planinama, pa su se poklali i raselili.
a na vlasini sam nasao ovo:
lukanja, lučnica - mortar for powdering spices - stupa za sitnjenje zacina
lukanja, lučnica - round wooden vessel for brandy - čutura
lukanja, lučnica - head, stubborn person - glava, tvrdoglav čovek
znaci luk, lug, luč pored toga sto znaci svetlo znaci i glava.
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
28. јул 2013. у 18.08
„ko osvetljava put”
...vodic!?
...možda ti može pomoći dirljiva scena u kojoj,žena pruza blagonaklonu ruku,crnom coveku,okruzen oreolom plamicaka,da je povede ili ukaze put u svom „novom zivotu”...Kazanlk,Bugarska...Tracani...
Vodic...jedan od prevoda je od imena Veneti-Vendi...
Usao si u pogresan voz,sve su ti usputne stanice pogresne...
Pozdrav!
...bog i bozanstvo...nije isto
+0 / -0
0
tulkas
28. јул 2013. у 18.41
Ej T. dobar to ovaj film!!
Ah, konacno da se slozimo oko mjuze :)
Hmmm... Kurgani...ej, igrate se po osetljivom tlu, pa se držim podalje.
Voda me stalno gusi, pa u globalu imam problema i sa plivanjem, ali, najveci problem bas sa konjima. Nešto imam problema da dublje razmišljam na temu o njima... a i čim ih vidim me boli glava iz nekog razloga + podivljaju i kidisu na mene!...bedak, msm ko da sam neki negativac...
Pozdrav!!!
+0 / -0
0
goran-pavlovic
29. јул 2013. у 04.29
tabanac
Usao si u pogresan voz,sve su ti usputne stanice pogresne...
Pozdrav!
...bog i bozanstvo...nije isto
ovakvi komentari ne vode nikuda. ja sam ne jednom rekao da postujem tvoje znanje i entuzijazam, al ovde ili pricamo il ne pricamo. šta zanci ovakav komentar? ja znam nešto sto ti ne znaš al neću da ti kažem? zašto?
ovde smo svi da bi svi vise saznali. ne vidim da bilo ko drugi ovde piše ovako. svi jedni drugima pomazu i tretiraju jedni druge kao jednake.
dakle ako hoćeš da mi pomognes onda nam kaži gde gresim i šta ti mislis da ja mislim sto je pogresno. u kom sam ja to vozu i zašto je to pogresan voz?
bog i bozanstvo nije isto. šta ti podrazumevas pod bogom a šta pod bozanstvom?
ono što se ovde pokazuje, u slučaju daboga, luga, vida, goda je da imamo jednog boga, mnoga imena, još vise aspekata. ali najvaznije je da taj jedan bog je ustvari dva boga koja su ustvari tri boga:
jedan je bog sunca drugi bog sirijusa. jedan se ondosi na meaterijalni svet drugi na nematerijalni. kod jednog na vrhu stuba stoji sunce kod drugog sirijus. jedan greje telo drugi greje um.
molim te ako hoćeš da pomognes da se stvari „rasvetle” da pricas otvoreno a ne u zagonetkama.
hvala i izvini na tonu.
goran
+0 / -0
0
goran-pavlovic
29. јул 2013. у 04.58
evo ovde dobrih slika crnog coveka sa plavom kosom i vatrenim oreolom o kome tabanac proca:
http://borderhoppings.wordpress.com/2011/06/12/kazanlak-bulgaria-thracian-tomb/
ovo je jako interesantno i otvara mnoga pitanja:
ako se prve pojave vucijeg suncanog - sirijuskog boga pojavljuju u nubiji 10000 bc, da li je onda ovaj „crni” bog ili njegovi svestenici bio crn, zaista crn ili u svakom slučaju mnogo tamniji od običnih tracana? u staro vreme na slikama su se trudili da do detalja opisu rasu jer ona bila bitna.
da li je dubh crn ili je dubh (duv) ustvari div? ako je duv div onda je nedelja na irskom divov dan.
ako je div bog stvaranja bog sunca i sirijusa, zašto je on kod sloven vid? ko je izokrenuo ime boga da mu obrne znacenje?
da li je dog star ustvari god star? da li je sirius god, bog svetla (unutrasnjeg svetla)?
da li je ime obrnuto namerno? i ko ga je okrenuo?
kod slovena imamo i god, i vid i luc i sva tri opisuju boga svetlosti, sunce i (ili) sirius.
stara srpska godina je imala dva godisnja doba ne četiri. ovo odgovara sirijusovom ciklusu (vidljiv ne vidljiv).
da li je god sirijus.
+0 / -0
0
goran-pavlovic
29. јул 2013. у 05.17
evo gde sve ovo ide:
Brilliantly blazing, the star Sirius, brightest beacon in our night sky, beckons with glimpses of grandeur unimaginable. Small wonder this star was granted God / Goddess status amongst many early peoples, including the Egyptians and Sumerians. As modern astronomy unlocks our starry neighbors' secrets, evidence unfolds of the appropriateness of naming this star God.
http://www.souledout.org/cosmology/cossynthreflects/sirius.html
pitanje je odakle je ovo znanje doslo?
ako pogledamo srpski jezik onda izglde da je doslo od predaka srba. da li je to vinca ili egipat ili ko zna ko i gde ja nisam siguran. ako je vinca izvor sumera i egipta onda je vinca izvor ovog znanja i to znanje je sacuvano u god, vid, luc rečima u srpskom
+0 / -0
0
mandalina
(vila)
29. јул 2013. у 19.51
Гледано са позиције Винче, Пасја звезда (Сиријус) није нека битна ствар, види се у току зиме, лети никако ...а на другим територијама је везана за ПАСЈЕ ЖЕГЕ, врућинчине и спарине у јулу месецу.
„Pasji dani'' predstavljaju onaj sparni deo leta kada psi od vrucine lako pobesne. Smatralo se da Sirius koji sredinom leta izlazi sa Suncem dodaje Suncu svoju toplotu sto uzrokuje toplo vreme. Isto tako verovalo se da Sirius utice i na ljude te u vreme pojave ove zvezde, njih, muci tromost i mrzovolja.
Zvezda Sirius se u našim krajevima može videti od jeseni do početka proleca, ali posto ona lezi ispod nebeskog ekvatora uvek je prilično nisko nad našim horizontom, te njena svetlost prolazi kroz debele slojeve Zemljine atmosfere. Zbog toga je mi retko vidimo u njenom punom sjaju, a titranje vazdusnih slojeva često uzrokuju lake promene u njenoj boji.
Mi smo je zvali Volujarka, Volarica i Volujarica tj. Svinjarusa,Pošto je oznacavala vreme kada valja izvoditi stoku na pasu, odnosno svinje na jasle...
Ево ти слика двојанке и тројанке, и четворка
http://www.double-flute.com/infos-sur-les-flutes-doubles-deurope.php
http://tinyurl.com/prr25c6
.. .по дужини мерио на лакат, па се двојка и тројка (овде ”двојанка„ и ”тројанка„) израђивала од 7 лаката дужине, а четворка од 4 — 7 и 8 лаката.
http://tinyurl.com/qaghmnm
”
+0 / -0
0
goran-pavlovic
30. јул 2013. у 06.05
hvala ti mandalina. ja ipak mislim da sirijus (pasija zvezda a u mnogim kulturama i vucija zvezda) ima jako puno veze sa vincom i vucijim narodom evrope. mi znamo da postoji kulturni kontinuited vinca - sumer - egipan i da je nagli razvoj sumera i egipta poceo onda kada je prestala vinca. najstariji bog sunca u egiptu je vuciji bog? odakle u egiptu vukovi?
ja mislim da smo mi u pravom vozu, i da je krajnja destinacija sirijus, crno vucije sunce koje ne daje belu već crnu svetlost. samo treba odrediti ko je prvi mapirao ovu trasu (zemlja sunce sirijus) i kako se ovo znanje sirilo. ja mislim da se sirilo sa vincancima. da li su vincanci dosli odnekud sa juga pre no sto su se naselili na balkan? to je sasvim moguće, ali ja ću se zadovoljiti da pokazem ko je crom dubh, hromi daba dabog, dagod i ko je lug, luc i ko je vid,div, i ko je god, dog (interesantno da se pleme koje je znalo toliko puno o pasijoj zvezdi baz zove dogoni - pseci narod? a možda su oni dogoni godoni boziji izabrani narod, oni su u to i sami verovali).
u staro vreme bogovi su bili ocevi naroda, zastitnici plemena. pravo ime boga se krilo jer ko zna pravo ime boga može da ga pozove i da ga time kontrolise. ako bi neprijatelj saznao pravo ime boga, to bi bilo pogubno. zato bog nikad nije zvan pravim imenom u javnosti. takođe izvrtanje imena boga izvrce njegovu ulogu, pa on od zastitnika poztaje neprijatelj. okretanje zvezde, simbola boga, naopako dobija se simbol djavola. a da li je ustvari obrnuto? da li je obrnuta zvezda simbol starog rogatog boga luga, (jarca, boga sa kozijim usima i bradom) a zvezda je njegov opozit? puno pitanja. jako interesantnih pitanja. ajde da ih zajedno resimo.
evo ovde da pocnem sa jednom pticom koja se zove carić. ta ptica je bila sveta ptica boga lugha i na engleskom se zove wren ili kinglet (sto je direktan prevod imena carić). ali ono sto je interesantno je da je i gavran (raven), vrana isto sveta ptica boga luga. ne zna se etimologija imena wren koje se u nekim delovima engleske izgovara kao vran.
The English name wren derives from Middle English wrenne, Old English wraenna, attested (as werna) very early, in an 8th-century gloss. It is cognate to Old High German wrendo, wrendilo and Icelandic rindill (the latter two including an additional diminutive -ilan suffix). The Icelandic name is attested in Old Icelandic (Eddaic) rindilþvari. This points to a Common Germanic name *wrandjan-, but the further etymology of the name is unknown.[2]
The wren is also known as kuningilin „kinglet” in Old High German, a name associated with the fable of the election of the „king of birds”. The bird who could fly to the highest altitude would be made king. The eagle outflew all other birds, but he was beaten by a small bird who had hidden in his plumage. This fable is already known to Aristotle (Hist. animalium 9.11)[3] and Plinius (Naturalis hist. 10.74 ),[4] and was taken up by medieval authors such as Johann Geiler von Kaisersberg, but it concerns Regulus, and is apparently motivated by the yellow „crown” sported by these birds (a point noted already by Ludwig Uhland).[5] In modern German the name is „Zaunkönig”, king of the fence (or hedge). In Dutch the name is „winterkoninkje” (little winter king).
http://en.wikipedia.org/wiki/Wren
http://en.wikipedia.org/wiki/Kinglet
+0 / -0
0
goran-pavlovic
30. јул 2013. у 06.09
ova ptica nas podseca da postoji mali kralj, koji je daleko ali ima dugacku ruku i jako je mocan. ova mala ptica je pamecu odnela pobedu nad orlom suncanom pticom, pticom snage. david i golijat. ovo je tačno odnos sirijusa i sunca.
Before we turn fully to the ritual aspects of the myth, however, we should mention the scanty but significant allusions to this material in mediaeval Welsh literature. The most explicit occurs in the cycle of four tales known as the Mabinogi, which was composed no earlier than the 12th century and shows the strong influence of the international feudal culture of its day, yet still retains some archaic features. In the Fourth Branch,28 the Plant Dôn („the Children of Dôn”, Welsh cognates of the Tuatha Dé Danann), who rule over Gwynedd (North Wales), have fought a war with Dyfed (South Wales) over the possession of some Otherworld pigs, at the conclusion of which Math, the ruler of the Plant Dôn, loses the virgin in whose lap his feet must, by royal taboo, be held. His sister's son Gwydion, a powerful magician and trickster, offers his sister Arianrhod as a replacement. When her virginity is tested by Math's magic wand, however, she gives birth to one full-formed son, Dylan, who immediately dives into the sea and swims away, and an unformed „little thing” (pethan) which Gwydion snatches up and places into a chest. After a suitable number of months has passed, the chest is opened and a healthy baby emerges. Thus, like Lúgh, he is born to a woman who „should not have had a child”; and Dylan clearly corresponds to Lúgh's half-brothers who fell into the water and became seals. When confronted with her son, Arianrhod places a threefold curse on him: that he will have no name unless she names him herself; that he will bear no weapons unless she arms him herself; and that he will not have a wife from any race that now lives on this earth. Gwydion undoes the first curse by disguising himself and the child as shoemakers and, while Arianrhod is being fitted for shoes, having the child strike the leg of a wren with a slingstone, so that she exclaims „the little one (or the bright light) has done it with a sure hand”, giving him his name, Lleu Llaw Gyffes (corresponding exactly to 'Lúgh Lámhfhada' „Little One/(Lightning-Flash?) of the Long Hand”, a name which was, as in Lleu's case, bestowed unwittingly by an ill-intentioned kinsman). To undo the second curse, Gwydion conjures up an imaginary army around Arianrhod, and has her arm him and Lleu (again in disguise) to defend her. To obtain the „woman of no earthly race”, Gwydion and Math create a wife for Lleu out of flowers (the Flower Maiden of Celtic May rituals). These three trials correspond closely to the three Dumézilian functions: name = social and ritual identity (first function); weapons = status as a warrior (second function); wife = fertility, physical reproduction (third function). Lleu is thus shown mastering all three functions and thereby becoming a representative of all facets of human society, like Celtic „Mercury”.
Another version of this myth, which illustrates how simple and humble the imagery can become without changing anything that is important to it, is the famous Scottish story Cath nan Eun („The Battle of the Birds”), collected in several versions by John Francis Campbell in the early 19th century.44 A wren offers to help protect a farmer's crops, but he is immediately challenged by a mouse, who of course wants the harvest for himself and his kind. The wren musters an army of all the birds of heaven, but the mouse gathers together an equivalent army of rodents and creeping things. A great battle is fought, and the hero of the tale, Mac Rìgh Cathair Shìomain (a „king's son” and therefore a destined holder of sovereignty), decides to attend it but arrives when it is almost over, and the only combatants left are a raven and a serpent. He chooses to aid the raven, and in exchange receives magical aid in defeating a giant and marrying the giant's daughter. Just as the adventures start, the raven turns into a handsome young man and gives the king's son a bag filled with magical treasures, reminiscent of the corrbolg, or „Mercury”'s bag. The essence of the myth is preserved completely here: the battle between the birds and the creeping things is the battle between Above and Below, the Tuatha Dé Danann and the Fomhóraigh, the Tribe and the Land, over the ownership of the Harvest. Both the wren and the raven have ties to Lúgh, the leader of the Danann side; and he here fulfills his usual role by restoring the rightful ruler and pairing him off with the woman who is the fertility of the Land.
