Вести
Спорт
Селебрити
Лајфстајл
Дискусије
Кувар
Огласи
Дискусије
:
Труднице и мамице
+0 / -0
0
Kindergarten Ontario
mia55
07. септембар 2014. у 01.34
Nastavak o kindergarten, mada ovog puta druga tema.
Dok se svi oko mene raduju sto više ne placaju vrtice jer im djeca sad idu u FDK ja sam u soku kako je program loše organizovan, koliko djece imaju u razredima, u nasoj skoli ( a koliko čujem od prijatelja i u njihovim skolama u Torontu), vlada haos. Kod nas za sada ima 160 djece koja su se upisala u kindergarten program ( znaci 3,4, 5 godina). Ucionica mog sina ima 33 djece za sada ( možda će ih biti i vise jer se neki još nisu vratili sa odmora), a ucionica ima 620 sqft. Slično je i u drugim ucionicama, a najgore je prošla jedna velika ucionica, u kojoj su spojili dva razreda i stavili 62 djece. Svaka ucionica ima jednog ucitelja i jednog ECE.
Moj sin je krenuo u četvrtak, ja sam mu donijela rucak i bila sa njim za to vrijeme taj dan i u petak napolju u dvoristu tih sat vremena. Inače, u nasoj skoli podsticu roditelje ( i starijih razreda) da kupe djecu za rucak jer nemaju dovoljno mjesta u prostorijama u kojima jedu.
U petak sam htjela da ga vodim kuci jer smo blizu skole, ali on je htio da se igra u dvoristu i kad su svi roditelji odveli svoju djecu, ja sam primjetila da tu jedno dijete samo sjedi i jede svoj rucak. Gledala sam okolo ali nije bilo nikog ko ga je cuvao. Onda su ga napale ose jer mu je lunch box bio otvoren, ja sam mu prisla zatvorila njegov lunch box, pitala sam ga gdje su mu roditelji, rekao je' otisli su kuci', kad sam ga pitala ko mu je ucitelj, nije znao, pogledala sam na sat, bilo je 12 sati, znaci to dijete je bilo samo u skolskom dvoristu već pola sata, pokucala sam na prozor, neko me je jedva ugledao i izasao iz ucionice, uveo je dijete unutra. Ja sam bila sokirana. Da sam otisla kuci sa sinom kako sam planirala, to dijete bi samo bilo u dvoristu do 12:10 kad sva djeca izadju u dvoriste poslije rucka!
Razmišljala sam da li da prijavim ovaj incident. Sa jedne strane mi je zao da ucitelje stavljam u nezgodnu situaciju ( da se meni ovo desilo u vrticu, sigurno bih izgubila posao), ali sa druge strane, da nisam prijavila, niko ne bi znao šta se desilo, i sutra bi opet nešto slično moglo da se desi možda i mom djetetu.
Možda će ovaj incident da pokaze tom ko je stavio 62 djece u jedan razred, da to ipak nije izvodljivo. Oni tu djecu ne mogu ni da izbroje iako ih ima 4 osobe sto rade u toj ucionici!
Ti ljudi sto nadgledaju djecu za vrijeme igranja napolju poslije rucka, mi izgledaju jako uplaseni, ne sigurni, par puta su neka djeca pokusavala da istrce na trotoar, ovi ih vracali, stalno neko place, padaju...Ima ih oko 160 u tom dvoristu poslije rucka! E sad, ja sam prijavila ovo principalu skole, ona me nije pitala ko je ucitelj i ko je dijete, rekla je samo da će ići da izvidi šta se desilo. Onda su mi neke mame rekle da obavezno kažem roditeljima tog djeteta, da je bitno da oni naprave zalbu skoli šta se desilo. E sad meni je ovo jako nezgodno, zao mi je ucitelja, oni nisu krivi, jednostavno ima previse djece. Ali i tim uciteljima bi bilo uzasno da je to dijete istrcalo na ulicu i da mu se nešto desilo. Ja ne želim da neko izgubi posao zbog ovog, a sa druge strane bi dobila srcani udar da saznam da je moje dijete od 4 godine bilo samo pola sata u dvoristu .
Šta vi mislite da li da pricam sa uciteljom, da li da kažem roditeljima tog djeteta šta je bilo. Poslije sam saznala od jednog roditelja da je on imao sličan incident sa svojim djetetom u četvrtak, da isto prvo nije htio da prijavi, ali sad ipak hoće.
+0 / -0
0
Snezana
07. септембар 2014. у 05.02
Pa ako svi cute, znači da problem ne postoji i da je sve ok.
+0 / -0
0
tamara
07. септембар 2014. у 11.05
Šta ima tu da ti bude zao?takve stvari se resavaju odmah.šta da su ga ose izujedale, da je naisao neki manijak ili dete otislo negde? Bili ti onda bilo zao uciteljica?
+0 / -0
0
mia55
07. септембар 2014. у 11.22
Tamara, prijavila sam principalu ( mada me ona nije ni pitala ko je dijete i ko je ucitelj), ali sad trebam da kažem roditeljima tog djeteta jer oni trebaju da naprave zalbu skoli. Odlucila sam i da napisem pismo principalu i tim nekim glavnim ljudima u skoli, možda neko ipak shvati da 62 djece u razredu ne može da funkcionise.
+0 / -0
0
sharlota
(bez zanimanja)
07. септембар 2014. у 11.54
mi smo imali sreće da je nasa skola relativno mala, te je nekih 28 djecu u razredu,sada već sk.
meni se čini da nije problem u neorganizaciji već i u pristupu
ESE teachers su dekorcija,mlade djevojke bez imalo elana i zelje- meni se tako čini ova nasa,samo stoji ko statua totalno neziteresovana.
vrijeme rucka to je uzas!
ja sam imala informativni razgovor sa prncipalom, jer mi se nije svidjela cinjenica da sin ne ruca u skoli, da je dosao kuci mokar ko cep nekih 6 puta i sl. zahtjevala sam promjenu razreda.
rezultat, uciteljica digla nos i još uvijek se inati sa mnom, ja sutim i smjeskam se šta mi drugo preostaje.
važno je da se prema djeteu lijepo ophdi.
šta hoću da kažem, bez obzira koliko da se zalimo ništa se neće promjeniti
mene je npr prošle godine zaprepastio prizor ESE techara koja se umotala stavila kapu i kapuljacu a djeca napolju na -20 bez kape i sala
njihova filozofija je kad se dobro smrznu shvatice da treba da se obuku.
preostaje ti da pricas i pricas i pricas, ja sa sinom ekspreminetisala sa hranom čitavo ljeto i hvala bogu imali smo divan start u SK,ali njemu je već pet godina i već je veliki.
za utjehu PLASP after school program je odličan, mi smo prezadovoljni
+0 / -0
0
maja3s
(diskutant)
07. септембар 2014. у 13.12
Имате ли ви приватних школа???
И овдје је хаос у државним сли увјек имаш избор и могућност
+0 / -0
0
Sanduche2010
07. септембар 2014. у 13.26
Ne bih razmišljala ni 5 minuta i napravila bih čitavu frku oko svega, pa neka se neko dobro zamisli. Živim u Torontu, i znam kako ovdje stvari funkcionisu, mora da se digne frka oko svega, ako se ne eskalira, svi će da se prave ludi..
Ipak djeciji zivoti su u pitanju, i nema tu dileme nimalo. Ja ne bih zalila nikoga, njihov posao je da se organizuju i da paze djecu kako treba. Ako to ne rade, neko treba da odgovara. Inače, ja jednostavno ne bih smjela ostaviti svoje djete tamo...
Takođe ucitelji jesu krivi, ako nisu u stanju da prebrojavaju i vode racuna o djeci, i ako djece ima previse, njihovo je takođe da se zale svojim supervajzerima i da dizu frku. Zašto se prihvataju posla za koji nisu sposobni, ili im nisu omogućeni uslovi...?
+0 / -0
0
svirena
(teaser)
07. септембар 2014. у 13.32
evo maja3s će da vam posalje po 50 tisuca zelembaca da platite godisnju skolarinu po jednom djetetu. kad neko odvali pa ostane ziv.
prijavi obavezno, ako možeš nadji još kojeg roditelja pa potpisite peticiju, urgirajte i mimo skole ako može. kod nas je ove maksimum djece 20, glavni i pomoćni ucitelj. u kcerkinom kindergarten (5god) razredu je 17 djaka.
+1 / -0
+1
maja3s
(diskutant)
07. септембар 2014. у 14.43
Свирена, ти се неби ни јавила на тему да није било мени шта рећи и то понидашравајуће јелда ? Нек си ти само мени паметна Бог ти дао !
Стварно то мислим нисам заједљива...
+0 / -1
-1
tamara
07. септембар 2014. у 14.52
Majo opet lupaš.privatna skola nije puno bolja od državne.ja sam isla jedno vreme i svoju decu nikad ne bih poslala.ako svi rade svoj posao deci je super i u državnim skolama.vrtici privatni stede maksimalno pa ni to nije sreća.sve zavisi od teta koliko im se da da rade svoj posao.moji stariji su isli u vrtic koji je mislim najbolji na svetu.deca nikad nisu bila mokra, oni ih uvedu u sred igre, presvuku i opet nastave igru.kod malise katastrofa da ne može biti veca.deca uvek mokra bolesna one piju kafu i pihi hihi.ne vredi njima odneti i reći da ima sve rezervno.ja sam reagovala i nisam birala reci, bas sam drska bila jer se one umotaju i kafu piju ispod krova a deca se tresu.probudile su se kad sam se zalila u komunu.sad kažu nalisi da se mora presvuci da „mama ne bude ljuta”zalosno.ta odela za kisu i zimu su toliko dobra da meni nije jasno kako obi budu do gacica mokri svi.poenta je da treba reagovati bez pardona,njihov posao je da paze tu decu i da mi na miru sedimo 7,5sati na poslu A ne da uuzimam slobodne dane kad je loše vreme.
+0 / -1
-1
svirena
(teaser)
07. септембар 2014. у 16.08
majo3s, mislim prisjedati nekom na muku sa takvom gluposcu, još sa tri uzvicnika, stvarno kako ocutati, ja ne mogu. zamisli, kako ne niko nije sjetio tako briljantne ideje. a sasvim je tačno da su u dosta slučajeva privatne skole samo stvar prestiza, a ne stvarnog kvaliteta obrazovanja.
