Lukova so
Datum objavljivanja: 24. dec. 2010. | Kategorija: Prilozi | Kuhinja: Univerzalna
majloV (posetilac)
Težina pripreme
Lako
Ocenite recept
Uvod
Prirodan, vrlo ukusan i zdrav dodatak - začin iz moje kuhinje. Preporučujem da isprobate jer se slaže s mnogim jelima i salatama.
Sastojci
2 glavice | crnog luka |
1 glavica | belog luka |
1 | manji praziluk |
krupna morska so - po ukusu | |
Mere su potpuno proizvoljne i mogu se korigovati po želji. |
Priprema
Očišćen i opran beli luk iseći na tanke listiće, crni luk na rebarca, a praziluk na kolutove. Luk poređati u dehidrator i osušiti. Dehidrirani luk ostaviti da se dobro oladi, zatim ga istucati u avanu uz dodatak morske soli.
Spakovati u teglicu i upotrebljavati po potrebi.
Sušeni luk i krupna morska se takođe mogu čuvati u specijalnim posudama s mlinom za mlevenje.
U nedostatku dehidratora cela procedura se možete izvesti u zagrejanoj rerni na 70°C, povrće sušiti uz pomocć ventilatora oko 3-4 sata tj. sve dok se potpuno ne isuši.
Upotrebljavati kao dodatak vodeći računa o slanosti!
Upišite ličnu belešku
Po istom receptu
Budite prvi, dodajte svoju sliku!
Članovi kojima se dopada recept
- lilbrest55
- Grlobolja
Komentari
Pošalji
Još od istog autora...
Blogovi...
Rösti od krompira
Rösti je tradicionalno švajcarsko jelo od naribanog i prženog krompira, veoma jednostavno za pripremu i…
Punjene lignje i ražnjići sa kozicama
Još jedno jelo koje su deca smazala u dahu… a meni u ovim tmurnim danima morska hrana diže raspoloženje…
Tartiflette
Delphine je francuskinja koja u Hrvatskoj živi od 2001. godine, a od 2011. vodi svoj kulinarski blog u kojem…
ecolid19 - 29. maj. 2009.
U Americi ima da se kupi garlic salt (so sa belim lukom).
majloVa - 29. maj. 2009.
Da li je moguće?
I!?
marijadj - 29. maj. 2009.
Ima čak i u Srbiji!
majloVa - 30. maj. 2009.
:))
jedna_iz_bg - 30. maj. 2009.
Hvala ti za ovaj recept , odličan i koristan . Uvek volim sve iz domaće radinosti , ima i torti u svakoj poslastičnarnici , ali više volim kad je ja spremim :)))
majloVa - 30. maj. 2009.
Nema na cemu Jedna i drugi put ću s zadovoljstvom podeliti s vama nešto lepo i korisno :)
marijadj - 30. maj. 2009.
Domaća torta je domaća torta ali so je so. I nemamo mi svi dehidrator a neću valjda da susim luk u rerni ceo dan za teglicu garlic salta, pardon lukove soli.
majloVa - 31. maj. 2009.
Ajde idi pravi tortu ko ti brani.. a i ovo ima ko hoće da pravi :)
Dakle izbor postoji i niko te ne primorava niti da pravis lukovu so niti da komentarises :)
Bilo bi lepo da si ljubazna inače a ne samo po „direktivi” :))
marijadj - 31. maj. 2009.
Kakva bre direktiva! Ovo je kuvar! Nije bilo vredno ali bas me zanimalo šta bi bila lukova so! @#$$%^&*()_)_+||~
majloVa - 31. maj. 2009.
A „garlic salt” znaš šta je.. nije vredelo bilo šta ti reci :))
Nusicu ljubljeni i na vijeke obozavani trebalo bi da znamo naizust svaku tvoju, ikada izgovorenu, reč :)
„Ako ste kadgod pažljivije posmatrali sve što biva oko vas, ako ste se pogdekad upustili i udubili u odnose koji regulišu život jednoga društva i pokrete koje izaziva taj regulator — vi ste morali zapaziti da se, kroz život svakoga društva, jasno beleži jedna jaka i ravna linija. Tu liniju ispisali su obziri, tradicije, malodušnost, duhovna nemoć i sve one druge negativne osobine čovekove pod kojima se pojedinci guše, a društvo nemoćno predaje učmalosti.
Tu liniju socijalni matematičari nazivali bi možda normalnom, a socijalni fizičari početnim gradom toplote ili hladnoće, jer ona odista liči onome stepenu na termometru iznad kojega, pri hlađenju, silazi.
Tom ravnom linijom kreće se život skoro celokupnoga našega društva. Iznad te linije penju se samo pojedinci, koji imaju duševne snage i hrabrosti da se uznesu iznad obzira, iznad tradicija i iznad malodušnosti. Iznad te linije penju se samo pojedinci koji ne čekaju da živu u društvenome termometru zagreje spoljna temperatura, već to zagrevanje nalaze sami u sebi, u svojim duševnim moćima. I ispod te linije silaze samo oni pojedinci koji takođe imaju duševne snage da pregaze obzire i tradicije i otresu se malodušnosti. I ovi, koji u društvu silaze ispod linije normale, sve do dna društvenog, nose sami u sebi dispozicije hlađenja duše i hlađenja osećaja sve do tačke smrzavanja.