The wren serves to remind us of an aspect of Lúgh that is too often eclipsed by his heroic appearance in so many of the Irish literary tales: that he is lú, „little”, easily dismissed before his powers have been revealed. The wren, too, despite his tiny size, is a „king”, the king of all birds: in a folktale known throughout Eurasia (including the Celtic lands) he gains that title through trickery, stowing away on the eagle's back during a contest of which bird can fly the highest, and then flying up when the eagle has exhausted himself and can go no higher. The symbolism of the wren helps us understand one of the symbols associated with Lugus in his earliest manifestations: the mistletoe, who is the smallest of all trees, yet grows at the top of the tallest tree, the oak, and is thus closest of all the trees to heaven. It is also green in winter, when the oak itself is bare, so that it manifests life even in the midst of death. There is a striking similarity between Lugus and Vishnu, who first appears in the Vedas as very much a „little” god, but one capable of saving the day during the great battle against the fertility-withholding monster Vrtra because of his unique talent of creating new space in the universe with his steps -- a talent that would, after centuries of reflection on its theological implications, turn him into one of the major gods of Hinduism, and even into the equivalent of God himself. In the same way, Lugus' role in saving the Harvest through his gift of uniting opposites and moving between realms would, after the same type of theological reflection, make him into (as Caesar tells us) the Celts' „main god”.
http://www.imbas.org/articles/lugus.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Lleu_Llaw_Gyffes
+0 / -0
0
goran-pavlovic
30. јул 2013. у 06.40
caric je lovljen u toku zime u engleskoj i irskoj i vezivana za vrh kolca. njeno perje je cupano i davano ljudima za sreću. ne zna se odakle potice ovaj obicaj.
Wren day also known as Wren's day, Hunt the Wren Day or The Hunting of the Wrens (Irish: Lá an Dreoilín) celebrated on 26 December, St. Stephen's Day. The tradition consists of „hunting” a fake wren, and putting it on top of a decorated pole. Then the crowds of mummers or strawboys celebrate the Wren (also pronounced as the Wran)[1] by dressing up in masks, straw suits and colourful motley clothing and, accompanied by traditional céilí music bands, parade through the towns and villages. These crowds are sometimes called wrenboys.
In past times, and into the twentieth century, an actual bird was hunted by Wrenboys on St. Stephen's Day. The captured wren was tied to the Wrenboy leader's staff pole. The captured wren would be kept alive as the popular mummers' parade song states 'A penny or tuppence would do it no harm'. The song, of which there are many variations, asked for donations from the townspeople. Often, the boys gave a feather from the bird to patrons for good luck. The money was used to host a dance for the town, held that night. The pole, decorated with ribbons, wreaths and flowers, as well as the Wren, was the centre of the dance.
Some[who?] theorise that the Wren celebration has descended from Celtic mythology.[2] Ultimately, the origin may be a Samhain or midwinter sacrifice and/or celebration, as Celtic mythology considered the Wren a symbol of the past year (the European wren is known for its habit of singing even in mid-winter, and sometimes explicitly called „Winter Wren”); Celtic names of the Wren (draouennig, drean, dreathan, dryw etc.) also suggest an association with druidic rituals. The tradition may also have been influenced by Scandinavian settlers during the Viking invasions of the 8th-10th Centuries. Various associated legends exist, such as a Wren being responsible for betraying Irish soldiers who fought the Viking invaders by beating its wings on their shields, in the late first and early second millennia, and for betraying the Christian martyr Saint Stephen, after whom the day is named. This mythological association with treachery is a possible reason why the bird was hunted by Wrenboys on St. Stephen's Day, and/or why a pagan sacrificial tradition was continued in Christian times. Despite the abandonment of the wren killing practice, devoted Wrenboys continue to ensure that the Gaelic tradition of celebrating the Wren continues although it is no longer widespread.[3]
Similar traditions of hunting the Wren have been claimed to have been reported to have been performed on the Isle of Man on New Year's Day and in Pembrokeshire, Wales on Twelfth Day (6 January)[4] and, on the first Sunday of December in parts of Southern France, including Carcassonne.[5] The custom has been revived in Suffolk, by Pete Jennings and the Old Glory Molly Dancers and has been performed in the village of Middleton, every Boxing Day evening since 1994.[6]
http://en.wikipedia.org/wiki/Wren_Day
evo ovde celog teksta pesme koju pevaju wren boys:
The wren, the wren, the king of all birds
St. Stephen's Day was caught in the firs
Although he was little, his honor was great
Jump up me lads and give us a treat
We followed the wren three miles or more
Three miles of more, three miles or more
Through hedges and ditches and heaps of snow
At six o'clock in the morning
Rolley, Rolley, where is your nest?
It's in the bush that I love best
It's in the bush, the holly tree
Where all the boys do follow me
As I went out to hunt and all
I met a wren upon the wall
Up with me wattle and gave him a fall
And brought him here to show you all
I have a little box under me arm
A tuppence or penny will do it no harm
For we are the boys who came your way
To bring in the wren on St. Stephen's Day
+0 / -0
0
goran-pavlovic
30. јул 2013. у 07.19
Interesantno je da u nekim delovima engleske se peva ovan, ovan kralj jevreja umesto caric caric kralj ptica.
Variants of this custom are known in England. In one place, instead of „the wren, the wren, the king of the birds”, the merrymakers would process with rams' horns, reciting „the ram, the ram, the king of the Jews”.
poslednji jakobinski kralj je imao dva tajna imena: wren (caric) i blackbird (crna ptica. ovo može da bude kos a može da bude i vran, gavran).
Bonnie Prince Charlie was reffered to as the wren after the Jacobite uprising. Bonnie Prince Charlie was also known as „The Blackbird.”
wren je u irskoj ptica zloslutnica kao sto je to gavran kod nas. da li je neko ovde nešto debelo pobrkao: wren vran vrana gavran:
From: „Pagan Celtic Britain”, by Ann Ross, Chapter VI, page 260 (in my edition):
„Because it is a rare account of the wren as an ominous bird also, the following is given in full translation from the Irish:
”...if it call from behind you importuning of your wife by another man in despite of you. If it be on the ground behind you, your wife will be taken from you by force. If the wren call from the east, poets are coming towards you, or tidings from them. If it call behind you from the south, you will see the heads of good clergy or hear death tidings of noble ex lay men. If it call from the south robbers and evilkinsmen are coming. If it call from the north west, a noble hero of good lineage and noble hospitallars and goodwomen are coming.
If it call from the north, bad people are coming whether warriors or clerics or bad women and wiched youths are on way„...
ono sto je interesantno je da je kod nas upravo obrnuto. caric je ptica koja donosi sreću.
O ovoj prelepoj ptici dajem i neka narodna verovanja kojih ima vise od bilo koje naše druge ptice pevacice,da je ptica caric vesnik novog dana,jer peva u zoru snaznije od svih drugih ptica.To je ptica koja simbolizuje okretnost,marljivost i radost. Za one koji razruse caricevo gnezdo,govorilo se da ih ocekuju zivotne nevolje i pakao.Onom ko ujutro vidi prvi carica ili cuje njegov milozvucni pev,dan će proćiu sreći i veselju. U nasem narodu veruje se da je ptica caric sretna ptica i da oko sebe siri harmoniju.Svako vidjanje ove ljupke ptice navodno donosi sreću.Izuzev na dan vencanja,kada je to los predznak-donosi nesrecu.Govorilo se - onaj ko ubije carica navodno će za vrlo kratko vreme pozaliti,jer će doziveti nesrecu,lom kostiju.Onom ko se želi da zastiti od carolija i vradzbina,savetovano je da za sobom uvek nosi-caricevo perje.
wren is hunted and killed with intense hate and cruelty on St. Stephen's Day (Boxing Day) in Ireland.
The Irish hate the wren for one one occasion when Irish troops were approaching to attack a portion of Cromwell's army. some wrens came and perched on the Irish drums and their tapping on the skins aroused the English who counterattacked and kiled all the Irish troops. So ever since the wren is hunted in Ireland. Children are taught to run it through with thorns and kill it any way possible. A dead wren is also tied to a pole and carried froom house to house by boys, who demand money. If no money was given, the wren is then buried outside the door of the house, which was considered a great insult to the family, and a degradation.
(From Irish Cures, Mystic Charms & Superstitions) by Lady Wilde.
kako je moguće da je doslo do ovakvog obrta u tretiranju carica?
wrens lie dormant during winter in a group in the bushes, not really hibernating, but when Stephen hid from his accusers just before he was stoned, he hid in a bush. The wrens were disturbed and rose up shouting an alarm, whereupon Stephen was caught and killed. Never considered a lucky bird since then. what is curious is that wrens aren't all that common in Palestine
zašto se caric (krunisani) bas lovi na dan svetog stefana (krunisanong)?
”
+0 / -0
0
goran-pavlovic
30. јул 2013. у 07.19
Стефан је мушко име грчког порекла; женски облик имена је Стефанија. Долази од грчке речи Stephanos што значи „венац, круна”. Стефанос (грч: Στεφανοσ) на грчком језику значи „онај који је крунисан, који је овенчан”.
Име Стефан носили су многи краљеви: енглески, мађарски, српски и пољске. (i samo u ovim zemljama). setite se koliki su uticaj imali poljaci u vikinskoj vojsci koja je osvojila englesku i dala im prvog engleskog kralja knuta.
Код Срба се слави више светаца који носе име Свети Стефан: Свети архиђакон Стефан - Стевањдан 9. јануара (27. децембра по јулијанском календару) и Свети Стеван Ветровити 15. августа (2. августа по јулијанском календару) , и Свети Стефан Дечански - Мратиндан 24. новембра.
stevanjdan - dan kad se lovi caric
sveti stefan vetroviti - lughnasad, dan svetog luga, sredina pasijih dana, dan crom dubha vucijeg pastira hromog dabe daboga.
mratindan: Mratindan ili Sveti Mrata. Narodno verovanje seze u daleku proslost i mitologiju starih Slovena pa ovaj praznik vezuje za vuka kao opasnog ali i mocnog protivnika ali nekad i zastitnika protiv zlih sila. Narod je Mrati pripisao ulogu zastitnika vukova kao i mnogim drugim zimskim svecima. Naime, veruje se da na danasnji dan sveti Mrata saziva sve vukove i određuje im ko će koliko ovaca pojesti i gde, deli im hranu za predstojecu zimu. Takvu ulogu imaju i sveti Arandjel Mihailo ,Sveti Nikola, Sveti Jovan ali i Sveti Sava. Zapravo svetitelji koji padaju u zimski period godine. Narod je stara verovanja iz paganskog doba i staroslovenskih bozanstava preneo na hrišćanske svece.
Po tumacenju mnogih mitologa a posebno Veselina Cajkanovica vuk je bio i vrhovni bog srpskog panteona ili bozanstvo posveceno njemu.
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B5%D1%84%D0%B0%D0%BD
da li je ovo slučajno? da li je stefan vuciji kralj, kralj sa vucijom krunom sirijusa, kralj kome vlast daje hromi daba, dabog, god, vid, lug?
vuciji sveci u irskoj
++faol , faolchu - a wolf, so Irish, Early Irish fáel, fael-chú, Welsh gweilgi, the sea („wild dog”), *vailo-s; Armenian gail.
faoilleach , faoillteach - the month extending from the middle of January to the middle of February, Irish faoillidh (do.), faoilleach
(do.), holidays, Carnival. The idea is „Carnival” or month of rejoicing; from faoilidh. Usually referred to faol, wolf: „wolf-month”. Cf.
féill. February in Irish = mí na Féile Bríghde.
Saint Stephen (Koine Greek: Στέφανος, Stephanos; sometimes spelled „Stephan”), the first martyr of Christianity, was, according to the Acts of the Apostles, a deacon in the early church at Jerusalem who aroused the enmity of members of various synagogues by his teachings. Accused of blasphemy, at his trial he made a long speech fiercely denouncing the Jewish authorities who were sitting in judgement on him and was stoned to death. His martyrdom was witnessed by Saul of Tarsus (later renamed Paul), a Pharisee who would later convert to Christianity and become an apostle.
Stephen is venerated as a saint in the Catholic, Angličan,[1] Lutheran,[2] Oriental Orthodox and Eastern Orthodox Churches. Stephen's name is derived from the Greek language Stephanos, meaning „crown”. Traditionally, Stephen is invested with a crown of martyrdom; he is often depicted in art with three stones and the martyr's palm. In Eastern Christian iconography, he is shown as a young, beardless man with a tonsure, wearing a deacon's vestments, and often holding a miniature church building or a censer.
http://en.wikipedia.org/wiki/Saint_Stephen
zašto postrig (kruna, venac)? zašto tri kamena oko glave kao troroga kruna?
zašto su nemanjici koristili ime stefan? zašto se sveti stefan slavi treceg dana od bozica?
+0 / -0
0
goran-pavlovic
30. јул 2013. у 08.15
zašto se caric vezuje za stub?