+0 / -0
0
sharlota
(bez zanimanja)
07. септембар 2014. у 21.35
meni je objašnjeno da su u toku rucka zaposleni supervizori od strane school board te da zajedno sa ESE teacherima nadgledaju vrijeme rucka.u toku rucka uciteljica razreda je i sama na rucku tako da ona nije zaduzena za taj sat vremena za djecu.niko djecu neće forisrati već eto ako diejte nadje zza shodno da jede jesce- svojim ocimasam vidjela da djeca sama uzmu svoje lunch bag i jdu, recimo 4 djece je to učinilo a ostali su se igrali-dakle niko tu ne kaže lunch time već eto tako po izboru
vjerovatno je problem st je stvarno previse djecu u JK SK razredima,ali meni se čini da ESE teacheri nisu adekvatno trenirani.
na pitanje zašto sin ne jede rucak ESE teacher mi je rekla da nije tačno da djeca nemaju vremena već da imaju cijeli dan da jedu rucak- još je bila onako ko narogusena
kada sam bila u posjeti- obzervacija razreda, primjetila sam da ESE nekako nije interkativna već samo stoji i bleji,a tako je bilo svaki put kad sam bila u posjeti.
ja razmišljam da nađemvrijeme da volontiram cisto da poblize viidm šta se desava.
mene je zaperpastilo da je moguće da se desi propust da djeca budu mokra ko cep u zimskom periodu i to ne jednom već 6 puta te da ih tako ladno drže, i salju kuci, i pored toga sto djeca imaju rezervnu odjecu.
principal mi je objasnio da će djeca jednostavno da se ukvase i pokusao da svali na mene u smislu da li dijete ima rezervnu odjecu u skoli,ja sam rekla da ima, on nije ništa odgovorio.
u principu oni će da stite jedni druge i uvijek će da nadju opravdaanje za te propuste.
tako da ne vidim da mi kao roditelji,poreske platise možemo bilo šta da promjenimo,možda to pokusa da učini njihova unija strajkom jer je previse djece u razredima i nemajuadekvatno osoblje za rad sa djcom sa specijalnim potrebama.
na kraju će najviše da ispastaju djeca- ja se već pripremam da uzmem dopunske casove za citanjei pisanjei sl,kada krene u prvi razred,jer viidm da to cine i drugi roditelji koji su rođeni kanadjani.
preostaje jedino da pokusamo da djecu savjetujemo,ucimo i pricamo
priroda posla mi je takva da srećem razne ljude pa povremeno vidjam i superitendta i žena mi kaže kada sam joj predocila probleme, da ne panicim previse jer sve je to dio odrastanja- znaci to je tako kkao je.
samo da se sve zavrsi sa malo gladovaja i pokojom prehladom bez ozbiljnijih upaala i povreda.
moje dijete je fasovalo početak upale pluca prošle godine i ja sam ga hladnijim danima ostavljala kod kuce.
bio je haos ali hvala bogu i to je iza nas.
ako imaš nekih primjedi popricaj sa uciteljicom da ti objasni protokol,vjerovatno će ti reći da sve to što se desava tvom djetetu da ne jede,da ne stavi kapu,da upadne u vodu itd se desava i drugoj djeci.
mi smo iz drugog filma i nama to teško pada,ali izgleda da je to ovdje normalo- djeca se rano ocelice:(
+0 / -0
0
Barilli
(bez_izuvanja)
07. септембар 2014. у 22.46
To je baš puno dece za Kindergarten, u kanadi se za zadnjih 20 godina doselilo dosta ljudi, moraju onda i škole da se prošire, da zaposle veći broj učitelja, da mogu da prihvate tu decu.
Kod nas je 24 u Kindergartenu, jedna učiteljica, o asisstant teacher možemo da sanjamo. „Smanjena” odeljenja se finansiraju dodatnim plaćanjem poreza na nekretnine (oko 90$ po kući, išlo je na glasanje i moralo da predje dvotrećinsku većinu). Roditelji dosta volontiraju u učionici, takođe dolaze i na yard duty, da nadgledaju decu dok se igraju ili užinaju u školi. Za ručak su deca ili kod kuće ili u afterschool programu, pa onda ti vaspitači nadgledaju ručak.
Od prošle godine, posle mnogih oružanih incidenata, samo jedna vrata su otvorena na školi, ostale kapije zaključane i svi moraju da se upišu u sekretarijatu kad dodju na kampus. Kad mi je sin polazio u K! Pre 4 godine, sećam se da su te kapije bile širom otvorene, i ja sam se čudila kako se ne boje da im neki 4-5godišnjak ne pobegne ili ne izleti na ulicu. Sad su se dozvali pameti?
Ja bih definitivno nešto rekla, a pogledala bih i u okolini da li ima škola sa manjim ratiom studenata i učitelja.
Majo, pošto su priv škole u Danskoj, i jesu li vezane za neku crkvu? Ovde su priv škole (
(sekularne) od $25000 naviše godišnje
+0 / -0
0
Barilli
(bez_izuvanja)
07. септембар 2014. у 22.50
Sad vidim da može pogrešno da se shvati ovo za oružane incidente- mislila sam širom Amerike, ne u našoj školi :)
+0 / -0
0
tamara
08. септембар 2014. у 02.01
Drugarica od moje cerke unesvest pala u skoli.dete ništa nije jelo danina u skoli.tad su poceli da paze da deca bar jednu krisku jedu.ovde je uvek tako, dok se nešto ne desi prave se blesavi.treba se samo zaliti.naravno može se desiti i da deca zabusavaju ali ako lepo kažeš dva puta odrasloj osobibi ponovo se desi da dete ništa ne jede ja vise nemam šta pricati sa doticnom na tu temu.idem dalje i neko reaguje uvek.nemam simpatije da oni imaju puno dece, malo vremena jer sam videla i u skoli i u vrticu da sve može funkati super ako su raspoloženi.
+1 / -0
+1
maja3s
(diskutant)
08. септембар 2014. у 02.03
Tamara, nauci da postujes sagovornika... Važno je da mi se i ti obratis negacijom čim se neko meni obrati eto tebe...
+1 / -0
+1
maja3s
(diskutant)
08. септембар 2014. у 02.12
Свирена,
majo3s, mislim prisjedati nekom na muku sa takvom gluposcu, još sa tri uzvicnika, stvarno kako ocutati, ja ne mogu. zamisli, kako ne niko nije sjetio tako briljantne ideje. a sasvim je tačno da su u dosta slučajeva privatne skole samo stvar prestiza, a ne stvarnog kvaliteta obrazovanja.
Знаш да нећу да ти кажем ништа разумјем ја хормоне а још кад неког не подносиш а успут имаш погрешну слику све испадне наопачке...
Ником ја нисам пристајала на муку... Држава им је пристала на муку са 62 и шта ја знам колико дјеце у школи... То је сулудо Свирена... Ја никад неби послала своје дјете у такву школу...
Рекла сам да увјек постоји избор... Може се изабрати и мања школа па ствари стоје другачије... Мада из изкуства других родитеља и мање школе имају мане...
Сама си себе оповргла о ономо што ниси сигурна... Да је у „неким случајевима” приватна школа пресеравање...дакле и ту треба да бираш и тражиш шта ти одговара и како...
...???...!!!Ето зашто сам ставила три упитника узвичника Јал ...
+0 / -0
0
maja3s
(diskutant)
08. септембар 2014. у 02.26
Барили, од 250 евра мјесечно па навише... Зависи који су разред... Мањи разред мање часова мање плаћаш... И дал остављаш дјете у продуженом боравку...Или обрнуто...више више више...
Да постоје разне приватне школе... Рецимо имамо и приватну школу за муслимане и тако то... А имаш и црквене уствари хришћанске овдје зову...а по мени све су школе овдје везане за црквене догађаје па се кроз програм пролази Ускрс Божић Духови Спасовдан Ђурђевдан и почетак поста... Тад цјеца имају слободно...а прије него што имају слободно имају теме у оквиру празника...цјела држава то слави...кроз медије продавнице градови опшине вртићи и школе...
Имаш и такозвани Слободних школа гдје је начин учења и предавања опуштен... И школа гдје се стварно учи и гдје је дисциплина...вјерујем да постоји још разних других али за те ја знам...
+0 / -0
0
Barilli
(bez_izuvanja)
08. септембар 2014. у 02.42
Majo, pitala sam jesu pri nekoj crkvi jer su obično takve privatne skole ovde jeftinije
( npr. katoličke) od običnih privatnih škola. Ovde imaš tri vrste privatnih škola- priv. škole pri crkvama, sekularne opšteg usmerenja ($$$$) i specijalne škole ( za decu sa pp, za nadarenu decu ili nekog posebnog usmerenja, kao npr umetničkog)
Sve su skupe, a nema ništa za 250evra mesečno, nažalost
+0 / -1
-1
tamara
08. септембар 2014. у 03.04
majo-ne komentarisem ja tudje mišljenje o tvojim glupostima nego tebe.povlacenje i resavanje problema linijom manjeg otpora nikad nije rešenje.ako neko ima diplomu i prima platu za posao koji ne radi meni je to ne prihvatljivo i tu nema postovanja s moje strane pogotovo kad su deca u pitanju.
+0 / -0
0
maja3s
(diskutant)
08. септембар 2014. у 03.10
Барили, моја дјеца су велика двоје иде у гимназију :))
Само мали још иде у основну школу ( фолке сколе )
Колико ја знам све приватне школе су одобрене од државе...
Овдје постоје слободне, хришћанске и реал школе
Слободна може бити и хришћанска... Незнам јел ова муслиманска призната од државе или је као допунска школа...
Држава се брине за дјецу са пп... Постоје школе међутим од прије 3 године та дјеца због штедње и кризе иду у обичне фолке школе имају пар сати седмично помоћ на часовима и опет се учитељица разболила од стреса
Овдје кад си учитељ и да крадеш тешко да ћеш отказ добит у комунским школама... Тако је и са вртићима...
200евра је минимум...
Ћерка једне моје пријатељице није хтјела ићи у школу... Дјете имало тад 8 година... Ја да сам мајка питала би се шта је у питању... А она само нако ладно пресјекла... Мора... Нормално да мора сли зашто одједном пта се десило у малој главици... Увјек постоји разлог... Они живе у малом мјесту... Наказе од људи се скоро увјек крију у малим мјестима...
+0 / -0
0
tamara
08. септембар 2014. у 03.26
ovde privatni i državni vrtic kosta oko 300evra s tim sto privatni vrtic dobija novacod države i tu zaradjuje inače program je isti.produzeni boravak u osnovnoj skoli je oko 300evra za vise od 12 sati nedeljno,za 12 sati pola.a privatna osnovna kosta oko 5.000,-evra godisnje samo skola + produzeni.malo neko mesa babe i zabe ovde.
+0 / -0
0
Snezana
08. септембар 2014. у 04.16
Mislim da sistem skandinavije i kanade ne treba porediti jer su razlike velike. Razlike su velike i untar jedne države. Npr ovde postoje državne skole bez ucionica svi zajedno radi ko šta hoće,postoje tradicionalni razredi sa vise ili manje ucenika. I tako dalje i tako dalje. Ovde se u skolu kreće sa 6 godina sve pre toga je vrtic. Vrtic se placa bio državni ili privatni nebitno. Postoje privatne skole koje kostaju onako kako ko hoće da te odere. Može da kosta 250 eura mesecno pa do 2500 eura mesecno. Cena uglavnom nema veze sa kvalitetom već sa Tim da li prima pomoć države,koliko dece ima,i koliko je skola popularna tj. i gde se geografski nalazi. Da li su bolje ili gore od državnih u to ne bi da ulazim jer to je stvar svačijeg licnog iskustva.
