Дискусије : Емиграција

 Коментар
Migracija Banijaca
Seeb-VN1700
27. октобар 2024. у 15.45
Nigdje se drugdje ne govori za psa „ćeno” nego samo jedino na Baniji.
Naziv potice sa Kosova. Banijci na svom putu u buducu „Vojnu Krajinu” ponijeli i zadrzali svoj naziv za psa.
Mnogi u svijetu sviraju i pjevaju pjesmu za koju kažu da potjece iz Srbije, a pjesma kao i ćeno tocnije potice sa Kosova.
Možda bi Banijci mogli trazit neku banku kao obestecenje za autorska prava, kad im već niko nema namjeru vratit izgubljenu imovinu i još stosta.

https://www.youtube.com/watch?v=j9iIGETr6us

-
Seeb-VN1700
27. октобар 2024. у 15.48
zlatiborac
27. октобар 2024. у 17.04
„Nigdje se drugdje ne govori za psa ”ćeno„ nego samo jedino na Baniji.
Naziv potice sa Kosova. Banijci na svom putu u buducu ”Vojnu Krajinu„ ponijeli i zadrzali svoj naziv za psa.”
------------------------------------------------------------------

E moj sogore iz 'ljute' Kraj`ne, da nije bilo „kuje” nebi bilo ni ćene.
Kako li to da izostavis? - nije za povjerovat`- kužiš?

Nego pocuj ti mene šta ću ti sad reč`: Naziv-ime Banija potjece
takođe sa Kosova Ravnog a od junaka Bana Strahinjica. A po svoj
prilici i one ojkace od kojih se insanu (kad ih cuje) koza najezi...

Nego evo jesen stigla i prolazi - te dolazi ono cijanje...
P.s. 'al` će bit` drpanja' - kužiš?

P.s.s. i nezaboravi pozvat` sjor-gospara Simu da nam bidne veselije...
xzy
(ing)
27. октобар 2024. у 18.30
Nigdje se drugdje ne govori za psa „ćeno” nego samo jedino na Baniji.
----------------------
Lika
Simo
27. октобар 2024. у 18.47
Kad je bal nek je na vodi i ja vama (odmah) dodjem..
Banijci dolaze sjuga, al jat nebbio siguran odaklen tocno jel jab reka sa sviju strana jugoistocno i zapadno pa malo izmjesano ali zato imaju svoe odnjegovano a sad gotovo zamrlo narijecje.
Tusu dva slova tj glasa Ś i Ź koji se osim izgovorit mogu i napisat jedino u novom crnogorskom jeziku a na banijskom su samo zakon.
Sjedi do sutra, tj Śedi do-Śutra, cuvaj bratsvo i jedinstvo ko Źencu oka svoga, šić šićiti = hoćeš li ići- hoćeš li ići i ti.
U Banijskom uopće ne postoji slovo H pa samijem tijem ni Hrvat ili Hrvatska već samo, rvat i rvatska sto moremo cuti bas od Srba sajuga odakle smo izgledam imi...
Sve u svem pomom mišljenju banijski je najslicniji tome crnogorskom.
U skoli nam je bilo strogo zabranjeno divaniti stijem starinskim govorom ali kodkuce sa babom i đedom nije moglo drugcije dok sa materom i ćaćaom
je bilo ipak lakse pa sam tako i dan danaske u stanju pricat taj nas starinski akob ima sakim.
Komsije rvati su ipak bili malo drugciji, onbi znali kajsti, otiso Jure doljeka do Une a mib rekli oša Jure dolj doUne, đed je bio dida ali su i oni ipak bili 'ibridi pa nisu govorli GDJE već ipak đe. Najgore sto si maga cuti od nekog banijaša kade za Vaskrs veli Uskres.
Tolko zaovaj put.
zlatiborac
27. октобар 2024. у 19.14
'Najgore sto si maga cuti od nekog banijaša kade za Vaskrs veli Uskres.'

Jes moju guj`ću - kad ga niko nije smijo slavit` - inače ode boracka ...
Simo
27. октобар 2024. у 20.15
E malo Śutra po toj temi moremo se ćerat bas do Śutra.
Thanks to 'rvatima na Baniji nisu vazili srbijsnski zakoni i stavovi prema upraznjavanju religijiskih obicaja.
Crkve su dobrim delom bile porusene ali svejedno praznovalo se punom parom.
U mom selu samo par kuca je izigravalo neke komunjare ostalo NE.
Već sam ranije pisao kako je to kod nas bilo a kad sam 1976 stigao u SRS
iznenadio sam se jednom medijskom hajkom protiv nekih drugova iz SK koji su slavili srpsku novu godinu u Beogradu.
Na Baniji je 80% dece redovno krsteno, pamtim samo jednu sahranu bez popa i to iz materijalnih a ne politickih razloga. Moji roditelji su se čak i vencali u crkvi 1949 u Dvoru. Ta crkva je radila i radi i dan danas na Sv Petku najintimniji svetac moje babe.
Bozic je slavljen uz salve crkvenih topova, Sve Slave su održavane.
Na svece crvenim slovom i nedeljom agrar je odmarao osim ako suvom senu ne preti kisa onda se moleci Boga krsilo pravilo.
Najveci propusti su ipak cinjeni kod vencanja jer nije bilo prakticno,
Crkva je malo kome bila pri ruci a konjskim kolima nije imalo smisla po kaldrmi na desetine kilometara. Srbi i Hrvati su se sutke sporazumevali oko religije. Država se pobrinula da su djacki raspusti za Novu God tačno između dva Bozica a za Uskrs i varizlana jaja bilo je uvek veselo jer je Nedelja bila u pitanju.
15 Augusta bila je za rvate Velika Gospa a za Srbe ucesce na zboru kod obliznje crkve Sv Kate. Taj dan je za susedne Srbe takodjer bio praznik i gotovo uvek se bar u poslepodnevnim satima gasila Vrsalica i Aran posto je uvek bila sezona vrsidbe.
Sve u svemu meni je dugo vremena bila nepoznanica o polozaju pravoslavlja u Srbiji. Banijci su imali neuporedivo veću slobodu i to bas u tisini porazenih Hrvata.
zlatiborac
27. октобар 2024. у 21.09
„Sve u svemu meni je dugo vremena bila nepoznanica o polozaju pravoslavlja u Srbiji. Banijci su imali neuporedivo veću slobodu i to bas u tisini porazenih Hrvata.”

Pa to se podrazumeva sogore i da nisi spomeno, i ja se na licu mesta
uverio. Doduse još nisam stig`o posetiti Dvor, ali jesam Petrinju, Glinu i još neka mesta sa i bez hramova, ali zato poznajem nekoliko
zitelja iz Dvora i Kostajnice s` kojima se još uvek čujem a redje družim. Njihova kazivanja o 'neuporedivo vecoj slobodi' nisam imao
prilike cuti a komo l` sazati - kako sogor uporno i nesebično tvrdi.
I na tome sam ti zahvalan, te tako i nastavi. Iz tvojeg priloga da se
primetiti da nije bilo mesta ni prostora ateizmu a kamo li reci.

Nasuprot tome moj zet i 'ljuti' Banijac je susta suprotnost.
Biće zato što mu je caca bijo nosilac spomenice 41-ve - ko će li ga znat`.

Obcirom da je moja 'bilja polovina' sa tamosnjih prostora, imao sam priliku (ali ne i cast) saznat` da je njen ujak okoncao ovozemaljski zivot u glinskom hramu - ali još uvek bez opela.
U prilog recenog, prilazem ovaj nedavni clanak od tamosnjih izvora,
i s` time ogradjujem da ga eventualno nisam izmislio - kužiš?

„U Glini rekonstruisana Spomen-kosturnica za 2.000 zaklanih Srba (VID
Na pravoslavnom groblju u Glini završena je rekonstrukcija Spomen-kosturnice nevinim srpskim žrtvama, ubijenim u ustaškom pokolju u glinskoj Pravoslavnoj crkvi 1941. godine. Rekonstrukciju je finansirala Vlada Srpske na inicijativu Odbora i Vijeća srpske nacionalne manjine Gline.
Rekonstruisana Spomen-kosturnica u Glini
Današnji Hrvatski dom izgrađen je na nekadašnjoj glinskoj pravoslavnoj crkvi u kojoj su ustaše, 1941. godine, zvjerski ubile više od dvije hiljade nevinih srpskih žrtava.Rastko Јednak potomak je jedinog preživjelog Srbina iz ovog masakra koji je trajao nekoliko dana. Kaže, bio je svjedok priča u kojima su opisivani Srba koji su u redovima čekali ispred crkve ne sluteći da im se u pravoslavnom hramu od ustaša priprema pokolj.

Ovaj zločin je preteča Јasenovcu i svim stratištima u NDH, kaže Milorad Arlov, potomak ubijenih Srba koji je dao doprinos u rekonstrukciji Spomen-kosturnice.

Arlov kaže da je Spomen-kosturnica i prije zemljotresa bila oronula i oštećena, a u zemljotresu je veoma devastirana.

On kaže da je, na molbu Vijeća srpske nacionalne manjine grada Gline i njega kao potomka žrtava koje su ovdje ubijene, a na inicijativu zamjenika gradonačelnika Gline Branke Bakić, u avgustu premijer Republike Srpske Radovan Višković i Vlada Republike Srpske obećali sredstva i to obećanje ispunili.