Sirius, known in ancient Egypt as Sopdet (Greek: Σῶθις = Sothis), is recorded in the earliest astronomical records. During the era of the Middle Kingdom, Egyptians based their calendar on the heliacal rising of Sirius, namely the day it becomes visible just before sunrise after moving far enough away from the glare of the Sun. This occurred just before the annual flooding of the Nile and the summer solstice,[22] after a 70-day absence from the skies.[23] The hieroglyph for Sothis features a star and a triangle. Sothis was identified with the great goddess Isis, who formed a part of a triad with her husband Osiris and their son Horus, while the 70-day period symbolised the passing of Isis and Osiris through the duat (Egyptian underworld).[23]
http://en.wikipedia.org/wiki/Sirius
evo ovde simbola sirijusa:
http://tinyurl.com/oevt43v
breg na kome stoji obelisk na cijem vrhu sija zvezda.
kako izgleda keltski krst?
breg na kome stoji obelisk na cijem vrhu sija sunce.
da li je ovo slučajnost? da li je stub sa glavom, koplje ustvari simbol sirijusa? um, pamet, unutrasnje svetlo, svest.
interesantno je da neki keltski krstovi (pa i nasi u srbiji) imaju piramidalni kamen na vrhu, ili piramidalni krov. da li je centralni krug zaista sunce a piramida na vrhu sirijus? da li centralni krug predstavlja solarni pleksus, suncanu cakru, srednji dantien u taoizmu, centar srca? da li onda piramida na vrhu predstavlja glavu, gornji dantien, cakru svesti, srednje treće oko, otvor kroz koji se vidi bog?
dali nam sunce daje dnevnu spoljasnju svetlos, ocinji običan vid koji nam omogućuje da vidimo stvari, pa se zato bog običnog sunca zove vid?
a sirijus nam daje nocnu unutrasnju svetlost, koja nam daje svest, lukavost, koja nam omogućuje da razlučimo stvari pa se zato bog unutrashnjeg sunca sirijusa, zove luč, luk, lug?
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
31. јул 2013. у 18.51
...najzad,nazad,kuci!„Tabanac”je opet dokazao da je najbolji ribolovac,Severnog Mora!Ulovio sam najvecu ribu,svih vremena(nije kit...Kita sam koristio kao mamac na udicu).Imam fotografiju mog ulova,sama fotografija je teska 56 Kila i 430 grama!
Ti „goran”-e,nisi imao sreće u lovu na „bogove”...vidim.Rekao sam ti,ovim sistemom,tvog Cram Dubha ćeš teško uloviti.Nisi mi verovao i Kažem ti ponovo,verovati svakome i neverovati nikome,oboje je pogresno!Ono sto lovis je duh i bozanstvo,demon i andjeo...zensko i musko...čak oboje,hemofrodit.
Razlog je sirina tvojih ukazivanja...
Znaš li šta je „parangal”!? To mi ribolovci,zovemo na jednoj niti,puno udica sa mamcima...pa šta se ulovi,ulovi.Mada je uvek i previse za čak tri obroka.
Tebi sam dao onu fresku iz Kazanlka da je iskoristis kao „parangal”...nisi!
Dajem ti,jednog „Psychopomposa”,koji odgovra tvom liku kojeg trazis...Tog „Psychopomposa” sam već jednom upoznao u jednom od svojih proslih Zivota.Neugodan susret.
Šta je moj parangal izvukao sa psecom zvezdom(shakalom),pticom (Sparrow)...Stefanom (Cristopherom)...duhovnim suncem(vatra)...
Sve je ovo jedno...mnostvo u jednom ili jedno u mnostvom.
Proverices,sve ovo sto sam napisao...istrazivanjem!
Odlike tvog „boga” a mog bozanstva ćeš Naci kod
Kelta...Dullahan,Manannan mac Lir,The Morigan,Ogmios,
Grka...Charon,Hecate,Hermes,Morpheus,Thanatos,
Nordijaca...Freyja,Odin,Valkyries,
Etruraca...Charun,Turms,VANTH !
Anglo-saksonaca...Woden,
Bretanja i Normandijaca (poreklom Kelti)...Ankou,Grim Reaper,
Filipinaca...Kumakatok,Magwayen,
Persija...Mithra,
Mesopotamija...Namtar,
Japanci...Shinigami
Kinezi...„Ox-head” i „Horse-face”,
USA...Grim Reaper
Maje...Ixtatl
Eskimi...Anguta,Pinga,
Asteci...Xolatl,
Nigerija...Eshu,Oya,
Egipat...Anubis,Hathor,Horus,Thoth,Wapwawet,
Rimski...Epona,Mercury.
Slavena...Veles,
Spanski...Santa Compana,
Velshanski...Gwyn ap Nudd
Polinezija...Aumakua,
Dosta ili još Verski...a?
Budisticki...Yama,Yamantaka,
Hrišćanski...andjeli, Michael(archangel),
Hindu...Yama
Vedaisticki (a i Hindu,može)...Agni (vas Ognjenobog) i Pushan (srpsko lično ime Dushan),
Zaratruisticki...Daena i Vohu Mano,
Creolski-Vudu...Guede,Legba,
Islam...angjeli,Azrael,
...i judeizam...ali ich ne mogu ovde navesti,ima ich oko pet njih,jer sam ceduljicu zaturio,negde...ali gde!?
Sve je ovo to što ti trazis...i „psa” i „pticu” i duh...
Procitaj inspiraciju o njemu u Danteovom „Inferno” (radi se o Vergil) ili ako volis modernije od Stephan King „Stark-The Dark Half”),radi se o „Sparrow”-Vrapcima...
Toliko!
A o vrapcima i period zime...Sorbi,imaju i dan danas,decji praznik „Pticja Svadba”...interesuje te!?
A o vrapcima...do pre dve tri generacije,vi Srbi sa Balkana ste u januaru,lovili vrapce u januaru zbog obicaja i onda jeli...pecene naravno...
Pozdrav!
Cigaret pauza!
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
31. јул 2013. у 18.59
Prica za laku noć!
U sred zime,promrzli,vrabac,gladan,stajase na putu ocekujuci,smrt.
Tuda prođe krava i bas na njega se izbalega,iskenja!
Vrabac,toplom balegom,zivnu i još u balegi pronadje par zrna i povrati se.Kako se pomeri od sreće,spazi ga jastreb i...scepa ga,kandzama i odnese ga,normalno sebi za rucak.
Naravoucenije:
Ako te neko ukenja,„gorane”,ne mora,znaciti da ti je neprijatelj...
ako te neko iscupa iz g*vana,ne mora znaciti da ti je prijatelj!
+0 / -0
0
tulkas
31. јул 2013. у 19.17
Vidi, vidi, Freja!
Kad ti nećeš das fotku, ae, ja ću:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=546838965353919&set=a.546838585353957.1073741841.395799233791227&type=1&th
eater
Ja sam bio (ovaj u indijskoj kosulji), a gde si ti!?
Pozdrav!!!
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
31. јул 2013. у 20.01
Prica za tesku noć!
Psycopompos (u jednini,muski rod,u mnozini „Psychopompoi”,latinizirana,grcka reč,koja bukvalno znaci-vodic dusha).
To je bilo,zvanje u Starom Rimu.Bio je to glasnik boga Hermesa a Psihopompos je vrsio sluzbu u ime Apollona.
Apolon je dokazan i u radovima Pavela Filipieva,da je Veles bio poznat i po imenu „Apulo”tj.Apollon,bog svetlosti.Ko je nosilac svetlosti znamo,ako ne znate pitajte Amerikance,otkud ime svemirskim stanicama „Apolo”...
Za „goran”-a...kod Kelta u Evropi,bio je vrlo cenjen kao bozanstvo jedan „Apollo Vindonnus”...zastitnik plodnosti i ochinjeg vida.Navodno lecio je ochne bolesti...a to je druga prica!Bitno je da je on bio „VENDSKI”...
Vratimo se Psihopomposu...
Duse umrlih su znale da budu neugodne pogotovu ako ne bi znale,ili ne bi htele otici,To znaju sve babe sa Homolja i svi Stari Grci (setite se Price o vojskovodji Pausanija i njegove,tragicno stradale Kleonise)...O ovome mogu svi da kažu nešto,od Timocke Krajine do Zemuna (Pazite se dok ste u Zemunu,Zemunci su najopasniji u Zemunu,znate to)...
Ja sam lično Video psihopomposa...
Pre mnogo vremena,moj prijatelj,zubar po zanimanju,bavio se hipnozom.Najpre poslovno,zbog odstranjivanja straha kod pacijenata...zaluđen,istorijom i hermetizmom a potom i hipnoterstvom.
Hteo je hotom-potom da sa mnom izvrsi „hipnoticku regresiju” jer je govorio da sam „sigurno´stara dusha”...
To je zabelezeno i na kameri (na kaseti VHS,secate se)...
U Tom stanju,blesnula mi je slika...dreka ljudi,navijanje,a ja lezim na zemlji... i otvaraju se vrata i izlazi,spodoba u crnom,sa crnom kapuljacom,maskom na licu i dubokim cizmama,crnim sa macem i stapom na kome su bile dve zmije upletene...pravo ludilo!On dolazi go meine i onim stapom me dodirnu...od tog dodira,osetih ogroman bol na nozi.Probode me macem.U sledećoj sekundi vidim i sebe i njega...znam da sam rob(zacudo svi su u prošlim zivotima bili,carevi,kazanove i faraoni a ja uhvaceni rob...pih,to ti je sudbina!) i mrak i ništa vise!
U razgovoru sa prijateljem,nismo nasli odgovor niti znacenje...niti šta ta spodoba znaci...ni Koje to!Verovao sam samo,glupi trip i ništa vise ili samo „bed drims” od 5 do 6 sekunde!
Mnogo kasnije,mislim puno godina kasnije,kada su u Xantenu,održavali,„Hleba i igara” uz „gladijatorske igre” uz izuzetnu rekonstrukciju.iznenadio sam se...u areni je na kraju usao,covek u crnom...blesnula mi je slika iz sna...TO je TO!
...nastavak i rasplet radnje,sledi...moram na spavanje...
+0 / -0
0
tulkas
31. јул 2013. у 20.53
„hipnoticku regresiju”
Znao sam!!
+0 / -0
0
goran-pavlovic
01. август 2013. у 05.20
tabanac, još jednom hvala na znanju i entuzijazmu i pomoći. moj ucitelj kung fua i taoisticke meditacije me je ucio na isti način i dovodio me do ludila. zagonetke su super ako ti je um prazan. ali ako kao ja sad u glavi držiš toliko vezanih podataka da izgleda da će glava da ti explodira onda zagonetke samo još vise komplikuju stvari, izazivaju samo još vise asocijacija. sinoć nisam mogao da spavam. imao sam osecaj da će mi vrh glave puci i otvoriti se da bi omogućio da mi se um isprazni. voleo bih kad bi mogao da vam svima pokazem sliku koju nosim u svom umu. koliko je kompkikovana i koliko je prosta u isto vreme. sve ono sto si ti rekao je tačno. ali ispod svih tih veza, ispod tog vela kompkiovanosti se nalazi nešto jako prosto i jednostavno. nešto sto je ostalo isto od pamtiveka do sad. sustina je ostala ista samo su se imena menjala. i upravo koristim parangal da nahvatam sto vise riba da bi sastavio ribljeg kralja, vodana. vodan je isto sto i dabog, bog smrti, podzemnog (tamnog vodenog sveta) ali i vodic dusa kao sto ti kažeš. ali dabog je i sunce koje umire i odlazi pod zemlju. pa je on i hermes jer prelazi iz sveta u svet ali i apoli bog svetlosti...
kad već pricamo o iskustvima sa smrcu evo i ja da ti ispricam moje iskustvo:
pre mnogo godina sam živeo na kritu u gradu koji se zove hania. stari grad još iz minojskog doba gde na zidovima kuca mozed da tačno vidis slojeve od minojske kulture pa do sad, sve nadozidjivano jedno na drugo. takođe i mesto gde kricani kažu živi djavo.
ja sam tad živeo sa jednom amerikankom u starom gradu. jedne noćisanjao sam da me juri smrt. strasna spodoba u crnom. koliko god sam ja trcao smrt je bila sve bliza. u jednom trnutku sam se okrenuo da vidim gde je i video sam da je tik do mene i da pruza ruku da me uhvati. u tom trenutku sam pozvao djavola u pomoć da me spasi. istog trenutka sam osetio kako djavo ulazi u mene. okrenuo me je i kako kroz moja uzta je izasao njegov strasni glas koji je rekao „go away”. i smrt je nestala. san je prestao i ja sam nastavio da spavam bez snova. sutradan kad sam se probudi video sam da je amerikanka već budna, bleda sa kolutovima oko ociju i totalno istraumirana. pitao sam je šta je bilo i onda mi je ona ispricala šta je ona dozivela dok sam ja „sanjao” svoj san: probula se jer je čula neki cudan zvuk koji je dolazio od mene. kaže da sam ja lezao otkrive, ukocen, bled, u znoju i da sam teško i duboko disao. pokusavala je da me probudi ali nije mogla. onda sam odjednom seo, otvorio oci, i ona kaže da je zvuk koji je izasao iz mojih usta bio nešto najstrasnije sto je ona ikad čula. to nije bio mog glas već neka duboka grlena rika i rezanje. kaže da sam onda tako sedeo nekoliko sekundi buljeci u prazno i da sam onda legao i zaspao.
nekoliko godina kasnije kod kuce u beogradu u jedno toplo i sparno letnje popodne kad sam bio sam kod kuce, usnio sam da je djavo dosao po svoje: po moju dusu. brzo sam u snu otisao u kuhinju, nasao so i posolio sam svoj jezik da bi se od djavola odbranio. i on je otisao. onda sam se probudi u kuhinji pored kredenca u kome stoji slanik. u mojoj familiji i ja i brat smo kao mladi setali nocu u snu. sad je to prošlo. to je bio moje zadnje mesecarenje.
ja sam uvek imao puno snova koji su predvideli buducnost i pre ovoga a i posle. sinhroniciteti mi se desavaju stalno i ljudi i stvari nalaze mene a ne ja njih. često uprkos svim mojim naporima. :)
i šta sad ja od svega toga da napravim?
moram da sledim svoj put svoj tao. a on me vodi pravo k dabogu.
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
01. август 2013. у 11.08
Dobro „goran”-e...vidim tvrdoglav si,trebao bi biti uporan...Tu je razlika između srpskog i nemackog,pelcera.
Sretan ti put...putokaz ti mogu pruziti za Dajboga,samo prati znakove pored puta...
