Вести
Спорт
Селебрити
Лајфстајл
Дискусије
Кувар
Огласи
Дискусије
:
Труднице и мамице
+0 / -0
0
Kad smo kod placanja- obdanista
kalavestra
(inzinjer)
11. март 2011. у 03.29
Već se duže spremam da zapocnem ovu anketu ali vidim da je Anjale pitla pa ko velim da izdvojim temu.
Obdaniste u holandiji je za decu od 3 meseca do 4 godine. Ja imam ugovor koji pokriva 52 nedej godisnje. može da se izabere ugovor za 48 nedelja tad dete ne ide u obdaniste 3 nedelje tokom leta i jedne tokom zime zbog klektivnog odmora. Nasa deca koja su pod ugovorom od 52 nedelj moraju biti zbrinuta tokom ttih 4 nedelja i rizik je da morate da vodite decu na neku drugu lokaciju. Mnama se to nie do sad desilo. Decu dovodimo od 8 pa nadalje (može proširenje ugovora da se deca dovdu već u ola8) i moras da ih pokupis do 6 popodne. pelene i mleko od obdanista. Hrana takođe. U hranu spada: voce, u podne suva uzina hleb sa raznim namazima ili sa sirom, jogurt, popodnevan uzina razni krekeri i jogurt ili sok. Dakle nema toplog obroka (da se razumemo u holandiji nema topolog obroka u podne nigde u smislu našeg rucka, topli sendvici supe i sl može po kantinama ali to je sve). AKd se zaprljaju iako imamo nasu rezervnu odecu najcesce zbog efikasnosti koriste svoju odecu koju posle ja operem i vratim. Ide 5-6 dece po vaspitacici, max 3 vaspitacice po grupi. U grupi ne može da bude vise od 4 bebe. Vaspitacice su nize obrazovane i vise su za negu mada vidim da se i tu neke stvari pomeruja. E sad cena. Za moje dvoje dece 4 dana nedeljno (peti cuvakju baka i deda) puna cena je ~2200evra. Država dotira pa nas izadje ~800evra mesecno. Od ove godine su smanjili nešto donaciju posle velikih diskusija. Naravno država dotira od poreza pa onda ljudi koji nemaju decu (a takvih je u Nl puno po sopstvenom izboru) su mi nabijali na nos da njima nije jasno zašto bi oni placali za moju decu. Na šta sam ja njima odgovarala da su potpuno u pravu i da se nadam da ne ocekuju da moja deca zaradjuju njima za penziju. Dakle vrlo neprijatne situacije. Zavisis od volje države da ovako naduvanu cenu obdanista dotira (prosecna plata u nl je ako se ne varam ~1400evra).
+0 / -0
0
primavera
11. март 2011. у 04.21
2200 eura mesecno,za oba deteta?!Da nije to previse?Čak i 800 eura,to znaci 400 po detetu...
Moje dete ide 5 dana nedeljno,od 8:30h do 15:30h,od septembra do jula,imaju oko Bozica 10-15 dana raspust i oko Uskrsa 5 dana.Placamo 160 eura mesecno,u vrticu ima prepodnevnu uzinu (neka vocka ili jogurt),rucak (pasta ili riza,meso i prilog,salata,hleb)i popodnevnu uzinu (obično hleb sa nekim namazom).Da napomenem da je u pitanju privatni vrtic i da je za sve ista cena,dok u državnim određuju cenu prema primanjima,ali je niza nego u privatnim.I da,on je u starijoj grupi (3-5 godina),a oni u mladjoj grupi (6 meseci-3 godine)placaju 180 eura.
+0 / -0
0
blondinka
(avanturista)
11. март 2011. у 04.27
Wow, pa meni se to uopste ne svidja, da budem iskrena. Nemoj da zameris, kalavestra, nije ništa lično i znam kako to izgleda u inostranstvu /moji u Engleskoj su placali dva dana obdanista po par sati oko 1000 funti, čini mi se, možda čak i vise i isto ništa konkretno nije imao da jede/. To sa hranom mi se uopste ne dopada.
Kod nas je max. cena obdanista negde oko 14.000 din /oko 140 eura/. S obzirom da se vodim da ne radim ništa, ja placam samo 2.500 din jer su, ne znam zbog čega, odlucili da ne uzmu u obzir platu mog muza iz R.Srpske /valjda čim kažeš RS, odmah te bace pod socijalni slučaj:)/. U tu cenu je uracunato da dete ima ujutro dorucak /kod nas je to suvi vrat sa sirnim namazom i caj;med, hleb i mleko...uglavnom, isto kao i kad smo mi bili mali i isli u obdaniste/ a deca se dovode od 6h pa nadalje /dorucak je u 8.30/. Posle toga imaju vocnu uzinu oko 10h, potom rucak u 12 h /povrce i neko meso, ponekad supa, uglavnom to je obavezno topli obrok, da ga tako nazovemo/. Nakon toga ide spavanje i u 14h opet imaju uzinu - kolac, puding, griz...Obavezan si da dodjes do 18h po dete, iako od 17h decu preuzimaju dezurni vaspitaci jer ostaje malo dece. Moj stariji sin je npr. isao u obdaniste u Palmoticevoj koje je radilo svaki dan /osim vikenda/ od 6h ujutro do 22h uvece a pravilo je bilo da se dete ne ostavlja duže od 10h u kontinutitetu u obdanistu, s time da oni koji rade drugu smenu, mogli su dete da dovedu npr. u 12h pa da ga ostave do kasno uvece. Na dva vaspitaca ide 20-toro dece, mada se zna desiti da bude i vise od tog broja a cesce i puno manje od tog broja /konkretno, kod starijeg je bilo 15-tak dece u grupi, kod mladjeg ih ima oko 20/. Što se jaslica tiče, grupe su manje ali ne znam kolike tačno jer moja deca nisu isla u jaslice.
