Ogroman korona talas u Evropi
Tamino Dreisam
24. januara 2024
Pandemija korona nesmetano bjesni širom Evrope, uzrokujući sve veću stopu smrtnosti i gurajući bolnice do krajnjih granica.
Dana 10. januara, generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus je primetio: „Skoro 10.000 smrtnih slučajeva od COVID-19 prijavljeno je SZO u decembru, a hospitalizacije su porasle za 42 procenta, a prijem na intenzivnu njegu za 42 procenta u odnosu na novembar 62 procenta. Međutim, trendovi [smrtnosti] zasnivaju se na podacima iz manje od 50 zemalja, prvenstveno u Evropi i Sjevernoj i Južnoj Americi. Sigurno je da postoji porast u drugim zemljama koji se ne prijavljuje.”
Trenutni talas je prvenstveno vođen JN.1 (Juno) varijantom. To je izdanak BA.2.86 (Pirola). Pirola ima više od 20 mutacija na spike proteinu, Juno ima samo još jednu. Ovo čini varijantu znatno otpornijom na imunitet.
https://www.wsws.org/de/articles/2024/01/24/pand-j24.html
Britanski ured za nacionalnu statistiku također je nedavno izvijestio da – osim normalnih simptoma korona infekcije – Juno također može uzrokovati probleme sa spavanjem i anksioznost. Prema istraživanju britanskih naučnika, 10,8 posto je imalo probleme sa spavanjem, a 10,5 posto je prijavilo anksiozne poremećaje.
Varijanta se već pojavljuje u brojnim evropskim zemljama, uključujući Island, Portugal, Španiju, Francusku, Nemačku i Holandiju. Brojne zemlje Centralne i Istočne Evrope takođe su zabeležile značajan porast respiratornih bolesti krajem godine. U Španiji i Italiji sve veći broj doveo je bolnice do krajnjih granica. Talas Covida također se poklapa sa porastom gripa i RSV infekcija širom Evrope.
U Velikoj Britaniji Juno postavlja novi rekord. Krajem oktobra udio JN.1 i dalje je bio 1 posto, sredinom novembra 5 posto, a na Božić već 51,4 posto. Profesor Steve Griffin, virolog na Univerzitetu Leeds, rekao je: „Posljednjih sedmica očito je bio ogroman talas zaraze Covidom. To je nesumnjivo zbog društvenih okupljanja u zatvorenim prostorijama tokom praznične sezone. Također je vjerovatno da će se povratak u škole, univerzitete i preduzeća još više povećati.”
Upitan da li bi Velika Britanija mogla postaviti novi rekord ovog mjeseca, on je odgovorio: „Da, mislim da bismo mogli vidjeti nešto slično BA2 [prethodnom rekordnom talasu].” Naučnica za podatke profesorka Christina Pagel sa Univerzitetskog koledža u Londonu također napušta pretpostavku da su infekcije zaražene. nastaviće da raste još nedelju ili dve i „sustići” ili „čak i premašiti” talase rekorda početkom 2020-ih.
U Njemačkoj je broj zaraženih na kraju godine dostigao rekordan nivo, a broj hospitalizacija bio je na istom nivou kao iu prethodnim talasima. Iako se val povukao u prvim sedmicama januara, prema podacima Grippeweba, incidencija je i dalje na 500. Skoro 8.000 ljudi moralo je biti hospitalizirano u prve tri sedmice u godini, a 1.316 je već umrlo.
Situacija u Španiji je posebno dramatična. Od početka godine bolnice su pod sve većim pritiskom kao rezultatom „trostruke pandemije” Covid-19, gripa A i RSV-a. U značajnim dijelovima zemlje, ambulante hitne pomoći su ozbiljno preopterećene zbog velikog broja pacijenata. Bolnica Universitario La Paz u Madridu, koja opslužuje oko 500.000 pacijenata i jedna je od najvećih bolnica u Španiji, morala je odgoditi operacije kako bi napravila mjesta za nove pacijente.
Zbog dramatične situacije, španska vlada je bila primorana da ponovo uvede zahtjeve za maskiranjem u zdravstvenim ustanovama. Međutim, lokalne vlasti, poput onih u Baskiji, već su odgovorile podnošenjem tužbe protiv zahtjeva za maskom.
Sve veći broj smrtnih slučajeva od gripe ili Covid-19 stavlja pod pritisak čak i pogrebne usluge. Prema članku Euro Weekly Newsa, pogrebne službe upozoravaju da će se boriti da se izbore sa sve većim brojem smrtnih slučajeva krajem januara.
Manuel Tejadas, šef lanca pogrebnih usluga Interfunerarias u Kataloniji, rekao je: „Prezadovoljni smo. ”Nisam vidio toliki porast smrtnih slučajeva od pandemije.„
Postoje i izvještaji o gomilama leševa u bolnicama u regijama Madrida i Valensije. ”Bolnice nas uvijek zovu da pokupimo tijela, a ovdje smo znatno preopterećeni„, objašnjava Tejadas. U nekim slučajevima porodice moraju čekati i do četiri dana na sahranu. Ovo je dvostruko duže od uobičajenih 24 do 48 sati.
”