Kreni od početka...vedskog Varuna...pa Avrana (A+vrana)...ruskog Javoruna(prati tragove tirkiznih boja,narukvica,prstenja,ogrlica),Aruna(seti se Prizrenskog „praotca”,keltskog Arawn-a(citati,Arun)...odrzalac i davalac Zivota,bozanstvo Koje deluje svugda i uvek i njegovih epiteta(srpski receno,NADIMAKA),Podaga (kod Venda)...pa Dazhboga...Dobrata...Dajboga.
Ne gubi iz vida...sva bozanstva su Svarogova deca...mi unuci,tih bozanstva...!
To je tvoj put...
Savet!
Lažu...lažu!
Religija drevnih Slovena je sada opste prihvacena teza o politeisticka(mnogobozacka) i to nije istina!!!
Drevna religija je kod Slavena bila monoteisticna(jednobozacka)!To nestrucne BUDALE,zbog nestrucnog i nedovoljnog shvatanja osnova slavenske religije daju tu prestavu,za lične potrebe...
Bog je prestavljen kao jedno,svemoguće biće,tvar ili stvar ili stvor,Tvorca!Prisustvo drugih „bogova”,bozanstva...duhova,bica...nikad nije narusio princip jednobozstva.
To su vam „uvalili”hrišćani jer i njihova Vera nije originalna...!
Hrišćani pored svog Tvorca...priznaje i Bogorodicu!Andjele i svece i čak apostole...Ali Niko ne narusuje ugled,jednobozstva kod hrišćana.
Zašto!?
Ako imaju hrišćani,Svetog Iliju Gromovnika...imaju i pra Slaveni,Peruna Gromovitog...Ako imaju Sv.Nikolu,zastitnika putnika...imaju i Radogasta...
Ne upadaj u tu zamku!
Tvrdoglavi „goran”-e...odlepi se malo da od „Svetog Ilije”ukazujes da je u hrišćanstvu ,on i jedino on bog u Hrišćanstvu! To je to što radis i juris!
Pozdrav!
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
01. август 2013. у 11.15
„tulkas”,kako nisam na slici...a ko cita za mikrofonom!?
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
01. август 2013. у 12.14
Nastavak Price za laku noć.. U Nemackoj postoje grupe,zaljubljenika,rimske,slavenske.keltstske,germanske kulture...
To su najbolji poznavaoci,religije,svakodnevnog Zivota tih naroda...do srzi su perfekcionisti.Njima i zahvaljujem saznanju o Psihopompu.
Psihopomp je bila potpuno uobicajena pojava u arenama,pogotovu gladijatorskih borbi.To je bio zstupnik boga Merkura u ovom svetu.Kao sto je i Rimski papa,zastupnik apostola Pavla u ovom svetu!Psihopompas je bio najpre svestenik,licio bi na jednog od katolickog monaha,sa kapuljacom i togom,sav u crnom,čak i cizme su mu bile crne i maska na licu,crna.Čak u rukama mu je bio i stap-zhezlo,sličan,onim Koje nosi papa ili patrijarh.Zhezlo mu je bilo od bakra,sa prikazom dve uvijene zmije.Zhezlo Koje se zvalo kaducej,simbolom Merkura.Tako da i Merkura vidite uvek sa ovim zezlom (pa čak i ponekad,srpke patrijarhe).
ALI...ali zezlo je bilo na jednom delu uzhezheno,mislim donjem...on bi tim krajem,dodirivao već pale gladijatore.Ukoliko se gladijator nije pomerao ili pomerio od Bola,vrelog zhezla.Uzimao je posao u ruke...retko,ubijao:To je bio posao njegovog kolege Rhadamanthys-a!
Psihopompa bi rečima,ukazivao put i pravac,duse,preminulog!(Slično „Tibetanskoj knjizi mrtvih”kada se umirujucem,upozorava na koja vrata i kroz koja vrata treba proćikoji izazovi i strahovi ich ocekuju i kojih „cuvara” se treba pricuvati na Tom nizu prolaza...)
Rhadomanthys je bio,glavni sudija u Hadu.Sa još dva brata (jedan je Sarpedon...„goran”-e povodom tvog sna,pogledaj jednu umetnicku sliku „Sarpedon carried away by sleep and Death”iz 1803 od Henry Fuseli-ja...)on je isto bio obucen u crno sa crnom maskom ali uvek sa macem(retko velikim maljem,za razbijanje lobanja)...ako bi se koprcao,koji od gladijatora,on bi mu „olaksavao”muke...
Njihova obaveza je bila,obavezno,pristupu svakoj gladijatorskoj prestavi,prvenstvenp psihopompasu...
Duse su morale da odu tamo gde trebaju...nedaj boze da lutaju arenom ili gradom.Onda bi znali praviti gluposti.Dalje znate od vasih baka i deka,price o vampirima!
Pozdrav!
+0 / -0
0
goran-pavlovic
01. август 2013. у 12.17
tabanac hvala na savetu.
„Religija drevnih Slovena je sada opste prihvacena teza o politeisticka(mnogobozacka) i to nije istina!!! ”
Ja ne govorim o religiji slovena već srba. Mislim da postoji mala razlika.
Što se tiče toga da li postoji jedan bog ili vise bogova:
zavisi šta podrazumevas pod bogom i zavisi koji svet gledaš. ajd sad ja malo da pricam u zagonetkama:
ti nemas dusu. ti si dusa. ti imaš telo. ti si u isto vreme i bog. taj bog se vidi ne umom već srcem. taj bog se vidi ako si ovde i sada u „godu” trenutku, sadasnjosti ono sto englezi zovu „now”.
mnogi bogovi su mnogi aspekti boga.
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
01. август 2013. у 12.18
„tulkas”...kažeš,interesuju te konji!
Pogledaj keltsku boginju Eponu i rimsku Ebonu...
Rimski konjanici su slavili 18.decembra,dan posvecenim konjima!
Pozdrav!
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
01. август 2013. у 17.44
„goran”-e...pitanja upucena meni su saglediva vise sa duhovnog nego mog arheoloskog aspekta.Ja sam materijalno orijentisan i siguran sam da nisam adekvatan sagovornik.
Religija Slavena i Srba,pa čak Sorba i Srba ,pretrpela je „male razlike”i to je poznat proces u svim etickim pravcima,ljudskog postojanja.Svaka religija koja ostupa od matice ili jezgra,ostupa istom proporcijom od prostorne udaljenosti.To je takozvana ruralna eticka karakteristika koja deluje na svim nivoima,svih religija na svim prostorima.
Samo autohtone religije imaju odnos sadrzine ka pristupu iz koja potice iz potrebe.
Ima li vise bogova ili je samo jedan...pitas!Nisam duhovnik ni teolog,mogu dati samo prikaz svog dozivljaja ne udedjenja.Ne bih o tome na „Istoriji”.Dozivljavam ga kao jednog sa vise imena...
Šta podrazumevam po imenom boga...Promisao!
Tvoj efekat...„NOW”,sada je podlozan podsvesti.Podsvest je podlozan instiktima (u)rođenim sadrzajem...kao disati,jesti(sisati),piti...Samo za podsvest vazi,sadasnje vreme i ono ga podrazumeva ali ne shvata.Svest ga pokusava razumeti kao „najkraci poljubac buducnosti i proslosti”na osnovu stecenih sadrzaja (ucenjem...iskustvom...)Čak i negira samu proslost.Sada su pritisnuti znak *,pricam u buducnosti...kada sam ga pritisnuo,znak *...to je već proslost.Sadasnjost je trajala...milijarditi Deo sekunde,ona je merljiva ali „nepostojeca merljivost!
Boga možeš obuhvatiti nadsvescu,koja je obuhvacena u jednoj tacki,sabijena aksiome biti,bio,bićeš do tacke vidljivosti.
Sve sto je smišljeno,stvoreno i ono sto će biti smišljeno i stvoreno,i sve ono što se smišlja i stvara je tu...
Ne,ne lupetam...pametniji od meine su to znali i nazvali,kolektivna svest...
Imali su neki nekim svojim,prikljuckom,pristup Tom ”internetu„...pa bio mali Mocart iz Salcburga ili nesudjeni Pop iz Smiljana,Nikolica...
Ne pitaj me,kako...Nikola Tesla bi rekao...”tako sam Video„...Mocart ”tako sam čuo„...Vanga ”tako mi je receno„...
Svi bi mi rekli...”tako im je dato„
Ja bih dodao...promisao!
”
+0 / -0
0
tulkas
01. август 2013. у 18.33
Sad mu znam i ime..Sarpedon, mamicu mu jbm po 100x!!!
Prosto sam sokiran „goranovim” snom, do u detalje!
Taj mi je problem od 1995. godine!
Nebrojeno puta sam posle njega zavrsavao u hitnoj zbog problema sa cukom!!
rešenje za napade sam nasao 2001. godine u Ostrogu (otuda slavim i Sv. Vasilija). Svaki put, od tada, kad izgovorim ime Sv. Vasilija ime, ovoga, mamicu mu, da mu mamicu... razlozi svetlost i probudim se iz caka, neopisivo spokojan!
Msm da „gorane” ne bi trebao da ga pominjes ikada, ili mislis, evociras sebe, za ne daj boze, neki povracaj...
Meni je receno da je moja kosa sa mojom majicom sahranjena sa mrtackom zemljom u kovcegu moje bake (od rodjaka), da se ziv raspadam i da „ovo” me odnese (jednu osobu je već odneo...).
Osecam nelagodu sto sam ovo ispisao...
Pozdrav ljudovi!!!
+0 / -0
0
tulkas
01. август 2013. у 18.42
„Tabanac”, platices mi za Nigerijca, a tek za nekog lika sto mi namigivao..još ja mislio ti si, pa me zezas...posle sam skontao...jaoo!
Pozdrav!!!
P.S.
Ova ugodna prica o mitologiji bas napravi zanimljiv obrt, a i ne možeš da odolis, a da mi ne ceprkas po kolektivnom...
http://archaeology.org/news/1149-130801
P.P.S.
Ovaj drug izbacio fotke...monoksila; msm zagradjeno je i zatvoreno zbog odsustva para...pa je pao trespassing
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=174407722738441&set=a.174407626071784.1073741825.100005076422239&ty
pe=1&theater
+0 / -0
0
tulkas
01. август 2013. у 19.53
Nek nam je blagosloven Perundan!
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
01. август 2013. у 20.10
„tulkas”...trenutno,surfujem.Čuo sam jednu pesmu,stara je oko 3-4 godina.Ne znam joj ime ni pevaca...glas mi slici na Bob Gelgofa.Znam joj samo refren...„on sommerside...on sommerside”...
Nikako da je pronadjem...procitao sam svu liriku!
Tako...ako pronadjem,tu pesmu,dacu ti par odgovora ili razmišljanja o tvom slučaju ali sa aspekta hermetizma i magije...par rituala zastite...pronalaska „krivca”...ritualcici kojima,zgrcu tesku lovu,vidovite Zorke i ostala gamad!
Samo zahtevam dve stvari ...pokusaj da pronadjes ovu pesmu i nikad nemoj da namigujes muskarcima!!!
Pozdrav!
Za nas muskarce je najopasnija,nocna spodoba...Lilit!
Pozdrav!
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
01. август 2013. у 20.28
Za početak...Solaris Plexus!
Nadji ga guglanjem i onda ga pronadji na svom telu.
Taj „suncev cvor” je najvazniji energetski centar,nervni i krvni centar u coveku...Svi napadi u magiji idu kroz njega i preko njega!
Postoji vrlo jednostavna zastita...recept od decanskih monaha!
Ako ne znaš gde je,pogledaj kako se pozdravljaju muslimani...ili masoni...ili gde drže monasi i kako drže ruke dok sede.Ako ti i to ne pomogne...„suncevi splet” nije poeticno ime već potpuno normalni medecinski izraz,koji je u upotrebi u svetskoj savremenoj meicini!
Pozdrav!
+0 / -0
0
tulkas
01. август 2013. у 20.34
probao na ytube (pop) song on summerside;
samo zameni zanr, i ovako ima puno pogodaka...na gugl, mrka kapa.
haha, „tabanac”, jel' sad treba da se još i objašnjavam da nikad ne namigujem likovima...
krivce znam. njihov karmicki problem.
tvoja razmišljanja i saveti uvek dobrodosli!
pesma za veceras, inače, meni jedna od dražih:
http://www.youtube.com/watch?v=J2WilM6ljUg
hm, dobro!
ima li ovo dodirnih sa nervus vagusom?
pozdrav!!!
vala, samo mi još lilit fali da se uslikam...
+0 / -0
0
tulkas
01. август 2013. у 20.41
aha, sad videh nervus vagus je, koji povezuje parasimpaticki sa simpatickim, kao sto sam i naslutio. pisao je o ovome jerotic, monah tadej i vlajic btw. nit za upijanje u podsvesno.
+0 / -0
0
goran-pavlovic
02. август 2013. у 11.57
tabanac
„Religija Slavena i Srba,pa čak Sorba i Srba ,pretrpela je ”male razlike„i to je poznat proces u svim etickim pravcima,ljudskog postojanja.Svaka religija koja ostupa od matice ili jezgra,ostupa istom proporcijom od prostorne udaljenosti.To je takozvana ruralna eticka karakteristika koja deluje na svim nivoima,svih religija na svim prostorima.
Samo autohtone religije imaju odnos sadrzine ka pristupu iz koja potice iz potrebe.”
mislim da je srpska religija mnogo starija od slovenske. zato je dabog tako komplexan a svi drugi tako prosti. trazenje daboga je trazenje stare evropske vere. koliko stare? sigurno pre pronalaska tocka, u vreme kamenog doba. znaci 3. milenijum pne a verovatno je dabog još stariji. to je, kako se meni to čini, stari bog srba (slovena) pre no sto su otisli u indiju i pre no sto su se vratili u evropu kao indo evropljani.
zašto ja mislim da srbi imaju svoje autohtone bogove? zato što su nam imena bogova koren za reci za opisivanje dejsvta bogova. pogledj klaster za god, div, luč. trenutno radim na klasteru napravljenog oko reci mora a koji opisuje sve negativne, umanjujuce, uskreacujuce energije, radnje i situacije. ovakvi klasteri se ne stvaraju sami slučajno. nema sanse. kad se ovome doda ono sto sam otkrio o tome da su najraniji koreni ljudskog jezika sadrzani u srpskom, onda moram da postavim pitanje: kako i zašto?
ja ne tražim pravog boga u dabogu. ja tražim srpskog boga oca. našeg pretka. on mora da bude strasan jer smo i mi strasni.