Ja ovde u okviru od 2 km od kuce imam 3 državne skole i jednu privatnu. To je neka slučajnost da ovde ima toliko skoli tako blizu. O privatnoj ne razmišljamo a izmedu državnih možemo birati. Skola koju bi ja je na mnogo dobrom glasu a posto njoj prvenstveno pripadamo nadam se da će tu dobit mesto. Sve to ipak ne mora da znači da će mom sinu biti dobro bas u toj skoli, ako ne onda menjamo bez razmišljanja jer izbora imamo mnogo.
E sad Majo sto si dala prdlog za privatnu skolu to je ok. Ali sto kažeš da uvek izbora ima to pricas napamet jer ne znaš u kakvoj je ko situaciji niti kakve su nečije opcije i mogućnosti.
Lično mislim da najbolje prođem kad po kažem zube i jasno stavim do znanja šta je ok a šta ne kad je moje dete u pitanju. Ljudi su nemarni a ako im se ne skrene paznja na to to onda tako i ostane.
+0 / -0
0
maja3s
(diskutant)
08. септембар 2014. у 04.17
Tamara, zašto poredus dansku i norvesku jesu skandinavske ali i u svedska je skandinavija pa su neka pravila drugacija...
Hajd objasni matere ti šta sam ponjesala...
U norveskoj zaradjuju 5000 evra mjesecno... A u danskoj 2 hiljade prema tome nisu no cjene iste... Zeno bila sam u Oslu vidjela svojim ocima...
Princip jeste isti...
Ne znam koliko je vrtic... Znam da su od ove skolske godine krenuli sa reformama u osnovnoj skoli... Ucitelji su strajkivali prošle godine zbog toga mjesec dana djeca nisu isla u skolu... Moja cerka imala samo 5 casiva ( obaveznih) za taj mjesec... Roditelji se organizovali i platili smo djeci ferieda se ne dosadjuju kuci...
Reforma se sadtoji od toga da skola treba da se produzi još sat bremena dnevno i da za taj sat djeca rade zadacu... Međutum desilo se to da djeca smsaju igeaju igrice i da su na netu tih sat vremena... Dakle ništa u državnoj skoli limit djece je 27-8 u razredu a u prvatnoj zavisi 24 - 40 s tim da ovi sa 40 imaju dva nastavnika i djele se u dvije grupe...
Ja sam probala sve opcije i znam da se u državnoj skoli ne uci ni pola koliko u privatnoj...državna skola uvjek ima bolje uslove... Nova igralista najnovije igracje u produzenom boravku i igtice za plej stejsn... Medija rum ma šta ti srce pozeli... Ali uciteljica pod stresom na bolovanju... Od novembra do aprila u aprilu strajk do maja... Moje djete skole nije vidjelo... Placali su pedagoge da im predaju...
Sve ovo ti pišem iz licnog izkusrva...
Nisam idlau norvesku skolu ne znam kako je tamo...
Kinezi su zakon :)))
+0 / -0
0
maja3s
(diskutant)
08. септембар 2014. у 04.30
Снежана, тачно је да приватне школе имају дорацију...
Како сам ја скапирала данцима је добра школа она у којој има најмање странаца... Е видиш у такву школу је моје дјете ишло како рече услови фантастични а учитељице нигдје... Његов разред је пропустио годину по мом мишљењу... Има још родитеља који су промјенили дјеци школу из мог сина одјељења баш због учитељице обећала једно а добили смо шипак :(((
Школа која је у граду у којем живим на лошем гласу има 70% странаца... Само зато је на лошем гласу... Ја сам гледала прошлогодишње оцјене ђака и видјела сам да нема разлике између те и школе гдје су 95% данци...
Продужено боравак због реформи је смањен број сати тако да умјесто 1700kr колико јебио прошле године је 1300kr одприлике незнам тачну цифру...
Приватни вртићи имају скоро усти програм... Ми имамо и слободни вртић гдје су дјеца напољу одкако их оставиш док их не подигнеш... У природи
+2 / -1
+1
maja3s
(diskutant)
08. септембар 2014. у 04.47
Е да Снежо могућности увјек постоје... Додатни посао да платиш ако неможеш... Немораш да возиш бмв ако немаш новца за то већ фијата пкоду ладу шевролет... Немораш да купујеш скупу гардеробу скупе мобиле већ данас има све на тржишту за свачији џеп...
Стицај околности гдје живим и гдје могу да живим ... Гдје ми је боље за Моје дјете ... Шта добијам а шта губим... Шта је исплатнихе дугорочно...
Треба тражити рјешење и ставити себи приоритет шта ти је важно и битно а шта није... Јел тако :))
+0 / -2
-2
tamara
08. септембар 2014. у 04.50
majo ubeđena si da se sve vrti oko tebe.tipicno.lupis glupost pa napravis pozoriste.
skole su individualne u celom svetu.opet mislim da zavisi od ucitelja.u istoj skoli sam imala iskustvo da jedan razred odlično funkcionise,sve je bilo ok li je ucitelj bio raspoložen za saradnju sa roditeljima i nije mu bilo mrsko raditi,drugi razred ucitelj je bio opterecen s tim da ga deca vole i tu ništa nije bilo ok niti su ta deca šta naucila,nikome nije bilo dobro.skola je stara 50 god i na dobrom glasu ali nema pravila,mislim ja.deca krecu u skolu i sa napunjene 5 god.po godini rođenja se gleda tako da bude dece i 11meseci razlike.pripadas skoli koja je najbliza i ne možeš menjati u sledeću u komsiluku tek tako.i da,naravno da nigde nije isto ali poenta skolstva je svugde ista,stroziji,iskusniji ucitelj koji ima granice i pravila nauci decu oni bez granica ništa decu nenauce,izgube poverenje roditelja i vremenom ne mogu ništa ni deci.
+2 / -0
+2
BEHEPA
08. септембар 2014. у 06.11
Ja bih prijavila incident roditeljima.
Izbor uvek postoji.
Muka mi je od ovih napada na Maju. Sjasite malo.
+3 / -2
+1
Snezana
08. септембар 2014. у 06.21
Majo samo sam mislila da ti ne možeš da znaš za tudje mogućnosti. Ok ti možeš da radis 2 posla da vozis jeftiniji auto nosis polovnu robu itd. Možda neko drugi ne može jer već ima dva posla da sastavi kraj sa krajem ili fizicki bolestan pa ne može ni jedan da radi. Možda već voze staru ladu...
Svi mi želimo najbolje za naše dete i roditelji mnogo toga žrtvuju za svoju decu i traže i nacine i mogućnosti gde god mogu. Nije to ni lako ni jednostavno. Najlakse je drugom pametovati i deliti savete, tu smo mi ko nacija mnogo jaki.
+1 / -0
+1
sharlota
(bez zanimanja)
08. септембар 2014. у 07.24
dobro,šta ste navalile,ocigledno da maja nije znala da su ovdje privatne skole skupe.
ovdje postoje renomirane privatne skole i fakat je da su puno kvalitetnije od javnih ili katolickih.
ne radi se samo o neodogovornim uciteljicama,već o sistemu koji im je dozvolio da budu neodgovorni.
ucitelji imaju najjači sindikat,odlične beneficije i platu,često drže cijelo drustvo taocima zbog svojih strajkova.
ay care je postao toliko skup,plate stagniraju a prosjecna cijena za obdaniste se kreće od $40 do $60 na dan- zato je i vlada ontarija uvela ovaj cjelodnevni program.
biće dobro sve dok ih ne pocnu odpustati,a i toce se početi desavati 100%,već su zaledili upis na uciteljske koledze a posao uciteljski je vrlo vrl otesko dobiti jer ne zaposlajvaju kao prije.
ja sam malo razocarana onim što sam vidjela u skoli ocekivala sam vise
elana i ljubavi prema poslu u skoli koju pohadjaju mala djeca.
od male djece se ocekuje previse, previse je to stresa za malo diejte i djeca najvse ispastaju.
+0 / -0
0
Oli1
08. септембар 2014. у 07.33
Mia, probaj da tokom dana pozvonis na glavna vrata u skoli. Prvo uhvati za bravu i probaj jer su vrlo često vrata otkljucana. Kad te puste unutra videces da mozas ići u podrum, na sprat pa i po celoj skoli niko te neće zaustaviti. Tako možeš da dodjes i do ucionica poredskolskog koja du ionako dostupna iz community centra.
Ostala vrata se mogu otvoriti samo iznutra, osim vratra iz unutrasnjeg dvorista? (koje je isto tako dostupno svima) jer deca iz pomoćnih ucionica napolju moraju koristiti toalet.
Probala sam intervenisati dok direktorice, na pitanje zašto je brava otkljucana, kaže zaledila se, na pitanje zašto su vrata od dvorista otkljucana, moraju deca u toalet. Priredba za kraj godine, dolazim da pokupim decu i nalazim da su sva vrata otvorena sirom, na jednim vraima poturena decija patika da se vrata ne bi zatvorila? Kažu vrucina im pa šta će drugo da rade?
E pa dobro, ja danas dosla sa puskom vidim vrata otvorena zbog vrucine e bas ću se vratiti neću ljudima da stajem na muku kad im je vrucina, ili zaledjna brava, pa neću ni tad kakav maler tera ove ljude.
Digla sam frku samo tako. Epilog, direktorica ništa, pomoćnik direktora... sto žena zna da slusa ma cudo jedno, samo klima glavom. Zvala sam ko je nadlezan za skolu, zaboravila sam sad ime, razgovarala sa njima rekla u cemu je problem, sve razumeju, ispitace situaciju i javice mi se, sto naravno nikad nisu.
Vidim da se drugi roditelji nešto ne bune, ispadoh ja neuroticna sto me bas briga, ne daj boze da se nešto desi. Mi smo predhodno bili u skoli gde je obezbedjenje bilo na visokom nivou, bila sam sokirana ovim sto sam videla. Sad je dosla nova direktorica ali iskreno ne polazem velike nade ni u nju. Svi oni pricaju, pricaju a sustina je da nisu ništa rekli.
Što se tiče te skole, tu je i pre FDK nedostajalo 8 učinonica, imali su 5 potrabla, i 3 ucionice pozajmljene od community centra, znaci sad sa FDK fali 11 ucionica. Ministarka kaže zima je bila jako duga nisu u Ontariju mogli da naprave 645 učinoca koliko fali? Šta da joj kažeš kad su i posle svih skandala opet izabrali Liberale.
Još da dodam da su tokovi na izgradnji proširenja skole u toku. Još u Junu su ogradili i još vise smanjili deci dvoriste, guzva je strasna. Da li da dodam da celo leto nisu jedan kamencic pomerili, već sad rade punom parom. I da nije prica iz Srbije.
+0 / -0
0
PustaZelja
(i posle mene - ja)
08. септембар 2014. у 09.29
Uh svasta se ovdje nadrobilo. Ne znam ni odakle bih krenula.