- Zahvaljujemo se na tome svi, a posebno ja kao potomak žrtava mog djeda Bogdana, njegove braće Pere i Milutina, njihovog oca Pantelije iz Baktusa opština Vrgin most. Ovdje su zaklani većinom Srbi sa Korduna, njih više od 2.000, samo zato što su bili Srbi i što su vjerovali čovjeku - kaže Arlov.

Vlada Hrvatske nikada nije imala sluha za obilježje nevinim srpskim žrtvama ustaškog terora. Zahvaljujući Vladi Srpske, za rekonstrukciju, obezbijeđeno je 25 hiljada maraka.

- Pokušavala sam sve. Hiljadu telefonskih brojeva sam okrenula, hiljadu poziva, hiljadu mejlova, hiljadu sastanaka... Međutim, ništa nije urodilo plodom. Tek nakon posjete Banjaluci, predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković je rekao da ćemo kosturnicu obnoviti - ističe zamjenik gradonačelnika Gline Branka Bakšić Mitić.

Kosti nevinih srpskih žrtava iz jame prenesene su u Spomen-kosturnicu 1951. godine koja je tek danas doživjela rekonstrukciju. Ostaje trajan i neizbrisiv dokaz stradanja nevinih Srba Banije i Korduna.”

Simo
27. октобар 2024. у 22.16
Simo
27. октобар 2024. у 22.33
Dvor, Ulica Kralja Tomislava dve posestrime danas.
Odelele svim ratovima
https://res.cloudinary.com/diwwf4dmp/image/upload/v1730082600/D_mbcskw.jpg
prekodrinski
(Å¡loser)
28. октобар 2024. у 00.49
Simo, je li crkva Sv. Ivana katolička? Nešto su bridovi oštri, sve po zakonu, po komandi...
Simo
28. октобар 2024. у 08.35
Crkva Sv Ivana je katolicka i smestena je licem u lice jedva 100 m od pravoslavne.
Ono sto je zanimljivo je ocigledna međusobna zastita, niko nije smeo da rusi tudju jer ode i njegova.
Napr u Zrinju velikom Hrvatskom selu sa kulom Nikole zrinjskog bila je i vredna neogoticka crkva koju su srusili partizani nakon proterivanja ustaša iz tog mesta koji su nedaleko u susednom selu do temelja spalili
srpsku. slično je bilo i sa još nekoliko crkvi u blizini ustaških utvrda. Sela koja su bila udaljenija i pod kakvom takvom partizanskom zastitom sacuvala su ipak retke crkve.
U Kostajnici je u II ratu stradala srpska a 1991 dve velike katol.crkve su sravnjene sa zemljom. U Petrinji je u II ratu porusena srpska a sad obnovljena crkva sv Simeuna dok samo dvadeset km dalje u selu Blinja crkva Sv Ilije je u oba rata ostala netaknuta a na sledećih 20km u Kukuruzarina je spaljena crkva Velike gospojine.
U Divusi na opste neraspolozenje okolnih Srba nepoznati srpski borci su
sa 70kg trotila do zemlje sravnili katolicku crkvu koja je nakon rata potpuno obnovljena kao i srpska crkva na Jovcu udaljena samo par km.
Za posledicu obe crkve nemaju posetioce jer tamo vuk nosi postu pa kako moj sogor voli reci, to je nama ...
zlatiborac
28. октобар 2024. у 08.57
„Thanks to 'rvatima na Baniji nisu vazili srbijsnski zakoni i stavovi prema upraznjavanju religijiskih obicaja.”

Upravo tako sogore,
`rvati su konacno ostvarili svoj tisuculjeyni san: trećinu pobit`,
trećinu pokrizit` a ostatak protjerat` - kužiš? E sada u kojoj se
skupini moj sogor zatek`o - nije bitno. Važno je imat` srce i savjest
tamo gde pripadas te umjesto na sluzbu boz`ju - na misu te pilozis nešto
crkavice pa svi grijesi budu oprosteni...bok!
zlatiborac
28. октобар 2024. у 14.47
...docim oni 'nevazeci srbijanski zakoni' - ukinuti nakon 'oluje',
pa tako na svakom krizu 'respece Isusovo' ili pak Gospa sa jedincem.

DakleN; sizma ukunuta te osvjestana 'pravoslavno-`rvatska molitvenica'.
Seeb-VN1700
28. октобар 2024. у 14.56
Zlatiborac
„rvati su konacno ostvarili svoj tisuculjeyni san”
-

Zlatiborac cinjenica je to sve šta kažeš, ali isto tako da su Banijci prezivjeli i Turke, Njemce, Ustaše, Domobrane..
Pravo je cudo da su opstali nekon 2. svj.rata, a niko ih nije branio, ni četnici, ni Nedicevci, ni partizani. Pojavili se pred kraj rata Rusi i čerkezi sa njima i silovanja po Baniji, i to su prezivjeli.
A onda dosao Vožd i Banijcima nema spasa.
Još osamdesetih UDBA je poslala Seselja iz Sarajeva u Beograd sa laznim papirima da je Srbin i još četnicki vojvoda.
Teske kombinacije za Banijce.

-
Simo
28. октобар 2024. у 15.10
„rvati su konacno ostvarili svoj tisuculjeyni san”
Ako neko misli drugacije, dzaba mu.
Meni to nikad nije bila tema za razmišljanje ali onda bi bum i gotovo.
Nama ostaje jedino da se nadamo da će za nas neko drugi obaviti posao.
Kao napr. prizor iz Zagorja...

https://res.cloudinary.com/diwwf4dmp/image/upload/v1699905753/z_m4oze2.jpg
prekodrinski
(Å¡loser)
28. октобар 2024. у 15.15
Prolazio sam kroz Dvor pa preko Gline , Karlovca i onda u Deželu pre 20-tak dana... Natočio vodu u Gornjem Žirovcu na točku...
Ona gora koju smo prelazili od Dvora prema Glini je Zrinska Gora?
prekodrinski
(Å¡loser)
28. октобар 2024. у 15.22
Sebe, ovi Čerkezi su verovatno bili oni Belogardejci koji su pobegli iz Rusije u Kraljevinu Jugoslaviju posle pobede Crvenih. Kažu da je među njima bilo mnogo kosookih pa su ih prozvali Čerkezima. Da , radili su svakakve nepodopštine...
zlatiborac
28. октобар 2024. у 19.30
'ovi Čerkezi su verovatno bili oni Belogardejci koji su pobegli iz Rusije u Kraljevinu Jugoslaviju posle pobede Crvenih.„

Cuj bolan ne bijo; to nemere bit` - čak ni u snu!

Belogardejci su bili Rusi tj. carski podanici među kojima osim oficirskog kora u uniformi; profesori,inzenjeri, lekari, svestenici
i ostali smrtnici iz oktobarske revolucije. Kraljevina SHS nije priznala
SSSR tek do 1939-40 do sporazima-saveznistva Nemacke & SSSR tj. uoci
početka velikog rata.
Naprotiv ONO je bila tkzv. ukrajinska divizija sa Cerkezima u prvim redovima iza kacusa i tenkova - ako nisi čuo-znao.
Nestankonm, tj. raspadom SSSR-a i dolaskom Putina na kormilo države,
Rusi napokon postaju svoji i na svome. Hramovi obnovljeni a narod
polako ali sigurno uspravlja nalazeci svoje mesto u svetu gde mu pripada. Tu i tamo po neki od sovjetskih simbola, ali svuda ruska
trobojka vijori.”
Simo
28. октобар 2024. у 20.23
No najgorše je bilo skrivati kravu pune četiri let. Kad bi vojske dolazile pri na­šem dvorištu, mi bismo odma kravu spelali v sobu i molili Boga, da ne počne mukati. Jeli smo žgan­će, kukuruzni kruh i grah, a deci nismo megli dati ni voća, jer su nam vojske zgulile voćke do gra­na - prisjeća se Barbara, i dodaje, kako je svaka vojska imala svoje metode zastrašivanja: - čerkezi su bili najgorši. Odrubljivali su glave, otimeli, mučili i silovali. Mene je sam Bog spasil silovanja. Držala sam dete u krilu kad je je­dan čerkez koji me duge gledal krenul prema meni. E tad sam si pomislela, Barbara sad je gotove, sina bu ti zaklal, a tebe bu siloval. Al tad je pokrej nes prošla neka druga žena, pa je vrag krenul za njom.
prekodrinski
(Å¡loser)
29. октобар 2024. у 00.13
Zlatiborac, možda sam trebao napisati da su Čerkezi deo vojske Belih.
Ili su možda zarobljenici vojske SSSR-a od kojih su Nemci napravili neke jedinice... Zanima me otkud oni ovde, i da li su oni zaista deo čerkeskog naroda
prekodrinski
(Å¡loser)
29. октобар 2024. у 00.19
Simo, otkud ti ova Barbarina priča, strašno i zanimljivo!
Seeb-VN1700
29. октобар 2024. у 08.02
„ovi Čerkezi su verovatno bili oni Belogardejci”
-

Sto rece Zlatiborac slabo da su to oni.
Teško zamislit Belogardejca kako trči po avliji i hvata tuđje kokoši.

-
zlatiborac
29. октобар 2024. у 08.20
'Zlatiborac, možda sam trebao napisati da su Čerkezi deo vojske Belih.'

Ne 'možda' nego sam i ja takođe 'prekodrinski' ali sa desne obale krive
Drine gde ima sličnosti, a bome i razlika - zavisno od datih okolnosti.