„Ima li vise bogova ili je samo jedan...pitas!Nisam duhovnik ni teolog,mogu dati samo prikaz svog dozivljaja ne udedjenja.Ne bih o tome na ”Istoriji„.Dozivljavam ga kao jednog sa vise imena...
Šta podrazumevam po imenom boga...Promisao!
Tvoj efekat...”NOW„,sada je podlozan podsvesti.Podsvest je podlozan instiktima (u)rođenim sadrzajem...kao disati,jesti(sisati),piti...Samo za podsvest vazi,sadasnje vreme i ono ga podrazumeva ali ne shvata.Svest ga pokusava razumeti kao ”najkraci poljubac buducnosti i proslosti„na osnovu stecenih sadrzaja (ucenjem...iskustvom...)Čak i negira samu proslost.Sada su pritisnuti znak *,pricam u buducnosti...kada sam ga pritisnuo,znak *...to je već proslost.Sadasnjost je trajala...milijarditi Deo sekunde,ona je merljiva ali ”nepostojeca merljivost!
Boga možeš obuhvatiti nadsvescu,koja je obuhvacena u jednoj tacki,sabijena aksiome biti,bio,bićeš do tacke vidljivosti.
Sve sto je smišljeno,stvoreno i ono sto će biti smišljeno i stvoreno,i sve ono što se smišlja i stvara je tu... „
ja se bavim ovom materijom jako jako dugo. ovo sto si ti rekao i ovo sto ja zovem ”sad„ ili ”now„ a sto su nasi preci lepo nazvali ”god„ momenat, linija koja odvaja dve godine ali i linija koja odvaja proslost od buducnosti, ivica zileta po kojoj hodaju prosveceni. u tom ”godu„ je ”god„ pravi i jedini bog. ovaj ”god„ ne može da se shvati može samo da se iskusi, vidi unutrasnjim okom. ne umom jer um je onaj koji stvara proslost i buducnost koje u stvari ne postoje. um je onaj koji stvara maju. lažni bog je u umu. pravi bog je u srcu. gnostici su pricali obrnuto. svako može da vidi boga. to je kao kad gledaš u ogledalo. ja sam to ucio kroz meditaciju, tai chi...onda sam slučajno nasao ovu knjigu:
http://www.baytallaah.com/bookspdf/51.pdf
sve sto treba da znaš o bogu, meditaciji, prosvetljenju, umu i neumu, sadasnjosti proslosti i buducnosti, telu, emocijama i mislima je ovde. sve sto sam ja godinama skupljao iz raznih izvora i sklapao, ovaj covek je u jednoj viziji dobio i onda podelio sa drugima.
kad sa ovim znanjem posmatras religije i predanja stvari izgledaju mnogo jasnije.
tulkas, hvala na saosecanju. svi smo mi ovde jer ovde moramo biti. u staro vreme shamani su svoje biranje od strane boga shvatali podjednako kao blagoslov i kao kletvu. svaki poziv to i jeste. ljudi biraju posao ali ne biraju poziv. jer poziv je od boga, kako to nas jezik lepo kaže.
tabanac ti znaš dobro engleski. ovde pišem sve sto sto sam do sada nasao u mojoj potrazi sa starom srpskom kulturom.
http://www.boards.ie/vbulletin/showthread.php?t=2056938477
evo ovde nešto sto sam juče napisao o crom dubhu, lugu i dabogu, mrzi me da prevodim ovde (izvinjavam se). videces kako se sve lepo slaze. ja u opste više ne sumnjam da je dabog isto sto i lug isto sto i crom dubh isto sto i oziris. ali zašto i kako? to je pitanje. i kakva je veza između hermesa, srbije, irske, egipta? zašto je samo kod nas i kod iraca sacuvano staro ime boga crom dubh? ko je kome podario ovog boga? ko ga je dao egipcanima a kome su ga dali egipcani? da li linija srbija - egipat - irska? ja mislim da treba slediti vuka, a njega u egiptu nema. zato ja mislim da je dabog postojao u srbiji još u vreme vince mnogo pre nego sto su se sloveni pojavili u stepama evroazije. jedna od najinteresantnijih stvari po meni je ovo: kako to da samo u latinskom imamo da luc znaci i suma, i vuk i svetlo odnosno sva tri lugova atributa? u srpskom imamo lug = suma luk - pamet i luč svetlo ali nemamo glavni atribut luk - vuk osim ako vlk nije v luk. ako je vuk = vlk = v luk ond je veles = v les = v lug odnosno veles je isto sto i lesnik, isto sto i lug isto sto i crom dubh isto sto i dabog... a kod iraca i gala koji jedini slave luga, ni jedan od ovih atributa ne postoji u jeziku?
http://www.boards.ie/vbulletin/showpost.php?p=85795261&postcount=146
ja nemam najviše odgovora, samo jako puno nagovestaja.”
+0 / -0
0
goran-pavlovic
02. август 2013. у 12.47
Bela imela - Viscum album
Narodna imena. Amelje, veska, visk, višce, lepak, mela, melina, melje, omela, omelj, himela, hmelina, hrastova imela.
Botaničke karakteristike. Bela imela je poluparazitska zimzelena biljka koja raste na granama raznog drveća.
U našem narodu postoji verovanje da pod onom leskom, na kojoj izraste imela (što se, inače, veoma retko događa), leži zmija sa dragim kamenom na glavi, i drugo nebrojeno blago. U drugoj varijanti, ispod takve leske sklupcala se bela zmija i pored nje zlatna jabuka. Ako bi covek, dok ta bela zmija spava, polako ubrao imelu, skuvao je i caj popio, svaka bi mu travka kazala za kakve bolesti je lek? Što je veciti san svih travara, od kako je sveta i veka.
u irskoj je imela simbol luga a lesnik je takođe i lugovo drvo, drvo meseca avgusta kad se slavi lugovdan ili dan hromog dabe:
Ninth Month - „Coll” - (Hazel): August 5 - September 1
The nut of the Hazel was consumed by the Druids for wisdom, and it was believed to be the source of all knowledge of the Arts and Sciences. A forked Hazel stick was used for divining the identity of murderers and thieves. It was used to find water, and buried treasure as well, a practice still used by water witches today. Druidic heralds carried White Hazel wands as a symbol of their station. Wands made of this wood symbolize white magick and healing. Forked sticks are used to find water or buried treasure. If outside and in need of magickal protection quickly draw a circle around yourself with a hazel branch. To enlist the aid of plant fairies, string hazelnuts on a cord and hang up in your house or ritual room. Magically, hazel wood is used to gain knowledge, wisdom and poetic inspiration. Extraordinary, Charming, undemanding, very understanding, knows how to make an impression, active fighter for social cause, popular, moody and capricious lover, honest and tolerant partner, precise sense of judgment.
lesnik je takođe drvo mudrosti, kao sto je lug bog mudrosti.
kako to imela i caric simbolizuju luga, malog cara?
caric je postao car ptica tako što se popeo na ledja orlu, simbolu boga sunca. imela je postala najviše drvo tako što se popela na hrast luznjak (lugov hrast) simbol boga sunca.
da li je ovde reč o parazitu, uljezu, koji koristi sunce ili o caru koji vlada suncem ili je u pitanju i jedno i drugo?
da li neko ima bilo kakva dodatna srpska verovanja o imeli?
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
02. август 2013. у 19.17
„goran”-e...vidim tvrdoglavost ti je karakterna osobina!Stecena ili urođena. Srbi to nazivaju,inat i ponos a Irci,ponos i inat.A posto si ti srpski Irac ili irski Srbin,koristi se u dijaloskoj interpretaciji,dabl trabl...
Nećeš u svom toku istrazivanja naici na izvor,početka...naicices na cvoriste,dve pritoke...jedino se možeš prikljuciti slivu struja,istoricara sarlatana...!
Nećeš na kraju,naici na tvog (srpskog) i kako ti kažeš „strasnog”boga!
Najpre odbaci breme predrasude...Srbi jesu stari narod ali i ne najstariji...drugo,na prostoru zauzetih od„strasnih”ljudi,živeli su „mirni”ljudi,pre njih,vezanih za zemlju.Njihovi bogovi su bili „mirni”...
...Treće...reci ću ti rečima mog profesora,koji je suvim engleskim humorom objasnio...„I bog je bio najpre žena,dok se nije predomislio u međuvremenu!”
Dosta sam ti napomenuo...posedujem to cvoriste,iz Vince Koje se usaglasuje sa sarmatskim arheoloskim nivoom nalaza čak daleko sa ruskih stepa...Već,nije desifrirano,sigurno 20 godina taj nalaz!Nije mogao Srejovic...Pesic...neće ni „Tabanac”,moći...
Ti ćeš,možda moći to na svoj način i da dokazes i uveris Svet...a ako neće da ti poveruju,razbices im sve zube i prebices ich ko macke...srpski si Irac...irski si Srbin!
Sretno...rado ću te citati!
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
02. август 2013. у 20.32
O imeli...kako to onda da je bas,tvog „besmrtnog”boga svetlosti Balduina ubila (probola) grana od imele...!?
O imeli u srpskoj tradiciji,nemam ništa...
U tradiciji Germana i Zapadnih Slavena,znalo se da se „poljubac mira u bele obraze”zaracenih strana,vrsio pod imelom...Narodni izraz u prevodu je...Gromovnikova metlica ili gromova metla.
Momci su posebno pazili,da ukoliko devojka stoji pod imelom,slučajno ili ne,imaju je pravo poljubiti...bez kazne i osude okoline(posebno rodbine).
Gore navedeni izraz...„bele obraze”...samo Kelti i Srbi imaju te izraze...„u bjele grudi”,iz bijelih grla pa čak i u „bijelu raku”...Belo znaci direktno-casno indirektno hrabro.
Kelti su bili pomalo „otkaceni”...krecuci u boj,skidali su se potpuno goli i bojali u belo.Poginuti u boj,znacilo je žrtvovati se,ne i isto pobediti.Veca Slava im je bila,žrtvovanje.Ma šta pricam...i vas Car Lazar se žrtvovao i bilo mu je draža žrtva od pobede...
Zamislite Stare Grke,koji su prvi put videli u boju Kelte...pobegli su verujuci da su ich napali sumski duhovi...
Pošto volis strane reci,prevedi mi i objasni ovo...
Luch...je u slavenskim izrazima...BORINA ili Borija.Obicaj je bio da snaha ili nalmladja snaha,drzi upaljenu borinu nad stolcu,dok drugi veceraju za stolcem(niski ali siroki i okrugao sto,Boznjaci to zovu,sofra).Mislite da je neko imao toliko para za svecu od voska,koja je bila luksuz a od loja,koja se ako ne pregori,proprzi sa starim hlebom i pojede.Luch je nazovimo lampa na ulje.Posuda ispunjena uljem.Fitilj od konoplje ili mahovine.Luzh je izraz za tekucinu.Ulje nije srpska reč niti zejtin...to je turska reč i znaci maslina a maslina je nastala od reci mast!Jedan litar nazovimo ulja je bio dovoljan za desetoclanu porodicu,Slavena za godinu dana!!!SKUUUUPO!To je bilo mahom od biljke lan!Pravio sam ga u arheoloskom muzeju Gross Raden!Odvratnije i smrdljivije nisam jeo(ali i zdravije).Nema tocak...već dva drveta i kolac i u procepu semenje,pa lupaj,lupaj...po kolcu.Posle jednog dana i deset Kila zrnevlja,bilo je oko 800ml ulja!
Rimski gradjani su smatrali kupanje kao pranje,barbarstvo takođe i rimski vojnici.Boravak u termama su shvatali relaksacijom,mesto gde se pilo,pricalo,ponesto karalo a najveci razgovori su se vodili za vreme sranja...
Kada bi se zeleo „okupati”Rimljanin,on bi se namazao uljem (najskuplje je bilo.bademovo)pa bi krivim nozicen koji je po sredini bio ulubljen,struga ulje sa koze i to vracao u flasicu...da ima za drugi put...DA SE OKUPA!SKUUUUUPO!
Borina ili Produkt bora,tamnjan,je bio drugi po upotrebi i skupoci u Rimu...prvenstveno,onaj iz istocnog Egipta ili oko Etiopije.
Rimljani su imali visespratnice...ali nisu imali u njima mokre cvorove.Mokri cvorovi su bili ...za jedan blok...jedna kenjara.Obične gradjane je ponekad mrzelo da odu do sledećeg bloka ga vrse nuzdu...
razumete!
Njihove lepe bele haljine-toge,bile su bele,jer su se prale u ustajaloj mokraci,zbog amonijaka,koji je „dobar za beljenje”...zato bi nad tamnjanom,raširili noge sa haljinom i produvali se „parfemom”...
Boraveci u Sudanu...žene su gostima isto tako donosile (iz casti i gostoprimstva)gostima,upaljeni tamnjan.Pošto i muskarci nose haljine midi mode (nema mini),stavile na zemlju.Oni bi iznad njih ustali,raširili noge,prekrili togom i pomerali togu levo-desno.
(Zamislite popa u crkvi sa svoje kandilo)...
Mrzime da pišem...
Spavanje!
+0 / -0
0
goran-pavlovic
03. август 2013. у 14.11
Mandalina:
„Zvezda Sirius se u našim krajevima može videti od jeseni do početka proleca, ali posto ona lezi ispod nebeskog ekvatora uvek je prilično nisko nad našim horizontom, te njena svetlost prolazi kroz debele slojeve Zemljine atmosfere. Zbog toga je mi retko vidimo u njenom punom sjaju, a titranje vazdusnih slojeva često uzrokuju lake promene u njenoj boji.
Mi smo je zvali Volujarka, Volarica i Volujarica tj. Svinjarusa,Pošto je oznacavala vreme kada valja izvoditi stoku na pasu, odnosno svinje na jasle...”
vlk = voluk
voluhajarica = voluharica = volukarica = vucica = sirujus
sirijus je „srz boginje Isis”
dakle sirijus je volukarica, vucica ne vuk. vucija zvezda je zensko.
sad idi na vuciji narod evrope i zameni svuda gde u rimo piše vucica sa volikarica, isis.
kako i zašto?
kada se lucus sa Q keltskog prevede na P keltski dobije se lupus. I jedno i drugo znaci vuk. Slučajnost?