Prvo - taj full time program za JK i SK. Da su djeca mala, jesu, mala su ali tako im je kako im je. Nisu ni prvi ni poslednji. Moja mladja je ove godine krenula u JK. Skola jeste besplatna u odnosu na vrtic ali ne zaboravite da boravak prije/poslije skole se placa. U mom slučaju, taj boravak je mjesecno oko $300 jeftiniji od vrtica. Za neke je to mnogo, za mene lično nije i to niju bio presudni faktor zašto sam je upisala u skolu umjesto da je ostavim još jednu godinu u vrticu npr.
Starija grupa u vrticu ima odnos 1:15, tako da 2 uciteljice na 33 djaka nije ništa strasno. Sledeće sedmice tek imamo vece upoznavanja sa uciteljicom, pa ne mogu još detaljnije da komentarisem u vezi tih nekih procedura po pitanju toplog obroka, oblacenja u zimskom periodu, itd. Za sad sam iskustvo imala samo sa potrebama presvlacenja. Jednom se ukakila u gace i zvali su me da dodjem po nju (to već kad je skola bila zavrsena se desilo). Kao, probali su da je ociste, jesu joj dali rezervne gacice da sama obuce, itd. Već sam pisala o tome.
Drugi put sam dosla u afterschool program po nju i vidim da joj je presvucen sorc i carape. Pitam šta se desilo, vele, to je još u skoli. Upisala se. Međutim kako sam shvatila dok sam je propitivala, ona je otisla da piski u WC ali nekako je uspijela da se zapisa. :) Ali eto, bila je presvucena.
Obavjestenje od uciteljice jesmo dobili još prvi dan da im je proces oko lunch-a nešto slobodniji, tj. koliko sam shvatila da sa malom djecom u ucionici naprave snack station i uce ih da jedu u toku dana kad god su gladni, tako da se ne oslone samo na taj formalni period predodređen za rucak. I to je meni ok. Pregledam joj svaki dan lunch box kad se vrati, i zadovoljna sam onim što ne nađemu njemu. E sad, misterija je da li je ona to pojela ili je to nekako dobilo noge i zavrsilo ko zna gdje. Ne mogu znati jer nisam tu da vidim. Ali nadam se da pojede jer ne bude gladna kad je pokupim. A ja se potrudim da ona ima dobar dorucak ujutro kod kuce pa mi nekako bude lakse.
Nisam isla u skolu za vrijeme lunch-a; bojim se i da odem, iskreno receno. Možda je bolje i da ne vidim šta se i kako se radi. Što se incidenta tiče - to može da bude i losa komunikacija između roditelja i uciteljice. Mala djeca lunch jedu u ucionici koliko mi je poznato, a ne u skolskom dvoristu. U skolskom dvoristu jedu djeca kojima roditelji dodju za vrijeme uzine, pretpostavljam. Zato je djecak rekao da su mu roditelji „otisli kuci”. Znaci mora da su prije toga bili s njim. Ako je roditelj uzeo dijete i izveo ga da jede uzinu u skolskom dvoristu, ona je preuzeo i odgovornost za to dijete. Znaci, treba i formalno da ga vrati uciteljici a ne da ga ostavi ko govno u skolskom dvoristu i pretpostavlja da će se neko sjetiti da ga uputi. To u slučaju da su roditelji zaista i bili tu za vrijeme pauze. U slučaju da nisu i da je dijete tako samo jelo lunch u skolskom dvoristu, onda je to definitivno propust u organizaciji.
Prijavili si skoli incident. Ako mislis da razgovaras sa roditeljima, ja bih ih prvo ispitala o tom danu jer kao sto rekoh, možda su i oni svojim ponasanjem doprinijeli toj čitavoj situaciji i propust se desio.
+1 / -1
0
Tashka
08. септембар 2014. у 12.46
Majo mislila sam da ništa ne kažem ali ne mogu da precutim tvoj zadnji komentar o mogućnostima i izboru. Jel stvarno mislis da je problem u tome sto ljudi voze skupa auta i kupuju „markiranu” garderobu. Ocigledno je da nemas pojma o situaciji u Americi i Kanadi. Nisam ni ja neki ekspert za privatne skole u Kanadi, ali ovdje oko mene cijene su astronomske. Ne radi se tu o ekstra poslicu onako uz put, ovdje se radi o ekstra godisnjoj plati i to na jako dobrom radnom mjestu. Ocigledno je da nemas pojma o cemu pricas, i neka normalna reakcija bi bila ej izvinite, nisam imala pojma koliko je to skupo a ne da samo dublje kopas i ubjedjujes nas kako si u pravu.
+0 / -0
0
sharlota
(bez zanimanja)
08. септембар 2014. у 12.58
majo, ovdje bogati ljud upisuju djecu u privatne skole,ne srednja klasa ili visoka srednja klasa.
ima ljudi koji se žrtvuju,ali kao sto rece svirena ni privatna skola nije garancija,jer ni privatne skole nisu sve iste
postoje izvjesne prvatne skole ali to je običnim smrtnicima nedokucivo i te skole su kvalitetnije od javnih.
najbolje rjesenje je nastaniti se u kraju u kojem su skole dobro kotirane,ali i dalje pricati i usmjeravati djecu.
moja priateljica je upisala dijete u nekakvo fancy obdaniste, kada je dijete izgubilo rutinu dnevnog spavnja,usljed toga sto je bio kod kuce bolestan,ovi iz vrtica su joj htjeli da naplate za extra care oko njenog djeteta jer eto moraju boze vise da se potrude
mislim... ovo oko djece je takav biznis i niko nema milosti, te nekakve privatne skole i fancy obdanista samo muzu roditelje, slože im zvaku kkao su eto oni bolji od javnih ustanova
tek kad pocnu da sole pamet oko akademskog djela programa sa djecom od tri god...mislim
+0 / -0
0
SarenaLazaOriginal
08. септембар 2014. у 15.00
Nije istina da su u Americi privatne skole nenormalne skupe. Za Kindergarten pa i kasnije, ima sasvim dobrih privatnih skola za $5,000 - $10,000 a naravno da ima i onih od $20,000+.
Srednje skole su skuplje ali i u njima ima djeca kojima roditelji nisu bogatasi.
Pocela je prica o Americkim skolama kao da su neki bauk, kao da bi covjek sa privatnom skolom sve probleme rijesio. Privatna skola ne garantuje bolje obrazovanje a ni bolji pristup i brigu za djecu.
Sve zavisi od kutlure/mentaliteta skole (a tu najvecu ulogu ima rukovodstvo). Razlika pristupu prema djeci može da bude astronomska od razreda do razreda. Kao sto rece Tamara, iskustvo od godine do godine u istoj skoli može da bude neuporedivo.
Mi smo ratovali sa nasom skolom prvih godinu dana, do te mjere da smo pokrenuli tuzbu protiv distrikta (koju smo dobili svih 8 tacaka). Mucan je to bio proces, grozota, a moje mišljenje je da je vecina problema stigla 'odozgo', od lošeg rukovodstva. Bavili smo se mišlju da prebacimo sina u privatnu skolu ali nismo bili u mogućnosti priustiti toliko koliko je bilo potrebno za njegove zdravstvene i obrazovne usluge u isto vrijeme. Sve u svemu, izborismo se sa skolskim distriktom tu prvu godinu, direktorka skole na kraju premjestena negdje drugje i mi smo se onda spolako vracali u normalu. Da napomenem da je vecina prosvjetnih radnika koji su imali dodira sa našim sinom ostala ista od te prve godine. Sa novom direktorkom, promijenila se i atmosfera u skoli, ujedno i ja skinula borbeni oklop, odlucila da saradjujem sa njima u potpunosti, da im pocnem vjerovati i evo sad, ista skola, skoro isti ljudi, a razlika drasticna (ili kako bi Nele rekao 'derasticna').
Sad nam dolaze svi ucitelji/terapeuti/pomoćnici koji imaju dodira sa našim sinom svaki mjesec na veceru (cijelu skolsku godinu), sad nam dodju kao proširena porodica.
Mišljenja sam da roditelji novih skolaraca prolaze kroz svoju vrstu navikavanja i da im je nivo kriticnosti prema sistemu na najjacem nivou. Sve je novo, ništa nije dovoljno dobro, još ako ih zapadne neki ucitelj sa kojim treba dobro 'raditi' da bi se stvorili pozitivni uslovi rada, e to je onda najgora kombinacija. Nekad smo bas baksuzi pa nas stvarno zadesi losa kombinacija igracka (skola, demografija, ucitelj, direktorica, ...) ali treba se prisjetiti da je ovde bar svaka godina iz početka, ne suditi previse, raditi sa njima
Mislim da novi roditelji sa malom djecom prolaze kroz svoje navikavanje i da se stvari malo srede kad se svi priviknu na novo. Nekad to nije slučaj, nekad se mora covjek bas naraditi, nekad i jeste u pitanu losa skola, itd. Ali u većinom slučajeva, smire se strasti s vremenom (i trudom).
Ništa to nije bilo puno drugacije ni kod nas, možda čak i gore. Uciteljicu dobijes za 4 godine pa ako te ne zadesi ona 'dobra', teško da ćeš se pomjeriti. Ako se roditelj bas ne slaze sa uciteljicom, bilo je tu svega i svačega, javnog sikaniranja, prepucavanja preko djece, itd.
Za postavljacicu teme, ja mislim da je receno skoli koliko je trebalo biti receno, nisam sigurna da trebaš da pravis istragu ko su roditelji, šta je i kako bilo. Dodji u skolu koliko god cesce možeš, nek' se naviknu na tebe, pomazi, uskoci. Ako pak ne možeš stici od posla, onda ne razmišljaj previse, bit će djeca ok, nije kraj svijeta, moraju i oni imati svoja iskustva i ne možemo ih do vijeka nadgledati i praviti im najbolje uslove. Bit će kako treba biti.
+0 / -0
0
mia55
08. септембар 2014. у 20.05
Poslala sam pismo novoj direktorici i glavnom supervajzeru za skole u Torontu i opisala šta se desilo. Nemam namjeru da govorim bilo šta djetetovim roditeljima. Dobila sam odgovor od direktorke da je ona na bolovanju ali da će mi se javiti žena koj aje mijenja u toku nedelje. Zvala me je danas da dodjem, rekla da su svi u skoli upoznati sa incidentom, da je skola javila roditeljima, da će paziti vise, rade sve da obezbjede sigurnost djece. Rekla sam im da sam pored toga zabrinuta što ne postoji ograda u jednom dijelu skole, i da svaki dan gledam djecu za vrijeme igranja napolju kako izlijecu na trotoar ( pored tog je ulica sa automobilima) i tamo se igraju dok ih ljudi koji tu rade ne ugledaju ( obično brzo odreaguju,ali danas su dvije djevojcice bile na trotoaru malo duže ( mogla sam i sama da pridjem i upozorim ih ali sam posmatrala kad će ljudi koji nadgledaju djecu to uraditi). Pitala sam direktorice da li postoji mogućnost da se stavi tu ograda, rekli su ne, ali nisu ni znale da mi daju pravi odgovor zbog čega ne.