Po kazivanju moje rodbine i ostalih u 'beogradskom pasaluku', pouzdamo se zna ko su Oni u drugom velikom ratu - a ko Belogardejci u prvom.
Belogardejci dosli i ostali u Srbiji, a koje sam imao prilike upoznati,
docim Cerkezi su protutnjali, pa preko Dunava,Save i Madzarske otisli
za Berlin.

P.s. ovo sto moj sogor napomenu je nešto 'rekla-kazala', jer Cerkezi
nisu isli na Berlin preko Zagreba. U protivnom posetili bi Jasenovac
koji je radio 'punom parom' još nekih 7-8 meseci.

Simo
29. октобар 2024. у 08.23
Čerkezi su odrubljivali glave i provaljivali u kuće
WW2

Jeli smo žgan­će, kukuruzni kruh i grah, a deci nismo megli dati ni voća, jer su nam vojske zgulile voćke do gra­na - prisjeća se Barbara, i dodaje, kako je svaka vojska imala svoje metode zastrašivanja: - čerkezi su bili najgorši. Odrubljivali su glave, otimeli, mučili i silovali. Mene je sam Bog spasil.
Sa­tima se nismo usudeli proviriti nosa ispod kreveta, a tek kad je bombardiranje prestalo, izešli smo na dvorišće i vidli da nam je bomba razorela i bunar i sve kaj smo meli v njem. Preplašeni do kostiju, kaže Barbara, još isti dan su zgrabili djecu, svoju jedinu kravu i pobjegli u Kravarsko koje je nudilo više mjesta za skrivanje.- Naše je selo bilo na meti svih. U Velikoj Gorici su bile ustaše, a okole u šumama partizani. Partizani su prve bili u Kravar­skom, ali su nakon tog strašneg bombardiranja pobegli u šume, a onda su u Kravarsko pak došle ustaše. Kak su većina partizana bili naši susedi, pak smo ih dobre pozneli, onda su nas ustaše po­čele ispitivati za njih, al mi nismo hteli nikog izdati pa smo šuteli kak zmije. No, Kravarsko je bile dobre za nas, jer su okole bile šume, pa sme se imeli di skriti kad bi Njemci bombardirali oko­le Kravarskog. Želi bi decu, kravu i brze v šumu. Tako opisuje Barbara i objašnja­va kako je život u Kravarskom trajao sve dok njemački avioni nisu bombardirali i to selo. Obi­telj Đurašin, ali i mnoge druge obitelji tada bježe u obližnje selo Marcelin.

E, pa tem nam je pak bilo naj­gorše. Bile je zima, ni bile ni hra­ne, ni vode, nismo megli niš se­diti, borbe su bile vražje, a onda su došli i ti prokleti čerkezi. Od svih vojski, oni su ti, sinek moj, bili najokrutniji. O otimali su, si­lovali, mučili. Iako su se, kaže, nadali će rat svr­šiti sa zimom, s istim su užasom dočekali i proljeće. Više ni bile hrane ni za zub pa sme moreli krenuti v polje sijati kukuruz, paradajz i druge povr­će. A to ti je bilo, sinek, kak lutri­ja. Il buš naletil na ustaše, il na partizane, il na čerkeze, il buju te Svabe gađale odgore. Svi su bili gedni sem partizana. Oni nisu otimeli, nek su iskali. A kak smo sve vreme uspeli skrivati našu kravicu, tak smo imeli mleka, pa smo celi rat jeli žgance i davali ih partizanima. Dok se prisjeća zgode sa žgan­cima i partizanima, na licu bake Barabre prvi put se pojavljuje osmijeh. - Oni su se skrivali v šumi, a njihov kurir bi kucal na sveka vrata v selu i govoril, na tem i tem me­stu bu te čekal neke od naših pa mu odnesi hranu. Tak sam ti ja jednem došla na to mjesto blize šume, a partizan pogleda u ko­šaru i veli: `Pa kaj opet žganci!?' Je, pa nisam imela drugo, kaj da mu dem?! Znam da su me mrzeli zbog žgancih, al na kraju su ih jeli kak janjetinu.

No, furt su iskali soli, tog im nikad ni bilo dosta. Preživljavanje od sadnje, nastav­lja Barbara, trajalo je sve dok par­tizani nisu počeli izvoditi akcije protiv Nijemaca, zbog čega su ovi osvetnički bombardirali Turopo­lje i uništili sve njihove usjeve. Barbara se tada, kaže, zaposlila kao čistačica u stanu visokopozi­cioniranog ustaše: Kad si gladen i kad ti sve vojske otimaju one kaj maš, onde ne bi­raš, već delaš kaj ti se da. Ja sem za teg ustašu pošteno delala, a on me poštene platil. Al najgorše je bilo doć i vratit se s posla, jer se pucale na sve strane, pa si mogel zgubit glavu sem tak, a i morel si pazit da ti netke od svih tih vojni­ka ne zeme novac. Sećam se kak mi je bile muka kad sam jednu včer došla dome posle posla i vidla da sam zgubila novac. Ma, bojala sam se da mi ga čerkezi na putu ne otmu pa sam ga metla u gaće, a on mi je negde spal. E, pa tad bi mi bile drajše da su mi ga vzeli, nek da sam ga tak šlampa­vo posijala.

Ni povratak u rodno selo i vlasti­tu kuću nije bio lak. Kad god sme mogli odlazili sme doma u Veliku Bunu, i čim bi male popravili svoju drvenu kuću kaj su ju uništile vojske, Njemci bi pak počeli bombardi­rati, pa bi opet moreli sve spo­četka. Nigdar nismo meli mira, ni od Njemaca, ni od ustaša, ni od partizana, ni od čerkeza. I Cr­kvu su nem porušili. No najgorše je bilo skrivati kravu pune četiri let. Kad bi vojske dolazile pri na­šem dvorištu, mi bismo odma kravu spelali v sobu i molili Boga, da ne počne mukati. Jeli smo žgan­će, kukuruzni kruh i grah, a deci nismo megli dati ni voća, jer su nam vojske zgulile voćke do gra­na - prisjeća se Barbara, i dodaje, kako je svaka vojska imala svoje metode zastrašivanja: - čerkezi su bili najgorši. Odrubljivali su glave, otimeli, mučili i silovali. Mene je sam Bog spasil silovanja. Držala sam dete u krilu kad je je­dan čerkez koji me duge gledal krenul prema meni. E tad sam si pomislela, Barbara sad je gotove, sina bu ti zaklal, a tebe bu siloval. Al tad je pokrej nes prošla neka druga žena, pa je vrag krenul za njom. Kak su ustaše znele da partizani iz šuma često dolaze v selo, radili su nam premetačine i furt nas ispitevali, a kad su ula­zili v selo, vikali su: `Kuća, kuća, kuća!' kaj je značilo da smo mam moreli ući u kuću jer kog su naš­li na dvorištu odmah su pucali v njega. Partizani su bili najboljši, oni su pristojno iskali, i svaki put rekli fala. Je da su se zneli buniti zbog hrane, al nisu ubijali i nisu otemali ispričala je Barbara. No njezini ukućani kroz smijeh dodaju kako joj se Drugi svjetski rat toliko urezao u sjećanje da je i s početkom Domovinskog rata na svaki zvuk granate bježala prema šumi.
Ostatak članka ispod videa
- Je, sinek moj, njime je smešne, al kad jednem doživeš kaj i ja, bogmeć bežiš na svaki šum kak te god noge nose! - govori namršteno i sliježe ramenima. - A kaj ti ja više znem kaj se događa?! Niš ti ja više ne verujem. Ked je poče­le grmiti, a ja trk v šumu. Bežala sem kaj vjeverica. A ovi moji viču, baka ne v šumu, idemo u podru­ma, tem bume se skrili! Je, al nek­dar nisme imeli podrume. Imeli smo sem šumu i Bog pomozi! - govori Barbara, čiji je suprug Ivan preminuo 1976. godine, nakon čega se više nikad nije udavala: - On je naken reta otišel u sloven­sku vojsku, a kad se vrnul imeli smo dober život. A kaj bi se više udavala, za Boga milega?! Pa smo mi dva skup proši svakeg vraga.