Ja sam bas zadovoljna našim obdanistima, imam iskustva iz 4 obdanista u Beogradu i nigde nisam naisla ni na kakav problem. Po meni, malo je nespretno odradjeno to da je rucak već u 12h jer mnoga deca ne mogu da prate taj tempo da se jede na svaka dva sata pa za rucak i nisu gladna. Npr. moj mladji sin mrljavi taj rucak a stariji je opet mrljavio uzinu u 10. Sa druge strane, zadovoljna sam i sto ima puno povrca u ishrani.
+0 / -0
0
kalavestra
(inzinjer)
11. март 2011. у 04.37
Eh, Blondika, ni meni se ne svidja ali kad pomislimda su Holandjani jedna od najvityalnijihnacija u evropi pokusavam da sebe ubedim da to možda i nije tako loše. Primavera, izvini ali nisam bas zapamtila odakle si ti.
+0 / -0
0
Mindjusica12
11. март 2011. у 04.38
Primavera,
pretpostavljam da ti nisi u Holandiji, o kojoj je Kalavestra pisala. Koliko ja znam, ovde deca čim napune 4 godine ne mogu vise u obdaniste, dakle to do 5 godina otpada. Moje iskustvo je slično kao i Kalavestrino - mi ćemo za 3 dana da placamo nešto više od 700 Eura za 3 dana nedeljno, ali se nešto vraca od poreza, zavisno od primanja roditelja. Ne mogu da ocekujem da mi se vrati trecina, biću zadovoljna ako dobijemo nešto više od 100 Eura mesecno nazad. Uz to moramo da nađemojoš nekoga da cuva našeg sincica još jedan dan (ja ću raditi 4 dana). U obdanistu sam bila par puta - cisto je, na jednu vaspitacicu dodje 4 bebe, pelene i hrani daje obdaniste (za nas nije relevanto jer nas sin će imati samo 3 meseca kad krene u obdaniste). Znam da starija deca dobijaju suvu hranu - kao sto bi dobijali i kod kuce, jer retko ko ovde jede kuvanu hranu za rucak, toplo se jede za veceru. Vaspitacice nisu nešto preterano obrazovane (sigurno nemaju visu skolu kao u Srbiji), ali nisu nešto ni placene, pa su po većim gradovima vaspitacice mahom imigrantkinje (čitaj: Turkinje i Marokanke). Mi smo cekali mesto u jednom privatnom i dva 'državna' obdanista i imam utisak da je svugde ista situacija. Samo smo u privatnom morali da platimo 30 Eura da bi dosli na listu cekanja, a u 'državnim' po 35. Znaci 100 Eura je otislo samo da se upisemo na listu cekanja... Opet, obdaniste je jeftinije i pouzdanije nego da trazimo neku ženu koja bi ga cuvala kod kuce.
+0 / -0
0
primavera
11. март 2011. у 04.51
Srećom,nisam u Holandiji,u Italiji sam.Dugo vas čitam,skoro od sinovog rođenja (5 godina),ali se ne javljam.
Sad,silom prilika,imam vise slobodnog vremena,pa ću se verovatno cesce javljati (ako budem imala nešto pametno da kažem).
Pozdrav svima!
+0 / -0
0
Mindjusica12
11. март 2011. у 04.55
Ah, Italija - to objašnjava pastu, povrce i meso :-) U Holandiji je jednostavno dugi stil zivota i druge navike!
+0 / -0
0
blondinka
(avanturista)
11. март 2011. у 05.13
Meni se, Kalavestra, najviše ne svidja - cena, iskrena da budem jer, kažem, ni moj mladji sin, koji je trenutno u obdanistu, nema neke velike koristi od tog rucka koji pojede napola ili nikako jer npr. ako je za rucak kuvani kelj, on pojede samo hleb i popije sok.Ali sam zadovoljna da mu se svaki dan ponudi razovrstan i topao obrok u podne koji uglavnom proba nekoliko kasika.
Meni se kod nas istinski svidja odnos cene i usluge jer usluga visestruko premasuje cenu a zaista je odlicna.
A i znate kako to kod nas ide - rucak mora da bude topao a vecera nije tako bitan dogadjaj kao u zapadnim kulturama. Kao sto rekoh, kod mene je svaki dan obavezna supica za rucak, moc navike:)
Što se hrane tiče, dobro izbalansirana hrana ne zahteva uvek kuvanje kojim se, ako se nepravilno koristi, gube mnogi dobri sastojci. Da, Holandjani su poznati po vitalnosti pa sigurno paze i kako balansiraju obroke deci po obdanistima. Jedino mi je zamerka to što im vaspitacice nisu obrazovane jer kod nas je obdaniste zaista ustanova gde dete stice prva veca znanja. Evo, za ovih sest meseci - bar 15 pesmica je naucio napamet, nekoliko prilično dugih prica, radili su malu predstavu, uce engleski dva puta nedeljno, svaki dan crtaju, uce da plesu...i to sve za 25 eura. Kako da ne budem zadovoljna:)
+0 / -0
0
babyshamble
(sandinista)
11. март 2011. у 05.18
mi se sad bakcemo sa obdanistima, malisa mi ima 3 godine, a depozit se placa 500chf, a cena je 105-135chf po danu!
+0 / -0
0
Republica
(®)
11. март 2011. у 05.20
Heheheh pre nego procitah iz koje zemlje pishesh Primavera pomislih kad videh menU , i nick ovo je ItaliJa...;0))
Ima li proleca u tvom delu Italije...;0))
E kad bi takav menU bio u NL obdanishte bi koshtalo 2200 eura po detetu...;0))
U moje vreme nije bilo povracaja kinte od drzhave uvek nas izbegnu zakoni.Tako je i bilo kad su doneli zakon da u srednjoj knjige budu besplatne mog sina nije zakacilo.sad kad kao ima pravo na neku kintu koja ni osiguranje mesecno ne prima i to hoće da se vraca kad zavrshi shkolovanje.
Tada su bili guldeni a ne euri.Mada odnos vishe nije 2,neshto :1 već su se cene izjednacile.On je ishao u peuterspeelzaal, 4-5 sati dnevno 3 dana ostatak sa bebysiterkom/au pair.Upravo zbog klope i vishe aktivnosti i izbegavanja boleshtina.Dovoljno za socijalizaciju i jezik pre osnovne shkole.
