Четири дана након што је рат избио у Украјини, кинеска компанија Хемс999 је испоручила два хеликоптера. Друга кинеска фирма, Тјанђин Хуаронг Авиатион, је пребацила четири Ербас хеликоптера у Русију од почетка рата.
Сви су примљени од стране руске фирме Урал Хеликоптер, чији је главни купац руска Национална гарда, распоређена у Украјину и предвођена Виктором Золотовом, дугогодишњим телохранитељем Путина.
Кинеске фирме су такође послале оптичке нишане више од 50 руских компанија од почетка 2022. до првог квартала ове године. Увоз ових производа је скоро удвостручен на 2,5 милиона долара прошле године у поређењу са претходном годином.
Јиву Војие Оптицс Инструмент је одговоран за већину оптичких нишана – око 2.500 – испоручених руској фирми ЦЕК, која је претходно снабдевала такву робу и опрему за ноћно виђење руском министарству унутрашњих послова, према подацима које је Молфар прикупио са 52вмб, кинеског агрегатора трговинских података.
Фактуре наводе да је таква опрема за „лов”, мада се уређаји могу монтирати на војно оружје и омогућавају побољшано виђење за војне операције.
Увоз руских сировина нагло расте
Кинески извоз турбомлазних мотора и радарских система за навигацију ракета је такође послат преко Индије и Костарике пре него што су поново извезени у Русију, према истраживању Молфара, у очигледном настојању да се избегну санкције.
Према трговинским подацима, руски увоз сировина и компоненти неопходних за производњу наоружања нагло је порастао.
Кина је извезла титанијумске легуре у вредности од 18 милиона долара у Русију 2022. године, што је скоро дупло више у односу на претходну годину.
Лаган и отпоран на топлоту, титанијум је кључни материјал који се користи за производњу војних авиона и оружја.
Титанијумске плоче и шипке су испоручене из Кине НПП Старт-у, развијачу лансера ракета за ваздушну одбрану који је део руског конгломерата Ростец.
Титанијумски производи су такође послати С7 Техницс-у, који врши одржавање и поправку авиона, и који је радио за организацију која надгледа ваздушни транспорт Путина и других званичника Кремља.
С7 такође ради на производњи резервних делова за авионе како би руским авиокомпанијама омогућио да одржавају своје флоте оперативним након што су санкције прекинуле снабдевање западним компонентама за авионе Ербас и Боинг.
Кинеске компаније су такође послале испоруке легура магнезијума Тупољеву, који гради и помаже у одржавању стратешких бомбардера попут Ту-95 и Ту-160М, који су коришћени за лансирање крстарећих ракета на Украјину.
Компаније повезане са производњом Камаз возила – чији оклопни транспортери, попут Камаз Тајфуна, превозе руске трупе и терет – примиле су најмање 520 пошиљки из Кине.
Роба је укључивала резервне делове, машине за заваривање и ласерске машине које се могу користити за производњу оружја и војне опреме.
Челик је послат из Кине руским фирмама укљученим у производњу или израду мотора за Камаз оклопна возила. Једна од највећих руских фирми, Магнитогорски металуршки комбинат – која сарађује у изради Камаз возила – била је међу онима који су примили пошиљке, и на њу су уведене санкције од стране САД и Украјине.
Неке од кинеских фирми, као што су Вукси Тианкинг Стил и Си'ан Алпха Метал, чак имају канцеларије у Москви или веб странице на руском језику, не трудећи се много да сакрију своје војне везе, приказујући слике борбених авиона и морнаричких бродова на својим насловним страницама.
Трговина кроз споредне канале
Кина такође може снабдевати Русију сировинама кроз споредне канале.
Пекинг и Москва су, наводно, водили тајне разговоре са Ираном о снабдевању амонијум-перхлоратом, хемијским једињењем које се користи за погон балистичких ракета – договор који би, ако буде постигнут, вероватно био скривен од званичних трговинских регистара.
Русија није објављивала трговинске податке од почетка инвазије, али подаци из Кине, њеног највећег трговинског партнера, указују да је Пекинг постао кључна линија снабдевања, чак и док је Путин постао остракиран на светКина помаже у наоружавању Русије хеликоптерима, дроновима и металима
Руским фирмама су испоручене десетине хиљада пошиљки из Кине од почетка рата у Украјини. Кина помаже Русији хеликоптерима, дроновима, оптичким нишанима и металима кључним за одбрамбену индустрију, према истрази Телеграфа.
Кинеске фирме су, укључујући оне под санкцијама, испоручиле материјале и опрему руским фирмама које производе ракетне бацаче, оклопна возила и стратешке бомбардере. Иако Кина тврди да је неутрална, подршка Русији помаже у ублажавању санкција, што доводи у питање ефикасност западне кампање против Москве.
Трговина између Кине и Русије ове године ће премашити 200 милијарди долара, што је нови рекорд, упркос значајном паду кинеског извоза у друге земље. Извоз робе са потенцијалном војном употребом порастао је више од три пута у последњој години која се завршила у јуну.
Двојне намирнице
Ова роба је класификована као двојна, што значи да има и цивилне сврхе, што омогућава Кини да заобиђе међународне санкције и тврди да обавља легалну трговину са Русијом. Кинеска подршка изгледа да помаже Русији да издржи санкције, што доводи у питање ефикасност кључног дела западне кампање против Москве усмерене на осакаћење руске економије.
Једна кинеска фирма је послала 1.000 дронова Русији два месеца пре почетка рата, према подацима које је прикупила организација Молфар Глобал. Та фирма, Шантоу Хонгху Пластицс, описује себе као велепродају дечијих играчака на својој веб страници и профилима на друштвеним мрежама.
Дронови су послати руској фирми Самсон, која такође описује себе као велепродају игара и играчака и изгледа као лажна компанија, са капиталом од само 10.000 рубаља према јавном регистру компанија.
Четири дана након што је рат избио у Украјини, кинеска компанија Хемс999 је испоручила два хеликоптера. Друга кинеска фирма, Тјанђин Хуаронг Авиатион, је пребацила четири Ербас хеликоптера у Русију од почетка рата.
Сви су примљени од стране руске фирме Урал Хеликоптер, чији је главни купац руска Национална гарда, распоређена у Украјину и предвођена Виктором Золотовом, дугогодишњим телохранитељем Путина.
Кинеске фирме су такође послале оптичке нишане више од 50 руских компанија од почетка 2022. до првог квартала ове године. Увоз ових производа је скоро удвостручен на 2,5 милиона долара прошле године у поређењу са претходном годином.
https://www.telegraph.co.uk/world-news/2023/08/19/china-helping-arm-russia-helicopters-drones-metals-xi -putin/