OPIS-50
(OPISIVAC)
02. septembar 2015. u 17.17
Bensedin. Dobre i loše strane.
Bensedin tablete od 2 mg
Nema čoveka na svetu da se bar jednom u životu nije osetio nervnapeto... Svađa na poslu, konflikt sa voljenom osobom, opterećenost poslom, brz način života kod svakog od nas će bar jednom u životu dovesti do pojavljivanja ovog skupa simptoma poznatih pod jednim imenom kao anksioznost.
Anksioznost kod nekih prođe brzo. Na primer, posvađali ste se sa nekim. U trenutku se osetite nervoznim, uznemirenim, ljutim, ali nakon izvesnog vremena se smirite i taj neprijatni osećaj prođe. Zamislite da postoje osobe koje se uglavnom osećaju tako, bez nekog povoda i bez nekog konkretnog razloga. Za takve osobe se kaže da pate od anksioznosti. Treba dakle razgraničiti pojam anksiozno stanje, koje može da nastane trenutno, sa nekim razlogom i prođe nakon izvesnog vremena, kad prođe dejstvo faktora koji su izazvali takvo stanje, i anksioznost kao bolest, koja predstavlja stalnu napetost, nervozu, osećaj da će se dogoditi nešto loše, a sve to bez nekog konkretnog i realnog razloga. U takvim slučajevima, osoba zahteva kontinuiranu medicinsku terapiju a ta terapija se bazira na primeni lekova koji pripadaju klasi anksiolitika.
Anksiolotici su lekovi koji pomažu u lečenju anksioznog stanja, otklanjaju osećaj napetosti, nervozu i uznemirenost koja prati osobe koje boluju od anksioznosti. Danas, može se reći da su to među najprodavnijim ako ne i najprodavaniji i najčešće korišćeni lekovi. U ovoj grupi spadaju fenobarbiturati čiju su upotrebu uveliko istisnuli znatno bezbednij a ništa manje uspešni lekovi iz grupe benzodiazepina. U grupi benzodiazepina spadaju lekovi kao što su diazepam, lorazepam, bromazepam, nirazepam, bromazepam... Glavne indikacije ovih lekova su lečenje anksioznosti i anksioznih stanja, lečenje nesanice, prekid epilepičkih napada, jer imaju i miorelaksantno dejstvo, tj. dovode do opuštanja mišića, a poznato je da su mišići tokom epileptičkog napada jako zgrčeni.
Jedan od najbezbednjih i najčešće korišćenih lekova iz grupe benzodiazepina je lek diazepam, koji se prodaje pod zaštićenim imenom Bensedin. Bensedin je dobar anksiolitik, miorelaksans, hipnotik i sedativ. Dakle, pomaže u lečenju nervoze, napetosti a može se koristiti kao intravenska injekcija za prekid epileptičkog napada. Bensedin se prodaje kao tablete u dozama od 2 mg, 3 mg, 5 mg ...
Dobre osobine Bensedina su to da je jeftin lek, lako se nalazi. Da je efikasan u svojim indikacijama i da teško dovodi do teške depresije cenralnog nervnog sistema. To znači da koliko god leka uneli male su šanse da može doći do depresivnog dejstva CNS-a sa prestankom disanja, rada srca i do posledičnog smrtnog ishoda.
Jedna od najčešćih loših osobina ovog leka je stvaranje jake psihičke i lakše fizičke zavisnosti. Pacijenst se skoro odmah počinje na neki način navikavati na ovaj lek i po iznenadnom prestanku uzimanja leka mogu se javiti simptomi apstinencijalnog sindroma, a to su pojačana uzmenirenost, tremor, odnosno drhtanje, nervoza, bolovi u stomaku, slabljenje koncentracije, nesanica... Doze za stvaranje zavisnosti od Bensedina su više od 7 mg dnevno, tokom dužeg vremenskog perioda, negde oko 3-4 meseca. A vreme tokom kojeg Bensedin deluje na naš organizam je 4-8 sati, kao i većina lekova iz grupe benzodiazepina.
Ipak, kako kod gledali na ovaj lek, ne može se osporiti njegova efikasnost u lečenju anksioznih poremećaja i ne može se zanemariti činjenica da je bezbedniji u odnosu na većinu lekova koji se koriste u istoj indikaciji.