Pusta taj vrtic sto za predskolski uzrast u Torontu ima 15 djece na jednog vaspitaca je vjerovatno privatni i nema licencu. Po zakonu svi vrtici u Torontu (koji imaju licencu) za uzrast 3,4 i 5 godina imaju jednog vaspitaca na 8 djece, obično 16 djece na dva radnika u sobi. Veoma mali broj vrtica ima 24 djece u sobi ali tada moraju imati 3 ECE's. Pokazalo se da kvalitet programa ima velike veze sa brojem djece u sobi. Da li je neko bio u sobi od 30 i vise djece koja imaju 3,4,5 godina? Te ucionice su jako bucne i tu se ucitelji jako malo mogu koncentrisati na rad i neko ucenje. Ovo se pogotovo odnosi na male ucionice kao sto je to u nasoj skoli.
Rekla sam direktorima da želim da pomognem skoli, da volontiram u razredima kad ne radim, da pomognem djeci za vrijeme rucka, nisu se bas odusevili, kažu moram da prođem kroz criminal record check ( sto već znam i to je uredu), ali kao oni moraju da paze sa volonterima kako ih koriste i tako neka bez veze prica, iz koje sam zakljucila radije ne bi volontere. Valjda misle da ću da ih spijuniram a ja stvarno želim da pomognem njima i najvaznije djeci.
U skoli moje prijateljice su tako neki roditelji isli u razrede da gledaju kako se program obavlja, vidjeli haos koji tamo vlada ( 30 djece tada bilo), onda sazvali sastanak i borili se za još jedan razred ( dobili sto su tražili jer su bili bucni u toj borbi). Ovi nasi iz skole poslali pismo , peticiju roditelja za još jedan razred, ali od toga ništa neće biti jer su svi nešto fini i kulturni, ne bi nikog da uvrede...
Ja se slazem da je FDK dobra ideja, ali mislim da je skola prvo trebala obezbjediti prostor i uslove, a ne na silu gurati 30 i 60 djece u razrede.
Moje dijete barem ne mora tamo biti cijeli dan, jer ima 4 godine, i nije obavezan program, ostajace koliko želi, radije ću manje raditi i placati cuvanje za njega, nego da ga gledam da se muci.
+0 / -0
0
tweety_m
(?)
08. септембар 2014. у 20.10
Moj mladji ide u pre-k ili ti taj vas JK.Njih je u razredu 17,imaju uciteljicu i pomoćnicu.U nasem distriktu je pre-k još uvijek 3 sata.Stariji je u pre- k imao samo snack,a mladji sada ima dorucak jer je prva smjena.Odlucili su da ukinu snack i prvo sto djeca urade kad dodju u skolu je dorucak,pre-k jede sam sa uciteljicom i pomoćnicom.Ostali ne ulaze u njihovu kantinu.Druga smjena isto nema snack,nego direktno jedu rucak,isto u svojoj kantini nevezano za ostale razrede.Stariji ide u drugu skolu,kojoj mi i pripadamo po adresi.Ja ne znam kako je kod vas,ali kod nas pod koju skolu padas tu moras i da ides.Ja sam htjela da prebacim starijeg u skolu u kojoj je mladji jer mi je bilo lakse da obojicu ostavljam u istoj skoli,ali nisu mi odobrili.Mora da ide u skolu u koju pripada.Zeznuto mi to što samo jedna skola u distriktu ima pre-k i to bas nama najdalja.
Što se tiče privatnih skola,mislim da nije toliko strasna skolarina koliko su jezive njihove donacije i sve ostalo sto moras da upratis. Mi smo bas zbog tog skolskog ratinga preselili u drugi stan posto nisam htjela da mi djeca idu u skolu sa previse Muhameda i Josea
+0 / -0
0
Teogopa
(HECTBAPHA)
08. септембар 2014. у 22.51
Mogla bih knjigu napisati o savesnom radu prosvetnih radnika u USA, ali neki drugi put.
Htedoh samo da kažem da se slazem s Tweety po pitanju privatnih skola. Ima ih i jeftiniji, ali se na zalost ne zavrsava na samoj skolarini. Vecina skola ocekuje od roditelja mnogo vece angarzovanje, donacije, organizaovaanje donatorskih ruckova-vecera,a da ne pominjem ostale van skolske aktivnosti.
Deca moje prijateljice idu u privatnu skolu. Mislim da je cena oko 7000-8000 doll. Međutim svake nedelje field trip-plati dodatno. Idu drugari ovde-onde-plati dodatno. Iskreno, treba odrzati zivotni standard na nivou na kojem živi vecina familija cija su deca u tim skolama. Vecina tih familija su prilično imucni i stil zivota im bas i nije „pogodan” za one koje jedna priuste skolarinu. Deca se druže, jbg hoće sve isto, ili jednostavno moras da ih posaljes i na skijanje 4-5 puta za jednu zimu, na kampovanje 4-5 puta za leto, onda neka kulturna dogadjanja su MUST, pa se posle toga piše rad. I to ti moras da ih vodis. Možda je nekom onih bas mnogo 200 doll, koliko ti prosecno treba za 2 karte za neku predstavu/koncert/operu i to u mom selu.
SLO-ja ne mogu da verujem da ste se tako namucili da izganjate sve za sina. Zaista ne mogu da verujem da je tako loše organizovzano i da tako malo pomoći postoji (ne mislim samo na finansijsku). U Ohio postoji toliko agencija koje pruzaju svaku vrstu pomci (od pravne do medicinske) i to bez ikakvih uslova o mesecnoj zaradi, ili granici siromastva. Postoje programi finansirani od strane države za koje samo treba da se prijavis, i borice se s tobom i za tebe. Ne mogu mnogo da ti daju, ali se bore za tebe do poslednjeg daha. Taj isti program besplatno obezbedjuje educational advocate. Kod nas je to bila mala zenica, koju je celi distrikt znao.Stina, nemas je šta videti, ali kad se ona pojavi, svi u stav mirno. Nema zezanja, i dete sigurno dobija sve sto mu sleduje. Nas program nije imao nikakvih kriterijuma što se zarade tiče. Jedini kriterijum je bio da je dete ukljuceno u vise od jednog sistema u državi ( mental health, dd, skola, juvenile justice dept i sl).
DD nudi respite jednom mesecno, i jedini kriterijum je da dete ima dijagnozu, neki invaliditet, a ne zarada roditelja.
Zaista ne mogu da verujem da tako malo imaju :( Bas mi zao sto ste prolazili kroz sve to.
+0 / -0
0
hana-banana
(.)
09. септембар 2014. у 00.02
Jeste malo nakaradno pocela ova skolska godina, bar što se tiče JK. Izgleda da još TDSB još uvijek nije spreman za tu novu realnost.
Ja lično se u mnogo toga slazem sa Pustom, ne ocekujem previse, ali ima stvari za koje bih sigurno zadebelila, sigurnost djeteta na prvom mjestu.
Ne mislim da toliko ljudi gledaju da ustede saljuci dijete u FT JK, nego jednostavno je vrijeme za takvu tranziciju - dijete koje bi ostalo u obdanistu bi sa svoje 3.5-4 godine docekalo novu grupu dvoipogodisnjaka koji prelaze u junior group i vise niti bi imali drugare na koje su navikli niti bi im aktivnosti predstavljale bilo kakav izazov naspram njihovih sposobnosti.
Moja malena je među poslednjima presla u junior grupu dok je bila u vrticu i bilo je smijesno vidjeti je među djecicom koja su tek posla u vrtic, bila im je vise kao dadilja nego sto je ista ucila vise tamo. Znaci nije pitanje novca, privatne ili javne skole nego šta je na duge staze bolje za dijete. Ja sam razmotrila sve opcije - da ostane kod kuce, u obdanistu ili JK i iskreno receno ovo prvo dvoje mi dodje kao zesca stagnacija, a ionako bi se iduce godine opet morala navikavati na prelaz u skolski sistem.
Kod nas su jutra otkad smo krenuli placna, jede se malo, ali sva sreća dolazi kuci na rucak i to me i ne brine.Neću ni da provjeravam kako izgledaju njihovi ruckovi, šta jede-jede, šta ne pojede nadoknadimo kod kuce.
Ne bih voljela da dozivi nešto ovako neprijatno kao cerkica od puste, ona je jako osjetljiva i to bi je ohladilo od skolice na dugo vremena.
+0 / -0
0
SarenaLazaOriginal
09. септембар 2014. у 00.13
Teodora,
Seattle School District ima 45,500 djece a organizacija u vrhu je vrijedna NULI. Četiri Superindendents su se promijenila od 2010te godine (od kad je nas sin posao u Kindergarten). Special Ed nije imao Directora stalnog sve ovo vrijeme, a interim-a je do sada bilo 5 čini mi se. Ima tona Special Ed Supervisors sa platamo od 6 brojki koji ne znaju ni IEP da napisu. Jedini koji valjaju su u stvari ucitelji koji imaju dodira sa nasom djecom. Sistem je toliko los da ne mogu da održe superintendent iz godine u godinu (a tek njihove plate, od $300K godisnje, ni to nije dovoljno). Na IEP sastancima (a proces se razvukao 4 mjeseca, po 1-3 sata sastanci, svakih nedelju/dvije) u nasoj prvoj godini je bilo 10 predstavnika skole, od toga Special Ed Director, Supervisor, advokat koji je zastupao skolu. Bilo im je vaznije da se 'zastite' (lawyer up) nego da urade sto su trebali da urade. Vise su novaca potrosili na ovakvu vrstu poslovanja nego da su odradili kako valja iz početka. Sve u svemu, nakon 146 stranica tuzbe (koju sam predala 2 dana prije nego sam se porodila sa trećim djetetom), dobismo slučaj, svih 8 tacaka tuzbe smo dobili, i uticali smo na otvaranje pilot programa, u nasoj skoli (i još jednoj skoli i skoli još jednog djecaka ciji su roditelji isto tako pokazali dooobre zube). Mi smo se za svoje izborili, ali je to tad uzelo toliko zivaca, vremena a i novaca (u ovolikom gradu i ovolikom sistemu, niko ne radi ništa za dzaba). Educational advocate sam zaposlila i kostao me tad $2,000 ali na kraju balade, ipak sam moras sjesti i odraditi većinu, ne može advocate da sastavi cijelu pricu koja je trebala da stane u tih 146 stranica tuzbe. U nasem slučaju se advocate nije pokazao vrijedan novaca jer sam ja do tada pokupila dosta znanje za samostalnu borbu.
Sa promjenom school principal, promijenila se i atmosfera u skoli. Ona je dobar 'buffer' između nas i viseg sistema, a i ja sam sad dovoljno 'poznata' (ne bas pozitivno), da me se dobro klone. Nas sin sad ima dobru situaciju ali ja opet tvrdim da nije do programa, već do tih ljudi koji svaki dan imaju dodira sa njim. Mi sa tim ljudima komuniciramo svaki dan, do malih sitnica, sutra nam dolazi uciteljica na casu vina da pricamo o rasporedu sinovog dana, da vidimo kako su prošla prva 4 dana skole. Jednom mjesecno svi koji imaju veze sa special ed, i njegov gen. ed ucitelj, i neki od njihovih muzeva/žena, dodju na veceru kod nas kuci. Sad je to postala poznata tradicija, pa svi pitaju kad će sledeći Nini's Happy Hour.