Simo
29. октобар 2024. у 08.34
Secam se prica o cerkezima i drugim vojskama koje su prolazile.
...Onda su bili neki Cerkezi, Boze sacuvaj te napasti...
Baba bi obično zakljucivala da su ipak najgore bile ove naše domaće
vojske.
Talijani i Nijemci su bili dobri i nisu se nikad zadržavali dugo niti su prolazili često.
Jednom je u naše dvoriste stigla nemacka ambulanta, bolnicar je video na babinoj ruci veliku ranu opekotinu i rekao babi, kam kam i Bog ti dao namaza on to meni s nekom masti, celjadi moja za par dana kaj rukom odnijeto veli baba.
Mami kao devojcici su bili najdraziji talijani jer su od njih dobili prvi puding u zivotu, tj trampili, Ovi njima domaće mleko a oni njima kuvan puding.
------

„Čerkezi” je bio popularan skupni naziv za pripadnike 15. SS kozačkog konjičkog korpusa koji se sastojao od dvije kozačke konjičke divizije. Jezgro postrojbe nastalo je u području od rijeke Don pa sve do podnožja Kavkaza gdje su njemački okupatori tijekom 1942. i početkom 1943. godine regrutirali nezadovoljne stanovnike ali i sovjetske vojne zarobljenike, milom ili silom. Među njima su bili i pripadnici muslimanskog kavkaskog naroda Čerkeza. Tek 1944. s povlačenjem njemačke vojske prema zapadu, dolaze u Hrvatsku i ostaju do kraja rata i čine nebrojene zločine nad civilnim stanovništvom. Nestaju tek nakon predaje Britancima koji ih predaju sovjetskim postrojbama nakon čega završavaju u sovjetskim logorima kao sovjetski izdajnici. a veliki ih je broj nakon sudskih procesa ili bez njih ubijen. Postrojbe OS NDH surađivale su i potpomagale „Čerkeze” jer su im to bili „saveznici” unatoč ogromnih zločina koje su činili nad Hrvatima. Dio stanovnika NDH nalazio se u sličnim njemačkim kvislinškim postrojbama pod njemačkim zapovjedništvom (vojno krilo ili Waffen SS Prinz Eugen, Handzar, Kama, Karstenjeger, ... zatim Plava, Vražja i Tigar divizija ...) pa nije bilo baš nekog izbora. Danas dio komentatora pripisuje u tim borbama partizanskih i čerkeskih postrojbi neke zločine partizanskim postrojbama. Najpoznatija je jama Jazovka kod Sošica na Žumberku gdje je između ostalih bačen dio pripadnika čerkeskih postrojbi i nad kojom se komemorira „nedužnim žrtvama partizanskog terora”. U osvetničkom metežu krajem II. svjetskog rata sve je bilo moguće, pa i biblijsko starozavjetno „oko za oko, zub za zub” ali i nevine žrtve i svi oni koji ne poznaju čerkeske zločine mogu dobiti nepotpunu a ponekad i iskrivljenu sliku. „Čerkezi” u njemačkim uniformama bili su stvarno vojska koja je uradila na području Hrvatske najstrašnije zločine.
prekodrinski
(Å¡loser)
29. октобар 2024. у 08.57
Simo , znam za Jazovku. Nisam znao da je tamo dio Čerkeza vidio svoj kraj.
Mislio da sam da Hrvati nisu imali tako velike probleme u ratu, ipak je to bila njihova država, barem po imenu...
Simo
29. октобар 2024. у 10.56
1992 u organizaciji Srpske radikalne stranke Vukovar je posetila izvesna Cerkez delegacija. Razgledajuci grad jedan od prisutnih je videvsi bombardovanu crkvu rekao:
„Ovo je strasan zločin, pocinitelj zaista mora biti kaznjen”, svi prisutni ga kao nisu čuli. Medijska dnevna informacija je bila veoma krataka i štura.
https://res.cloudinary.com/diwwf4dmp/image/upload/v1730213324/IMG_copy_moqcjo.jpg
Sasha-Mudrijash
(kreativni lik)
31. октобар 2024. у 03.12
Sibe, znam da ti je teško to da svaris, iz razloga staonovite mrznje prema srbiji i nama srbima (iako zapravo - sve ono gde mrzis nas srbe - su organizovali otpadnici - ovi koje i dalje volis - a to su jugosloveni - antisrbi, već sam objasnio ovde pojam jugoslavija, i mogućnost njenog postojanja - a to je - samo na lesu srbije, bez mrtve srbije kojoj se sisa krv - nema juge), NO - ako je sa kosova i metohije - onda je iz srbije. Pošto je kosovo srbija.
Okej, trenutno je okupirano i od strane amera i od strane albanskih kriminalaca. međutim - ne postoji otprilike ni jedan jedini artifakt istorijski koji ukazuje da je ikada bilo njihovo, ono - da smo mi dosli na njihovo i mi njih isterali.
tako da - samo malo sacekaj - pa će doći i naplata racuna eventualno a i vracanje imovine - eventualno - dakle sve ono sto su kraisnici razni i ostali partizani i komunjare pokrali od srba po srbiji - biće i vraceno.
samo polako. -samo nemoj posle da neko place i da kaže „otese mi moje” - jer nije njegovo - nije deda to sagradio nego je smajserom isterao stvarne gazde.
Simo
31. октобар 2024. у 08.17
Sale razumem tvoju frustraciju u potpunosti jer sam i sam jedan od svetskih proletera.
Ništa iz proslosti neće biti vraceno to i sam dobro znaš ali coveku
veoma često prija najobičnija nada uskladjena sa pustim zeljama.
Kosovo je od Srba oteto ne bas prvi put u svom postojanju a cvrstih dokaza od kud Srbi na Kosovu nema niti će ih biti osim da nam se svidja ono sto pripovedamo.
Zemlja se okrece a ljudi na njoj pokrecu, tako i sami Srbi koji su u svojim kretanjima izgubili Dubrovnik, Drac, Lovcen, Sarajevo, Knin i Pristinu.
Imamo danas slučaj kada Srbi suvim dolarima placaju otetu tudju postojbinu uz neka secanja kada su kosovska imanja prodavali za DM i tako to ide kroz vekove ne samo sa Srbima već svim ljudskim bojama.

New Gračanica Monastery (Serbian: Манастир Нoва Грачаница, romanized: Manastir Nova Gračanica) is a Serbian Orthodox monastery complex is located in Third Lake, Illinois, United States, a suburb of Chicago. The complex houses a scaled-up replica of the Gračanica monastery in Kosovo. It is a part of the Diocese of New Gracanica - Midwestern America. It has 300 acres of land, making it the 6th largest monastery among the 80 American Orthodox Christian monasteries.

Posteno placeno, samo kome?
Bojim se da nama nestasnim srpcicima preostaje samo jedno dobro međusobno klanje a dli ima ko da nam pomogne? definitivno ne beri brigu...
Seeb-VN1700
31. октобар 2024. у 08.52
mudrijas
„dakle sve ono sto su kraisnici razni i ostali partizani i komunjare pokrali od srba po srbiji - biće i vraceno”
-

Daleko bilo da mrzim Srbe.
Imao sam u JNA prijatelja i to jako dobrih iz Srbije. Ali Srbija i Srbi koji žive tamo su sirok pojam.
I Beogradjani se razlikuju, oni međusobno znaju koji su stari a koji pridoslice. Imao sam prilike boravit kod „starih” Beogradjana i isto tako pridoslih sa Korduna. Razlika po svemu.
Inače ne biram prijatelje na nacionalonoj osnovi niti sam ja u tom filmu. Ali iz iskustva mogu navest Bosance kao jako dobre prijetelje, Hrvati Zagorci i naročito Hercegovci, Albanci jako dobri prijatelji, Madjari iz Vojvodine izuzetni prijetelji. Jedino nisam imao prijatelje Crnogorce ni Slovence.

Ja da sam bio partizan i da sam spavao po sumi i vlaznim zemunicama, isto bih istjerao iz vile one koji su se baskarili i pili sampanjce sa Njemcima. Tito je bio diktator, ali obzirom da je znao sa kime ima posla nije mogao drugacije. Ja da sam bio na njegovom mjestu bio bih daleko gori i istrebio bih nacinalizam do zadnjeg gena na ovim juznoslavenskim prostorima za iducih 500 godina.

Da nebi bilo zabune ja, a ni moji nismo bili u SKJ.
Naročito ja nemam nekih razloga da hvalim taj bivši rezim.
Meni je i tada bilo neshvatljivo da radnik ceka na stan 20 godina.
Da prvo uplatis pa onda dobijes fiću nakon 10 godina.

Ono sto ja kritikujem (sto možda nekome djeluje kao mrznja) kod Srba u Srbiji je da imaju bitno drugacije razmišljanje od svih drugih naroda sa kojima su nedavno zivjeli u istoj državi.
Da Srbijanci sebe smatraju zasluznim za opstanak drugih naroda i ostvarenje njihove danjasnje samostalnosti, i radi toga danas proklinju sami sebe. Slična stvar je i sa Rusima, oni isto samo sebe smatraju zasluznim da je Hitler izgubio rat.

Nekad u skoli u svakoj ucioni bila je pored table i velika karta Jugoslavije i svako je mogao čitavo vrijeme nastave buljit u tu kartu i vidjet da su jasno na toj karti ucrtane granice Srbije, isto kao i drugih republika (ustvari država). Da bi se krajem 80-tih pocelo postavljat pitanje međurepublickih granica.
Iako su granice bile jasne, ipak mislim da nije bilo Milosevica da bi Srbija dobila veci izlaz na more nego sto je dobila Bosna.

Ne razumijem kako je Srbija eksploatirana u Jugoslaviji od strane drugih naroda?

-
Simo
31. октобар 2024. у 09.50
„Ne razumijem kako je Srbija eksploatirana u Jugoslaviji od strane drugih naroda?”
Pa po meni ovako:
Slovenija i Hrvatska su bile tempirane bombe odmah nakon stvaranja Jugoslavije protiv koje Srbija nije bila, možda malo SPC.
Nešto duzi fitilj od standardnog bio je na Kosovu.
U Novom sadu nalazio se detonator pakovan u Jogurt i Srbija je eksplodirala zbog veoma loših minera.
zlatiborac
31. октобар 2024. у 12.22
'Daleko bilo da mrzim Srbe.
Imao sam u JNA prijatelja i to jako dobrih iz Srbije. Ali Srbija i Srbi koji žive tamo su sirok pojam.