Tabanac:
Ja se trudim da nađemodgovor na pitanje ko smo i odakle smo dosli. J a nikad nisam tvrdio da su „srbi” najstariji. samo da su srbi naslednici vincanske kulture. isto kao i irci.
hvala ti za ovo za imelu.
imela proizvodi razlicite hemikalije u zavisnosti na kom drvetu raste. ovo je jako važno. lesnik je kod iraca drvo mudrosti. ali je plod lesnika koji donosi mudrost otrovan i ljudi ne smeju da ga jedu.
kod srba se pod leskom na kojoj raste imela nalazi zmija sa dragim kamenom na glavi? koja je to zmija? ona ista sto stoji na glavama faraona? zmija treceg oka? otkud ovo kod srba?
pitanja pitanja.
+0 / -0
0
tulkas
03. август 2013. у 21.17
ej t. posto na ovom fejsu mog drugara, ima adresa, posalji neku razglednicu odnekud, kad se setis.
pozzz!!!
+0 / -0
0
mandalina
(vila)
05. август 2013. у 04.35
Gorane, ne mesaj zabe i babe.VOLUJARICA potiče od VOLA, kravinog mužjaka i nema nikakve, nikakve, nikakve nikakve veze sa vlcima i vukovima,nego samo i isključivo sa vucenjem zaprege, krava,jarmovima itd...sa VOLOVSKIM kolima, sazvežđem na nebu ,sa rogovima itd
Ne slusas uopste,dzabe ti verujes da Volarica ima veze sa Vinčom, nema..vidi se samo u zimu i nije bitan sa ove geografske sirine...
pišemo se kad se vratim sa odmora, sad sam se samo iznervirala kad sam videla da opet pokusavas da pojave prilagodis svom mišljenju, umesto obratno, pa sam resila da se ulogujem i javim.ali ovo je neki labtop i to na brodicu pa je suludo sto uopste ovo radim umesto da te pustim da sve smotas u gordijev čvor
cao
+0 / -0
0
goran-pavlovic
05. август 2013. у 14.29
mandalina hvala. zahebi istoriju i uzivaj u moru.
+0 / -0
0
goran-pavlovic
06. август 2013. у 09.30
Kod nas se za zvezdu Sirius zna od davnina. Pošto je oznacavala vreme kada valja izvoditi stoku na pasu, odnosno svinje na jasle, nazvana je Volujarka, Volarica i Volujarica tj. Svinjarusa.
http://www.bamfield.eu/religion.php
IN ANCIENT Egypt, within historical times, the pig occupied the same dubious position as in Syria and Palestine, though at first sight its uncleanness is more prominent than its sanctity. The Egyptians are generally said by Greek writers to have abhorred the pig as a foul and loathsome animal. If a man so much as touched a pig in passing, he stepped into the river with all his clothes on, to wash off the taint. To drink pig’s milk was believed to cause leprosy to the drinker. Swineherds, though natives of Egypt, were forbidden to enter any temple, and they were the only men who were thus excluded. No one would give his daughter in marriage to a swineherd, or marry a swineherd’s daughter; the swineherds married among themselves. Yet once a year the Egyptians sacrificed pigs to the moon and to Osiris, and not only sacrificed them, but ate of their flesh, though on any other day of the year they would neither sacrifice them nor taste of their flesh. Those who were too poor to offer a pig on this day baked cakes of dough, and offered them instead. This can hardly be explained except by the supposition that the pig was a sacred animal which was eaten sacramentally by his worshippers once a year.
The view which identifies the pig with Osiris derives not a little support from the sacrifice of pigs to him on the very day on which, according to tradition, Osiris himself was killed; for thus the killing of the pig was the annual representation of the killing of Osiris, just as the throwing of the pigs into the caverns at the Thesmophoria was an annual representation of the descent of Persephone into the lower world; and both customs are parallel to the European practice of killing a goat, cock, and so forth, at harvest as a representative of the corn-spirit.
Osiris was regularly identified with the bull Apis of Memphis and the bull Mnevis of Heliopolis. But it is hard to say whether these bulls were embodiments of him as the corn-spirit, as the red oxen appear to have been, or whether they were not in origin entirely distinct deities who came to be fused with Osiris at a later time.
http://www.bartleby.com/196/118.html
volujarica, svinjarica, volukarica
http://www.stellarhousepublishing.com/star-east-three-kings.html
vucica
orionov pojas pokazuje ka sirijusu. tri zvezde u orionovom pojasu, tri zvezde u sirijusovom sistemu.
linija koja spaja orionov pojas sa sirijusom može da bude i orionov ku*ac. ku*ac je prvo bio predstavljen drvenim pa kamenim stubom a kasnije je postao obelisk. na vrhu ku*ca, koca je glava. u centru ku*ceve glave je jedno centralno oko. iz njega izlazi seme, koje daje materijalni zivot. iz centralnog ku*cevog oka (sirijusa) boga ozirisa izlazi duhovno seme, koje daje duhovni zivot.
pogledajte kako se orionov ku*ac zavrsava u glavi sazvezdja kanis major:
http://www.stellarhousepublishing.com/images/orionsirius.jpg
+0 / -0
0
goran-pavlovic
06. август 2013. у 10.15
sirijus je zvezda boginje isis. koju su postovali germani.???
dakle vucica a ne vuk.
isis je vucica, vodja copora, sloboda koja vodi revolucije, luconosa...
u nekim irskim tekstovima se lugh zove lugha, nasa luca (baklja) o kojoj prica tabanac
But the actual Dog Days, or „Canicular” days as they're known, are defined as the period from July 3 through Aug. 11 when the Dog Star, Sirius, rises in conjunction (or nearly so) with the sun. As a result, the classical Greek and Roman belief was that the combination of the brightest luminary of the day (the sun) and the brightest star of night (Sirius) were responsible for the extreme heat that is experienced during the middle of the northern summer. Other effects, according to the ancients, were droughts, plagues and madness.
In ancient Egypt, the New Year began with the return of Sirius. It was, in fact, the „Nile Star” or the „Star of Isis” of the early Egyptians. Interestingly, some 5,000 years ago, this star's „heliacal rising” (appearing to rise just prior to the sun) occurred not in August, as is the case today, but rather on or around June 25.
When the ancient Egyptians saw Sirius rising just before the sun, they knew that the „Nile Days” were at hand. Its annual reappearance was a warning to people who lived along the Nile River. The star always returned just before the river rose, and so announced the coming of floodwaters, which would add to the fertility of their lands. People then opened the gates of canals that irrigated their fields.
Priests, who were the calendar keepers, sighted the first rising of the Dog Star from their temples. At the temple of Isis-Hathor at Denderah is a statue of Isis, which is located at the end of an aisle lined by tall columns. A jewel was placed in the goddess’ forehead. [Skywatching Events for August 2011]
The statue was oriented to the rising of Sirius, so that the light from the returning Dog Star would fall upon the gem. When the priests saw the light of the star shining upon the gem for the first time, they would march from the temple and announce the New Year. In the temple appears the inscription: „Her majesty Isis shines into the temple on New Year’s Day, and she mingles her light with that of her father Ra on the horizon.”
- See more at:
http://www.space.com/12624-dog-days-summer-sirius-star-skywatching-tips.html#sthash.GIYG8Pzs.dpuf
da li je sirijus crni dvojnik, blizanac našeg sunca? astronomska istrazivanja su pokazala da su mnogi zvezdani sistemi vezani i da poticu iz istog originalnog klastera. da li je sirijus na ovaj način vezan za naše sunce? da li je šta vise sirijus centar oko koga rotira sunce u ciklusu od 26,000 godina?
http://www.viewzone.com/sirius.html
sirijus se dize iznad horizonta pre sunca i zalazi posle sunca.
The Zorya serve the sun god Dažbog, who in some myths is described as their father. Zorya Utrennyaya, the Morning Star, opens the gates to his palace every morning for the sun-chariot's departure. At dusk, Zorya Vechernyaya—the Evening Star—closes the palace gates once more after his return.
http://en.wikipedia.org/wiki/Zorya
za zorju se kaže da dvojna ili čak trojna boginja. za sirijus se kaže da je dvojni ili čak trojni sistem.
da li je zorja sirijus?
+0 / -0
0
goran-pavlovic
06. август 2013. у 11.45
i da li je onda dabog, dagda, crom dubh, hromi daba = oziris, vuciji pastir.
pazite ovo. irska narodna prica u kojoj dagda koji nosi cekic pobedjuje oktopoda u moru potopa. prvo dagda je ovde gromovnik koji ubija azdaju cekicem. znaci dagda je isto sto i thor, isto sto i vodan, isto sto i perkunas isto sto i perun. ali najbolje je sto je cela prica odgovor na pitanje: zašto se Mag Muirthemne zove Mag Muirthemne? a odgovor je: za vreme potopa to mesto je 30 godina bila pokrivena tamnim morem pa se zato Muirthemne sto znaci „darkness of the sea” ili ti na srpskom more tamno (Muir themne)
Mag Muirthemne, whence the name? Not hard to say. The sea covered it thirty years after the Flood, and hence it is called Muirthemne, that is, ‘darkness of the sea’, or ‘it is under the sea's roof’. Or there was a magic sea over it, and an octopus therein, having a property of suction. It would suck in a man in armour till he lay at the bottom of its treasure-bag. The Dagda came with his 'mace of wrath' in his hand, and plunged it down upon the octopus, and chanted these words: ‘Turn thy hollow head! Turn thy ravening body! Turn thy resorbent forehead! Avaunt! Begone!’ Then the magic sea retired with the octopus; and hence, may be, the place was called Mag Muirthemne.
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
06. август 2013. у 19.56
Nisam arogantan,nego sam kratak sa vremenom,kao sto sam napomenuo pre mesec i nešto.Eto i „trag” i „mandalina” se ljute.Leto je vreme kada se ne mogu ni posteno,srediti na jednom mestu.Tvoji su postovi prepuni „cinjenica”,zapazanja i potreban mi je bar 10 postova po recenici da bar zaokružim pravac,istrazivanja.
Nešto,sasvim posebno...jesi li bio u Ostrogu!?Jesi li čuo tomponim,Ostrovica...!?
Kod Germana,Kelta i (zap.)Srba bila je „boginja-majka” koja se zvala Boginja Ostara (Göttin Ostara).Ostara potice iz još iz Sumeraca i prozvana je jedna zvezda po njoj...najsvetlija.„Gospojina zvezda”(Madonnenstern) ili latinski „Virgio coelestis”-nebeska devica,slično ali i (ne)namerno podseca na „Bogorodicu”...„Devicu Mariju”...ali se kod Sumeraca i Babilonaca zvala,ISHTAR...Možeš je videti čak sa nazovi ,cedom u krilu.Ništa dalje od plagijata u hrišćanstvu!Ta zvezda se često nazivala i kod njih,kao „pseca zvezda” jer Istar je uvek pratio pas koji je pored svoje gazdarice,dobio i svoje mesto!Sada pitanje...odakle potice,zodijak i horoskopi,iz Vavilona ili Egipta!? Odgovor...bas odakle potice i pivo Zity,secas se te teme...?Zaobidjimo Egipcane i ovu temu.
Još u XVII veku se „nazovimo”upraznjavao kult,na teritoriji danasnje Nemacke,kult Ostra.(Vidi knjigu „Wasserbach”-„De statua Illustri”Pag 6,Lemgo 1698) i navod ( fanum Ostarae Deae...obozatelji-fanovi Ostare Boginje)...šta znaci Ostara na srpskom...sam razmisli.
Ovaj podatak je iz mesta Osterholz (bukvalno znaci...Ossterino drvo),gde su živeli Bremenari,sorbsko pleme i osnivaci grada Bremen.
A šta znaci danas Oster na nemackom...!?Ne znaš...!? Znaci na srpskom USKRS...
Quaswini,persijski svetski putnik iz 9-10 vek n.ere bas piše da „mali broj hrišćana,sirijusu poklonika bese” piše o Shlesvigu,u Nemackoj kod danske granice...(dacu ti izvor ako trazis)...
Neću vise o ovome jer pišem iz glave...kao što ne bi ni o kalendaru od 28 dana ili 13 meseci...
Sledeći odgovor,koliko mi je poznato Vecernjaca i Zornjaca su po slavenskoj mitologiji,dve razlicite zvezde!!!NE JEDNA!Sestre Koje sede na obe strane prestola Suncu.
Po srpskoj mitologiji,čak je u rodbinskim vezama,(Zornjaca)...Danica sa malim Vlasicima,relacija-brat sestra.Rekoh vasih srpskih mitoloskih shvatanja.(Čak ima svaka od tih „nazovi”7 zvezda i muska imena,koliko znam a koliko ne znam to su imena!
Ono najgadnije je da je ta „Pseca zvezda” u crnoj magiji najgore vrste,bila u upotrebi u najacoj,takozvanoj seksualnoj magiji,vezana za 10-tu planetu...Stupanje ljudi u seksualne odnose sa psima!!!Taj podatak je iz najtajnijih,crnomagijskih ritualnih knjiga.Ime i izvor neću dati.
Iz moje prebogate,porodicne biblioteke,postoji samo,receptura,rituali izrade amajlija i talismana pod Tom zvezdom...koja se potpuno drugacije zove po jevrejskoj tradiciji!
Nisam magicar...niti hermetista...ja sam arheolog.Šta mislite na šta sve nailazim po grobovima i temeljima kuca,kao arheolog!
A sad cigaret,pauza!
PS
U temelju jedne rimske kuce,pre vise od 1700,godina,u zidu je bio uvucen,list od olova zu znakove Saturna i zelje ...„da Virgliji želim zlo a ponajpre da joj kosa odpadne”...Ha,ha,ha,ha...