A što se tiče DSHS, tu tek mogu pricu da pricam. Ove godine smo u stvari dobili poziv od njih, nakon „10 year eligibility evaluation”, i dobili smo $3,600 in Family Support (reimbursement for medical expenses).
Sve prije toga, znaci 10 godina, ja sam zvala, ratovala, bili 800+ neki na listi cekanja za bilo kakve usluge. Čak mi je receno nebrojeno puta da mi funkcionisemo previse dobro da bi dobili neku pomoć (i pored toga sto zakon kaže da evaluacija ocjenjuje sposobnosti našeg sina a ne nasu spremnost i mogućnost da mu obezbjedimo normalan zivot). Receno mi je da ja ne kukam dovoljno, da nikad nisam spomenula da bih se odrekla sina, da ga dam državi na starateljstvo, e u tim situacijama onda bi znali da je doslo stani pani pa bi moooozda mogli da nas pomjere sa te liste cekanja u neke druge programe, itd. Ma knjigu mogu o tome pisati. Ne krecem se u krugovima kojima je DSHS dio dnevnog rijecnika pa možda je i to problem. Sve u svemu, vrhunac moje bitke (ili poraza) je bio kad mi je doslovice receno da 'moram biti spremna da kažem da se odricem sina u korist države da bih pokrenula nešto' (i to me posavjetova DSHS social worker). Sjecam se tačno gdje sam stajala u trenutku kad sam imala tu konverzaciju sa tom osobom i razmišljam tačno 'ja se njega ne bih odrekla ni kad bih bila pred zadnjim dahom', tako da bolje da operem ruke od svega. On nama nije teret i ja ne mogu da se igram u sistemu u kojem trebam na sva zvona da kukam koliko on loše utice na nasu porodicu da nama treba pomoć. Možda je to bolje organizovano u Ohio, ili ti gledaš iz unutrasnjosti (jer ja vidim da i ovde ljudi koji rade u sistemu, oni se naradise, nisu oni losi ljudi ni malo, sve su to radni ljudi koji znaju milion i jedan program i misle da pokrivaju većinu a u stvari DSHS pokrije neki mali procenat ljudi koje bi trebali da služe (ovde nešto malo, čini mi se oko 30%). Sve u svemu, mi nakon 10 godina dobismo ove godine $3,600 a za sledeću ćemo još da vidimo.
+0 / -0
0
S_Girl
09. септембар 2014. у 08.04
Uhh ova tema dodje u pravi cas. Mi smo juče imali insident i bas danas planiram da pišem e-mail direktoru skole. Skola nam je 10-15 minuta pjeske. Nije daleko, ali posto mama mora i sina da vodi sa sobom dok cerku vodi u skolu, a zima dolazi, kontala sam da ne bi bilo loše da isprobamo skolski autobus i vidimo kako funkcionise. Ujutru je sve dobro prošlo. Mama je ostavila u autobusu i dosla do skole pre njenog autobusa. Posmatrala je kako izlazi i cekala dok ne udje u skolu. Posle skole mama je cekala na autobuskoj stanici, autobus stigo a djeteta nema. Vozac autobusa nije ni svjestan da jednog ucenika uopste nema u autobusu a navodno ima spisak. Mama brze bolje do skole, kad ona tamo sjedi u glavnom officu, valjda sa uciteljom i još par njih. Ucitelj se izvinjava. Cerka prica da je cekala autobus kod kapije al da nije znala u koji autobus treba da udje. Ucitelji su se valjda kasnije pojavili kad je ona ostala sama tu u dvoristu i odveli je u skolu. Ja popizdila...Kontala sam da ucitelji tako malu djecu isprate do autobusa i da ih upute u koji autobus treba da udju. Šta djete od 4 godine zna koji je njen autobus kad su svi isti. Juče sam odma nazvala da kažem da neće koristiti autobus i rekla sam im razlog. A danas saljem i direktoru pismo. Uhhhh izgleda da je i moja bitka pocela.
Iznenadjuje me kako su neorganizovani i kako su tako opusteni sa tako malom djecom. Što se tiče razreda ima 13-14 ucenika sto je super. Imaju u skoli i pomoćnike ako zatreba. Cerka je jako sretna i zadovoljna. Obozava da ide, a voli i ucitelja. On jeste fin ucitelj ali primjetila sam i sama da je malo smotan i nepazljiv, pogotovo ujutru kad djeca dolaze u skoli i kad odlaze kuci. Definitivno moraju da se malo bolje organizuju po tom pitanju, i malo vise vode racuna.
+0 / -0
0
Barilli
(bez_izuvanja)
09. септембар 2014. у 09.30
Baš neidgovorno, S-girl. Kod nas učitelji sačekuju i prate decu u autobus ( decu koja su u K)
+0 / -0
0
S_Girl
09. септембар 2014. у 09.53
Tako sam i ja mislila da je. Nazvala ja sekretaricu skole da mi da e-mail direktora, međutim pita me ako sam pricala sa uciteljom. Kažem joj da nisam (jedino sam mu jutros poslala kratko pismo sa cerkom da mu kažem da neće uzimati autobus zbog jucerasnjeg propusta). Uglavnom sekretarica kaže da trebam prvo da pricam sa uciteljom, prebaci me na njegov voice mail da ostavim poruku. Voice mail mi ljepo rece da ne moze da prihvati vise poruka i samo prekinu hehe divno... Ovo nije toliko ni uciteljova greška koliko u celoj toj organizaciji. Izgleda da ću morati otici do skole ili možda sacekati kad bude roditeljski sastanak koji treba da bude za sedmicu-dve.
+0 / -0
0
sharlota
(bez zanimanja)
09. септембар 2014. у 10.39
otidji u solu u skreni paznju uciteljici
u nasoj skoli uciteljica stavlja djecu na bus, a principal ih je ujutro docekivao na autobusu.
obavezno nazovi uciteljicu i skreni joj paznju.
+0 / -0
0
Teogopa
(HECTBAPHA)
09. септембар 2014. у 10.40
Dobro ste prošli. Znaš da sam nedavno pisala, da su vasketa poslali „nekim” busom kuci, kada dete uopste nije trebalo ići busom. Trebao je ostati u after school. Dete sedilo samo pred vratima sat vremena. I to samo par dana posle onih uzasnih zima. Taj dan je bilo kao malo toplije. Da je bilo par dana pre, smrznuo bi se na -20 sat vremena, sam...Ne da li sam popiz...la...Sve sam im po spisku, i prijavila distriktu...al kome, kad su svi isti ;(
Samo me tesi sto su sad stariji, pa imaju i kljuceve i telefone. Samo zbog toga sam im nabavila.
+0 / -0
0
tamara
09. септембар 2014. у 11.11
Ja bih detetu stavila mobilni u ruksak kad ide tim autobusina.nema veze sto su mali i neki ne znajju baratati ali znaju se javiti, trenirate.ja malisi stavim u ruksak jedan stari nokia kad ide na izlet ili negde busom sa vrticem.ima jedan deo sa rajfeslusom i tu stavimo.rekla sam i tetama u vrticu i poceli su se objašnjavati ali sam im sa osmehom rekla kad me ubede da im mogu verovati neće nositi, uplatili smo i lokator za sve troje.ne paze decu nimalo uvek se neko izgubi, svugde je to izgleda isto.
+0 / -0
0
PustaZelja
(i posle mene - ja)
09. септембар 2014. у 11.42
Ja definitivno biram bitke po pitanju djece i skole. Na prvom mjestu mi je sigurnost i da mi dijete ne izgube dok je u skoli. Naravno i da ga niko ne maltretira dok je u skoli. A ovo sve ostalo je periferno.
U skoli u koju je starija isla u SK je bezbjednost djece bila bas na nivou po pitanju preuzimanja djece. Bas su imali razradjen sistem koji je vidno funkcionisao. Onda se preselismo i promijenila je skolu kad je krenula u 1. razred. Koji je to haos ispred skole vladao prvi dan, a i čitavu tu prvu sedmicu. Drasticna razlika u poredjenju sa proslom skolom! Međutim, realno gledano, pozicija na kojoj se skola nalazi ne dozvoljava da je bas sve ogradjeno. Uglavnom, imaju i oni sistem na koji sam se vremenom navikla, ali ispočetka sam bila raspamecena. Djecu ja vodim u skolu pred početak nastave, a ostaju u afterschool. Do sad nismo imali nikakav incident tipa da dodjem po dijete a njega nema ili slično. Za stariju se vise i ne brinem; njoj je ovo 3. godina u ovoj skoli i ona se izverzirila. Živimo preko puta skole pa zna i kuci sama da dodje ako bi bilo stani-pani.
+0 / -0
0
Tashka
09. септембар 2014. у 12.47
Moja ne ide autobusom ali vidim ih svako jutro i popodne kad dodjem po nju. Super su organizovani. Ujutro ih docekuju direktor, pomoćnik i još par uciteljica ili ovih iz kancelarije.
Kada je vrijeme kuci nekoliko uciteljica otprate svu djecu do „autobuske stanice” i tu su dok sve i jedan autobus ne ode. Imaju listu djece koja idu na autobuse, čini mi se da ove male organizuju po bojama. Svi dobiju karticu odredjene boje i predaju je uciteljici prije nego sto udju u autobus. Cijeli kampus je putpuno ogradjen i skola je malo dalje od ulice. Samo je jedna kapija otvorena i tu stoji neko iz skole, kako djeca udju nema im vise izaci.
Meni je bio shok kako su im veliki razredi, ona je prošle godine u kindergarten imala 25 djece u razred. Sada u prvom imaju 27. Ali sve je ispalo super. Ne znam ni ja kako ali uciteljica im je svima posvetila paznju, nisam čula nikakve zalbe od roditelja a i djeca su koliko vidim zadovoljna.
Ova skola je od pre-K to petog razreda. Bilo mi je neobično da vidim ove malecke sa djecom koja su već 4. i 5. razred. Bojala sam se da ih neće zezat, ali sve sto sam čula od moje male i njenih drugara je kako ih ovi veliki paze, pogotovo starije curice. Sigurna sam da su neki roditelji i djeca imali problema, mi na sreću imamo divno iskustvo.
+0 / -0
0
Snezana
09. септембар 2014. у 13.28
Ja nemam decu u skoli ali sam radila jedno vreme u skoli i malo se sad uputila u sve to posto moj sin sl godine kreće u prvi razredi.
Zanimljivo mi je cuti kako to sve izgleda u razlcitim državama a vidim razlike su velike. Ovde ja nisam videla ni jednu skolu da je bilo kako ogradjena. Deci se kaže da ne smeju napustati skolsko dvoriste i to je to. Za vreme odmora su određeni nastavnici napolju da paze i imaju posebnu majcu na sebi da se jasno vide. Jede se u razredu sa svojim stolom ono sto si sam poneo. U skoli obično može da se uplati mleko i voce. Po dete mora neko doći ili ide u produzeni boravak. Ako dete ide samo kuci ili dolazi neko ko nije roditelji po dete mora se javit uciteljici. Za ostalo nisu zaduzeni koliko ja znam. Ovde se do 5 razreda a možda i duže negde ide 4 dana u skolu bas a 1 dan je kao izlet. Tad su negde u prirodi,nebitno da li kisa pljusti ili je -10 napolju.
