Diskusije : Politika

 Komentar
Погон возила на воду
Jocko4
(ɹǝʌɹǝsqo)
03. septembar 2024. u 14.42
Тојота најављује аутомобил с погоном на - воду.

https://www.youtube.com/watch?v=FIxT6rK02lk
Power12345
04. septembar 2024. u 07.48
Bravo Jocko

umesto kritike dugačkih i teških tema neško konstruktiv.

LP

PS

i još dodaj Autonommnu vožnju što već
BMW, Mercedes , Lexus ili drugi nude...
Power12345
04. septembar 2024. u 07.50
Moderatore

dal bi mogao da izdvojiš ovo od Jocka
Hvala unapred
Milles_Broker
04. septembar 2024. u 08.39
TOYOTA CEO: THIS NEW ENGINE WILL END ELECTRIC CARS,„ SAYS TOYOTA CEO ABOUT HIS CREATION

Погон возила на воду

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

O pogonu vozila na vodu se već poodavno govorilo.

Kao i prica da tehnicko rešenje već davno postoji ali je negde u necijoj fijoci.

Ako ja verovati da rešenje već postoji samo sto je veliko pitanje da li to i odgovara gospodarima svega na ovoj planeti

Hoće li taj NEKO Tojoti dozvoliti da krene u masovnu proizvodnju takvih vozila ?

Setimo se samo Tesle i Edisona .

Setimo se samo tesline teorije o prenosu el struje bezzicnim putem !

bezdomni
(maestro)
04. septembar 2024. u 11.57
Šta kažu može li voda iz cesme ili mora ova skupa iz posluge?
Hvala unapred🤓
Starac_Foco
(--)
04. septembar 2024. u 11.59
Da su rekli ide na rakiju umjesto vodu, ja bih i povjerovao.

Voda nije energent. Već vodonik. Nešto ne objasnise volseban način konverzije vode u vodonik prije nego se stvori energija za pogon vozila ovrnutom konverzijom - vodonika u vodu. Odakle bi energija za ovo prvo dolazila?

Ako ta energija razlaganja vode na vodonik i kiseonik dolazi ničega (neki nama nepoznat volseban način), onda je naslov pogresan, to ne rijesava pogon samo automobila, već sve što se vrti, kreće, okrece, plovi, leti, ore, vuce, tegli, dize bi moglo da radi na vodu. Energija bi bila besplatna, a samom tim rad bi postao opcija, tj raj na zemlji bi zavladao.
Jocko4
(ɹǝʌɹǝsqo)
04. septembar 2024. u 13.34
Идеја није нова.

https://tinyurl.com/w38bp7ua (Пре 7 година)

https://tinyurl.com/tbhumd64

https://tinyurl.com/bjsntbwf

Jocko4
(ɹǝʌɹǝsqo)
04. septembar 2024. u 13.44
Starac_Foco
(--)
04. septembar 2024. u 14.10
Umjesto da gledam 6 videa, ako si ti već gledao, objasnise li princip u jednoj recenici: voda se razgradjuje na vodonik i kiseonik kojom magicnom fizikom i kojom tajnom energijom a da to ne zahtjeva neki konvencionalni oblik energije, kao struju za elektrolizu? Gdje bi ulozeno uvijek bilo vece od dobijenog. Neka nepoznata atomska reakcija? Drugi dio je lako objasniv, kad vodonik nastane na taj volseban način, lako je od njega napraviti izvor energije ove ili one vrste.
D-Man
(U prolazu)
04. septembar 2024. u 14.49
„Energija bi bila besplatna...”

Вода би постала најскупљи ''енергент'' на свету.
Jocko4
(ɹǝʌɹǝsqo)
04. septembar 2024. u 15.04
Fočo,

Не мораш да одгледаш сва три прилога, довољно је да одгледаш један и да видиш и у осталим прилозима да систем функционише.
Рецимо, у Тојотиној презентацији, приказали су прототип возила и само укратко објаснили принцип. У суштини, из воде се електролизом издваја водоник, који даје погон.