Sogore, pa ako ćemo onako i po 'sirem pojmu' i nemas razlog da ih mrzis. A to što ih nepodnosis i često naglasavas iz samo tebi znanih razloga, neka ostane po strani i bez komentara. No ako je za utehu, nisi usamljen utoliko sto si rođen i stasao u povoljnim 'uvjetima' na prostoru kojeg si napustio za vecna vremena - reklo bi se. I još po neki sogor koje sam sreoi upoznao. A da ste saradjivali sa vasim susjedima gde ste bili manjina - jedne celine, nebi napustali svoja vekovna ognjista. Kao recimo Srbi pole poraza na Kosovu ili tokom II sv. rata pod okupacijom kada se ginulo 100:1. A to su 'drugovi' i te kako želeli, te nisu digli ustanak u Zagorju već srcu Srbije - kužiš?
Pa kad su proterani iz iste, nasli utociste u tvojoj Neovisnoj do
kraja rata. U međuvremenu na istim prostorima i dogodili pogromi
bez ucesca okupatora, dok je u ojadjenoj Srbiji vladao kakav-takav
red,mir i poredak. Čak prihvatili preko pola miliona Srba izbeglih
sa prostora Neovisne - ako nisi znao. Ti isti Srbi u Srbiji nisu
'pili sampanjac' sa okupatorom - kako napominjes ili ti neko rek`o.

A to što bi ti, i sebi slični, da si na mestu Jozeka bio daleko gori,
ne sumnjam. Rođen i vaspitavan na vrednostima koje ti dale putoklaz
u ostatku zivota, ima svoje razloge i zašto, pa prema tome: o`ladi.

Seeb-VN1700
31. октобар 2024. у 13.57
Zlatiborac kao prvo onaj minus kod tebe, nije od mene.
Drugo, ja mislim da ti nemas puno pojma o mnogim stvarima.
Isto kao isčudjavanje Srbijanaca tamo 90-tih ako bi neki Hrv. Srbin došao živ u Srbiju iz Hrvatske.
Cinjenica je da su svi juznoslovenski narodi imali probleme sa beogradskim rezimom. Svi narodi teško su izborili svoju samostalnost.
Iluzija je da je Milosevic bio zabrinut za Krajinu i Krajisnike.
Hrvati su kod oluje stali kod Banjaluke.
Amerika ih je zaustavila po pretnjom ako udju u Banjaluku da će dozvolit Milosevicu intervenciju vojske iz Srbije.

Absurd, kao i sve šta je „Beograd” tada radio, kao da je Milosevic htio zastitit Krajisnike, a vlastitu ženu i sina Marka nije mogao zastitit u Beogradu već postali i sami izbjeglice. A veliki Vozd zavrsio u Hagu za cije osnivanje i sam dao potpis.
Absurd je da njegova ekipa kao Dacic, Seselj, Vucic, Vulin.. i dalje vladari Srbije, a upravo oni pridonjeli patnjama drugih naroda i bombardovanju Srbije.
A ono 100 za jednoga imaš i ovdje dolje na videu

https://www.youtube.com/watch?v=EUCw4t-5N-M

Tako da oladi malo..

-
Seeb-VN1700
31. октобар 2024. у 13.59
zlatiborac
31. октобар 2024. у 18.55
„Absurd, kao i sve šta je ”Beograd„ tada radio, kao da je Milosevic htio zastitit Krajisnike, a vlastitu ženu i sina Marka nije mogao zastitit u Beogradu već postali i sami izbjeglice. A veliki Vozd zavrsio u Hagu za cije osnivanje i sam dao potpis.”

Po meni šta je sve Milosevic radio i koga je uz sebe imao - to je i zasluzio. Njegovi bliznji saradnici i telesna garda mahom bili 'ljuti' Krajisnici. Njegovi specijalci smesteni u APV na celu sa Legijom i druzinom, a koji su zbrisali iz Krajine početkom 91-e.
I to ne samo njemu dosli glave, već i onoj Djindjuvari sa istih
prostora odakle Seseljuga i njegov kum Vuk Maniti.
Sve potomci-pitomci 'janjevih brigada' i bez izuzetka, pa prema tome?

A za onj minus - 'bole me cose'- kao i sve ostalo sto nije po ukusu.

Nego samo lagano, i ovi njihovi naslednici neće proćibolje, utoliko
što se međusobno gloze do sudjenog im dana. Živi bili pa videli...
prekodrinski
(Å¡loser)
01. новембар 2024. у 03.38
Problem je u kulturološkopolitičkim razlikama. Ipak smo mi prekodrinci uveli komunizam u Srbiju i Jugu. Uglavnom je narodu odgovaralo to što i kako se radilo, pa je prihvatio tu ideju i nametnuo je drugima. Tradicija rodbinskih zadruga, egalitarizma, nerazvijenost društvenih odnosa, nedostatak industrije, pismenosti, ... je doveo do toga da smo mi mahom i pored velikih mana prihvatili komunu.
I onda su ti uglavnom nesposobni i neškolovani kadrovi došli u situaciju da odlučuju o značajnim stvarima, i ...
pali na ispitu...
I sad nas njihovi potomci uče demokratiju i kapitalizam...
I opet nesposobni, opet na svoj način, uglavnom silom, i imamo
Vučića i njegovu mafiju.
Bojim se da će ovi uništiti i ovo sto je ostalo, sve ide u tom smeru.
Seeb-VN1700
01. новембар 2024. у 06.06
„pored velikih mana prihvatili komunu”
-

I pored tog nazovi kumunizma Jugoslavija i svi njeni narodi dozivjeli su svoj razvojni maksimum.
Ako smo na kraju 2. svj. rata bili poruseni i opustoseni negdje u rangu jedne Poljske, u gorem stanju od svih susjeda pa i od jedne Albanije.
Vjerujem da je čak i jedna Albanija bolje ekonomski stajala od Jugoslavije.
Po zavrsetku rata nije bilo bukvalno ništa, gaće su bile od konoplje kao danas vreće za krumpir.
Malo pomalo Jugoslavija je 1980. god. bila pojam za sve susjede, Albaniju je prešišala za nekoliko desetljeca, Madjarsku, Rumuniju, Tursku, Bugarsku.. svi oni su bili zavidni Jugoslovenima.

Broz je onima koji nisu bili zadovoljni u Jugoslaviji dao mogućnost da odu. Sa Jugoslovenskim pasosem mogli su otici gdje su htjeli. Otislo je masa ljencina, kriminalaca i ljudi uglavnom nize strucne spreme.
Čak su mnogi otisli i u Legiju stranaca.

Nekad su takovi ljudi koji bi otisli u Legiju stranaca bili prezirani od strane običnih ljudi u Jugoslaviji.
Danas se o takovima kao o Gotovini, Legiji.. pricaju i pišu takovi hvalospjevi da im Marko Kraljevic može pozavidjet, a riječ je o običnim kriminalcima.

I tako šljam otisao, a oni koji su ostali zasukali rukave.
Niko danas ne pominje recimo firmu iz Beograda, Mostogradnju.
Znaju svi za Gotovinu i Legiju, ali ne znaju za jednog ing. Iliju Stojadinovića iz Mostogradnje.
Posmatrao sam gradnju mosta na Krku. Bilo je to tada svjetsko cudo.
Zavrsen je 1980.god. bio tada najveci most na svijetu sa lukom od običnog betona. Po nacinu gradnje i spajanju lukova nešto do tada nevidjeno u svijetu. Kinezi poslali veliku deelegaciju da uce kako se gradi most.
Taj most stoji i nakon skoro 50 godina, ne rusi se sam od sebe kao po Americi, Italiji, Njemackoj.. i dan danas kod je turisticka sezona tim mostom prođe čak do 28 000 vozila „dnevno”.

Te godine je umro i „upravnik” Jugoslavije, Tito.
Samo to se cekalo i odmah već početkom 80-tih u Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji pocele su pripreme za rat.

Ako se pogleda danas koliko je ko duzan, od Amerike, Njemaca, naših novonastalih država.. smijesno je govorit da se Jugoslavija raspala radi ondasnjeg duga.
Recimo jedan Njemac danas srednjeg staleza, gdje muž i žena oboje rade.. danas ne može da ode na more.
U Jugoslaviji 80-tih to je bilo moguće običnom radniku da odvede porodicu na more i gdje je samo jedan radio.
A kako su tek lagodno zivjeli oficiri i starjesine JNA, i njihove porodice mislim da ne treba govorit.

-
prekodrinski
(Å¡loser)
01. новембар 2024. у 08.03
Ma nije bilo bas sve loše, ali je moglo i puno bolje.
Ovo kad Tita nazivaš upravnikom ti je najtačniji opis.
Kažu da je do nekog stepena razvoja bolja opcija centralističko odlučivanje i tzv. A petogodišnji planovi..
Sve dok e ne uradi infrastrukturs, elektrika, telefon, železnica, a onda u nekom trenutku da se počinju obavljati uzde. Tempo je o tome svojevremeno govorio, i tada je spomenuo granicu od 3000 $ BDP per capita.
Govorilo se o 1965. godini,kriza i tad je trebalo olabaviti...
i verovatno ne bi bilo rata ni rušenja, s Juga bi bila cela i možda u EU.
Ali Partija očito nije želela ispustiti ili podeliti vlast, pa se islo u obrnutom smeru...
Seeb-VN1700
01. новембар 2024. у 08.24
Jugoslovenska i Poljska djeca nakon 1. svj. rata.
A mislili su da je najgore prošlo, ali 2. svj. rat je bio pred vratima i najgore tek dolazilo.
Vi koji ste rođeni kasnije pogledajte da od ovog ima još gore.

https://www.youtube.com/watch?v=VRHnEiNF9FY

-
zlatiborac
01. новембар 2024. у 09.03
'Broz je onima koji nisu bili zadovoljni u Jugoslaviji dao mogućnost da odu. Sa Jugoslovenskim pasosem mogli su otici gdje su htjeli. Otislo je masa ljencina, kriminalaca i ljudi uglavnom nize strucne spreme.
Čak su mnogi otisli i u Legiju stranaca.'