Kako god da okrenes ostavit ono najvaznije sto imaš u zivotu nekom drugom i nadas se najboljem. Mislim da dobar dialog sa uciteljicom puno znaci,treba biti ukljucen u detetovu svakidasnjicu koliko god se može.
+0 / -0
0
tweety_m
(?)
09. септембар 2014. у 13.51
I kod mog mladjeg sina je skola na glavnoj ulici,i to stvara guzvu kad se djeca kupe ili ostavljaju u skoli,pogotovo ako se ukljucujes lijevo,sto je dozvoljeno samo kad ga kupim.Ujutro moram da se vozim jedno 200 m i tu mi je prvo dozvoljeno okretanje.
Kod starijeg je skola u naselju,povezana je sa velikim parkom,i okolo su kuce,tako da tu nema guzve i frke,imaju dovoljno prostora i ogroman parking za autobuse.K-2 razreda ulaze na jedan ulaz ,ostali na drugi.Serb,zeznuta skroz situacija,možeš opet kroz jedno mjesec dana da pokusas da je posaljes da vidis kako su to razradili,jesu li upoznali djecu i tako to.Definitivno bi ti bilo mnogo lakse da je stavljas na bus.Ja moje ne mogu nikako,tj,malog mogu ali neću da ga bus vozi jer je daleko,toliko im bas ne vjerujem.Što se starijeg tiče ne odgovara mi jer bus polazi kasnije a ja krecem ranije da vozim mladjeg tako da bi malecki kasnio, a bus ide samo kroz naselje,tako da mi to nije frka.Iduce godine obavezno jer će ići u istu skolu.
+0 / -0
0
BEHEPA
09. септембар 2014. у 14.20
Serb, zašto nisi insistirala da dobijes e-mail direktora? Kakve veze ima da li si pricala sa uciteljicom ili ne? Pricaj ti i sa njom, ali e-mail direktora je trebalo da ti bude dat, imaš pravo da ga trazis i da ga imaš za bilo šta.
+0 / -0
0
S_Girl
09. септембар 2014. у 14.42
Venera to sam i planirala da uradim. Znam dosta mama cija djecu idu u tu skolu tako da mogu lako i od njih saznati, al pre toga ću još jednom zvati sekretaricu da mi ona da e-mail. Ovde nije samo u pitanju propust ucitelja već propust i vozaca autobusa. Ceo sistem ne funkcionise bas najbolje čim nisu primetili da djete nije na autobusu. Ocigledno da se nevodi dovoljno racuna i zato mislim da direktor lično treba da bude obavjesten. Već par puta okrecem broj skole i niko da se javi, stalno se masina ukljucuje. Znam da je sekretarica nasa. Ima i par naših ucitelja u toj skoli.
+0 / -0
0
tamara
09. септембар 2014. у 14.49
Kod nas je auto udarilo dvoje dece na istom mestu pored skole gde ne bi trebali/smeli biti, niko od zaposlenih nije bio ni u blizini.zimi redovno lome noge ruke sankaju se po ledu, često se desi da niko odrasli nije tu.roditelji su pisali peticiju da im se zabrani sankanje tu ali ništa.tek prošle godine kad su neki hteli devojcice da stave u auto d u se uozbiljili.sad su na svaki cosak, često i policija kruzi ujutro i kad vecina ide kuci.
Meni je najgore kad su mali i vreme gripa pa svi u bolovanju.mog malisu prošle godine pokupili iz vrtica deca iz komsiluka.one su mislili da mu to veliki brat, zamena bila i pustili.a lepo su dobili napismeno da ako ga brat ili sestra kupe mi MORAMO im reci.stare znaju ali ovi boli ih uvo.kad me nije srce udarilo kad me veliki sin nazvao i kaže„malisa dosao i dere se hoće kod dede”.
+0 / -0
0
sharlota
(bez zanimanja)
09. септембар 2014. у 14.54
serb, da li oni u skoli imaju tvoj e mail?
u nasoj skoli principal komunicira sa roditeljima putem e maila.
prošle god je predhodni prinipal svakodnevno slao e mail i izvjestavao nas o proteklom danu- po meni bas lijepo bili smo u toku.
popricaj sa uciteljicom i nazovi obavezno trazi e mail od direktora.
+0 / -0
0
S_Girl
09. септембар 2014. у 15.20
Imaju Sharlo. Kad smo ispunjavali papire za skolu napisala sam tamo svoj e-mail. Malopre sam napokon dobila sekretaricu, ovaj put me nije ni pitala zašto mi treba i savjetovala da prvo pricam sa uciteljom, nego mi kaže da trenutno ne zna tačan e-mail direktora jer navodno su mjenjaji nešto pa kaže da ga lično pitam. Prebacila me na njegov broj, al međutim nije bio u kancelariji pa sam mu ostavila poruku da me kontaktira. Vidjeti da li će me zvati nazad. Ovo je za mene sve novo, pa ni ja nisam bas najbolje upucena sa svim. Jedva cekam da imaju taj roditeljski.
+0 / -0
0
Tashka
09. септембар 2014. у 15.22
zar skola nema website? Nasa ima web site, tu su ti sve informacije, kalendar, meni, dogadjanja, vijesti i svi brojevi telefona i emails.
+0 / -0
0
S_Girl
09. септембар 2014. у 15.26
Prvo sam i pregledala stranicu. Imaju listu svih koji rade u skoli, al na listi su samo imena i pozicija, nema e-maila ni telefona. Bezveze skroz. Pregledala sam jutros i papire koje su poslali prvi dan skole i na njima isto ima ta ista lista bez e-maila i tel..
+0 / -0
0
tweety_m
(?)
09. септембар 2014. у 15.45
Put pod noge i pravac u skolu, jedino tako ćeš dobiti sve informacije.
+0 / -0
0
maja3s
(diskutant)
09. септембар 2014. у 16.27
У данској школа није обавезна да се иде... Али овавезно је полагање испита у 9- ом разреду
+0 / -0
0
sharlota
(bez zanimanja)
09. септембар 2014. у 16.31
jel vam stigo fomular da isputnite za antispam tj da dajete dozovlu da vas skola kontaktira putem e maila ,to su nešto promjenli ove god.
mi smo prošle godie iscekivali e mail od direktora a nismo provjeravali spam box, svi e mailovi otisli u spam a mi propustili i roditeljski sa uciteljicom i još sto šta.
posto si mu ostavila poruku sigurno će se on javiti,ali prvo obavjsti uciteljicu šta se desilo.
otidji na website skole pogledaj pod newsettler možda tamo nešto piše,možda skola ima i FB,nasa ima.
mi smo ostali bez starog direktora,a bo je bas fin i susretljiv, prije mandata, saznajem nema ko se nije zalio prošle god- prva god sa full time JK.
ove god kažu imaju dva odjeljenja u jednoj ucionici,imaju previse djece u drugom razredu, tako da dvije uciteljice vrse predavanja i prvom i drugom razredu zajedno- a takoce biti i iduce god, na mojoj ulici se doselilo još djecice
nema šta veliki je priliv stanovnistva u juznom ontariju
+0 / -0
0
sharlota
(bez zanimanja)
09. септембар 2014. у 16.36
serb,school-home communication pogledaj u tom djelu da nije šta napisano-
+0 / -0
0
S_Girl
09. септембар 2014. у 18.23
Zvao me director. Izvinjava se i kaže da je upucen sa tim što se juče desilo. Da je on juče doveo unutra i da su hteli da nas zovu taman kad je moja mama dosla. Kaže da je bila njihova grasak, i da su ovi prvi dani haos dok se sve ne organizuje. Da rade na tome da se to više ne ponovi i da ih obavjestimo ako ikad odlucimo da opet koristi autobus.
+0 / -0
0
anonimna
09. септембар 2014. у 19.02
Sc girl, naše cerkice idu zajedno u razred, samo sto je moja SK, vidim ih jutros pricaju kad sam dovela moju...hahaha, ova moja obozava ucitelja. Ja nisam imala do sada nikakvih incidenata/problema, sin je 3 razred već...zadovoljna sam skolom, tačno je to da je frka prvih dana, ali bude bolje kada se malo organizuju. Pozdrav I sa srećom
+0 / -0
0
maja3s
(diskutant)
10. септембар 2014. у 03.15
Колико видим данска је испред са системом једно 10 000 км :)
Овдје нема школског аутобуса само ако школа изнајми за вожњу дјеце рецимо на базен ... На фарму или тако нешто као организовано...
Аутобус имају само дјеца која имају неки хендикеп... Посебне потребе или заостало у развоју
И то није аутобус већ комби са 8 сједишта
Ђаци из 8 и 9 разреда регулошу саобраћај испред прометних улица код школе... Као редари имају знак стоп и флоросцентне прслуке и заустављају саобраћај да дјеца пређу... Постоје и посебни семафори за школске пјешачке прелазе
У школи имају топли оброк ( причам о приватној школи ) дваки дан могу поред тога добити једну воћку а ско јоће још морају платити млијеко и ђус и разне врсте здравог пецива све се плаћа осим воћа...у државним можеш послати преко нета дан раније да хоћеш дутра храну за дјете... Значи немораш се предплатити већ понекад .. Дјеца добију сендвич или паста салату или поврће са мало меса... Мени је најбоља била паста и сендвич ово поврће и месо ми нешто није било укусно... Све сам птобала да видим шта дјеца једу :))
У данској постоји систем на нету за школе... Зове се Интранет... Ту свски родитељ и дјете има своју коду и може ући на своју интру да погледа шта има и његовој школи јел му ко писаоили сам да напише писмо свакоме па и чистачици ако треба... Дакле директор је апсолутно доступан...
Родитељ пише ту учитељу ако је дјете болесно прегледаш задаћу шта има и за кад треба да се уради...
Оно што ненма приватна школа а државна има је електронски пријављивал... Дакле мој син долази ујутро у разред и на табли преко компа стоје длике дјеце освјетљене... Он сам улази и нако мали узме дтолуцу јер је високо на табли и притисне на своју слику гдје се слика потамни... У 8,15 се зна кога нема учитељица погледа на интру код себе јесу ли се ти родитељи јавили дјеце која нису ту... И онда почиње час
У приватним школама су родитељи добро дошли да сједе у учионици за врјеме наставе не да смета већ да прати своје дјете да види како настава тече... Ја била једном још док су ова дјеца била мала...
Посље ћу писати још ако стигнем :))
+0 / -0
0
maja3s
(diskutant)
10. септембар 2014. у 03.19
Е да и одвојен је вртић од школе ... У школу се креће са 6 година... Прва година се зове нулта 0а 0б или 0ц разред у зависности колико разреда има у школи... Дјеца се навикну на школу и ради се основно писање рачунање... Остсло је цртање музичко и излети
+0 / -0
0
maja3s
(diskutant)
10. септембар 2014. у 04.26
И још нешто... Овдје сваки разред има 5 представника од дјеце... Тј 5 родитеља који се брину за организацију и забаву у разреду...