I to je bilo negde oko +/- 400-500 guldena mesecno.Moracu da prekopam stare uplatnice.
Kad sam gledala u prvoj trudnoći kod mene u blizini cene su bile oko 900 eura za 3 dana od 7:45 do 18:15 h.Odmah sam rekla sinu da se spremi umesto jednog dana 2 dana da cuva i neka si nadje devojku čim pre ...a dragom da daje otkaz i predje puno vreme kod nas . Naravno shalim se ali sam se shoknula.
Ali shta cesh,mislim da ću opet foru sa au pair.
+0 / -0
0
-Layla-
11. март 2011. у 05.27
Za tri dana oko 800 eura, dobijamo blizu 300 nazad od poreza/države.
+0 / -0
0
Republica
(®)
11. март 2011. у 05.31
Mindjushice ...shok , sad se placa i cekanje na listi?
Jel'to „kosten van inschrijving” ili „aanmelden” ?
+0 / -0
0
Republica
(®)
11. март 2011. у 05.33
Hahahah Baby , depozit, jel'to ako malisha slomi neshto pa da maznu kintu ili ako utekne iz obdanishta da im je placen taj dan ili po ceni 3 dana?...;0))
+0 / -0
0
kalavestra
(inzinjer)
11. март 2011. у 05.38
Ja nisam placala cekanje na listi...ali ok ja sam u manjem mestu. I ja se iznenadih za te ekstra troskove.
+0 / -0
0
trudnjacica
(consultora)
11. март 2011. у 05.41
Mi smo u Nemackoj-München. Jako je komplikovano objasniti ljudima koji ne žive u Nemackoj kakve sve vrste obdanista postoje , nije tako jednostavna podela na državne i privatne ali to je druga tema. Privatna su naravno najskuplja i cene mesecno se krecu od 600-1500€ a uslovi su isto tako razliciti. Jedino sto je sigurno da u većim gradovima nema mesta da pokriju potraznju tako da se prijavljuje još u trudnoći ( kome trebaju jaslice) na 20 i vise mesta i na kraju uzimas bilo šta gde te prime. Mi smo dobili mesto u obdanistu koje je malo ima samo jednu grupu od 20-oro dece između 2 i 6 god, svi zajedno.Pošto je Leon imao 2 god kad smo kenuli ( to im je najskuplje) mi placamo ove god 200€ mesecno za 5 dana po 4 sata bez hrane, ako trebaju pelene ili garderoba to sam organizujes i uzinu spakujes. Imaju raspuste kao i deca u skoli i ti meseci se isto placaju. Na grupu od 20-oro dece imaju samo 2 vaspitacice i ponekad nekog od dece koja rade praksu kod njih.
+0 / -0
0
Snezana
11. март 2011. у 05.46
Sedim ovih dana kao na iglama jer sl sredu bi trebali dobiti odgovor da li smo dobili mesto u vrticu u koji želimo da ide nas sin. Da bi dobili mesto u avgustu piše se molba u februaru. Zatvoreni su 3 nedelje kad je leto, nedelju dana za bozic i nedelju dana sa uskrs, plus imaju 4 dana planiranja u toku godine, tad je isto zatvoreno. Za dane i nedelje kad je vrtic zatvoren se isto placa kao da i nije.
Cene su razlicite, kod nas za puno mesto, znaci svaki dan po ceo dan, od 7-16, 5 dana u nedelji mi ćemo placati oko 300 eura mesecno. Ako je dete u pelenama moras doneti pelene sam ili platiti vrtic malo vise, plus još 20 eura za hranu. Hrana je tako da se dorucak ponese od kuce, uzina je uglavnom voce, i rucak je kao i izgleda svagde na zapadu :) nekad imaju i topli obrok za rucak odprilike jednom nedeljno, tad ukljuce i sratiju decu u kuvanje.
U vrtic daca ne smeju nositi slatikse, sok, kolace, kifle, krofne, i sl, isto tako ne ni jaja, kivi + još nešto u zavisnosti od kakvih alergija ima u vrticu. Od odece moraju imati sve duplo, da kad budu prljavi i mokri da se mogu presvuci, a ceto ti dete dodje kuci i sa tudjim gacama, carapama itd.
Obično u vrticima rade žene, manje vise obrazovane sa najmanje srednjom skolom (ima i ne obrazovanih, koje zovu asistent), ali ne bas najbolje placene. Musko ako trazi posao u vrticu dobije ga odmah.
Mala deca spavaju preko dana (0-3 godine), napolju u kolicima, koja moras sam da doneses. I deca su inače nonstop napolju, bez obzira da li pljusti kisa ili pada sneg.
Sve u svemu deca uglavnom obozavaju biti u vrticu, kad se dodje po njih uvek je vriska jer neće kuci. Osim toga vode ih svagde, u park, u biblioteku, u grad, u zoloski vrt, na plivanje uu zavisnosti od starosti dece.
+0 / -0
0
resistance
(xxxxoooxxo)
11. март 2011. у 05.47
Mi idemo od prvog rođendana u jaslenu grupu Srbiji i kao sto je blondinka dala raport ja sam zadovoljna posebno kad čujem vas raport. Cena je tricava nešto oko 30 eura u protivvrednosti a dete ima dorucak (hleb sa pastetom, salamom, caj, dzem), uzina voce ili jogurt, keks i topli obrok kuvani rucak oko 12,30 h. Otvara se od 6 ujutru pa do 16,30 h radi.
Moja najveca zamerka je hrana koja nije preterano zdrava a i slabo dobiju voce i ne idu napolje od septembra do maja.
Plus često je bolestan, ne znam zbog čega pa onda moras da se organizujes za cuvanje, dzaba ti vrtic.
Mesto se teško dobija ali uz vezu... Mesta ima realno dovoljno jer je veliki broj upisane deca samo na papiru.
+0 / -0
0
NavyGirl
11. март 2011. у 06.14
Evo kako je u ovom delu Nemacke gde sam ja.