У последњем коментару сам приложио линк за видео, у коме се за погон користе магнети и приказали су да аутомобил иде. Споро, али ипак иде. Та идеја је још у повоју.
Tehnicar
(Tehnicar)
04. septembar 2024. u 15.15
Ovo sa elektrolizom je već odavno poznato sa Stan Meyer-om, koga su otrovali posto nije pristajao da za pare proda patent, koji bi bio bacen u ladice. A, i ovo sa magnetima pokazuje da se danasnja nauka mora ponovo pisati.

https://www.youtube.com/watch?v=staL1wr07Sg
Starac_Foco
(--)
04. septembar 2024. u 15.53
A energija za elektrolizu dolazi niotkuda? To je u principu klasican perpetum mobile na kojem se radi ne od prije 20 već bar 2000 godina. Ali iz vasih usta u bozije usi, sve more biti.

U tom slučaju svi problemi ovog svijeta su rijeseni, leze lebe da te jedem...

Kad bi mogao na vozu automobil, što ne bi i kamion, avion, brod, traktor, kombajn, presa, pokretna traka, mlinovi, i sve moguće drugi masine koje zahtjevaju pogon nekim motorom koji se vrti.

U stvari, koji će nam kitac vise i elektrane za struju koje gone klasicna goriva, kao sto su gas, ugalj, nuklearni reaktor, vodena snaga (brane su komplikovane i preskupe, a ekologija strada) itd, zar ne bi bilo dovoljno napraviti samo dovoljno veeeeliki motor na vodu koji tera veliku turbinu i Bog te veselio...

Ne D-man voda kao gorivo ne bi postala uospte deficitarna jer je produkt sagorjevanja opet isto to - cista voda. Vodu ladi vodu vari...

U realnosti pak, procesi elektrolize su vrlo zahtjevni po pitanju energije. Npr za proizvodnju 1 kg aluminijuma treba samo za elektrolizu spiriti oko 15kWh el. energije (plus podosta gasa, itd).
D-Man
(U prolazu)
04. septembar 2024. u 16.44
''Ne D-man voda kao gorivo ne bi postala uospte deficitarna jer je produkt sagorjevanja opet isto to - cista voda. Vodu ladi vodu vari...''

Нисам ја ни рекао да би вода постала дефицитарна већ да би белосветски капиталисти нашли начина да воду наплаћују по изузетно високим ценама.
Starac_Foco
(--)
04. septembar 2024. u 17.05
Mnogo bi lakse ipak bilo debelo oporezovati masine na vodu, nego samu vodu...
Power12345
04. septembar 2024. u 21.00
Hvala Moderatore
---
Dragi ĉlanovi SC
Šta vi mislite
Tehnologija budućnosti ili mit

Po meni...
Kada govorimo o „motorima na vodu”, zapravo se misli na motore koji koriste vodonik, a ne samu vodu kao gorivo. Vodonik se dobija iz vode procesom elektrolize i koristi se kao pogonsko gorivo za dva tipa motora koji su danas u razvoju i upotrebi. Ova tehnologija donosi revoluciju u automobilskoj industriji, omogućavajući čišću alternativu tradicionalnim motorima sa unutrašnjim sagorevanjem.

Ŝto bi moglo da znači
Vodonični motori HICEV ilisa unutrašnjim sagorevanjem

Ovi motori funkcionišu slično klasičnim motorima na benzin ili dizel, ali umesto tih fosilnih goriva koriste vodonik. Kada se vodonik sagoreva u cilindrima, stvara eksploziju koja pokreće klipove motora, proizvodeći energiju za pokretanje vozila.
Ključna prednost ovih motora je što izduvni gasovi sadrže gotovo samo vodenu paru, što znači da nema štetnih emisija.
A Nedostaci Vodonik je veoma zapaljiv i zahteva posebne rezervoare pod visokim pritiskom za skladištenje, što čini ove sisteme složenijim i skupljim za proizvodnju.

Čuli ste za Gorivne ćelije ili Fuel Cell Electric Vehicles - FCEV

Ta tehnologija dragi diskutanti SC
ne koristi sagorevanje. Umesto toga, gorivne ćelije koriste elektrokemijsku reakciju između vodonika i kiseonika iz vazduha, stvarajući električnu energiju koja pokreće elektromotor vozila. Jedini nusproizvod ovog procesa je vodena para.

