Diskusije : Kulinarstvo

 Komentar
Ostro i meko brasno
jelr16. januar 2011. u 16.34
Šta da pravim sa ostrim a šta sa mekim brasnom? Naime do sada sam koristila namensko meko brasno za hleb, kiflice a ostro da ga mesam sa kukurznim kad pravim projaru i za pohovanje. Neki dan mi se desilo da nisam imala mekog namenskog brasna i kiflica sam napravila od ostrog a dan kasnije hleb i ispali su bolji nego kada pravim od mekog. U cemu je tajna?
paukovaca
(obaram s nogu)
17. januar 2011. u 09.18
zapravo suprotno je od toga sto ste mislili.

od ostrog se najbolje prave hleb i slana testa, pite, kiflice, testa za pice,

a od mekog - kolaci.

međutim, dobar i zdraviji hleb se može praviti i od integralnog brasna,
tako da nije loše pomesati pola pola: integralno psenicno sa ostrim psenicnim.
ili pola razanog brasna, a pola ostrog psenicnog itd.

ostro psenicno belo brasno je u Srbiji oznaceno kao Tip-500, a meko kao Tip-400.

paukovaca
(obaram s nogu)
17. januar 2011. u 09.21
još jedna informacija, takoreci tajna koju znam:

posto sam ranije radila u jednoj firmi koja je poslovno saradjivala sa pekarima i nabavljala im brasno, od tih pekara sam saznala za njihovu tajnu pravljenja dobrog hleba:

oni uvek mesaju brasna od raznih proizvodjaca/mlinova, da bi dobili bolju mesavinu brasna za hleb i peciva.

kangaroos
(<3)
17. januar 2011. u 13.13
Evo šta kaže pekar koji pece lebac i peciva već skoro 30 godina
Ostro brasno se razlikuje od mekog po tome sto ima veci postotak proteina ali i vrste ostrog brasna se razlikuju, tako da neko ima 6% a neko 14 % proteina ( sto je najcesce i maksimum). Ostro brasno je preporucljivo za sve vrste hleba, tijesto za pizzu, razne kifle i sva peciva... za sve što se mijesi sa kvascem.
Dalje pekar kaže: da protein (iz brasna) kada se pomijesa sa vodom proizvodi gluten a on je dalje zaduzen za strukturu hleba ili peciva i pomaze da se hleb bolje poveze i naraste ali i da se dobije fina korica. Od mekog brasna (koji ima nizak postotak proteina, pa tako i glutena) ne može da se pravi dobar hleb jer nema potrebnu snagu i elasticnost za hleb.
Ostro brasno zahtjeva vise vode da se umijesi tijesto, nego kad se mjesi tijesto od mekog brasna. Hleb ili peciva od ostrog brasna nikada ne dobiju jako tamnu boju kao sto je slučaj sa mekim brasnom.
Pekar još kaže da u njihovim recepturama za razlicite vrsta hleba ili peciva stoji da se u ostro brasno dodaje jedan određeni postotak mekog brasna (20, 30 %) ali to već zavisi od vrste hleba. Nezgodno je pitati za tačan postotak jer to je pekarska tajna receptura. Taj postotak je uglavnom presudjujuci u kvaliteti i okusu pekarskih proizvoda.
Još samo da dodam da je ostro brasno u Australiji duplo skuplje od mekog brasna. U supermarketima ga nema uopste ( može da se kupi kao brasno za hleb i peciva, koje je već pomjesano sa mekim brasnom a omjer nije naveden tako da potrosac ne zna koliki je taj postotak). Cisto ostro brasno možemo kupiti jedino u našim ili deli trgovinama (ima i naše brasno iz Srbije) a to je duplo skuplje nego bilo koje brasno ovdje.

Eto tako draga domaćice teme, tvoje zapazanje je odlično i nisi pogrijesila sto si mjesila sa ostrim brasnom.
pozdrav
jelr
(student)
20. januar 2011. u 10.45
Hvala na ovim informacijama. Kiflice su mi ispale extra jer sam upravo stavila malo mekog brasna , onoliko koliko ga je bilo na dnu kese, a ostalo ostro. Inače stalno dodam i integralnog psenicnog, razanog, jacmenog brasna. Ako stavim previse onda i nije bas dobro. Ako imate neke savete oko mesanja belog psenicnog sa ostalim vrstama , (dostupno mi je i brasna od heljde i spelte (strmnog zita)) dobrodosli su.
kriska
20. januar 2011. u 18.01
Naucih nešto korisno ovde. Pojma nisam imala da se hleb, lepinje, kifle... mese od ostrog brasna. Ja sam to uvek spremala sa mekim brasnom, a ostro koristim vrlo retko, za neke filove, biskvitno testo isl.
Probacu da umesim peciva sa ostrim brasnom, ali ako ne uspe drš`te se dobro! :)
kangaroos
(<3)
21. januar 2011. u 06.09
he he kriska, samo ti ispeci a mi ćemo doći da ih pojedemo ako ti ne budu po ukusu.
Obrati paznju na taj postotak proteina u brasnu i preporucujem da ipak pomjesas malo mekog brasna sa ostrim.
Ja ću ovih dana isto testirati „mog pekara” pa ću odvojeno umjesiti kiflice od obje vrste brasna.
MAKPO
(uljar)
09. mart 2012. u 03.47
kangaroos hvala na opsirnom objašnjenju.

Nego reci mi kako se ostro brasno zove na engleskom?

I kako su ispale te kiflice? ;o)

Pozdrav
 Komentar Zapamti ovu temu!