Podeljeni su u dve osnovne grupe, od 0-3 godine (tzv Kinderkrippe)i za osam sati dnevno, pet dana u nedelji cena je 155€ plus još oko 30€ za hranu i grupa od 3-6 godina (Kindergarten)isto za osam sati dnevno, pet dana u nedelji mi placamo 85€ i još 30 za hranu. Vrtic radi od 6-17h.
Grupa od 0-3 godine ima tridesetoro dece i podeljeni su u tri podgrupe od po 10 klinaca i na svaku idu po dve vaspitacice plus jedna koja je kao volonterka. Starija grupa je isto podeljena u tri podgrupe i tu mislim da ima vise dece recimo do 20 u svakoj podgrupi i idu isto po dve vaspitacice plus volonteri.
Rucak im je obezbedjen od strane vrtica ali kao sto rekoh to placamo dodatno oko 30€ a dorucak i popodnevnu uzinu dodnosimo sami. Što se tiče rucka poprilično je dobro i sarenoliko, naravno uvek je u pitanju topao obrok plus salata i obavezno neko voce ili jogurt. I fora im je da u mesecu nemaju dva puta isti jelovnik, tipa ako je meso piletina onda je jednom sa princem, pa drugi put sa povrcem, pa sa rezancima i tako redom. Generalno sam zadovoljna izborom rucka koji im daju ali moja mala inače sve to slabo jede.
Što se tiče raspusta može da se uzme koliko hoćeš i kad hoćeš, vrtic se placa i tada kad dete nije u vrticu ali se ne placa hrana.
+0 / -0
0
babyshamble
(sandinista)
11. март 2011. у 06.15
republica,]
hahah ko će im ga znati, vidi šta kaže google translate za njihov depozit:
Ми смо једна од неколико креветаца, кревеце за бебе трошкови (до 18 месеци) не множи са 1,5, 1,5, мада неке бебе потребно да заврше, јер желимо да подржи породице.
• Овде је отказни рок од месец дана сваки на крају месеца.
• депозит је 500,00 ЦХФ-а је закључивање споразума надзора да плати. Записано је да се родитељима на годишњем испуштања дете добро или враћена. Ако је унос отказан, упркос коначну обавезу, морамо наплатити Аннуллатионс-/Беарбеитунгсгебухр 100,00 ЦХФ. попуњен пријавни формулар се не сматра дефинитивно опредељење.
• упознавање Трошкови: За измирење вашег детета, без обзира да ли су родитељи ту или не, а наплаћују се Стунденпауссцхале ЦХФ 10,00 у обзир.
verujem da će kad upoznaju 'denis napast' povecati tarifu ;)
+0 / -0
0
tea_27
11. март 2011. у 06.22
Ja sam u Danskoj (Kopenhagen) i mi placamo za jaslice (od 10 mjeseci do ca. 3 godine) oko 450 eura. Placa se tokom cijele godine bez obzira da li si na odmoru, da li dijete držiš kuci..da li je institucija zatvorena. Za drugo dijete dobijes neki popust.
Ta cifra je kao samo dio onoga koliko pazenje dijeteta kosta..država dotira dio.
Institucija je otvorena od 06:30 (čini mi se) do 17h..a petkom do 16:30. Mi vodimo nasu djevojcicu oko 8-8:30..a dolazimo po nju između 16 i 16:30. U vremenu boravka tamo ima mogućnost dorucka (ako dodje u 7:30), rucak i uzinu..pelene isto oni finansiraju (sto je super jer u nekim drugim institucijama roditelji moraju sami da donesu pelene..a placaju isto)
Prije par mjeseci bila je aktuelna diskusija da li zadrzati topli obrok ili ne..i neke institucije (roditelji) su izglasale da ne nude rucak nego roditelji spremi svom djetetu obrok od kuce. Ti roditelji manje placaju od nas jedno 50 Eura mjesecno. Meni je bilo bitno da moja djevojcica jede raznoliku hranu, i topao obrok svaki dan..da ne gleda šta drugi jedu i misli „hoću i ja to”...a iskreno, da i ja ne razmišljam svako jutro šta da joj spakujem..bitnije nego tih 50 eura mjesecno. na sreću nasa institucija je izglasala da će da zadrže kuhinju.
Još jedna stvar što se pojavila nedavno je prinudno zatvaranje institucije jer opsina mora da stedi. Odlucili su da dvije sedmice na ljeto će institucija biti zatvorena, a djeca koja nemaju mogućnost pazenja će biti poslata u neku drugu obliznju inztituciju (znaci negdje gdje ne znaju nikoga) Znaci..tu su mi oni odlucili kada ću da držim ljetnji odmor.
Stvari idu samo na gore...
Ali vidim koliko moja djevojcica voli vrtic..koliko znaci za njeno odrastanje i razvoj..a na kraju nema ´ni druge opcije jer mi moramo na posao..pa nekako prozvacem sve to.
+0 / -0
0
Mak-Mak
11. март 2011. у 06.28
Primavera i ja sum u Italiju,:) pozdrav tebi :)
Mi placamo 5 evra od dan,sto znaci oko 100mesecno,ako slučajno dete ne ide u vrtic tih dana ne placam.Od hrane imaju samo rucak,ali sa obzirom da ona pocinje od 9h znači da doruckuje kuci.Uzimam je u 16h a ima i mogućnost da ostane do 17h.Ja sam veoma zadovoljna za sada..
Vidim da su cifre dosta razlicite,ovo u Holadniju mi je bas wauuuuu :)
+0 / -0
0
Manu_chao
(u tranziciji)
11. март 2011. у 06.30
Mi u Amsterdamu platismo 75 za upis (aanmelden), vracaju ako ne dobijes to obdaniste.
Dalje, placa se između 7 i 8 eura po satu, i sate palcas nominalno, bez obzira koliko na kraju dete ide. Mi smo recimo preskocili ceo mesec zbog slomljane noge i boginja, i platismo sve. Kad se preracuna, placamo 325 po danu mesecno bruto, država nam od tog vraca oko 100, neto placamo dan 225. Kada se preracuna, ako bi dete islo 5 dana u obdaniste, bilo bi 1125 mesecno neto. Nama država minimalno vraca, jer imamo relativno visoka primanja muž i ja zajedno. Ljudi sa manjim primanjima dobiju veci povracaj, pa ih neto manje kosta.