Jocko
Prednosti tih Vozila na gorivne ćelije su vrlo efikasna i ekološki čista. Takođe, imaju dug domet i brzo punjenje u poređenju sa klasičnim električnim vozilima.
A Nedostaci su visoka cena proizvodnje gorivnih ćelija i izgradnja infrastrukture za punjenje vodonika.

Seite se iz škole o gorivnim ćelijama
U ovom pr.
koristi vodonik iz rezervoara i kiseonik iz atmosfere.

A to i Kroz hemijsku reakciju proizvodi se električna energija koja napaja elektromotor.

Ono što je najzanimljivije je da je jedini nusproizvod ovog procesa obična voda, što znači da je tehnologija potpuno „čista” kada je reč o emisiji štetnih gasova.

Jocko je već naveo pr.
Aaaaa
Na tržištu već postoje automobili na gorivne ćelije, kao što je navedena kao i Toyota Mirai ili *Hyundai Nexo Pored ovih pionira, i kompanije poput BMW-a Honde Mercedes-Benza ili drugi koji ulažu u razvoj ove tehnologije.

Iako tehnologija motora na vodonik obećava, izazovi i dalje ostaju. Proizvodnja vodonika je skupa, infrastruktura za punjenje još uvek nije dovoljno razvijena, a rukovanje vodonikom zahteva visoke standarde bezbednosti.
Lp
Za vas sve...

Starac_Foco
(--)
05. septembar 2024. u 05.45

Ni motor na vodonik ni gorive celije koje prave struju nisu ništa novo po pitanju koncepta i postoje odavno. Za oboje treba vodonik cija je proizvodnja skupa a skladistenje problematično, a sama takva vozila preskupa i komplikovana za održavanje. Ali možda će masovnija proizvodnja dovesti do pojeftinjenja i usavrsavanja te tehnike, kao što se desilo sa elektricnim vozilima. Bumo videli.

Vodonik se masovno proizvodi i koristi za razne svrhe sirom planete, ali u ovom momentu elektrolizom se ne pravi ni 5% potrebne kolicine. Vecina se dobija iz metana, jer je tako jeftinije, i to nekim procesom obrade toga gasa vrelom parom: CH4 (metan) + H2O = CO (ugljen monoksid) + 3 H2 (vodonik).

A ni elektricna vozila na baterije nisu nova, tj koncept nije nastao prije 20 godina, već je star bar jedno 120 godina. Čak šta vise, oko 1915 u npr Njujorku je bilo vise elektricnih automobila nego klasicnih... Ali su ih njihove tadasnje mane učinile neprakticnim u odnosu na klasicna vozila na SUS motore. I neke od tih mana su i dan danas su ozbiljno prisutne na modernim eletricnim vozilima i nikad neće potpuno nestati.

A sam naslov, pogon na vodu, je mit, a prema sadasnjem saznanjima nauke. Isto kao sto su mitovi razne teorije zavjere da je ovaj ili onaj misterizno nestao kad je smislio pogon samo na vodu. Takvih koji su to smislili u drvenoj garazi od okoraka pa im se nešto desilo je bilo poveliki broj, a zanimljivo da npr nijedan prije nego im se nešto desi ne dade svoj patent kinezima dok su zaista bili komunisticka zemlja ili još bolje sjevernoj Koreji kojoj ONI ništa ne mogu, da tako spase ovu planetu uspostavom raja na zemlji. Tj masovnom primjenom masina za sve koje koriste samo vodu koja se sama od sebe i uz pomoć neke male magicne kutijice razgradjuje na vodonik i kiseonik i gdje ne trebaju nikakve drugi vidovi energije i goriva...
Seeb-VN1700
06. septembar 2024. u 02.52
„A sam naslov, pogon na vodu, je mit”
-

Od svega interesantno da samo Foco ima pojma o gradivu fizike koje se uci u osnovnoj skoli.