Da se neko digne ili spusti iznad ili ispod linije normale u životu, da se neko uzvisi iznad gomile ili spusti ispod gomile, treba da je podjednako hrabar. Hrabrost je biti čestiti, plemenit, uzvišen, isto tako kao što je hrabrost biti podao i nevaljao. Treba imati mnogo moralne snage u sebi pa se uzneti iznad normalne linije, biti iznad ostalih, iznad gomile; kao što treba vrlo mnogo duševne snage pa sići ispod linije, biti ispod ostalih, ispod gomile: biti hulja, provalnik, klevetnik, razbojnik i ubica. Podjednaka je hrabrost uzneti se u zrak na nepouzdanoj Ikarovoj spravi, koju je naš vek usavršio, kao i spustiti se, u gnjuračkome oklopu, u mulje morskog dna.
Ti ljudi, koji se uznose iznad ili se spuštaju ispod ravne linije života, imaju i velikih zamaha, velikih pokreta duše, velikih uzbuđenja i velikih emocija. Državnik sa strepnjom stoji pred sudom istorije, jer je poveo državu i narod sudbonosnim putem; veliki finansijer sa grozničavim uzbuđenjem stoji pred berzom na kojoj će se toga časa triplirati ili propasti njegova milionita imovina; vojskovođi igra svaki damar od uzbuđenja kad povede armije u sudbonosnu borbu; pesnika uzbuđuje inspiracija, umetnika čas stvaranja, naučnika ono nepoznato do čega otkrićem treba doći. Sve su to velika uzbuđenja, velike emocije, veliki pokreti duše.
A tih i takvih velikih uzbuđenja, velikih emocija, velikih pokreta duše ima i kod onih koji silaze ispod normalne linije. Razbojnik preživljuje najveću meru uzbuđenja kad zariva krvav nož u grudi svoje žrtve; provalnik dršće i strepi pred sudijom; bludnica pati pod žigom prezrenja, a odmetnik pod vešalima preživljuje celu gradaciju od bola i griže pa do samoodricanja i apatije.
U te oblasti, u oblasti velikih uzbuđenja, velikih emocija, velikih pokreta duše — pa bilo iznad ili ispod linije — dramatičar rado zalazi, jer će tu uvek naći duboke izvore iz kojih može zahvatiti bogat i obilan materijal! Otuda se najveći broj drama i kreće u toj oblasti.
Mnogo je teže, međutim, tražiti i naći materijal u maloj sredini, u onome društvu, među onim ljudima, koji nemaju ni snage ni hrabrosti da se odvoje od ravne linije životne, pa bilo naviše ili naniže; među onim ljudima koji nemaju snage da budu dobri, ali ih tako isto nemaju ni hrabrosti da budu među onim ljudima koji su vezani i sputani sitnim obzirima, koji robuju zastarelim tradicijama i čije je sve biće sazdano iz malodušnosti. Život te sredine teče jednolično i odmereno, kao šetalica na zidnome satu; pokreti te sredine su mali, tihi, bez uzbuđenja, bez velikih brazda, bez jačih tragova, kao oni blagi talasići koji kruže po ustajaloj vodi kad na površinu njenu padne tičje perce.
U toj maloj sredini nema bura, nema nepogoda, nema zemljotresa, ni požara; ta sredina je ograđena debelim zidom od oluja i vihora koji vitlaju kroz društvo. Ona živi u svojim sobama, ulica je za nju strani svet, inostranstvo, za nju su događaji koji uzbuđuju kontinente samo novinarska lektira.
U tim malim sredinama, koje se ne odvajaju od one ravne linije života, nema događaja, nema emocija, nema senzacija, »Danas je tetka-Savkin dan!« — eto, to je za tu sredinu događaj i svi se užurbaju, svi se kreću, svi oblače, nabavljaju bukete, pišu čestitke, prave posete... događaj, čitav događaj'! »Mila čika-Stevina napustila muža!« — »Ju, ju, ju, — gruva se cela familija u grudi — šta će svet kazati!« I eto, to je emocija koja uzbuđuje celu jednu porodicu, no toj uzbuđenosti ne leži toliko razlog u tome što je Mila napustila muža, koliko u onome »šta će svet kazati«. A znate li šta je senzacija u takvim malim sredinama? »Snaja Zorka rodila blizance!« I ta senzacija ide iz kuće u kuću, samo se o njoj govori, raspravlja se, tumači, i ta tema ispunjava interes čitave jedne porodice i čitave sredine.
Pera dobio klasu, Đoka se razboleo, Steva položio ispite, Jova premešten, gospa Mica kupila novu spavaću sobu, gospa Savka ošišala ko su, gospa Julka pravi novu haljinu od krep-de-šina, prija-Maci izgoreo kuglov, a prija Anka izljubila na friše-fire sto sedamdeset dinara. Eto, to su senzacije, to emocije, to događaji male -sredine.
I, eto, iz te i takve sredine ja sam uzeo za fuku jednu dobru ženu i dobru domaćicu — gospođu Živku Popović — i izneo je naglo, neočekivano i iznenadno, iznad njene normalne linije života. Takav jedan poremećaj na terazijama života kadar je učiniti, kod ljudi iz male sredine, da izgube ravnotežu te da ne umeju da se drže na nogama. I eto, u tome je sadržina Gospođe ministarke, u tome sva jednostavnost problema koji taj komad sadrži.”
Nušić
majloVa - 7. jun. 2009.
Eh.. za neke pojave je i Nusic bio lakog pera.. strasno :(