+0 / -0
0
-Layla-
11. март 2011. у 06.50
wow manu, amsterdam je skuplji od rotterdama. bas visoka satnica.
+0 / -0
0
Manu_chao
(u tranziciji)
11. март 2011. у 06.58
Derachi, šta da se radi. Rotterdam jeste u svemu dosta jeftiniji, često smo tamo, jer muž i cela mu familija poticu iz Rdama, pa me poredjenje svaki put ubedaci. Ali, opet se ne bih selila, ja Amsterdam obozavam.
+0 / -0
0
Mindjusica12
11. март 2011. у 07.12
Da, platili smo 'inschrijvingsgeld' dva puta po 35 i jednom 30 Eura, bez garancije da ćemo da dobijemo mesto i bez povratka ovih para. Kad smo se nakon rođenja deteta javili, bilo je u jednom obdanistu 'nema vas na listi' itd. U drugom ponudili tri dana od kojih jedan nama ne odgovara, plus dan koji nisam tražila. Sad sam gledala cene, mi ćemo placati 770 Eura za tri dana, dan je 6,40 na sat, a u drugom (gde nam dani ne odgovaraju) je bilo 7,40. Izracunali su da će nam vracati nešto puno, ali nije to ni toliko važno... U sustini nije mi bas relevantno da li deca imaju topli obrok ili ne, mnogo je vaznije da ih izvode napolje i da su grupe relativno male.
+0 / -0
0
ta_medena
(nezaposlena)
11. март 2011. у 07.55
Ja u Italiji placam u državnom vrticu 23 eura fiksno svaki mesec i 4,5 eura dnevno jelo,placa se samo ako je dete taj dan bilo u vrticu na rucku.Inače ostaje se od 8 do 16 sati.Privatni vrtic je oko 450 eura mesecno.
+0 / -0
0
Oli1
11. март 2011. у 08.02
Mi u Kanadi (Torontu) placamo $900 i to je mogu vam reci jedna od najmanjih cena na koje sam naisla. Inače se kreće po danu $45 pa navise.
To nam je jako veliki izdatak. Ove godine moj mladji sin bi mogao krenuti u celodnevno predskolsko ali u nasem kraju ne predvidjaju da će da pocnu sa celodnevnim boravkom u skoli (9-3) pre 2014 jer je skola punog kapaciteta.
Tako moramo nastaviti placati tu cenu još 2 godine jer kad ide u vrtic i skolu (2.5 sata dnevno) u vrticu se i dalje placa puna cena.
+0 / -0
0
primavera
11. март 2011. у 08.33
Republica,u pravu si,odmah se može skontati gde sam.Šta ću kad volim proleće,a i lepse zvuci na talijanskom.
Da ti odgovorim na pitanje;proleće polako,nekako stidljivo stize u nas kraj.Par lepih dana,pa mala pauza(tmurno),pa opet sunce i tako.Idu dani...
Pozdrav tebi Mak-Mak!
+0 / -1
-1
Ilkka
11. март 2011. у 08.49
u finskoj postoje državna i neka privatna (ne znam da li njima pomaze država ili ne, razlicitog su kvaliteta, ne znam koje su cene, ne poznajem nikog ko ide u njih jer su državni vrtici dobri).
cena državnog vrtica u finskoj je od 0 - 300 evra mesecno (za pun boravak, 5 puta nedeljno, hrana, itd) zavisno od broja dece i zarade roditelja.
+0 / -0
0
saadet
11. март 2011. у 09.20
Ja sam za dva dana nedeljno, placala 580 eura i od toga su mi vracali nekih 120, jer naravno gledaju naše bruto plate. U Holandiji je najbolje biti samohrana majka, onda dobijas puno snizenja i pomoći kako za obdaniste tako i za zdravstvo itd. Mislim na kinderkorting, zorgtoeslag, huurtoestlag i to. Ma koliko vise radimo toliko vise placamo, zaradjujes vise- placas vise, sve su izracunali tako da ne možemo da se obogatimo :-)
Još kad ti na kraju godine poreska uprava kaže da im vratis pare jer si previse zaradio, pa da se ubijes! Ipak, ja volim Holandiju i bolja mi je od mnogih drugih zemalja u kojima sam bila.
+0 / -0
0
Ilkka
11. март 2011. у 09.22
ok, sad procitah..ako dete ide u privatni vrtic, onda podnese zahtev državi za finansijsku pomoć.
+0 / -0
0
NIKIKIKI
(mama)
11. март 2011. у 09.24
Kad ovo pogledam u Spaniji je super ... mi placamo za dvoje dece 1000 eura privatni vrtic znaci 500 po detetu i tu budu od 9 do 5 svaki dan ... imaju super hranu jel svaki put kad mi posalju nedeljni meni ja raqzmišljam da je meni da to jedem ...hihih.. imaju menzu može da se uplati i sve Bio 100 eura vise ...u državnom vrticu se placa oko 150 eura i to samo menza ... u italiji su iste cene manje vise ...posto mi je malena isla i tamo u skolicu sa napomenom da smo ostali tamo isla bi u državnu skolu u Rimu jel su odlične u Spaniji je malo drugacije ...pozdrav za sve mamice
+0 / -0
0
Ilkka
11. март 2011. у 09.25
ah bolji smo, saadet. :=) sad izracunah (posto ima online forma za racunanje koliko moras da platis vrtic)..za 2 dana nedeljno bi placali oko 60-70 evra ovde (hrana i sve ostalo ukljuceno).
nama su porezi u finskoj ogromni, ali imamo dosta olaksica.
+0 / -0
0
Mindjusica12
11. март 2011. у 09.31
Illka, i nama su porezi ogromni, samo sto dosta tih olaksica nema. Holandija ima 16 miliona ljudi na malom prostoru, atraktivna je za emigraciju, pa je veliki deo privilegija koje su postojale kad sam ja dosla ovde (pre 20 godina) ukinute. Ipak, zivot ivde je jako dobar i teško da bih menjala NL za neku drugu zemlju.