-
Pjer
(svratio samo na 5 minuta)
06. septembar 2024. u 13.48
Auto na vodu će biti kad bude i drveni sporet. Fizika iz osnovne skole. ;)
Starac_Foco
(--)
06. septembar 2024. u 19.07
„Auto na vodu” zvuci kao bombastican naslov iz novina, gdje taj clanak niko ne bi ni procitao kao bi umjesto toga pisalo auto na vodonik, npr.

Auto na vodu je moguć isto koliko i auto na vazduh. Sva vozila i masine sa SUS motorom su na vazduh samo sto im osim vazduha treba i gorivo... E tako je i sa autom na vodu, osim vode trebala bi im u neka energija za njeno razloganje na H2 i O.

No ja smatram da mogućnost da neka vrsta kontrolisane i upotrebive mikro nuklearne ili molekularne reakcije može da eventualno postoji i da funkcionise kao taj „rastavljac” za molekule vode. A za koju mi još ne znamo. I koja se ocigledno ne bi uklapala u klasicnu fiziku kao što se ne uklapa ni „obična” nuklearna fizika. Gdje 1 gram urana kad su svi ostali uslovi ispunjeni fizijom proizvede 24 000 kWh na dan, sto je ravno proizvodnji generatora snage 1000kW tokom 24 sata.
Jocko4
(ɹǝʌɹǝsqo)
06. septembar 2024. u 22.50
Fočo,

Наслов нисам формулисао тако да звучи бомбастично, него сам превео оно што су рекли у првом, Тојотином видео прилогу - Water powered ... . Скрипта за нослов има ограничен број карактера, тако да сам настојао да наслов буде кратак, без залажења у детаље.
Тачно је да погон није искључиво на воду.
Да не бих објашњавао оно што се говори у Тојотиној видео-презентацији, приложио сам линк и претпостављам да си га одгледао.

О том објашњењу је, у свом коментару горе, више говорио Power12345, да не понављам.

Зна се да перпетум мобиле (ни I ни II врсте) није могућ, јер је у супротности са законом Физике о конзервацији (одржању) енергије, али овде се не ради о томе.
Не верујем да би Тојота ризиковала своју репутацију објављујући вест о својој технолошкој иновацији, да иза свега не стоји дубље истраживање и развој специфичне технологије, а верујем да ће бити напада на ту технологију од стране многих произвођача електричних возила. Слично је било пре око 25-30 година, кад су против електричних возила говорили произвођачи возила (мотора) са унутрашњим сагоревањем фосилних горива и продајна мрежа нафтне индустрије.

Seeb-VN1700
07. septembar 2024. u 03.04
Problem sa vodikom i kisikom je da su njihovi atomi u vrlo cvrstoj vezi i za njihovo rastavljanje treba velika energija.
Veca nego što se dobije njihovim ponovnim spajnanjem.

-
Seeb-VN1700
07. septembar 2024. u 06.02
Ima dosta jednostavan način skladistenja energije preko zamasnjaka.
Ne znam zašto o tome niko ne govori. U Svicarskoj je saobracao jedan lokalni autobus sa takovim pogonom.
Mislim da je imao zamasnjak od jedne tone i prije kretanja zamasnjak bi akomulirao energiju preko broja okretaja.

-
Starac_Foco
(--)
07. septembar 2024. u 08.49
Meni se čini Jole da onaj koji nije gledao video koji si postavio u uvodnom postu nisam ja nego ti :).

Kao prvo, video nije postavila Tojota da bi se ona mogla osjecati odgovornim za poluistine, već jedan od stotina hiljada jutjubera koji namjernim bombasticnim naslovima, spekulacijama i poluistinama skupljaju klikove. Cijeli youtube je u principu otisao u PM zbog takvih...

Negdje oko 60 sekundi posle početka videa, onaj kaže: this mind blowing vehicle uses an advanced electrolysis process to convert water into hydrogen...

Dakle, tu, negdje oko 1:10 posle početka videa je kraj price o motoru na vodu... I pocinje prica o motoru ili generalno masini na vodonik...

Gledao sam ja i ostatak videa ne bi li dokucio šta je to što pretvara vodu u vodonik, ali ne cuh ništa konkretno, osim ovo negdje na 2:07 kad onaj palamudan kaže:

The electrolysis process which splits water into hydrogen and oxygen can be powered by renewable energy sources such as solar or wind...