Dapace tako sogore,

Onda nakon Broza dosao red na tebe da odes 'trbuhom za kruhom' ko
izbjeglica bez pasosa - htio to ili ne. I to bas u Njemacku koju je
taj isti Broz porazio - 'majku mu moz`ju - kužiš?

Docim one ljencine i kriminalci koji se u njegovo doba rodili i bRezplatno edukovali - nastavili tamo gdje je on stao. Prvenstveno
djeca vrhuske i oficira koji se izlezavali na obali Plavog Jadrana,
dok se raja 'paradajz-turisti' okupljala pod satore u zapustenim
maslinjacima...
Sad i ti sogore iz te iste NJ. možeš na Plavi Jadran sa njemackim
pasosem i mercedesom kako to i prilici onako i po zasluzi.
I to što dalje od tvoje bajte koja je zarasla u dracu - pretpostavljam.
Seeb-VN1700
01. новембар 2024. у 14.58
Zlatiborac
„I to što dalje od tvoje bajte koja je zarasla u dracu”
-

Nisam imao bajtu, ustvari nisam imao ništa sem starog pežoa, mogao max 110 km/h.
Sad imam sto tamo nebih mogao steci da živim 200 godina.
Ali gladan nisam bio. Običan radnik nije mogao kupit mercedes od 110000 eura, ali kruha gladan nije bio. Nije bilo kao danas dugi redovi za tkz. pucku kuhinju, ili kopanje po kantama za smece.

Usao sam u Njemcku normalno sa jugoslovenskim pasosem kao turista.
Boravisnu i radnu dozvolu dobio sam kao strcnjak za moju oblast.
U Kanadi su primali na bazi kojekakovih dipoloma, ali da ti Njemac da boravisne papire zato što si dobar ing. malo teško.
Nije dovoljno samo pokazat papire i laprdat nego moras i prakticno dokazat.

Dakle nisam otisao trbuhom za kruhom nego nakon što je „upravnik” Jugoslavije 1980. otisao na pocinak, pocela ekipa hostaplera da se vraca.
Probiosveti! Tako ih tada zvali obični ljudi u Jugoslaviji.
Bio naziv za one koji tražili leba nad pogačom, pa landrali po svijetu misleci da je tamo preko ograde trava zelenija.
I tako poceli da dolaze Legionari, lopovi, pljackasi banaka, razbojnici, reketasi.. mnogi od njih bili i saradnici sluzbe bezbednosti. Ti kad bi htio mogao bi o tome duže da pricas, jer naslusao si se ti u tvojoj brijacnici svega i svačega.
I tako vratili se oni u Jugu uglavnom bez prebijene banke i umjesto neke strane dipolme ili nekog radnog iskustva njih uglavnom pratile potjernice interpola.
Doslo tu svega i svačega, čak i Kapetan Dragan iz daleke Australije.
Zayebo se kapetan, čak odlezao nekih par godina robije u Hrvatskoj.
I tako moj Zlatiborac vidio sam tada da su dosla vremena gdje je potrebna neka druga strauka od one koju ja imam, pa reko bolje da se ja sklonim.
Danas tako navratim ponekad, prosetam i gledam kako ljudi danas žive u Srbiji i u Hrvatskoj i uvidjam da se nisam zayebo.
A sto je to bas Njemacka, nevažno. Mogao sam otici na bilo koju stranu svijeta isto bi bilo.

-
prekodrinski
(Å¡loser)
01. новембар 2024. у 16.46
Ovo o letovanju na moru su gluposti. Ja to nisam mogao ni na TV da vidim, nismo ga imali. U radničkim odmaralištima su bili uglavnom birokratija, obični radnici nisu imali ni para ni vremena. Gradilo se , radilo na poljoprivredi,...
Plate su bile nikakve, tek za preživljavanje.
Blago onom ko je mogao preko grane.
zlatiborac
01. новембар 2024. у 17.29

„Probiosveti! Tako ih tada zvali obični ljudi u Jugoslaviji.”

Upravo tako,

A šta su drugo bili Jozek i ekipa pre nego su zajasili raji na grbacu?
Strani placenici ('freikori') u spanskom gradjanskom ratu - produzna
ruka komiterne koja ih je finansirala i dovela na vlast, pa produzili
put Berlina i vise nisu vracali.
Tako i ovi njihovi pitomci-potomci koji su rođeni i stasali u uslovima gde se svaka susa-salterusa izivljavala - bez odgovornosti i posledica.
Nisu probisveti potekli izricito sa sela sela ili pak radnicke klase, već onih iznad nedodirljivih - ako nisi znao. Nisu isti odlazili na
Zapad 'trbuhom za kruhom' ko obična raja sto je, već avanturisticki
baveci se kriminalom, i s` time stekli slavu, pa opet dosli u zemlju
porekla gde pripadaju kao 'neustrasivi naj-lafovi' kojim se mnogi divili pa čak i ponosili - ako nisi znao.

I sad se pitaj-mo: ko je tu istu nam kucu gradio i na kojim temeljima
je pocivala - pa se sama od sebe i po sebi - urusila!

Seeb-VN1700
01. новембар 2024. у 19.07
„Ovo o letovanju na moru su gluposti”
-

Ja sam lično poznavao ljude, obične radnike koji su išli na more.
Možda se neko sjeca perioda kad se forsiralo da domaći ljudi idu na more. To je bilo vrijeme kad su se gradila odmaralista za radnike, svako preduzece za svoje radnike.
Vrijeme kad se pridavala veca vaznost domaćem turistu nad stranim.
Isto tako znam firme gdje su radnici zaradjivali više nego naši u Njemackoj, a u Austriji, Italiji da i ne govorim.

Nijedan nas narod nije htio rat.
Jednostavno su bili natjerani.
JNA je nocu u srpska sela dopremala oruzje i bilo je obavezno da zadužiš oruzje. Ako nisi htio ekipa bi takove tako nalupala da nikom nije padalo na pamet da odbije oruzje.
Hrvati su naoruzavali svoje.
Narod je gurnut u rat, ako hocete mozete ga zvat i po beogradskoj verziji „gradjanski rat”.
Kljucevi rata su bili u Beogradu.

-
zlatiborac
01. новембар 2024. у 19.17
'Narod je gurnut u rat, ako hocete mozete ga zvat i po beogradskoj verziji „gradjanski rat”.
Kljucevi rata su bili u Beogradu.„

Htio si reč`; u 'kuci cvijeca'? - ili?

Seeb-VN1700
01. новембар 2024. у 19.24
Ne, nego kod Vožda Milosevica i porodicnog kućnog savjeta.

-
zlatiborac
01. новембар 2024. у 19.37

Dakle: kljucevi pod lipom u Pozarevcu - umesto u Beogradu.

Kužim kužim...
Seeb-VN1700
02. новембар 2024. у 01.55
Zlatiborac svaki Krajisnik koji je sa najlon kesom napustio svoje ognjiste da ode tamo i pljune.

-
zlatiborac
02. новембар 2024. у 08.16
Sogore nebi se reklo svaki, ali ajde - ti sasvim pouzdano i još neki.

Tako je to u zivotu. Može covek da se ne slaze sa svojim roditeljima
i rodbinom, sto je manje-vise uobicajeno, ali ako ih se odrene, onda je
ničiji i nikad svoj. Takav covek olako poseze za noz i treba ga se i
kloniti i cuvati.
Seeb-VN1700
02. новембар 2024. у 09.04

Slusaj Zlatiborac, ja nisam nikog ostavio za razliku od tebe.
Ja sam svoju majku poveo sa sobom kad sam napustao Hrvatsku, otac je već ranije otisao.
Ostavio sam ćenu, ali njega je prihvatio jedan Hrvat i bojao se da ću se vratit i uzet ćenu nazad jer djeca ga zavoljela.

Tvoj daljnji tekst nebih komentirao jer nisam te struke i ne mogu ti dat dijagnozu.

Što se tiče Vožda, ja sam upotrebio riječ „pljunuti”, ali neki važni Srbijanci su rekli isto ali upotrebili daleko „težu” riječ.
Moja kultura mi ne dozvoljava.

-
Simo
02. новембар 2024. у 10.27
Prema mnogim tekstopiscima na SC Srbija se u 19 veku oslobodila od Turaka u 20. je oslobodila Hrvatsku i Sloveniju od Germana ali je u 21 stradala od Krajisnika i Bosanaca.
Idem u dvoriste skupljati lisce kanadske topole.
zlatiborac
02. новембар 2024. у 11.53
„Što se tiče Vožda, ja sam upotrebio riječ ”pljunuti„, ali neki važni Srbijanci su rekli isto ali upotrebili daleko ”težu„ riječ.”

Pa ako ćemo po logici stvari, tog istog 'Vozda' su bezrezervno cuvali i podržavali Krajisnici u nadi da će im sacuvat` jugoslavenstvo tj. petokraku koju su njihovi prethodnici-jurisnici istakli u prestonici.