+0 / -0
0
Ilkka
11. март 2011. у 09.32
ovaj vrtic u koji će da ide ilmi (tu mu je isao i tata) otvara u 6:15 ujutru i zatvara u 17:30. tako je uglavnom u svim vrticima.
+0 / -0
0
Ilkka
11. март 2011. у 09.56
mindjusice, ono sto kod nas recimo nema su olaksice na porez na decu i brak kao sto recimo ima u nekim drugim zemljama. ima dosta „divljih” brakova , itd pa su to uradili zbog ravnopravnosti a i zbog toga sto ustvari iako te olaksice ne vidimo direktno na poreskoj kartici, ipak su jeftini vrtici, besplatno skolovanje, besplatno studiranje, bespovratna mesecna pomoć koju srednjoskolci i studenti dobijaju od države to to ustvari.
ovde nije bas sjajno za imigraciju, zbog jezika pre svega, ali ok, nije ni tako loše.
bas sam se sad bila motivisala i pozvala dva vrtica (jedan u nasoj ulici, vrtic je broj 1, mi smo broj 7, drugi je oko 500 m ok nas, preko puta bake, i tu je i muž isao u vrtic) pa sledeće nedelje idemo da ih pogledamo.
rekoh i muzu da pita par bolje stojecih poznanika (bila sam radoznala u kakve vrtice oni salju decu jer ne moraju finansijski da brinu, cisto da vidim njihova mišljenja o vrticima ovde) i svi salju u države i zadovoljni su.
po onom sto sam videla, privatni vrtici su gotovo iskljucivo oni na stranim jezicima (engleski, francuski, nemacki, itd vrtici)i tu uglavnom idu deca iz mesasnih porodica ili iz ambasada.
+0 / -0
0
Orion_2005
11. март 2011. у 09.58
I mi u Torontu, veoma skupo. Za dva deteta 1.5 and 5.5. placamo ukupno $2200 mesecno. Imaju hranu. Uskoro će mladji da predje u stariju grupu, pa će biti $300 manje, ali ipak je mnogo.
+0 / -0
0
Maka541
11. март 2011. у 11.00
Ja sam u Kanadi i placala sam $30 po danu u privatnom kucnom vrticu koji nisam volela jer to obično bude jedna žena koja cuva 7-8 dece i nema pojma šta rade. Najbolji su mi državni vrtici ili co-op kao YWCA ili WMCA gde je kasnije islo moje dete, cena je bila $600 mesecno i bili smo prezadovoljni. Vaspitacice su obrazovane, imaju zavrsen college, imaju kuhinju i tople obroke (pod tim mislim da im daju makarone, supice ili pomfrit i hamburger:) ali bar su ima svaki dan spremali sveze, takođe su imali uvek voce, povrce i pahuljice. Svaki dan su isli napolje, imaju fino igraliste, često su ih vodili na izlete u zoo vrt, pozoriste i sl. Za drugo dete sam još na listi cekanja i nadam se da će uskoro dobiti mesto. Ovde je problem sto nema dovoljno državnih vrtica a privatni su mi grozni, deca su u suterenu, ceo dan verovatno gledaju tv i nikad ne možeš znati kakva je ta žena sto ih cuva.
U Kanadi je čini mi se najskuplje u Ontariju a najjeftinije u Quebecu, ja sam negde u sredini.
+0 / -0
0
bubbi
11. март 2011. у 12.41
Ovo sve zvuci jeftino. U SAD, west coast, jaslice su od 800$ za obdaniste u kuci,tzv home daycare koji nije bas najsigurniji I tu svi rade za minimalac, pa sve do 1800 za Bright Horizon ako nemas popust od firme. Obično ljudi imaju popust pa bude između 1300 do 1600$ za ispod godinu . Prosjecna cijena za preko godinu je 1200 I onda oko 150$ manje za svaku narednu godinu, pa te za 4 god dijete izadje oko 800$. Ovo je za cijelu godinu, ukinuti su ljetni praznici I samo sedam dana je zatvoreno u godini.
+0 / -0
0
BigSur
11. март 2011. у 12.48
Zanimljiva tema, pogotovo volim citati kako se hrane djeca i šta ih uce u vrticima u svim zemljama odakle se javljaju mame.
Jedino je za placanje teško ocijeniti - neki govore o bruto plati, neko neto. Razne valute.
Bilo bi možda jednostavnije porediti kada bismo rekli (ako nam se prica o tome) koliko placamo brigu o djeci mjesecno i koliki je to posto neto plate.
+0 / -0
0
Vatrena_1966
(inzinjer)
11. март 2011. у 14.00
Mi smo u Torontu. Mladji placa $850 a stariji ide samo prije i poslije skole i placa $370 mjesecno. Daycare radi od 7:30 do 6. Zatvoreno je samo za državne praznike. Imaju rucak koji se kova samo za njih. Svaki dan za rucak se pravi meso, povrce i salata (mrkvica, zelena salata, krastavac) plus supa. Imaju dvije uzine sto je obično jogurt i voce, muffin, hljeb namazan sa krem sirom i slično. Znam da imaju i dorucak koji mi ne koristimo. Imaju svoj parkic odmah ispred skolice samo za njih. Kad je ljepse vrijeme vode ih na izlete, sto u pozoriste, muzeje sto u prirodu van grada. Mi smo jako zadovoljni. Maleni je bio na listi cekanja skoro 3 godine još prije nego sto je bio u stomaku.
+0 / -0
0
Mayche
(~♥~)
11. март 2011. у 15.29
Ja sam na jugu Amerike i teško je reci kolika je cena za vrtic jer se tako razlikuje od mesta do mesta. Cene se krecu svugde od $400 mesecno do $1200 (možda i vise ali ovo je sto ja znam iz prve ruke).
Ja placam za trogodisnju grupu (4 godine je dete ali ima taj cut-off po mesecu rođenja) $720 mesecno i uracunata je sva hrana, dorucak, dve uzine i rucak.