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
06. август 2013. у 20.57
Orion ti je „nas”praootac...nas Arijevaca!Po nasem to mu nije u ruci „Visimir Dokolenovic” već stap ili tojaga!To ti je taj iz Prizena,Aron...Kod mitologije Sorba,ne Srba...Wowchar od reci „wowca” ili čitaj uouca ili vovca...savreneni srpski...ovca.Pastir koji BDI nad nama i zvezde-ovcice,tera na ispasu (sorbska mitologija ili objašnjenje,mada mi lici mnogo na Velesa,Volosa,Kolosa,ali moje mišljenje,nema diskusije...možda lupam ili glasno razmišljam!
O Keltima,Germanima i Zapadnim Srbima Imam prepuno podataka...za još 100 kao tvojih postova...!
Tvoje proslave o vuku...sam upadas u svoju zamku!
Bas ove tri Gruppe gore navedene su bile posebno u oblasti Vucjeg shamanizmu naglaseni (Wolfsschamanizmus).Oni su posebno padali u zimske dane i igrale se Vaits-Tanz (Vit-ove plesove?) čak su na ta mesta i crkve dizane kasnije (Vaits Kapelle.takozvane).
Ti plesaci su najcesce nazivani Wolfkanker ili Uolf kankus,lude,besciljne igre ka iz bezumljeni,nagrdjeni kao iz loših snova sa maskama...
Svako je pleme imalo,svoju prorocicu,ženu koja je lecila,vrazala ali i stitila svoje pleme.Ona je imala posebno mesto čak i veci Status od samog „svestenika”...Zvana Wolf,Woulfa,Völva...prestavnica boginje plodnosti...VELIKA MAJKA...
Völva znaci i materica i zenski polni organ...Vulva!Vukos(l)ava...
Samo Srbi i Nemci imaju Vukajla i Wolfganga.
Njen podcinjeni je veliki duh,zastitnik zemlje i rupa za nasade...Wole,Wule...Veljo i Veljo ...„ogromni”.
U Austriji su sacuvali te igre „Gangegerl” ali vrstu pesama one od Srba (NAZALOST)progranih Licana,cime se sad Hrvati hvale,autotohnoscu...gange.Koje podsecaju na vucja dozivanja!
U januaru sam pre mnogo desetina godina posetio i prisustvovao,pravoj srpskoj „VUCHARI”tradiciji na Brezovici (KiM)...pravi arhaicni obicaj!A vi Srbi,znate li za taj obicaj!
Ovo je ipak...ovo je PRAVI OBICAJ...DEMETRE!
Jer ovo je Prvi Deo Proslave!
Drugi Deo proslave je na keltskom Alban Hevin...21 jun!
Koji pocinje od 15 juna i traje neprekidno 12 dana!Vidi se Srbi i Kelti su braca!Odgovara proslavi Svetovida na Rügenu.Uz veliku vatru,preko Koje su bacana deca,za zdravlje i protiv uroka.Zakljucivale zaruke,stariji preskakali vatru...svi su bili radosni.To je bio drugi Deo od zimske proslave.Boginja zemlje je bila trudna,cekali se a i već videli plodovi.Vracalo zu pogace i vino a pilo se najviše pivo!
Tada su žene kuvale posebno jako pivo i koji bezobrazluk...uz afrodizjacke trave.Imena trava ne znam na srpskom...Beifuß...Eisenkraut(gvozdena trava?)...bilo je i Grundermanna za oslabljene muskarce i nešto osetljivije!
Tako do treceg,četvrtog dana...pa su posle i bili goli i nosili vencic od tih trava na glavu a najcesce i glavicu!Sada znate otkud te bahanalije (mada su to Tracani ili Tribali,pokazaliGrcima i Rimljanima,zbog Bahusa...čak i njihovu foru...ako stavis oko glave venac od brsljana,možeš piti koliko hoćeš...nećeš biti pijan)...
Mrzi me da pišem...
Druidi i zhreci su nocu bacali semenje Bälapp u vatru,koji su pucali i pravili vatromet...
Primanjem hrišćanstva su ove bahanalije prestale,čak su Druide i spaljivale...a sve je bilo proracunato...
Posle ovih dana,za devet meseci,sledeće godine sa proleca,dolazio je podmladak...
Eto toliko bih...moram na spavanje za 4 sata moram na posao!
Pozdrav!
Jer vam smeta sto ovoliko,k*nj*m...a!?
+0 / -0
0
goran-pavlovic
07. август 2013. у 05.46
tabanac
Nisam arogantan,nego sam kratak sa vremenom,kao sto sam napomenuo pre mesec i nešto.
Ma znam kako ti je. I ja pokusavam da radim 3 stvari u isto vreme. Hvala ti i na ovom vremenu koje nalazis da se ukljucis u ovu diskusiju.
Tvoji su postovi prepuni „cinjenica”,zapazanja i potreban mi je bar 10 postova po recenici da bar zaokružim pravac,istrazivanja.
Pa ja ovo ovde zato i pišem. Imam toliko povezanih podataka da ne mogu sve vise da držim u glavi. takođe nadam se da će ljudi koji znaju vise nego ja o ovome videti neke veze koje ja ne vidim. gde će nas ovo odvesti ja pojma nemam. mislim da sam preko luga i crom duba naleteo na vezu iraca srba i egipcana i to ranih egipcana. ti i mandalina ste već o tome pricali u temi o kumu.
http://www.serbiancafe.com/lat/diskusije/new//read.php?num=21&id=15283188&thread=15265351
ono sto je interesantno je da postoje indikacije da su ti stari egipcani dosli iz centralne evrope sa obala okeanosa potamusa, panonskog mora. ja sam o tome već pisao ovde:
http://www.boards.ie/vbulletin/showpost.php?p=84933278&postcount=59
Sledeći odgovor,koliko mi je poznato Vecernjaca i Zornjaca su po slavenskoj mitologiji,dve razlicite zvezde!!!NE JEDNA!Sestre Koje sede na obe strane prestola Suncu.
danica je dvostruka ili trostruka zvezda koja sluzi dabogu. ona otvara kapiju suncu ujutru i zatvara je uvece. takođe to je i dvostruka ili trostruka zvezda. moguće je da su ljudi kroz vekove zaboravili pravo znacenje danice. moguće je da nikad prost svet nije ni znao pravo znacenje. u egiptu su prost svet smatrali neprijateljem kojeg treba drzati pod kontrolom. znanje je dobro cuvano. ništa se naravno nije promenilo ni danas.
Po srpskoj mitologiji,čak je u rodbinskim vezama,(Zornjaca)...Danica sa malim Vlasicima,relacija-brat sestra.Rekoh vasih srpskih mitoloskih shvatanja.(Čak ima svaka od tih „nazovi”7 zvezda i muska imena,koliko znam a koliko ne znam to su imena!
Within the constellation of Orion, „the Hunter,” are three bright stars said to make up his „belt.” Concerning these stars, in The Geography of the Heavens renowned Christian astronomer Elijah Hinsdale Burritt remarks:
They are sometimes denominated the Three Kings, because they point out the Hyades and Pleiades on one side, and Sirius, or the Dog-star, on the other. In Job they are called the Bands of Orion...
plejade i Hiade su na suprotnoj strani oriona. njegov pojas sa tri zvezde (tri kralja, triglav???) pokazuje na jednoj strani na sirijus a an drugoj na plejade i hijade. ima ih po sedam.
Kod Germana,Kelta i (zap.)Srba bila je „boginja-majka” koja se zvala Boginja Ostara (Göttin Ostara).
tabanac, sto vise saznajem sve mi se vise čini da možemo da pišemo germani = kelti = zapadni sloveni. ako ikako imaš vremena, iscitaj šta pišem ovde:
http://www.boards.ie/vbulletin/showthread.php?t=2056938477
znam ima puno da se cita, i biće još, jer na primer ovo sto ovde diskutujemo ću tek da prevodim a imam još gomilu materijala koji nisam ni poceo da sređujem. ono sto izranja iz ove gomile podataka je da u irskoj prakticno imamo kulturnu mesavinu gaelic ljudi, zapadnih slovena i germana, gde sve sto je „keltsko” dolazi sa juznog baltika od „germana” i zapadnih slovena. zaista bi mi puno znacilo tvoje mišljenje i pomoć.
Ostara potice iz još iz Sumeraca i prozvana je jedna zvezda po njoj...najsvetlija.„Gospojina zvezda”(Madonnenstern) ili latinski „Virgio coelestis”-nebeska devica,slično ali i (ne)namerno podseca na „Bogorodicu”...„Devicu Mariju”...ali se kod Sumeraca i Babilonaca zvala,ISHTAR...Možeš je videti čak sa nazovi ,cedom u krilu.Ništa dalje od plagijata u hrišćanstvu!
pa nasa stara majka, sveta !@#$ koja je postala sveta petka o kojoj smo već pricali. zastitnica svete vode, amniotske koja daje zivot ali i izvorske vode koja održava zivot. morana je zastitnica one druge vode koja uzima zivot. verovatno je nekad petka bila isto sto i morana. ova nasa stara majka, sirijus, isis je u egiptu najavljivala poplave nila. kad se po prvi put pojavi iznad horizonta najavljuje dolazak vode, pa je ona boginja vode.
Ta zvezda se često nazivala i kod njih,kao „pseca zvezda” jer Istar je uvek pratio pas koji je pored svoje gazdarice,dobio i svoje mesto!
orion se uvek pojavi prvi na nebu i prati ga sirijus.
Sada pitanje...odakle potice,zodijak i horoskopi,iz Vavilona ili Egipta!? Odgovor...bas odakle potice i pivo Zity,secas se te teme...?Zaobidjimo Egipcane i ovu temu.
pa potice sa balkana, iz lepenskog vira, vince, vucedola. za kasnije je odnet u vavilon i egipat. pogledaj ovo:
http://lexiline.blogspot.com/2005/02/writing-origins-from-danube-scripts-to.html
ja sam dosao od irske i luga do egipta i sirijusa. ta veza između iraca i egipcana se pominje i u irskim istorijskim tekstovima:
Scota, in Irish mythology, Scottish mythology, and pseudohistory, is the name given to two different mythological daughters of two different Egyptian Pharaohs to whom the Gaels traced their ancestry, allegedly explaining the name Scoti, applied by the Romans to Irish raiders, and later to the Irish invaders of Argyll and Caledonia which became known as Scotland.
http://en.wikipedia.org/wiki/Scota
odakle je stara majka dosla originalno? ja mislim iz vince kao majka vucica, vodja copora. odatle je otisla u mesopotamiju, indiju, egipat, pa se u krug vratila u irsku. možda je u irskoj već bila kad je skota stigla. crom dubh je jako jako staro bozanstvo vezano za kamene krugove i stubove. odakle smo mi srbi pokupili sve ovo? da li direktno od vince? ne znam. ovo tek pokusavam da otrkijem. kao sto sam rekao, ja znam da sam u pravom vozu, i da on ide ka sirijusu. gde su mu stanice je ono sto trenutno pokusavam da otkrijem.
A šta znaci danas Oster na nemackom...!?Ne znaš...!? Znaci na srpskom USKRS...
ovo je interesantno. oster, easter, istocnik, uskrs. ponovni izlazak sirijusa na istoku, ponovno radjanje sunca na istoku, ponovno radjanje godine u martu po starom srpskom kalendaru. opet imamo vezu sunce, sirijus, voda. istok, istociti, isteci. na irskom imamo ovu interesantnu reč:
isteach - incoming, inward (onaj koji ulazi, onaj koji pokazuje prema unutra). sirijus je unutrasnje sunce.
Ono najgadnije je da je ta „Pseca zvezda” u crnoj magiji najgore vrste,bila u upotrebi u najacoj,takozvanoj seksualnoj magiji
ovde si u pravu što se tiče seksulane magije. u taoizmu, kojim sam se ja bavio jako dugo, postoje vezbe unutrasnje alhemije, koji se praktikuju u visim stadijumima taoisticke meditacije. u njima sa radi na izmeni fizickog tela u energetsko i duhovno. takođe se radi na stapanju muske vatre i zenske vode. jedna od stvari koje nas uci taoizam je da covek može da postane besmrtnik, bog kroz ove vezbe. šta su ono radili egipatski faraoni? u taozimu se posebno ceni semena tecnost. za nju se kaže da poseduje djing, esenciju zivota, koja mora da se transformise u telu u chi a zatim u novu svesnost. seksulana taosticka joga kao i indijska tantra se smatraju najvisim stadijumom meditacije. ova vrsta joge dovodi do dizanja kundalinija od baze kicme, sakruma, do glave. to je uspinjanje zmije uz drvo zivota uz djed ozirisov uz centralni stub krsta (kicma i telo) gnostika, naasena. kad se ta zmija popne do glave ona nalazi izlaz na celu i tu otvara treće oko, pomoću koga se povezujemo sa bogom. to je ona zmija na glavama faraona. kod srba postoji izreka puklo mi je pred ocima ali i puklo mi je među ocima kad se prosvetlis, kad ti sine. kad dosegnes ovaj nivo meditacije, postajes jako mocan. kako ćeš koristiti ovu moc zavisi od tvojih moralnih nacela. sa ovim znanjem mozed da budes bog ili djavo ili covek.
Stupanje ljudi u seksualne odnose sa psima!!!Taj podatak je iz najtajnijih,crnomagijskih ritualnih knjiga.
ovo je potpuno pogresno protumaceno staro znanje. moram da kažem da mi je zao ljudi koji su hebali pse umesto da vode ljubav sa majkom isis - sirijusom. to je ono sto te knjige govore. u taoizmu, treće oko se povezuje sa sirijusom. kada energija iz tvojih genitalija, iz tvoje sperme, dodje do treceg oka ona se povezuje sa sirijusom. šta vise da kažem. zato se kod taoista praktikuje celibat ili svrsavanje bez ejakulacije. da bi se sacuvalo seme i samim tim i djing bez koga nema prosvetljenja. šta mislis zašto se katolicki popovi žene madonom? gnostici govore o „gutanju, sisanju bozijeg ku*ca”. video si gde se zavrsava orionov ku*ac. u sirijusu. to mu je glava. iz nje istice bozansko seme saznanja. ja se već dugo pitam da li sva ona homoseksualnost koja postoji u mnogim religijama ima veze sa ovim cuvanjem odnosno absorbovanjem sperme i njene energije. da li obicaj starih ucitelja da uzimaju mlade ucenike sa kojima imaju homoseksualne odnose ima neke veze sa ovim ucenjem o seksualnoj energiji. da li se gutanjem sperme, ako znaš kako da je transformises, akumulira još vise ove zivotne sile, i na taj način se postaje još mocniji? da li je sve ovo pogresno protumaceno kao i hebanje pasa?