No grdno se prevarili, pa kad su to shvatili poslali u Hag na 'popravni'. I to ne samo njega već Rasu i Ratka - kužiš? Ali samo
laganica sogore, i ovi sadasnji koji se međusobno gloze, trebe i
sami sebi jamu kopaju. A po uzoru na 'nepobjedivu' jna...
zlatiborac
02. новембар 2024. у 12.17
„Idem u dvoriste skupljati lisce kanadske topole.”

Upravo tako sogore,

Ja pokupih lisce moje lipe koju posadih pre cetir` decenije, a potom
da malo predahnem i prodivanim sa sogorima 'oslobodijocima'.

Dakle, prvo pocistiti svoje dvoriste kako to obicaji i tradicija
nalazu. Turci i Germani dosli & osli tamo gde im je mesto, a mi Srbi
nemamo rezervnu Domovinu već jednu jedinu Otadzbinu. I to je to!
A što se tiče Bosanaca Krajisnika, uvek su dobrodosli,ali bRez titovku.
U moju kucu uvek rado vidjeni; kako 41-ve i 91-e tako i danaske - kužiš?

P.s. Danas su Mitrovdanske zadusnice, te valja svecu zapaliti i svojih
predaka prisetiti...
Simo
02. новембар 2024. у 14.59
Šta je zapravo bajta?
Davno nisam koristio taj inače redak izraz na Baniji.
Bajta je koliko se secam mala prizemna neugledna kucica.
Malo je banijaca napustilo bajte jer ih na Baniji nije nibilo mnogo,
Tipicna banijska kuca iz doba austrougrske ima svoj stil.
U prizemlju kameni podrum a na spratu drvena konstrukcija sa stepenistom ganjkom i crepnim krovom
Sezdesetih godina pocela je masovna rekonstrukcija svih a naročito malo boljih sela uz gradnju tada modernih zidanica, cigla, kvadra betonski ankeri Veliki broj banijskih Srba napustio je bas te zidanice a veoma retko tz. bajte.
zlatiborac
02. новембар 2024. у 15.34
„Šta je zapravo bajta?”

Pa to mu sogore dodje; drvena kuca-kucica - šta već ko ima - na Kordunu.

Te uz bajtu brajda (vinova loza) da pravi ladovinu kad su velike zege.

Kad smo već kod toga, a znaš li ti sogore stivani šta su to: skiljak,cemer,vertun, kozica,jarac, zaga, pila, cijanje? i tako to..

P.s. kada sam prvi puta bijo tamo, zamjetio i neke kuce (bajte) od
opeke-cigle te mi rekli: Ove drvene-drvenjare nisu izgorjele, docim
ove crvene na temeljima izgorjelih. A ruku na srce, svud me ljepo
docekali,ugostili i ispatili, pa tako nekih 15-ak x - kužiš?
Simo
02. новембар 2024. у 16.31
U mom selu od 53 kucna broja pamtim možda samo 2-3 tz. Bajte ili ti
prizemne brvnare. Znam da ih je po Kordunu bilo nešto više kao i na Baniji po nekim delovima udaljenijm od većih i jačih sela.
Nedaleko od Hrv. Kostajnice bilo je pravo cigansko selo Volinja pored same Une sa tipicnim cigan-bajtama ali Nemacka je sedamdestih i to bitno promenila.
Kada smo 1990 kao novosadska ekipa prolazili banijskim selima u jednom trenutku me vozac zapitao dali i ovi gore na onom brdu sa teško pristupacnim putem imaju struju, rekao sam da i struju i telefon i vodu

https://res.cloudinary.com/diwwf4dmp/image/upload/v1730579378/b_d8wdgw.jpg
Simo
02. новембар 2024. у 16.51
„šta su to: skiljak,cemer,vertun, kozica,jarac, zaga, pila, cijanje? i tako to..”
Teško ćeš naći banijsku reč izgovorenu do sedamdesetih a da je Simo nezna ili nikad čuo.
Znaš li ti sa je to babca a šta klepac i vodijer, šta kovrtanj, gerdan, šta lijevca i teljig a šta cvek, šta pauzna i stranjga a šta stozna, tratjer, vedrica, svrdlo, pavecerak ili kada se ide nekom nababne.
Dali znaš za čega sluzi posije kad se na bakreni rakijski kota natakne kapak i duga, šta milis o nafrajkanim curama onog doba.
zlatiborac
02. новембар 2024. у 18.09
Pa evo vako - sogore: babca = klin, klepac - cekic, i vodijer su:
pribor za kosu tj. kosidbu, stranjga = konopac, stozna = kolac za sjeno, vedrica = posuda za vodu, svrdlo = burgija/
Prema tome nešto znam zeru a ponesto zerku i zericku - kužiš?

Doklen o onim 'nafrajkanim curama onog doba; zericku kad sam bijo
jedared na cijanju. E onda prvi put vidijo tamburicu sa dvije zice,
čuo podvriskivanje uz ojkace i tanz-vrtikolo. Uglamnom planinke igrale,
dok su becari za astalom; snapsa, pili pivu iz kistre i Badel-ovku.
Simo
02. новембар 2024. у 19.18
vedrica = posuda za vodu,
Vedro je posuda za vodu ali ne bas banijski izraz i vedro nema specifican dizajn i velicinu.

Vedrica je drvena posuda do 20lit nalik na mali mašteo, ili mini kačicu
a sluzi iskljucivo za prihvatanje rakije iz cevi prilikom pecenja.
U gornjem delu je uza a u donjem sira. na njoj obično stoji bazdareni mijerac, koliko litara je nacurulo plus gradijer da se vidi koliko je gradi pogotovo ako je u pitanju prepeka.

https://tinyurl.com/2p9mfkjj
Seeb-VN1700
02. новембар 2024. у 19.48
Dodao bih još sto sam od moje babe čuo štucka i ambrelo.

-
Simo
02. новембар 2024. у 19.57
S-tucka je glinena posuda za vodu a ambrelo je banijski izraz koji vazi za celu Kanadu koja za kisobran na engleskom kaže ambrela, sto će reći da nama banovcima engleski bas i nije neki problem.
prekodrinski
(Å¡loser)
03. новембар 2024. у 02.37
Enngleski jezik je pun latinizama, zato Latini lakše nauče i razumeju engleski. Kažu da su Francuzi dugo vladali Engleskom, pa su vladari uveli mnoge nove reči, ustvari, uveli su britanski otok u civilizaciju.
Ambrela je verovatno došla preko Venecije...
prekodrinski
(Å¡loser)
03. новембар 2024. у 02.58
Inače, mi kažemo babica , klepac , stožina. Banijci ponekad progutaju poneki samoglasnik. Uticaj bosanske Krajine ?
zlatiborac
03. новембар 2024. у 07.38
Banijci ponekad progutaju poneki samoglasnik. Uticaj bosanske Krajine ?
-------------------------------------------------------------------

Kao npr.: Zen`ca, Saraj`vo, kru`,`odza, vla`, Me`o...
Seeb-VN1700
03. новембар 2024. у 07.42
Mislim da se kod nas koristila isto riječ za obucu „cokule”.
Malo mi cudno zvuci i ne znam porijeklo

-
zlatiborac
03. новембар 2024. у 09.06
I meni je nešto još cudnije - a znaš odakle potice ceno, a ?

Eh sogore sokole - ne znaš sto su cokule?
bruko nasa ;-)
Simo
03. новембар 2024. у 10.39
Cokule su vojnicke cipele, cizme ili seljacke sa debelim djonom i znijeravcima neretko potkovane cvekovima sa dodatnim imenom cvekare.
zlatiborac
03. новембар 2024. у 11.21
„Cokule su vojnicke cipele, cizme ili seljacke sa debelim djonom ”

Upravo tako manje-vise sogore , zavisno gde i kako se to zove i
obicava. U mojem kraju (Ersko-ercovskom) po neko od imucnijih imao
'bakandze'. to mu dodje nešto slično cokulama. Dok su cizme imali
i nosili oni 'vickasti' momci ugladjene i narozane (falte) nešto
i po uzoru na Vojvodjane.
U po ratnom dobu bili u modi 'pirocani' iz vabrike 'Tigar' u Pirot
gde se proizvodile razne 'gume' i gumena galanterija. U mojem kraju
takođe (istovremeno) nastala proizvodnja tkzv. 'tockasa' , a koje
je pravio moj rodjak (po cici-stricu) koji je izucio opancarski zanat.

On je svojevremeno (50-ih) isao u Uzice na 'otpad' gde je nabavio
rabljene tockove (kamiJona-autobusa) od kojih je pravio 'tockase'.
Opanke je redje pravio, jer ih je mnogo skuplje i teze praviti,pa su
tako uskoro izlazili i izasli iz upotebe - i mode...

P.s. moj-nas sogor Seeb-o je (reklo bi se) iz banijskih cizama uskocijo u one gumene radnicke,kada se imali bRezplatni 'topli obroci' i kada je svaki radnik (sa jednom placom) mogao priustiti ljetovanje cijele obitelji na plavom Jadranuuu...