Za dorucak obično imaju 'americke palacinke' pancakes, waffles (kao bakin kolac po izgledu), pohani kruh, corn flakes ili puffed rice sa vocem - narezane narance, banane, borovnice, sa mlekom, vocnim jogurtom ili sokom zavisi šta roditelj/dete hoće. Moj sin obično jede dorucak kod kuce jer mi je to zdravija varijanta. Kad jede tamo ima svoje mleko od badema (posto je alergican na obično)
Za rucak imaju supu, salatu, a svaki dan je drugaciji jelovnik. Nekad su makarone sa sosom ili sirom, pohano meso, sendvici od zdravijeg mesa(kako oni to zovu)- mislim na curetinu i piletinu izrezanu kao salama, uz to obavezno dva povrca (brokoli, sargarepa, kukuruz, grasak, boranija, grah...)
Za uzinu imaju zdraviju varijanu krekera + lagano obareni brokoli ili sirova mrkva - variraju iz dana u dan. To sva deca uvek pojedu sto mi se svidja. Takodjer imaju i voce za drugu uzinu.
Sve su svemu ok je, dete je tu sretno. Ja vise volim da mu saljem rucak koji ja spremim sto smo radili u prijasnjem vrticu svaki dan, ali ovde ne možemo da nosimo. Mnogo je lakse ovako to moram da priznam.
E da, i ovde nema nikakva povlastica za roditelje koji nisu vencani ,sto bi bilo bas dobro.
+0 / -0
0
Mary_Poppins
11. март 2011. у 15.42
Ja sam u Austriji i zabaviste je besplatno. Placa se samo neki doprinos za hranu 58 €.
+0 / -0
0
djnzloop
11. март 2011. у 15.45
CItam komentara i mislim, blago vama kako su vam jeftini vrtici. Ovde u Londonu su cene oko £1200-£1600 mesecno, nema nikakvih poreskih olaksica i donacija države. Zavisi od vrtica, kraja grada i usluge. Nas vrtic je u rangu ovih skupljih al sam ja prezadovoljna. Pre nego sto smo se odluculi za vrtic videla sam sve u nasoj okolini, neki su bili katastrofalni ( a ne puno jeftiniji).
Naše obdaniste je malo, deca su podeljena u tri grupe: bebe gde je odnos 1:3 ( ukupno 9 beba); 1.5-2.5 god, nih ima 12 i tri vaspitacice i 3-4 god gde ih je 12 sa dve vaspitacice. Ovde deca sa napunjene 4 godine krecu u skolu.
Vrtic radi od 8-6.30
Sva hrana se kuva u vrticu, ujutru imaju dorucak koji se sluzi do 8.15: dorucak je uvek isti: tost sa ... po izboru, cerealije, voce. Rucak je oko 12 npr riba, pire, brokoli, vegetraijanska musaka,pileca cezar salata i mlad krompir itd.dezert je sveze voce. Oko 4.30 je 'vecera': supa/corbe, pasta,jacket potatoes, casseroles itd.
Sva hrana je ili organic ili free range. Meso kupuju kod istog mesara gde i ja idem tako da znam da je kvalitet fantastican.
Dnevne aktivnosti su vrlo lepo osmišljene, zabavne i edukativne.
Vrtic jeste preskup al je po meni ( a i ostalim roditeljima) fantastican
+0 / -0
0
Jassy
11. март 2011. у 15.48
Ja sam u Mississauga (Kanada) i za dvoje djece, 15 mjeseci i 5 godina placam vrtic $1,500 mjesecno. Nasla sam jedan blize kuci i oni su tražili bas $2,200. Ima jeftinijih vrtica samo treba naći. Uglavnom imamo $200 snizenje jer imamo 2 djece u vrticu. Kad malena napuni 18 mjeseci prelazi u drugu grupu i bit će još $200 jeftinije mjesecno.
Znam da sam u par vrtica za djecu između 2.5 do 5 godina cjene su bile $160- $200 sedmicno. Ko trazi vise je zaista preskup.
+0 / -0
0
djnzloop
11. март 2011. у 15.57
Pošto je neko gore pitao sa uporedimo sa platama prosecna plata u UK je £1800
+0 / -0
0
dajanara
(professor)
11. март 2011. у 15.57
Silikonska Dolina, Kalifornija.
Oko $1,300 mesecno, sa hranom.
Prosecna plata - oko $65,000 godisnje.
+0 / -0
0
BigSur
11. март 2011. у 16.02
Dajanara - zar nije $65,000 nisko za Silicon Valley ?
+0 / -0
0
dajanara
(professor)
11. март 2011. у 16.30
Big Sur, mislim da je Average Household Income za San Jose oko 86K.
A prosecna kuca 700K. Pa ti vidi. :)
+0 / -0
0
skoljka
(student)
11. март 2011. у 16.36
I na zap. Kanade slično kao i svuda u svijetu...Mi placamo $780 za 3 dana, s tim da ima ukljucenu hranu (topli rucak) sto je izuzetak, ali to je zato što je daycare u sklopu univerziteta i dobiva donacije od vlade. Dijete nam je u grupi 1-3 god (4 djeteta na vaspitacicu, to je ovdje zakon), a nešto je jefitnije za stariju grupu 3-5 god jer idu 8 djece na vaspitacicu i moraju biti diaper trained da bi presli u tu stariju grupu, to je jedini uslov pored godina...
Ovdje se godinama ceka na vrtic, tako da se dijete stavi na waitlist kad pocnu radovi na bebi, sto je meni totalna nebuloza, ali tako je. Ovaj nas vrtic je malo ozbiljniji i ne dozvoljava na waitlisti dijete koje nije rođeno. Mada, sve u svemu meni se čini da je opcija nanny plus pre-school za starije dijete (3 dana nedeljeno po 3 šta recimo) bolja i isplativija kad se ima vise od jednog malog djeteta (ispod 5). Moja su jutra ubitacna samo sa jednim djetetom kad treba da je spremim za vrtic (2 god), tantrumi nevidjeni samo da obuje cipele, a da ne kažem jakna, kapa, strasno...a drugo nam dolazi za 2 mjeseca, ko prezivi pricace...