Really??? Ako je tako, šta je tu novo i revolucionano? Ovaj u principu kaže, pravicemo elektrane na sunce i vjetar pa tu energiju koristiti za proizvodnju vodonika iz vode.

Dobro, ne kažem da ima ista loše u tome, ali sto ovo uopste znaci? Pa znači da ne samo da auto neće ići na vodu, već se voda čak neće uopste ni sipati u vozilo ni za kakvu svrhu osim možda one za pranje vjetrobrana... Dakle voda neće ići u vozila nego teci iz vozila kao produkt sagorjevanja vodonika.

Ovo ne znači da taj koncept neće, more biti, postati realno upotrebiv i dozivjeti masovnu primjenu u narednim godinama. Ali pred njim su neke teško rijesive tehnicke barijere isto kao sto za elektricna vozila postoje tehnicki problemi koji se nikad u potpunosti ili ikako neće rijesiti. Jer ti problemi su jednostavno uslovljeni osnovnim prirodnim zakonima.

Mi se možda nalazimo na „raskrsnici” kakvu je svijet već vidio tamo nekad između 1915 i 1925. Tada je automobila svakako bilo malo, i ko ga je imao to je bilo otrpilike kao da danas imaš avion, ali bas u tom periodu 3 tehnologije su se razvijale paraleleno:

-Elektricna vozila koja su konceputalno bila donekle slična danasnjim samo sa daleko primitivnijom tehnologijom

-Vozila na parni pogon sa parnom masinom (ali je gorivo već bilo benzin a ne drva ili ugalj)

-Vozila sa SUS motorima.

„Pobjedio” je ovaj zadnji koncept najviše iz prakticnih razloga.

Šta će biti ovaj put (ko ili šta će „pobjediti”), bumo videli. Možda ne nas dvojica ali vidjece ovi iza nas...

Seeb-VN1700
07. septembar 2024. u 13.12
Motori sa unutrasnjim sagorjevanjem iako veoma komplikovani, već su se dokazali što se trajnosti tiče.
Rjesenje je sinteticko gorivo koje nula % zagadjuje okolinu, takova goriva već imaju.

-
Popaj
07. septembar 2024. u 14.45
Za proizvodnju 1 kg vodonika potrebno je oko 53 kilovat sata električne energije.
Popaj
07. septembar 2024. u 16.19
Starac_Foco
Kao prvo, video nije postavila Tojota da bi se ona mogla osjecati odgovornim za poluistine, već jedan od stotina hiljada jutjubera koji namjernim bombasticnim naslovima, spekulacijama i poluistinama skupljaju klikove. Cijeli youtube je u principu otisao u PM zbog takvih..
*****************************************************************
Foco,
Svaka cast na komentaru!
+++++++++++++++++++++++
Pjer
(svratio samo na 5 minuta)
07. septembar 2024. u 16.26
Solucija sa zamajcem nije bas jednostavna. Energiju usporavanja sa recimo 100 km/h do 0 km/h treba prebaciti u zamajac i zavrtiti ga sa 0 do 10.000 obrtaja u minuti. jedna strana usporava a druga ubrzava. I onda transformisati nazad na tockove. Mehanicki kompleksno. I kad stojis nešto duže, recimo sat, zamajac usporava. To su vjerovatno razlozi zašto je opcija motor/generator+baterija koja se koristi u hibridima trenutno najbolje rjesenje za smanjenje potrosnje.

Trenutno se čini da je najperspektivniji pravac razvoja baterija, smanjenje cijene i povecanje odnosa kapacitet/tezina. I punjenje istih solarnom ili enrgijom vjetra.

Starac_Foco
(--)
07. septembar 2024. u 17.44
Ja mislim Pjervivoje da će 99% nas još dugo i sretno da „puni” na benzinskoj pumpi...

Za ove pionire sto su kupili ili će kupiti elektricno vozilo, punjenje će u 99% slučajeva biti iz mreze. A mreza će, zavisno od lokacije i doba dana, more biti, biti donekle „punjena” energijom sunca i vjetra, tu i tamo i ponekad. Kad se vjetru digne da duva ili suncu da grije.