+0 / -0
0
goran-pavlovic
07. август 2013. у 06.06
tabanac
tek sam sad procitao tvoj drugi post. šta da kažem. na istom smo putu.
upravo su me vuci, vuciji kult i vuciji narod evrope doveli dovde. vuciji narod sam slučajno naleteo dok sam se bavio slovenskim vikinzima i njihovim prisustvom u irskoj.
ovaj vuciji kult vodi pravo u vincu.
orion drzi toljagu ali i hebe isis u glavu (ona mu isisava, sisa) :)
sala komika za letnje dane.
hvala ti puno za ove podatke o vucijim plesovima kod zapadnih slovena i nemaca. pogledaj ovde šta sam sve ispisao o vucijem narodu evrope:
http://forum.krstarica.com/showthread.php/609065-vuciji-narod-evrope
stao sam kad sam poceo da prevodim na engleski. prevod je zahtevao razmišljanje i nove kros reference su se pojavile, pa je prevod otisao u potpuno nov pravac koji se na kraju vratio do vucice isis, stare majke, ishtar, sirijusa.
evo ovde ponovo linka do „prevoda”
http://www.boards.ie/vbulletin/showthread.php?t=2056938477
+0 / -0
0
goran-pavlovic
08. август 2013. у 03.55
falusni sveci, prijapski sveci, svete ku*onje koje pomazu nerodkinjama.
http://en.wikipedia.org/wiki/Phallic_saints
da li ih ima kod nas i koji su?
ovo je bitno za nasu diskusiju o izidi:
Saint Renatus of Angers, by confusion of his name with reins, „kidneys” (once believed to be the seat of sexual power) was invoked for fertility as one of the phallic saints.[1]
dakle ovaj svetac je postao ku*ati svetac jer mu ime zvuci kao reč za bubrege. nekad se verovalo da su bubrezi sediste seksualne energije.
u taoizmu, budizmu, hinduizmu, bubrezi su i danas sediste seksualne energije. (testisi) jaja i jajnici su sekundarni seksualni organi. testisi se zato kod srba zovu beli bubrezi, dok su bubrezi crni bubrezi.
bubrezi takođe kontrolisu sve vode u telu kao i strah. dakle isti organ kontrolise seksualnost, reprodukciju, vodu i strah. nije onda cudno sto su boginje vode i boginje smrti i boginje reprodukcije često povezane. bubrezima odgovara crna boja. oni su organ zime i hladnoce.
dakle nekad se ovo znalo i u evropi pa se zaboravilo.
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
08. август 2013. у 10.35
„Goran”-e...nemam vremena na nekom zasedanju sam...na poslednjem sastanku (Eeeeeeh...,da je poslednji!!!!)kažu potrajace zasedanja...
„...da li ih ima kod nas i koji su?”
IMA ich i hvala na pitanju,dobro su...
Za tebe sam izdvojio,posebnu „vremensku kapsulu”,koja je bas tebi u ovoj temi pala „kao kec na desetku”.Nije „cackana” bar 2ooo godina...znaci „nevina”!San svakog arheologa.
Pored Toga je ...ILIRSKA!
To je NAKOVANA SPILA na Peljescu kod mesta (sela) Nakovan!
Znao sam momke,koje su to radili...Stasha Forenbaher i Timothy Kaiser (čini mi se rad se zove...„Ilirsko Svetiliste na Peljescu”)...imaš prebogati izbor fotografija...I ne zaobidji i zodijak iz te spile(pecine-Shpilje)...i Falusni stalagmit!
Sada ćeš morati sam!
Ritual je advekatan (verovatno,bio) kao kod vedaista i hinduista...
...proguglaj na temu...LINGA (pogledaj sve slike,„ovog”predmeta i njene prestave)...hmmmm,linga na sanskritskom znaci,znak,simbol,prestava ili slikovnost,oblik...i vasa reč SLIKA vuce koren iz tog jezika kao i reč ..Lik!
Sada ćeš morati sam...!
Pogledaj sva tri filma „Veliko otkrice u Blagotinu kod Trstenika”,jedan ti je dao „Galiot”imaš je ovde!
Uporedi,Budimirovu,„boginju”koju je pronasao...veruje da su donji ekstremiteti statue,zadnjica.U pitanju su testisi i falusoidni oblik!
Ipak koliko te asociraju na „Muskost”...on samo provocira,„onaj” cin...evocira se plodnost...„Zenskost”!
ZAPAMTI...svaki ritual´(ili Vera) je evokacija (prizivanje-uspostavljanje)...
Sada mora da zavrsavam...koleginica iz treceg reda me gleda...već me asocirala...sada me provocira...i pocela je već da me evocira!
Sada ćemo videti...zašto!
...verujem,treba neko da joj pogura kola...ne pali iz prve!
E,ovde ću morati,sam!
+0 / -0
0
tulkas
08. август 2013. у 21.08
„Tabanac”, da nisi u Izraelu O.o
http://www.biblicalarchaeology.org/daily/news/byzantine-jewelry-and-other-precious-finds-uncovered-in-ancie...
Pozdrav!!!
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
09. август 2013. у 16.29
Kako bi ovde rekli...Shalom...„tulkas”...
PS
Ako ništa vise,saznao si još jedno tajno ime boga,pored JHVE sada i Adonai...
+0 / -0
0
tulkas
09. август 2013. у 17.22
Uzvracam, i napravih u sobi polukrug rukom da povezem dve strane mozga...
Ali, meni najviše godi Andjelijin Savaot..reč me cudno puca po svesti, pa je ne pominjem..E sad ko je vazniji i stariji, Ilija ili Savaot, imajuci na umu poslednje Jesuine reci...bog će ga znati. :D
I pesma u smeku kolonija:
http://www.youtube.com/watch?v=eJlN9jdQFSc
Nego, da priupitam iskusnog arheologa, ima li neku impresiju, možda?
Stiglo mi sinoć..
http://www.scribd.com/doc/159232536/Izvjestaj
Pozdrav!!!
+0 / -0
0
goran-pavlovic
10. август 2013. у 05.42
portugalci sviraju srpsku muziku u guci u irskom dokumentarcu.
kad je vruce nek przi.
srećno vam leto. uzivajte.
http://www.youtube.com/watch?v=-maKFD6VT2M
+0 / -0
0
Tabanac
(DR.voseca)
10. август 2013. у 16.37
„tulkase”...ne ukljucuj obe strane mozga,razmišljanje je luksuz!
Odgovor je...ILIJA!
Do njega će stici i „Goran”u svojim istrazivanjima...dalje neće!!!Samo jedan Korak ili pojas,ispred njega je taj „Cvor”...
Postoji podatak o Tom...rekoh,tisucu hiljada je tu stalo i puklo.Kako Srejovic tako i Pesic itd. a što ne bi „Tabanac” ili „goran”...
Ono sto povezujes je samo dokaz da si podsvesno pod uticajem,judeo-hrišćanske tradicije.Otrezni se.Vremenski prostorno i duhovno su izuzetno udaljeni...
Ne razumes...
U jednom amsterdamskom,pabu uz „dobro toceno pivo”(ukoliko,bar po meni oni znaju šta je dobro,toceno pivo).U razgovoru sa jednom Holadjankom iz kolonije,Holandije,indisko-indijanskog porekla,rođenoj u Holandskoj Gvajani,kada je još bila pod krunom kraljice Julijane-Holandije...sve je bilo kao u Holandiji,bez obzira sto je taj „Deo”Holandije u Juznoj Americi.Novac i jezik...zakonodavstvo,državljanstvo pa i skolski sistem.Ona je bila uciteljica,dobro recicu,zvala se Pamla(ne Pamela).Kaže da je najteze bilo da u decembru.Po skolskom planu je trebalo decu nauciti bozicne pesmice i o Deda Mrazu-Bozic Batu...moglo je i islo je...dok nije trebalo objasniti šta je to sneg,kako funkcionise (Osim da stanuje u flizideru) i da postoje jelke...
Pamla je pricala i objašnjavala a i sama nije znala...tek kada je Holandska Gvajana postala „samostalna” i pod imenom Surinam i sa roditeljima i cetvoro brace i tri seste kao „interno radseljeno”lice,nije sletela na Aerodromu u Shipoli u Amsterdamu i videla prvi put,sneg...Bio je sasvim drugaciji od onog o kome je pricala i objašnjavala...
Pozdrav!
Posle vise od 40 stepeni...lepo je videti zelenu travu,kisne oblake na predivnih 21 stepeni...( U Becu je isto bilo 40,čujem i kod vas!)
+0 / -0
0
tulkas
10. август 2013. у 21.57
Ej T. sa tog aspekta judeo tradicije sam se i pitao, a svestan Ra. Ne mogu pišem, natekle mi noge i... od cuke, pa lezim, sto me ekstremno iritira! Posle 20. g. razmišljam da pocnem pijem lekove ...
A i okolina mi sad zvoca za komp..ne brini, vraticu se ubrzo sa po pet postova, opet!!
Kg, u petak, 43. stepeni
http://www.youtube.com/watch?v=dUMH4NnngEg
Najbolji gitarista na Самарский государственный аэрокосмический университет!
Pozdrav!!!
+0 / -0
0
tulkas
11. август 2013. у 16.33
P.S. Puno sam citao o Laws of Edward the Confessor.
T. kakav je tvoj stav, ili zapaznje o prepisima, imaš li nešto da dodas o?
Pozdrav!!!
+0 / -0
0
goran-pavlovic
12. август 2013. у 11.57
tabanac:
„Odgovor je...ILIJA!
Do njega će stici i ”Goran„u svojim istrazivanjima...dalje neće!!!Samo jedan Korak ili pojas,ispred njega je taj ”Cvor„...
Postoji podatak o Tom...rekoh,tisucu hiljada je tu stalo i puklo.Kako Srejovic tako i Pesic itd. a što ne bi ”Tabanac„ ili ”goran„... ”
Zato sto oni nisu tabanac i goran. eto zašto. :)
ja mislim da je odgovor u jeziku. srpski jezik je strasno star. u njemu mogu da se nadju najstariji bazicni blokovi od kojih se prave jezici. ti blokovi se u srpskom još uvek koriste na isti način na koji su korisceni na početku nastajanja jezika, sto govori koliko je nas jezik star i konzervativan. ja sam već naveo primere kako je nas jezik u jednom trenutku reorganizovan oko bogova: god, vid, luc a spremam i klaster za mora, zenska sila tame, vode, zime, raspadanja, opadanja, sazimanja. u kineskoj medicini vatra je muski princip i lezi u srcu. voda je zenski princip i lezi u bubrezima. vatra raste na gore, voda pada na dole. unutrasnja alhemija se sastoji u postizanju ravnoteze vode i vatre. a i spoljasnja isto. zivot i smrt, toplota i hladnoca, svetlo tama...musko zensko...zivot, jin jang.
evo ti primer starosti srpskog jezika:
najstariji jezik na svetu je po lingvistima kliktavi jezik busmana iz afrike. sastoji se od kliktaja jer su grleni suglasnici kg kao i suglasnik l najlaksi za izgovaranje.
kada se klk-će onda imamo dva pravca:
napolje kl -->
unutra lk -->
k i g su jedan te isti glas samo drukcije naglasen pa imamo isto
napolje gl -->
unutra lg -->
gl = glas izlazi
lg = glaz ulazi
glgl = govor, komunikacija, jezik
glgl = glagol
a što se tiče bozica i surinama i ja imam isti primer kako su irci usvojili moru, koja je postala morigan, morgana.
to ću pokusati da im objasnim uskoro.
inače nasao sam srpsku slavu u irskoj. u keriju se slavi hromi daba kao patron jednog sela koje se zove ballybran, gavranovo ili crno selo. svake godine se zadnja nedelja u julu slavi kao nedelja crom dubha ili ti hromog dabe. a planina ispod koje se selo nalazi se nekad zvala dagdina planina odnosno dabogova.
http://www.boards.ie/vbulletin/showpost.php?p=85915046&postcount=149
nego imam pitanje:
zna li neko nešto o ovim rečima iz bunjevackog dijalekta:
ris, čarobni krug kojim se okružuju čarobnjaci prije čaranja ili sazivanja nečistih duhova i mračnih sila
ris risa m 1. 'žetva'. — Počeli smo ris radit. 2. 'obrok, deo letine koji radnici primaju u naturi na ime zarade za obavljenu žetvu'. 3.
'zemlja koja se daje kao miraz'. — Čim se udala, dobila je lanac zemlje u ris.
risar -ara m 'kosac, žetelac'. — Risari kose, a risaruše snose pokošeno žito.
risarski -a -o 'koji se odnosi na risare, najamne radnike, žeteoce'. — Risarski dan traje od ranog jutra do kasno u noć.
risaruša ž 'žena koja sakuplja žito iza risara (v. rukovetašica)'.
riskinja ž 'miraždžika (koja donosi zemlju u miraz)'. — Kata je lipa i dobra riskinja, oma nosi sa sobom pet lanaca čiste zemlje.
risno prid. samo u primeru: ~ doba 'vreme žetve' — Kad dođe risno doba svi drugi poslova se manjivamo.
ris na staro nordijskom znaci seci. i samo se kod bunjevaca i kod staro nordijaca ali ne i kod novo nordijaca nalazi ova reč. ko je tu koga? ima je u tragovima i u irskom. kako se na zapadno slovenskim dijalektima kaže seci, znjeti? posebno polabskim i sorbskim?
Looking for Tassel Earrings?
Изаберите државу:
Аустралија
Аустрија
Босна и Херцеговина
Велика Британија
Европска Унија
Канада
Немачка
Сједињене Америчке Државе (САД)
Србија
Француска
Холандија
Хрватска
Црна Гора
Швајцарска
Шведска
Ћирилица |
Latinica
|
English
© Trend Builder Inc. и сарадници. Сва права задржана.
Terms of use
-
Privacy policy
-
Маркетинг
.