P.s.s.- cica-mica i gotova pricaaa...
;-)
Simo
03. новембар 2024. у 15.15
Mojoj babi za vreme Tite su nedostajali BATA opanci jer je Borovo kobojagi zamenilo Batu međutim Batini opanci su bili veoma cuveni dok Borovo naravno ne.
Tako povodom babine nostalgije za Batom obradovao sam se kada sam prvi put stigao u Trst i video Bata cipele, mislis da iz pijateta nisam kupio jedne.
Što se tiče budzeta dali je radnicka plata bila dovoljna za odlazak na plavi Jadran uz pesmu
Pla pla plavi se Jadran talasa ra ra radnicka odmara se klasa, moglo je u odmaralista kampove ili privatni smestaj tipa paradajz turizam dok u ozbiljnije hotele ne ni slučajno.
Bilo je mnogo bas mnogo drugih mladelackih izazova.
Kada sam se upoznao sa mladom već sam imao auto a sedam godina kasnije
kad smo imali djaka prvaka valjalo je kupiti i drugi auto.
Za jedan kolor TV 1979 valjalo je izdvojiti para da si mogao kupiti polovnog ficu, pa ti vidi ja da nemam color TV, Hi-Fi liniju , i da nemam kafe benzina ili 501 farmerice, a za more i na more isli smo ali skromno.
zlatiborac
03. новембар 2024. у 15.35
'Tako povodom babine nostalgije za Batom obradovao sam se kada sam prvi put stigao u Trst i video Bata cipele,...'

Pa dobro de sogore, ako ćemo po razdaljini, blizi ti je bio Trst nego
prestonica. Primera radi: kada sam stig`o u Bg 60-te na zanat, zamjetih
'Bata' prodavnicu na uglu M.Tite i Knjaza Velikog.

P.s. doduse bilo je po negde i „Borovo” - „ Blagoje Parovic” i tako to...
Seeb-VN1700
03. новембар 2024. у 16.13
a znaš odakle potice ceno, a ?
-

Pa ćeno je moj.

Vodi Haso dva kera u šetnju i sretne Muju.
Kaže Mujo lijepi ti ovi kerovi, imaju lijepu sjajnu dlaku.
Dal ih kupaš?
Da ovog lijevog.. odgovara Haso
A, desnog? pita Mujo
Pa kupam i tog desnog.
Dal ih šišaš? pita Mujo
Da, ovog lijevog.. kaže Haso.
Pa sto me zayebavs što ne kažeš „oba”?
Pa ovaj lijevi je moj.
A ovaj desni?
Pa i taj desni je moj, kaže Haso.

-
prekodrinski
(Å¡loser)
03. новембар 2024. у 16.13
Izgleda da je Bata imao fabriku i u Italiji. Inače, u Indoneziji sam video mnogo dućana sa Batinom obućom, štaviše, bila je obavezni deo đačke uniforme, a svako je morao imati barem dva para. Dobar biznis.
Gledao sam na TV priču o Bati, neki Čehi, sposobni, jedan je čak u Brazilu otvorio fabriku, drugi u Indoneziji.
Ovaj gradić gde ja živim , u južnoj Sloveniji je trebao da dobije fabriku Bata tamo neđe 1910, ali se bogatiji seljaci pobuniše, jer ko će da im radi ako sluge odu u fabriku. I još ta guma smrdi, zagađuje vazduh. I ode Bata u Borovo.
zlatiborac
03. новембар 2024. у 16.42
'Pa ćeno je moj.'

Pa vodi ga doma i na`rani - on ti je vjerniji od žene - ako nisi zna!

„Daj gladnom ceni kruva - biće ti zahvalan cijelog zivota.
A daj covjeku isto 100X a ne daj 1X - sve je zaborabljeno!”

Narodna poslovica

Kužiš sogore???
zlatiborac
03. новембар 2024. у 16.51
„Vodi Haso dva kera u šetnju i sretne Muju.”

Sogore stovani, da nisi nekim povodom zamjenio cene s` konjima?

Jer koliko mi je poznato u Bosnoj nit kupaju a još manje sisaju cene,
već naprotiv. Ili Ti u Njemackoj posjedujes cene - pomodarstva radi?
Seeb-VN1700
03. новембар 2024. у 17.36
„Ili Ti u Njemackoj posjedujes cene”-
-

Ma jok Zlatiborac, nemam cenu.
Imam jednu macku i nekih 7-8 riba napolju u manjem ribnjaku.

Imao bih ja možda i cenu ovdje al ne da mi se bakcat.
Ako ovdje hoćeš imat cenu onda moras prvo na kurs da se vidi al si intelektualno sposoban :))
Moras da znaš potrebe cene, koliko smije ostat sam, koliko treba setnju.. i tako nemam ja vremena za sve to.
A i kad to sve prođes i nabavis cenu onda ceno ide u skolu.
Treba sa se nauci vladat među drugim cenama, da ne jurca za mackama, da je miran medu ljudima..
Ako je od neke agresivne pasmine onda ide dodatno svake godine da dobije atest da nije agresivan. Taj neko tamo ga nadrazuje i provocira, ako ceno zareži ili pokaže zube pisi kuci propalo.
Za macke to nema, ali ako je macak i slobodno se napolju kreće onda mora bit kastriran.
Za ribe još ništa nisu izmislili.

-
Simo
03. новембар 2024. у 19.07
Za ribe još ništa nisu izmislili.
----
Nahvatao Era punu kantu riba u državnom ribnjaku i krene kuci
kad ops cyvar ribnjaka ispred njega.
Šta je to Ero znaš li ti da se ovde nesme hvatati raba sada ću te prijaviti.
Šta, ko nisam ja hvatao nikakve ribe.
A šta ti je to u kanti pita strazar.
Pa to su moje privatne ribe, ja njih tako izvedem u setnju
pustim ih malo u ribnjak da se isplivaju i onda kad krenem kuci
ja samo zviznem i one same uskoce u kantu i idemo.
Ma nemoj mi reci kaže strazar, ajd probaj da ja to vidim.
Baci Era ribe nazad u vodu a strazar kaže aj sad zvizni.
Era zvizne kad ono ništa.
Pita strazar aaaa gde su ti ribe?
Slegnu Era ramenima i kaže nemam pojma o kakvim ribama ti pticas...
zlatiborac
03. новембар 2024. у 19.14
Ovde priblizno tako - docim kod juznih susjeda 'budiBogs`nama!

Zivotinje zakonom zasticene i zna se tarifa, docim ljudski zivot
po onoj iz naroda' kol`ko para - tol`ko i muzike. Naročito kod juznjaka 'Sto juznije - to tuznije'. Roditelji maloljetnoj djeci za rođendan pucaljku - te prasti na sve strane. U skolama puskaranje postala tradicija, docim po kucama naoruzani do zuba;'da zbog koga već susjeda svoga'. Mnogi od njih-a pasionirani kolekcionari sto je predvidjeno i zagaranovano zakonom u jenoj od prvih tacki.

Mi ovdje u ovoj 'ledari' (sto rekli nasi jedni jedini susjedi) neko
vrijeme imali macku. Htjela to nasa kci koja nas molila-preklinjala, te mi popustili. I gle cuda : njoj za zabavu a nama na trosak i sve obaveze koje sleduju. Uskoro potom, otisla da upozna ostatak svijeta pa tek skrasila u Kenguriji i tamo imala dvije - macu & macora, pa tek onda djete. Inače da ne stece i tog andjela napokon - nikad nebi posjetili tu zemlju 'Bogu za ledjima'. Napokon se vratiili u komsiluk tj. U.K. gdje smo prvi put bili u posjeti. Kad se preselljavali, kopstalo ih $5.000 za 'mezimce'.

P.s. jedno nedavno krepalo, pa mos` zamislit` tugu golemu - baska troskovi.
zlatiborac
03. новембар 2024. у 19.54
'Slegnu Era ramenima i kaže nemam pojma o kakvim ribama ti pticas...'

Nego šta sogore, nas jajce nema zumance - kužiš?

Pripovjeda se da su Jevreji (Zidovi) uvijek zaobiazili erski kraj u
valikom luku kad je u pitanju trgovina:

Elem jdene prilike dos`o Jesa u Uzice u namjeri da otvori ducan. Stgavsi sa zenom i robom s`konjsom zapregom u Uzice na vecer, a uz to bio gladan, ode kod Ere da posudi dva-tri jaja za veceru. Ma nema problema kaže Era, te stavi jaja na kantar... u tom će Jesa; zašto mjeris jaja? Pa zato što nisu bas sva ista i jednaka kao i ona sto ćeš da mi vratis. Jesa ga gleda u cudu, ne rce ništa, vrati ženi i zaprezi pa rece:' Zeno, ovde nema leba za nas - idemo dalje...

Seeb-VN1700
04. новембар 2024. у 11.05
moguće da Simo čuo za nekog Svrabu iz Sunje.
Taj Svrabo je neke godine dosao samo sa jednom tašnom.
Onda ne znam kako postao vlasnik pilane u toj Sunji.
I nakon nekih 30-tak god. postao imucan covjek, toliko da je fabrika koja je tada zaposljavala veliki broj radnika od njega posuđivala novac za plate radnika.
Svrabo je bio židov.

-
zlatiborac
04. новембар 2024. у 13.27
'Taj Svrabo je neke godine dosao samo sa jednom tašnom.
Onda ne znam kako postao vlasnik pilane u toj Sunji.'

Nećeš ni znati. Pa i da znaš nema svrhe, a sto podrazumeva i bivšu SFRJ.
Inače sam radio u jednoj od poznatih firmi krajem 60-ih kada su kasnili
licni dohotci,a potom ista pripojena vecoj za pokrice gubitaka.
I onda nekim slučajem ili pak providjenjem,iskocila prilika da okusam
'sreću' (ako se tako može naxvat`) i odem u inozemstvo. Nisam se
prevario. Docim pre mene i još nekih - vise od jednog milijuna...

 Коментар Запамти ову тему!

Looking for Lava Rock Bracelets?
.