Neće sunce i vjetar bas uskoro biti dovoljno mocan izvor struje na globalnom nivou ni da puni baterije ni pravi vodonik.

Npr, Ontario je jurisdikcija koja je imala velike (u jednom momentu možda najvece na svijetu) podsticaje za izgradnju elektrana obnovljivih izvora. I poslije jedno 3000 posadjenih vjetrenjaca i ko zna koliko miliona solarnih panela, sto je sve skupa među vodecim u svijetu po broju MW iz obnovljivih izvora po glavi stanovnika, to sve skupa je mjereno MWh (a ne MW) je oko 14% struje koja se proizvede u provinciji, 13% vjetar, 1% sunce. 14% posle 15 godina gradnje. OK, 14% i dalje nije bas zanemarivo, ali svijet u globalu nije stigao ni blizu toga. Npr, struja proizvedena vjetrom na globalnom planu je trenutno oko 7.5% od onoga sto svijetu treba.

Međutim, sad se sve cesce ispostavlja da industrija jednostavno nije spremna za elektricna vozila. Sve su ucestalije price da su nekome zacjenili bateriju vise neko sto cijeli nov auto (sa baterijom) kosta, ili još gore, skoro slusah pricu od jednom chevrolet boltu, za kojeg je diler tražio $30k da zamjeni bateriju... Da bi neko ko nesta zna o elektricnim vozilima ustanovio da nesretniku uopste i ne treba nova baterija već je samo doslo do neke softverske greške...

Ali takvih koji nesta znaju je još uvijek vrlo malo. Ne znaju dileri, ne znaju nezavisni mehanicari, ne znaju čak ni inzenjeri proizvodjaca koji su projektavali auto jer im nije posao da se bave dijagnostikom, ne znaju osiguranja, ne znaju vlasnici. Ne zna niko...

„Glede” toga, osim ako ne spadas u one koji vjeruju da će oni lično da spase planetu, sto bi iko normalan kupio el. auto za bar još jedno 5 godina? Ja lično bih možda kupio neki polovan el. auto ako bi nasao nasta dobro jeftino, ali vise kao igracku, da se sam borim sa njegovim kvarovima, ali ovakvih kao ja nema ni 1%.

I pored sve silne halabuke i reklama i politicke prisile, npr ja lično poznajem jednu jedinu osobu koja ima el. auto. Mislim na nekoga koga zaista dobro poznajem, kolega sa posla. A sad čuo sam i da npr kumove svastike prija takođe ima el. vozilo, ali ne znam tu priju :).
Starac_Foco
(--)
07. septembar 2024. u 18.10
Popaj
07. septembar 2024. u 14.45

Za proizvodnju 1 kg vodonika potrebno je oko 53 kilovat sata električne energije.

****

Dodaj tome još bar 5-6 kWh po kg da ga sabijes iz gasa u tecno stanje.

A onda kad obrnes, to izgleda ovako:

1 kg vodonika može proizvesti oko 33 kWh energije. Dakle stepen iskoristenja bi bio 33/53 = oko 62%.

Zato se vjerovatno još uvijek vecina vodonika pravi iz metana, jer mnogo je bolji odnos dobijenog i ulozenog.

Iako 1kg vodonika sadrzi 3 puta vise energije od 1kg benzina, čak i u tecnom stanju pri temp of 20C kila vodonika zauzima zapreminu od čak 14L. Dakle odnos zapremine i energije je jedno 4 puta nepovoljniji nego za benzin, i poveliki bi ti rezevari morali biti za iole uoptrebiv domet...
Popaj
08. septembar 2024. u 05.08
Ovo sam nasao na netu:
„Ako je pritisak 700 bara, zapreminska gustina vodonika u gasovitom obliku se povećava na 42 kg/m³. To je relativno visok pritisak koji se koristi, na primer, u automobilima na vodonik. Automobil sa rezervoarom od 125 litara koji sadrži pet kilograma vodonika može preći oko 600 kilometara.[2]”

https://tinyurl.com/yc7br658

https://www.sfc.com/de/glossar/dichte-von-wasserstoff/#:~:text=Die% 20Dichte%20des%20Wasserstoffs%20bestimmt,Wasserstoff-PKWs%20zum%20Einsatz%20kommt.