E, da i još kad je bolesna (sto je svake 2 nedelje) moramo muž ili ja da uzimamo slobodne dane, a i dalje placamo vrtic, tako da je i to jedan minus za vrtic...
+0 / -0
0
Snezana
11. март 2011. у 17.21
Nikad ama bas nikad vise mi neće pasti na pamet da kažem ili pomenem kako je vrtic skup. A ako mi samo iko ovde pisne o tome kako je skupo imati decu u vrticu ima da poludim. Kad vidim koliko mnoge od vas placaju u odnosu na to koliko vrtic kosta kod nas, mogu samo da cutim i budem zahvalna.
Sad ne znam naravno ni kolike su vase zarade, ali sto je mnogo mnogo je. Kod nas cena vrtica je ista za sve, bio ti milioner ili običan sljakaros isti ti racun dodje. Mislim da je kod nas trenutno prosecna plata oko 50 000 eura godisnje, od toga oko 30% poreza ide državi, ko ima platu veću od toga placa i vise poreza.
+0 / -1
-1
Ilkka
11. март 2011. у 22.23
Big Sur, mislim da je Average Household Income za San Jose oko 86K.
A prosecna kuca 700K. Pa ti vidi. :)
----------
kamo sreće da su kod nas u finskoj tako jeftine kuce..u helsinkiju je normalna porodicna kuca (oko 150m2, možda i manje) skoro milion evra.
provericu za prosecne plate, ali ovde je prava socijalna demokratija, niko ne zaradjuje ni previse ni premalo. to jest, razlike između raznih plata nisu toliko ogromne (postoje neke skale za plate), sem ako nisi vlasnik firme, lekar sa privatnom praksom, radis na berzi, menadzer si nokije i slično.
+0 / -0
0
anonimna
11. март 2011. у 23.11
Ja sam se zaprepastila citajuci ovo kako su vrtici skupi! Nije ni cudo sto mnoge žene ostanu kod kuce...pa ako ode $2000 za vrtic, plata žene treba da bude bar $4000 da bi se isplatilo raditi. Ja sam isto u Kanadi ali u manjem gradu, tako da su vrtici bolji jer nema toliko cekanja kao u velikim gradovima, a nisu ni mnogo skupi. Moja cerka je u „toddler” grupi, tamo ima 15 dece i 3 vaspitacice, sin je u „senior” grupi u kojoj ima 16 dece na 2 vaspitacice. Iskreno, ja ne znam ni kolike su im cene, mi platimo oko $6 dnevno za oboje. Nama opstina dotira jer smo i muž i ja samozaposleni,pa možemo puno stvari da stavimo na „business expanses” tako da nam je „neto ” zarada mala...
+0 / -0
0
blondinka
(avanturista)
12. март 2011. у 13.18
„pohani kruh”
Mayche, izvini, nema veze sa temom ali bas si me nasmejala i, onako, dirnula u neke lepe uspomene jer jedino sam još čula da moja mama kaže pohani kruh, svi ostali ljudi kažu przenice. Mali naziv iz mog detinjstva, bas slatko :)))
+0 / -0
0
Mayche
(~♥~)
13. март 2011. у 17.42
Blondinka :)) meni je uvek lakse reci 'pohani kruh' nego przenice verovatno zato što smo ih jaaako puno pojeli kao deca :)) iako kad sam ovde na SC puno 'namirnica' promenim na srpski da ne moram da objašnjavam 'mahune-boranija' itd. :)
+0 / -0
0
Ilkka
14. март 2011. у 04.57
'pohani kruh
-----
hehe pohani..pohovani. :=) pohani me podseti na drugu ne tako lepu reč kad promenis h u jedno drugo slovo. :=)
danas smo obisli mogući buduci vrtic..ilmi je poceo da se smeje čim smo usli u dvoriste i odmah potrcao prema deci i jedva ga posle odvedosmo kuci. :=)
+0 / -0
0
ukumi
14. март 2011. у 08.48
Nisam sve citala, ali moram da komentarisem vrtic u Italiji. Za dete <3 godine placam 500 - 540 evra mesecno (zavisno da li ostaje do 17 ili 18h) sa hranom bez pelena, posteljine, presvlaka. Od 3god pa na gore se placa znatno manje.
+0 / -0
0
Oli1
14. март 2011. у 20.00
Najveci je stos to sa listom cekanja u Kanadi.
Stavite se vi fino na listu i 2 godine pre i kazete recimo treba vam od Juna te i te godine. Ako imaju uoraznjeno mesto, iz vrtica već krenu da vas zovu od Januara meseca, ako vi necete ima ko hoće i to se mesto popuni. Pitanje je da li će biti mesti bas u Junu iako cekate već 2 godine. Nama se desilo da nam je trebalo od Juna a imali su mesto u Aprilu. Znaci ili ćemo upisati dete i placati islo ono ili ne samo da bi cuvali mesto za Jun kad nam zaista treba.
YMCA je najbolji ali cena od $600 je bila pre 7 godina. Sad je oko $900.
+0 / -0
0
Mayche
(~♥~)
21. март 2011. у 14.43
Ikka sad si me bacila u rebus. Sva sam slova pokusala da kombinujem i ne kužim na šta si mislila? :) Daj napisi da se ne ubijam ovde sada haha.
Looking for Oil Diffuser Necklaces Sterling Silver?
Life Press
Posna torta od čokolade i banana
Pržene kuglice od kiselog kupusa
Posne rolnice od hleba
Delotvorni napitak za brže sagorevanje kalorija
Kako da odaberete pravo ulje za svoj tip kože
Napravite držač za labelo
Изаберите државу:
Аустралија
Аустрија
Босна и Херцеговина
Велика Британија
Европска Унија
Канада
Немачка
Сједињене Америчке Државе (САД)
Србија
Француска
Холандија
Хрватска
Црна Гора
Швајцарска
Шведска
Ћирилица |
Latinica
|
English
© Trend Builder Inc. и сарадници. Сва права задржана.
Terms of use
-
Privacy policy
-
Маркетинг
.