У школи код мог сина организовани су и за играње тако да се сви играју са свима... А правимо посебно и вече дјеце и очева или маки и очева плус забава у школи гдје смо сви скупа...
Имамо и касу за скупљање новца па рецимо наплаћујемо колаче симболично
Дјеца на екскурзије иду јавним превозем... А за веће суме новца организовано иду радити... Рецимо за екскурзију у италију ишли су чистити посље фестивала једног овдје...нашли су брдо пива неотвореног ;-) Већ су их старији разреди посавјетовали шта и како ће... Тако да је мој син дошао кући са пуним русаком разног пива :((( Све скупа са наставницима... Рекао ми је да нису пили због наставника а да хоће фешту да праве ;-) кришом су стављали пиво у торбе...
То су старија дјеца посље 6 разреда раде то кад им је и дозвољено да раде...
Неки продају колаче у граду направљене од куће...све се то договори на родитељском састанку ...( мислим и то с пивом се договарају... Колико пива да носе на фешту ) дјеца увјек сакрију мало...
+2 / -4
-2
maja3s
(diskutant)
10. септембар 2014. у 04.36
Снежо, увјек постоји могућност... Најлакше је увући се у врзлово коло и кукати... Мора човјек сам да се бори за себе и кад је болестан... Реко ја више пута да ни ја нисам баш са здрављем... Опет радим колико ми то моје здравље допушта...
Неваља школа мјењаш... Не ваља учитељица мјењаш... Не ваља средина тражиш себи ко ти одговара... Тако ти је и овдје на дискусијама... Многима овдје идем на живце.. Али то је до њих није до мене... Ја сам још ту многи су дошли и прошли а ја од почетка... Отишли су они који нису хтјели да се расправљају са оваквим као што пишу свашта...није то све врједно ја знам... То више говори о њима него о мени... Ја овдје пијем кафу између посла одморим мало... Разбрибрига ништа друго :))
+1 / -0
+1
S_Girl
10. септембар 2014. у 08.10
Anonimna stvarno? Da li se poznajemo? Izvini nick mi puno ne pomaze, a pamcenje mi je uzas hehe. Da li je tvoja mala možda imala neku igrackicu sa sobom? Čula sam da je moja pricala sa nekom djevojcicom dok su stajali u liniji i da je bilo oko neke igracke. Navodno su svi krenuli da udju u skolu a njih 2 ostale jer nisu cule ucitelja kad im je rekao da udju :) Pa reko da možda to nije bila tvoja cerkica?
+1 / -0
+1
anonimna
10. септембар 2014. у 08.44
Jeste, jeste, moja voli da nosi igracke u skolu. Malo pre sam je odvela I zarglise se naše cerke kao prave najbolje prijateljice hehehe, tvoja majka mi prisla da me pita kako se moja smizla zove. Zove se Katarina I kaže da joj je Helena „the best friend ever :)))”
+0 / -0
0
anonimna
10. септембар 2014. у 08.46
Ja sam ovde godinama na diskusijama , a I na FB sam u onoj TiM grupi, pa sam vas tako I prepoznala po slikama. slabo se javljam ovde sada jer su mi deca veca, ali još uvek po navici redovno svracam.
+0 / -0
0
S_Girl
10. септембар 2014. у 08.52
Joj mogu ih zamisliti. Bas mi je drago :) Tako mi je nekad krivo što ne stignem da je vodim u skolu. Bas bih volela da vidim to njihovo skupljanje. Prvi dan kad su krenuli full time isli smo svi sa njom, ja usla za njom u skolu do lokera kad mi neki covjek govori da se napolju pozdravimo i da nema ulaska na ta vrata hehe, a ja još htela i do ucionice da udjem :)
+0 / -0
0
S_Girl
10. септембар 2014. у 08.57
Pretpostavila sam da je fb grupa u pitanju. Već odavno nisam u njoj pa tako da nisam povezala nick. E super, imacemo priliku da se upoznamo :)
+0 / -0
0
anonimna
10. септембар 2014. у 09.20
Naravno da će biti prilike, trazice one i da imaju playdate :) a i živimo bukvalno 500 metara od vas :)
+0 / -0
0
S_Girl
10. септембар 2014. у 09.38
Hehe sto ti je mali svjet :)
+0 / -0
0
LeeLu
10. септембар 2014. у 14.43
„Majo opet lupaš.privatna skola nije puno bolja od državne...”
Tamara ne znam za gde se ovde odnosi, ali u Kanadi je ogromna razlika. U privatnoj skolici (Montessori) u koju moje dete ide i ići će do skole u odeljenju ima 15 dece i dve vaspitacice, u pitanju je uzrast od 3-6 godina. U odeljenjima gde su deca od 1.5-3 godine ima po 10 dece i opet dve vaspitacice i situacija jeste puno bolja nego u public junior i senior kindergarden, to ne moze skoro ni da se poredi.
+0 / -0
0
PustaZelja
(i posle mene - ja)
10. септембар 2014. у 15.03
LeeLu, ne bih se slozila iz prostog razloga jer ne može da se generalizuje već zavisi od slučaja do slučaja. Primjer, u JK razredu moje mladje ima možda 20-ak djece (ovo onako odokativno po listi od prvog dana, mada sledeće sedmice ću na roditeljskom dobiti tačan podatak), i imaju 2 uciteljice.
+1 / -0
+1
PustaZelja
(i posle mene - ja)
10. септембар 2014. у 15.06
Na kraju, ne znam što se tolika prasina dize oko broja ucenika u razredu. Bivalo je i nas u moje vrijeme po 30 i JEDAN ucitelj, pa nam nije ništa falilo. Ovdje se i onako u skolama samo igraju tih prvih godina.
+0 / -0
0
tamara
10. септембар 2014. у 15.24
Lee lu nisam u kanadi.
Slazem se da nema veze koliko dece ima.kod mog velikog sina je celu osnovnu bilo oko 40 sa dva ucitelja i sve funkalo super, kod cerke u istoj skoli maji razred isto dva ucitelja i nikad nije bilo sve ok nesposobni su bili skoro pa za sve bez preterivanja.i ja sam ovde isla u skolu i sve bilo drugacije i mnogo bolje.znao se neki red, nije nikad bilo stroga kao sto opisuju skole u srbiji ali ovo sad nezna se ko pije ko placa.
+1 / -0
+1
tamara
10. септембар 2014. у 15.58
Majo, jesi sigurna da osnovna skola nije obavezna? Znaci dete može da sedi kuci posle vrtica?
+0 / -0
0
mia55
10. септембар 2014. у 16.32
Pusta znam da je nas bilo po 30 ali mi smo u skolu kretali sa 7 godina, ovde su u pitanju djeca od 3 ipo, 4 i 5 godina a to je velika razlika. Vasa skola je onda super ako imate 20 djece na dvije uciteljice.
Kod moje cerke u prvom razredu je mnogo bolja situacija, ima ih 21 sa super uciteljicom.
+1 / -1
0
maja3s
(diskutant)
10. септембар 2014. у 16.37
Da Tamara sjecam se kad sam dosla ovdje to sam ucila još u jezickoj skoli i svi smo se frapirali...to je po ustavu... Fora je u tome ako je djete dalekood skole mogu roditelji da ga obrazuju s tim da se izlazi na ispite :))
Ko onomad ako ste Kuduza gledali :))
+1 / -1
0
tamara
10. септембар 2014. у 17.16
Majo od 6-16 je skolovanje obavezno u dk.ali, da li će to biti u državnoj, privatnoj skoli ili u nekim slučajevima kuci je izbor licni ili mogućnosti kod izbora kuci.niste vi to dobro razumeli pre 20godina i to razumem,ali da i danas to verujes mi malo cudno.jbt.nisi u gambiji.
+3 / -2
+1
maja3s
(diskutant)
10. септембар 2014. у 17.52
Jesi zato postavila pitanje ?
+0 / -0
0
PustaZelja
(i posle mene - ja)
10. септембар 2014. у 18.57
mia
Znam da se radi o manjoj djeci, ali ruku na srce, skolica u tom uzrastu je po meni, manje-vise vrtic. Moja je i u vrticu isto ucila slova, brojeve, boje, oblike, igrali se, citali im price, itd. Ništa drugacije od skole. Jedina razlika je sto nema popodnevnog spavanja u skoli.
+0 / -0
0
mama-2
(ako ne pocnes neces ni zavrsit)
13. септембар 2014. у 01.05
Ja prosto ne mogu da verujem u to što pišete. Kakvu sreću mi 'kvebecani' imamo.Kod nas najviše ima 18 -toro dece u odljenju, a u sklu da udjes nema sanse dok te sekretarica ne pusti, a kad te pusti onda sedis i cekas koga trazis.Kakva setnja, kakvi bakraci.
+0 / -0
0
hana-banana
(.)
13. септембар 2014. у 10.25
Pa i ovo je generalizacija, zavisi i od distrikta i od skole.
Kod nas je 26 djece u „blended” razredu, znaci JK i SK zajedno u ogromnoj ucionici sa 2 ucitelja, znaci ratio je vise nego dobar.
Vodjena ovom pricom ovih protekle sedmice sam bas isla i na glavna vrata u toku nastave (uvijek zakljucana) i probala na sporedna vrata u toku odmora (poslali me na glavna vrata i to ovako ogromno trudnu, znaci nema privilegije)gledala ove yard supervisors kako rade posao - skeniraju dvoriste kao ajkule, stvarno savjesne. Ako ovako ostane, biću zadovoljna.
+0 / -0
0
Oli1
18. септембар 2014. у 06.55
Hana, ocigledno nije ista skola u pitanju. Znam da ima razlike od skole do skole.
Ja sam juče iz untrasnjeg dvorista (koje je možeš uci sa vise strana) usla u skolu. vrata orkljucana. Bila sam kod sina u portablu pa do kancelarije, tako mi je blize.
Inače mladji sin je podrumu, velika ucionica malo podeljena u jednom delu 2. razred a u drugom 1/2. Ne znam koliko dece ima, sama ucionica katastrofa. Nered i mrak.
Volela bi da ministarka dodje u njihovu ucionicu i skolu a ne da ide okolo i slika se u svetlim ucionicama sa malo dece.
Looking for Mantra Bracelets?
Life Press
Napravite svoj melem parfem
Kad tata napravi frizuru
Ukrasi za jelku od konopca
Uključite klince u kupovinu prazničnih poklona
Napravite sneg – na dva načina
Orangutanu je smešno
Изаберите државу:
Аустралија
Аустрија
Босна и Херцеговина
Велика Британија
Европска Унија
Канада
Немачка
Сједињене Америчке Државе (САД)
Србија
Француска
Холандија
Хрватска
Црна Гора
Швајцарска
Шведска
Ћирилица |
Latinica
|
English
© Trend Builder Inc. и сарадници. Сва права задржана.
Terms of use
-
Privacy policy
-
Маркетинг
.