P.S. Kolika je tezina praznog rezervoara-bombe od 125 litara vodonika?
Seeb-VN1700
08. septembar 2024. u 07.28
Kod vodika problem su tankstele gdje bi se punili auti.
Mercedes je dugo radio na projektu pogona na vodik i potpuno napustio taj projekt radi problema kod tankanja.
Kod tankanja vodika u rezervar auta treba 800 bari.
Radi tehnickih problema oko tako visokog pritiska mercedes je napustio taj projekt. Ko se malo razumije u fiziku zna koliko je to velik pritisak.
Osim toga malo ko pominje podatak kojeg se ja sjecam iz skole da vodik na odredjenom (kriticnom) pritisku (mislim da je 4 bara) dolazi do samoeksplozije.

Kod el. auta i da ima toliko el. energije na raspolaganju, nema za to potrebne el. mreze. Koliko sam čuo u Engleskoj je zabranjeno punjenje auta kod kuce.
Isto ne razumijem zašto su svi zapeli za litijumske baterije, jeste da samo litijum daje po celiji preko 3 volta, ali su veliki problemi sa litijumom kod prerade.
Na ovoj planeti je sve u ogranicenoj kolicini i red je da se nešto ostavi buducim generacijama, a ne samo neplaceni krediti.
Jedino šta na ovaj planet dolazi je sunceva svjetlost.

Ja mislim da je najveci problem sto svaka šuša danas vozi auto.
Ranije su vozili samo ing.
U Beogradu kad bi samo kriminalcima i neradnicma oduzeli aute, Beograd bi prodisao, a i šire :))

-
Starac_Foco
(--)
08. septembar 2024. u 10.49

„Kod el. auta i da ima toliko el. energije na raspolaganju, nema za to potrebne el. mreze.”

Tu i tamo mreze možda i ima, ali sa stanovista „urgentnog spasavanja planente” pitanje je šta napaja tu mrezu. Npr, u USA fosilna goriva (gas, ugalj i nafta) još uvijek prave 60% struje. Ostalo su nuklearne elektrane (20%) i obnovljivi izvori (voda, vjetar, sunce, 20%).

Dakle, kad prosjecan amerikanac puni baterije na el. vozilu, on ne zna odakle struja dolazi, ali ocigledno postoji 60% sansi da će on da „spasava planetu” vozeci se strujom koju na nastala izgaranjem fosilnih goriva...

A ta struja je za planetu stetna otprilike koliko i i izgaranje benzina u motoru. Dakle po tom pitanju to je sviranje kitcu... I dalje postoji benefit smanjenja lokalnog zagadjena u mjestu gdje spasilac planete živi, ali što se tiče globalnog spasavanja, od njega neće biti nikakve vajde...
Pjer
(svratio samo na 5 minuta)
08. septembar 2024. u 11.51
Šta će buducnost donijeti?
1. Ispred nosa nam se desava povratak bicikla. Utisak sa ulica Toronta i BL. O Kini, Holandiji... da ne govorim. Najefikasniji metod prevoza J/km je dodatkom elektricnog motora postao prihvatljiv za odaljenosti do 10 km. Ne funkcionise dobro po kisi i snijegu, za njih javni prevoz, pjesice (do 3 km) ili istjeraj auto iz garaze. Ali ako se mora - može i po kisi i snijegu. Teško može 100% eliminisati druge vrste prevoza, ali ako zadovolji 80% potrebe na kratkim relacijama - solidno rjesenje.

2. Sistem gdje auti stoje na ulici i bilo ko može da ih iznajmi na 10 min i ostavi ga, nisu bas uspjesni. Preskupo, rizik veliki. No sa biciklima i romobilima je zazivio, i čini se funkcionise.

3. Potreba da se prevozi od A do B neće nikad nestati. Rjesenje je smanjiti udaljenosti. Kondenzovani gradovi sa oko 300K ljudi, skolama, fakultetima, industrijskim zonama, pokriveni javnim prevozom imaju buducnost.

 Komentar Zapamti ovu temu!

Looking for Tassel Keychain ?
.